• Sor
  • Bence

En iyi pirinç pilavı nasıl yapılır?

En iyi pirinç pilavı nasıl yapılır? Bildiğimiz, sıradan yemekleri herkes yapar, kimisi de en güzelini yapar.!Tarifteki ufak bir kaç değişiklik, ya da ek bir iki malzeme değişikliği ile şahane şeyler çıkar..

Görüşün nedir?

0/2000

En İyi Görüş

• İyi pilav iyi pirinçten yapılır, baldo pirinç kullanmakta fayda var her şeyden önce.Benim pilavım güzeldir, şöyle yaparım: Birkaç saat önceden pirinci ılık tuzlu suda ıslatırım. Tereyağsız bir pilav düşünemem, soğuk sudan geçirip iyice süzdüğüm pirinci tereyağ ve tuz eşliğinde bayağı kavururum. Sonra pirinçlerin üzerini çok az geçecek şekilde kaynamış su ve varsa tavuk suyu ekler, biraz da karabiber atıp şöyle bir karıştırır ve bırakırım. Pilavın en önemli püf noktası suyu ekledikten sonra artık karıştırmamaktır. Biraz harlı ateşte, biraz kısık ateşte pişirir, demlenmeye bırakırım. Bu kadar. Tereyağının verdiği sarımsı renkten hoşlanmıyorsanız eklediğiniz suya birazcık limon sıkabilirsiniz.Pilav yapmanın ana prensibi bu şekilde. Püf noktalarını bildikten sonra patlıcanlısını, havuçlusunu, nohutlusunu yapmak arasında bir fark olmuyor, damak zevkine ve hayal gücüne bağlı.

• Ağzım sulandı valla!
      Teşekkürler.. :)

• Şimdiden afiyet olsun.

Kızlar Ne Diyor 8

• Mısırlı ve kuş üzümlü deneedin mi hiç?Denemediysen tavsiye ederim harika oluyor.

• Ben burda yazılanların hepsını denedım ve artık karar verdim ki:Ben asla pilav yapamıycam neyi neden yapamıyorum bilmiyorum ama annemin obakışlarından sonra artık kesınlıkle denemıyorum bıleOysa kı her yemegı yapa bılırım begenılırde.Ama bu pılavı nıye neden yapamıyorum kı ben :(tereyaglı pılav favorımdır.İçine bulyon konulan veya tavuk suyu konulan pılavı yıyemem

• Pirinç pilavı yapamayan biri daha..
      benim gibi :)))

• Öncekileri Göster
    • Cüzi bir miktar karşılığı kişiye özel diyet tarifi verebilirim

• ot yemekten gına geldı sagol yıınede :((

• heeh işte yıllarca pilav yapmak için o kadar özendimki tane tane olacak lezzetli olcak diye herkesin tarifi ni uyguladım milimi milimine ölçüleri uyguladım sonuç hep aynı oldu hiç içime sinmedi en sonun da pes ettim ne yaparsam yapıyım nasıl sa olmuyor deyip suyu boca ettim öf lenerek amaann bi güzel oldu artık öyle yapıyorum hiç özenmeden pirinci yıkayıp döküyorum suyu üzerine hem tane tane oluyor hem lezzetli :)))) bu işten bi şey anlamadım ama valla böyle oldu :))

• Ya bu işte!
      yaşımız gelmiş 30'a buralarda makara kikiri takılıyoz, 16-18-19 luk tıfılların aşk meşk muhabbetlerine dalıyoz. Hazine kadınlarda aslında,
      değiştirmek gerekiyor bu sitenin adını.
      Kızlara Sorun olabilir. :))

• Ölçu ne ki göz kararı mı ? Yıne bır becerı var orda işte..

