Sünni aleviyle evlenemez mi

sevdiğim aleviymiş hiç belli olmuyordu bile geçenleri namaz kılmayı biliyor musn diy sordum yok bilmiyorum bitanem biz başka mezhepteniz dedi , namaz kılmıyor ama diğer herşeyi yapıyor demese anlamazdım bile benim için hiçbi önemi yokta sünniyle alevinin evlenmesi günah diye duymuştumbana göre zaten mezhepler garip geliyor sünni dediğin her insanda aynı değil ki hepsi namaz kılmıyor ki hepsi oruç tutmuyor kii sünni alevi diye insanalrı gruba ayıılması bana saçma geliyor çünkü herkes dinini istediği gibi yaşıyor istediğine inanıyor hiçbi sünni aynı değil diğerleride aynı şekilde sünniler şyöledir böyledir şöyle yaparlar derler hepsi öyle dğeil ki alevilerde yanı şekilde alevilri sorsan kötülemeye kelimeler yetmez ama niye anlamıyorum herkes aynı değil ki sevdiğim namaz kılmayı bile bilmiyormuş babam bile 50 yaşında yeni öğrendi sayılır şimdi babam sünni diye iyi sevdiğim alevi ve namaz kılmayı bilmiyor diye kötü mü oluyor babama evlenmek istediğim alevi desem asla vermez Alevi olup sünniylee evli olanalr var mı veya evlenecek olanlar ?ne gibi sorun çıkabilr ki ilerde saygı olduktan sorna benim için meshep yok benim için MÜslüman var zaten islamın şartları i imanın şartları inkar edende müslüman dğeildir dimi

Cevabın Var mı?

Gizli Kullanıcı paylaşımına izin verilmiyor

0/2000

En İyi Cevap

• Alevilik te diğer tüm Mezheplerde sonradan uydurulmuştur. Müslüman ın tek REHBERİ TEK KLAVUZU vardır. Tüm Mezheptekiler türetmişler çeşit çeşit yaşamışlar mı bir de tarihte birçok acı olayı bunlarla kendilerini besliyorlar . Yeni türeyen mezhepler de var. Yarın bir başkası da çıkartabilir engelleyecek birşey yok. İpinucu kaçmış gidiyor .. Tarikat kolu da öyle . Nedir bu çeşitlilik ? Tüm bunlara da bir de evlilik sorunsalı ! Sanki farklı dinden ? Farklı kültürden olsa anlardım ( din de dahil bu potaya ) Meseleyi Alevilik olarak ele alırsak çokta farklı evliliği bozacak bir kültürel farklılık yok.

Erkekler Ne Diyor 15

• önemli olan insanlık din dil ırk farketmez

• Bizim buralarda onun davası olmaz evlenirler.O bilmiyor diye aleviler bilmiyor değil. O kılmamış öğretmemişler veya kendisi öğrenmek istememiştir

• bazı aleviler ehli sünnetliği kabul etmez.dinimize göre de ehli sünnetliği kabul etmeyen bir kişi din dışıdır.müslüman bir bayanın islam dininden olmayan bir erkek ile evlenmesi haramdır.

• evlenirler neden evlenemesinler hukukta öyle bir kural yok

• Allah rızası için ötekileştirmekten vaz geçin aleviliği öğrenin ya

• ehli kitapla dahi evlenebilirken ehli din ile evlenememe saçmalığını hangi sünni anadolu toplumu çıkarmışsa allah onların belasını versin. evlenilir kardeşim evlenilir.

• günah değil ama fikirlr aynı değil adamlar resmen ezandan camiden rahatsız oluyor hiç saygı yok hepsi böyle demiyorum yanlış anlaşılmasın

• ALLAH yardımcın olsun

• yok o yüzden değil
      sadece aramızda engeller vardı zaten bide bu çıktı

• neden üzüldün dua ettım kötü bişi demedım

• Öncekileri Göster
  • alevilik müslümanlıkla alakası olmayan bir inanç sistemine dönüştü..aleviler kendi çıkarları menfaatleri uğruna dinimizi hiçe saydılar..onlarla evleneni Allah taş yapar..

