Müslümanların geri kalma sebepleri nelerdir?

Tarihte, başta Asr-ı Saadet olmak üzere, birçok dönemde bütün dünyaya örnek olabilecek bir medeniyet sunmuşken, neden sonradan Batı karşısında geri kalmışız? Bir çok sebep sayılabilir ancak en temel sebepler nelerdir ve bu geri kalmışlıktan çıkış nasıl olmalıdır? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• Çünkü müslümanlar bilme ve ilme hep karşı olmuslardır. Bakıyorsun amerika, avrupa çok gelismis, bütün icatlar, buluslar onlardan çıkmıs, NASA köpek gibi çalısıyor aya astronot yolluyor, hepimiz onların ürettigi arabayı esyaları kullanıyoruz, yemeklerini yiyoruz.Ama müslüman kafası sudur ;'Laa öyle diyon da avrupanın ahlaksızlıgını napacahsın adamlar hep sevisiyo, zina yapıyo, haram laaaa haram sokarım öyle medeniye''İşte bu yüzden müslümanlar ve islam ülkeleri hep geri kalmıstır, geri kalacaktır. Çünkü her sey yasak, zina, haram, kaka, tüh.

• O zaman aptalmıs ortacagdaki müslüman bilim adamları.

• zina, haram gibi şeyleri ilerlemenin bir alameti olarak görmek cahilliktir. müslümanların batıdan geri kaldığı doğrudur ancak batılılar yaptıkları icatları ortaçağdaki müslüman bilim adamlarının keşiflerinden çaarak yapmışlardır, yani sıfırdan bu noktaya gelmiş değillerdir.

Kızlar Ne Diyor 10

• mealini oku anlarsin neden geri kaldigini

• söylediklerine cevap vermeyeceğim, ama nezaketten yoksun bir insansın

• .Hristyanlar ne zaman dinlerinin kurmaca olduğunu anladılar ozaman geliştiler.Ama müslümnlar aksine aynı çizgide kaldılar..Ne zaman artık dinin kurmaca olduğunu anladılar o zaman gelişmeye başlarlar.Darısı başlrına dicemde artık çk geç 21.yüzyıldayız artık çok geç.Gidip kaç kuma dha alacaklarını hesaplasınlar.kaç kırbaç atıcaklarını.müslüman olmayanları dışlasınlar,öldürsünler neymiş kitabımızda helalmiş.Son yorummdu.yazcağın hiçbşyde okumicam sıkldım yobazlrdan.Nedn yobaz olduklarıda biliyorsun

• Dediğimden anlattığımdan bir gram anlamamışşın beni haklı çıkardın anlamanı beklemedim zaten ne derler inançlı biriyle tartışmak güvercinle santranç oynamak gibidir. İslamal yönetilen kuranı rehber edinen tüm insanlar ülkeler geride kaldı yukardada söyledğiklerim küçük bir kısmıydı.Daha mealini bile okumamışsınız çok bilmiş konuşursunuz

• Öncekileri Göster
  • müslümanlık geri diğildir insanlık geridir

• müslümanların geri kalmasına din sebep olmuştur demiyorum zaten,

• insanların geri kalmasını din diye düşünmek yanlışdır

• müslümanlık geri değildir ama müslümanlar geri kalmıştır malesef

• Bilime değer verilmemesi

• kuranı bilimden üstün tutan bir dine sahip olan ülkelerin gelişebilmelerini ( en azından başka devletler olmadan) beklemek çok saçma geliyor bana açıkcası.

• neye dayanarak bu sözü söyledin, anlayamadım?

• kendi kitabını bilmiyorsun sen. sana açıklama mı yapıcam bir de.

• kur'an bilme aykırı değildir, zaten ilme ve keşfe teşvik eder

• çalışkanlar ve sabahları erken uyanıyolar

• Özentilik ve özgünlüğümüzü kaybetmemiz.

• bak bu her zaman ıskaladığımız bir sebep, bu zilletten kurtulmak özentilikten uzak durmakla mumkündür ilk etapda

• öncelikle şu baştaki hacı hocaları kaldırmak lazım. Herşey günah bu günah bunu yapmassan 50 bin yıl yanarsın yok cehennemden çıkamazsın o bu insanları korkutmaktan başka bir işe yaramıyor çok geri kafalıyız türklerin %70 i ne teknolojiden anlıyor ne sanattan anlıyor hala küçük gelinlerin olduğu bir ülkede geri kafalılığı nedeni sorulur mu ?

• cogu seyi yapmayı gunah olarak nitelendirip yapmayısları dinin asıl anlattıgı seyleri gormeyisleri musluman ulkelere bakıldıgında nedense hep kadın uzerine kurulmus hersey kadına baskı kurmaktan onu bunu kafir ilan edip cehenneme yollamaktan kucucuk kızlarla evlenmek icin sacma sapan seyler uydurmaktan yok ölen esinle su kdr zaman seks yapabilirsin falanlar filanlardan baska yaptıkları ne varki..sanırsınki otur evinde onun bunun dedikodusunu yap kadınları eve kapat medeniyet gormeden yasa diyor din sana anlamak mumkun degil

• zaten esas sorun burada, insanların başında bulunan insanların dokunulmazlıkları var, eleştiriye kapalılar, söyledikleri ve yaptıkları nas olarak algılanıyor.