• he he hee yıllarca pilav yapıcam diye girdiğim strese değmezmiş
      @yokoylebişey=önceden bardak ölçüsü kullanıyordumtutmuyordu şimdi pirinci de suyu da göz kararı koyuyorum tutuyor:))

• pirinçleri yirmi dk suda beklet bi bembeyaz olsunlar üstündeki nişastayı atsınlar. koy tereyağını. üstüne pirinci at biraz kavrulsun. ben şehriyesiz yaparım bu arada bembeyaz inci gibi süper oluyor :) sonra bi bardak pirince 1.5 bardak su daha önce de yazıldığı gibi ama sen her zaman o suyu çok az eksik koy. üstüne tuz. vee bir yada iki çay kaşığı şeker tane tane olmasını sağlar :) yirmi dk pişir. afiyet olsun efenim :)

• Mevzu nişastası mıymış?
      Şekeride not ettim bir kenara :)

• üstünden o nişastayı atmazsa hem birbirine yapışır hem de tadı kötü olur :)

• Sırrı : yağda bol kavurmakönceden tuzlu suda bırakmak

• * parlaklık için de pişme suyuna bi iki damla limon damlatmak, ve tane tane olsun diye de bir küp şeker

• 1 e 1.5 kullan 1 bardak prince 1.5 su valla oluyo

• Kimisi yapıyor, inci gibi!
      Kullandığı pirinçten bende alıyorum.. nafile olmuyor.

• Öncekileri Göster
    • maharettendir!
      Tariften olsa en iyi pilavı ben pişirirdim :))

• öyle olsun:)

• bilinenin dışında bir tarifi vereyim o zaman ben de. anneannem pirinci tuzlu suda haşlar, yeterince haşlandığında da suyunu iyice süzüp üzerinde erimiş tereyağı gezdirip karıştırırdı. lezzetli ve tane tane oluyor gerçekten.fakat bu tarifi biliyor olmama rağmen uyguluyor muyum, hayir:) göz kararı şehriye, pirinç tuz ve de suyu aynı tasa koyup pişirenlerdenim ben:))

• İlginç bir tarif. Peki tadı nasıl?

• arada çok büyük bir fark yok diye hatırlıyorum. yalnız tabii şöyle bir şey de var, anneannemin kullandığı malzemeler ev yapımı tereyağı, kırmızı çizgili pirinç gibi şimdi bulmanın epeyce zor olduğu organik ürünlerdi, lezzetinin sırrı biraz da burada olabilir.

• Organik-Naturel ürünlerin tadı tartışma götürmez tabi!

Erkekler Ne Diyor 5

• walla yapılışını bilmem ama dehşet pirinç pilavı yerim :D

• Onu bende yerim.. :D

• dediğim gibi dehşet pilav yerim :D

• Bizim evdeki ölçü 1'e 2 dir. Pirinçler ılık suda bir miktar bekler, unundan ayrıştırılır (bu arada baldo dışında pirinci adamdan saymam). Tencereye biraz tereyağı (ya da hafif olsun diyorsan becel falan) eridikten sonra pirinçler eklenir, 2-3 dakika kavrulur. ardındansuyu ve tuzu eklenir. suyunu çektiği zaman ateş söndürülür, kapağın altına demlenme süreci boyunca kağıt havlu koyulur. 5-10 dakika demlenmenin ardından mis gibi pilav tüketilir. Bu arada tavuk suyuyla yaparsan ayrı bir güzel olur.

• ay şundan 3 kaşık, hımmm bundan 3 su bardağı, ivet su da geçsin , ay dur kavuracağız önce..Y A N L I Şkoy tereyağını koy şehriyeyi kafana göre, yıka pirinci at kafana göre, cos etsin at suyu da kaynamış. al kısık ateşe bitince de koy selpağı üzerine kapat. bak bakalım olmuş mu? olmadı mı? 3 4 deneme sonra yaparsın. öyle aman fincan, su, çay kaşığı, yürü git.

• evet mısırlı harika oluyor... 1 kase pirince 1.5 kase su iyi ölçü bana göre..

• 1kase pirinç +1,5 su, peki mısırı hangi arada katacağız ?

• Öncekileri Göster
    • teşekkürler bunu deneyeceğim :))

• valla dene farklı bir tat..arkadaşım sevmiyor diye yapamıyorum ama olmayınca da canını okuyorum

• en iyi pirinc pilavi restorantta yapilir ara getirsinler ne ugrasiyorsun

Yükleniyor...