• komiklik yapmak bile gelmedi içimden

• sevgiline tebliğde bulun derim onun hatası olmayabilir ama ailesi nasıl aleviliği bu kadar kötü hale getirdiler vallada O benim yerime kıldı değip namaz kılmamak , namaz kılmamak olur mu ? VALLAHİ ZİYANDAyız, hüsrandayız. ALLAH(c.c.) bizi hidayete erdirsin(Amin)

• bu işin sünnisi alevisi yok.herkes müslüman.kuranda nelerin yapılması nelerin yapılmaması yazıyor.ona uymak kişinin elinde.bir insan müslümanım diyorsa ve dinin gereklerine inanıyorsa evlenilir.bu gereklere uymuyor diye evlenilemez demek yanlış olur.ancak herkes anlaşabileceği insanlarla evlenirse evliliği sağlıklı olur

• aleviler genelde dini malesef bilmiyorlar.kuran ve dinden biraz uzaklar.

• inanıyor tabiki dmese anlamazdım da namaz kılmayı bile bilmiyor buna alam veremiyoum onun dışında herşeyi yapıyor çünkü

• evlenirsin evlenmesinede aileler sıcak bakmıyor

• evlenir nie evlenmesiin ki ama sonra anlaşmazlıklar olur ya

• dini açıdan felan

• ne gibi

• ilahiyatçı bir arkadaşla tanıştım henüz buraya yönlendiriyorum belki bilgisi vardır :)

• bilfdigim kadarı ile evlenemez nedeni ise sonucta bir din adına yaşanmışlık var senin icin kutsal olan maneviyat diger yandan ise onun maneviyatı yani her anlamda cakışır onun icin evlenmez diye biliyorum

Kızlar Ne Diyor 5

• alevi dediğimiz insanlar gayri müslim değildirler, yani müslümanlardır.fakat aleviliği benimseyen insanlarımızın çoğu küfre bulanmış davranışlara meyillidirler, dine biraz da gelenek katmışlardır. fakat din hakkında küfre benzeyen cümleler duyulmadıkça, o kişiye kafir muamelesi yapmamamız gerekir. fakat günümüz alevileri pek çok konuda sünnilerden ayrılmaktadır. pek çok görüşleri İslam dışıdır. mesela, Kur'an'daki bazı ayetleri reddetmektedirler...özetle,sünni bir kız-kadın asla bir alevi erkekle evlenemez, evlenmesi doğru değildir. sadece alevi değil, şii, vahhabi, caferi veya hadisleri inkar edenlerle, müslüman olmayanlarla evlenemez.

• Bazı yorumlar cidden çok cahilce çağdaş,laik ilerici bir aileye mensupsan zaten ailen karışmaz evliliğine sonuçta onu seven yaşayacak olan sensin. Aleviler çok fazla insan ayrımızı yapmaz ama bazıları ciddi anlamda ne Sunnilerden kız alır ne de kız verirler ki zaten iki tarafta radikalse hiç bir şekilde anlaşamaz. Birazda sizin kişiliğinize yaşam tarzınıza bağlı bu durum birbirinizi değiştirmeye kalkarsanız maalesef yapamazsınız. Aleviler çağdaş, ilerici, demokrat insanlardır bu yüzden çekemeyen kitle iftira atıyor. :))Sevgilin müslümanım diyorsa müslümandır.

• Sacmalik iste hep.

• Yok be guzelim ne gunahi .evlenebilirsin tabi saygi duyarsan oda ayni sekilde onun disinda problem olmaz ki

• Benim kurstaki hocam aleviyle evli Gayette mutlu aleviler kötü insanlar değiller herkesin kötülemesine bakma bence Sonuçta onlarda Ya Allah Ya muhammet Ya ali diyolar Aynı Allaha Aynı peygambere ınanırıyoruz sanki hristiyan biriyle evlenıcekmısz gıbı davranıyo herkes benimde konustugum bırı var oda alevı ve aılesınde bir sürü kişi sünniyle evlenmıs günah olan bişey yok bence saçmalıkdan başka bişey değil..

• Hristiyanla evlenicek olsak bu kadar laf edilmez ama alevi deyince herkes bir kötülüyo birbirrlerımızın görüşlerine saygı duydukdan sonra sorun cıkıcagını sanmam :)

• bencede öyle
      ama ne bilim ilerde tartışmalar olabilir falan diyorlar işte çocuklar odluktan sorna
      ama biz svegili dğeiliz
      sevdiğim kişi alevi

Yükleniyor...