• din adamlarının payı oldukca fazla ama insanların kayıtsız sartsız soylenenlere itaat etmeside yanlıs

• bu hale gelmesinde din adamlarının payı büyük bence de,

• Ne sen sor ne ben açıklayayım . Girdim mi çıkamam herhalde.

• Dini kullanıp yeni şeyler üretip, olmayan ayetler ,tefsirler çıkarıp bu ülkenin gelişmesini engelleyen yobazların tümünün köküne kibrit suyu diyorum kısaca.

• elbette çok analiz edilmesi gereken bir konu, ancak kısaca görüşünüzü öğrenmek isterim

• Bilime verilen değerin kaybedilmesi olabilir

• bence de orta çağda müslümanlar ilimde en ileriyken batılılar 1800 lü yıllardan itibaren müslümanların keşf ettikleri ilimleri alarak üzerlerine koydular. en temel sebep bence de son asırlarda ilimde geri kelmektır

Erkekler Ne Diyor 11

• satılık yöneticiler,sömürgeler,islamdan uzaklaşmalar

• basit bir örnek -> vakti zamanında vebanın çaresi müslüman bir hekim tarafından bulunmuş ancak dönemin kadısı haram kılmış ...kuran'ı kendi menfaatleri doğrultusunda yorumlamış olmaları sebebiyle bu durumda maalesef... onlara göre her şeyin sebebi allah . bu düşünce sebebiyle de araştırma gereği duymuyorlar ve ne de olsa sonuç belli Allah yarattı . şöyle bir bakıyorum da arap yarımadasına tiksiniyorum açıkçası kadınlar erkekler çarşaflar içerisinde ... keşke orası dünyadan soyutlansa ...

• Baştaki bazı heriflerin çıkarları doğrultusunda davranması aslında cok basit kısa ve öz

• Zamanında Osmanlı Dünya nın en güçlü devletiydi.

• Osmanlı çöktü la

• Dikta rejimler, yıl 2014 hala krallıklar, babadan oğula geçme iktidarlar, demokrasi ve bilimden soyutlanma v.b

• bu tür sorulara ciddi cevap yazdığımda kaldırılıyor :/

• sorduğun sorunun cevaplarından biri de bu zaten.sansür ve onun getirisi cahillik.kendi din kitaplarını bile okumuyor çoğu.yaygın görüş şu " fazla kurcalama kafayı yersin" .halbuki kitap okumak içindir.yani şunu aklım almıyor olası bir ahiret diyalogu - kitap gönderdim okudun mu ? - hmm bana kurcalama dediler ben de direkt inandım - beynini kullanmayı deneseydin ? - :/

• neden?

• 1) üzerimize çok oyunlar oynanıyor ve malesef bizlerde bu oyuna kanıyoruz ve birbirimizi kırdırıyoruz. 2) islamiyeti yanlış yorumluyoruz. 3) islamiyeti kendi çıkarları için kullanan sözde müslümanlar var. kısacası satılmışlar 4)coğrafi olarak biz müslümanlar çok kozmopolitik bir alanda yaşıyoruz.

• Geri kalma sebebinin kesinlikle müslümanlıkla, İslam diniyle alakası yok. Sorun dini tekelinde olduğunu zannedenlerde. Neymiş efendim matbaa zararlıymış niye, dine uygun değil.. Mantıklı mı?Değil.Peki kim çıkarıyor? Hattatlar.Niye? Mesleklerinden olacaklar. İnsanlar çıkarları uğrunda dini öne sürmüşler ve dini kullanmışlardır. Böyle bir sürü örnek verilir ki bence en büyüğünü günümüzde Türkiye yaşıyor..Ne der Yunus Emre: "Sermayesi din olanın, rehberi şeytan olur."Ben inanıyorum aklı başında insanlar gelecek İslam'ın önderliğine ve bu devir kapanacak. Devir yükseliş olacak.. Ne zaman olur, nasıl olur bilemiyorum ama o-la-cak. Allah -bencilce olacak ama- bizler yok olup, göçmeden sonumuzu hayır eyleye..

• Tanrıdan ümit kesilmez :)

• inş. temennimiz bu yönde

• Kendilerini geliştirme sorgulama araştırma gereği duymamışlar.Birisi kuran demiş cehennem demiş sonra birisi eyvah yanacaz demiş herkes müslüman olmuş.Araştıran ve sorgulayanlar dışında.

• aşırı dindarlık peygamber efendimiz aşırısından kaçın demiş dindarlığın günümüz müslümanları namazımı kılayım ölüme hazırlanayım sadece öteki tarafı düşüneyimin peşindeler dünya hayatına vakit harcamıyolar haliyle gelişemiyoruz.

• bilime karşı çıkmayı müslümanlık zanneden cahiller yüzünden.

Yükleniyor...