• Sor
  • Bence

Cengizhan Türk mü Moğol mu?

Rivayetlere göre konuşmayıpta kaynaklara da baksam, yine bölünme oluyor. Türk tarihini okuyan var mı?(Cengizhan kurt simgesi kullanmış, kurt Türkleri simgeler) Şimdiki mhp kurt yapar biliyorsunuz.Çok kaynak var ama birbirlerine tezat düşüyor diye linklemedim.Araştıran var mı daha önce?

Görüşün nedir?

Gizli Kullanıcı paylaşımına izin verilmiyor

0/2000

En İyi Görüş

• Cengizhan'da her moğol gibi Türk

• Aslında dünya üzerinde üç tane ırk vardır bunlar Nuh peygamberin oğlu Ham Sam ve Yafes'ten gelen Hami Sami ve Yafetik ırklardır. İnsan kafa taslarını incelediğinizde de bunun üç tane olduğunu görürsünüz işte Türk'ler Atatürk'ün de dediği gibi Nuh peygamberin oğlu Yafes'in oğlu olan Türk'ten gelmektedir ve yeryüzünde ki en eski ırklandandır. “Türk milletinin kökünün dayandığı Türk adındaki insan, insanlığın ikinci babası Nuh Aleyhisselam’ın oğlu Y�fes’in oğlu olan kişidir.” MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

• Öncekileri Göster
    • Dostum tarihte kaynaklar konuşur.Bizim tarihimizi en iyi tutanlar da maalesef ki çin kaynaklarıdır.Bana '' kaynağa dayanarak'' moğolların ve cengiz han ın türk olduğunu göster,Ben de tarihçi olacağım diye gezmeyeceğim ortalıkta tamam?

• demin bir arkadaşla da tartıştık sana göre moğol olabilir sonuçta herkes kaynağını farklı yönden alıyor ama bana göre zeki velidi togan'ın dediği gibi kök ırklardan olan türklerin soyundan gelir moğollar ayrıca tarihçi olmanı isterim milletimiz tarihte zayıf sen tarihi iyi öğren ki onları da bilgilendir.

Erkekler Ne Diyor 43

• Dünyada her kes türk asıllıdır bilmiyon mu, Alber amca bile Türk müş, Hatta Putin ve geh Billy billy de türklermiş. Merkel Laz mış, Sarkozy türkmen miş.

• moğoldur tük değildir

• sanırım değil göktanrı inancı var tıpkı eskiden bizde olduğu gibi ancak o dönemlerde türkler müslümandılar belki uzaktan akrabalık olabilir ama neticede zamanında wikipedide okuduğum şu ürkünç cümle hiç aklımdan çıkmıyor ? "Bu imparatorluk Dünya tarihinin bitişik sınırlara sahip en büyük imparatorluğudur."

• Asya'yı almış, Avrupa'ya sıçramış bir imparatorluk. Gerçekten büyük.

• Dünyadaki bütün kabile, devlet, vs. bilmem neler türktür. o_O

• Etrüskler de kurt simgesi kullanırdı. Daha kullanan da çok var. Köpek, kurt ve çakal kullanma olayı derin bir sembolik nitelik taşır. Buradan çıkış yapılırsa ucu sonu olmayan yerlere gider bu iş. Aslında gitmesi de güzeldir. Kökenler ve günümüze etkileri ile ilgili çok fantastik şeyler çıkabiliyor insanın karşısına. Derin bir kuyu.Cengizhan olayı daha önce de tartışılmıştı. Pardon tartışılamamıştı, hakaretler falan havada uçuşmuştu. Ne olursa olsun çok da tın.

• ertrüksler romalıların kurucusudur yasef'in oğlu yuvan soyundan gelmektedir.

• Öncekileri Göster
    • Etrüsklerin genetiğinin diğer milletlere göre en çok bugünkü Türkiye Türkleri ile yakınlığı %98,2 oranında ortaya çıkmıştır. Bu bilgileri çok eskiden biliyorum dostum okuyarak edindim yalnız taraflı tarih okumuyorum. Vikipedi'de dahi yazdığına şahit oldum şuan.

• Turkiye genetik havuzunun harbi bir havuz olduğu gerçeğini de bu genetik çalışmaları yapan amcamdan biliyorum. Yahu senin yafes meselenden beridir kafam guzel, takıl yahu..

• Moğol. Türklukle ılgısı yok . ana vatana gırıp toprakları elegecırdı o anda belkı mogol turk karışımı olmus olabılır ama kendısı mogoldur timuçin

• Köken oalrak Türk olabilir ama bence de Moğol.

• Bunun daha önce de tartışması da olmuştu.Yani antropologlara moğol.mongolid kafatasına sahip.Prof ibrahim kafesoğlunun çin kaynaklarındaki araştırmalarına göre de moğol.Ayrıca yıllarca çinde yaşamış emel esine göre de moğol. Ayrıca moğollar ile türklerin yıldızı metehandan sonra hiç barışmamıştır.Cengizhan ın türk yurtlarına yaptığı katliamlar da yine prof.ibrahim kafesoğlunun kaynaklarında açıktır.Evet türklerle birlikte çok yaşadılar birlikte göç ettiler ama kaynakların çoğunluğuna göre türk değil.

• öncelikle Türklüğün neolduğunu öğrenmen gerekir sonra zaten ayrımını kendin yaparsın ama unutmaki tarihte kesinlik yoktur türk dediğin moğolda çıkar, moğol dediğin türkte çıkar

• Cengiz başına geçtiği moğol aşiretinin üyesi değildi. Bahadır cengiz'in öz değil üvey babasıydı. cengiz pagan şato türklerindendir...Cengizli devleti zaten Türk'tür. ordusu, bürokrasisi vs. türktü.Türktür lakin Türk veya moğol ne farkeder? Bozkırda Moğol ve Türk kabilelerinin tek bir kaan'ı olurdu. bu kimi zaman Moğol kimi zaman Türk olmuştur, Moğolların yaşadığı bölge bugünkü moğolistanla da sınırlı değildir o zaman. Bugünkü izole olmuş moğolistan harici orta asyadan anadolu'ya kadar bir tek moğol yoksa bu onların yok olmasından öldürülmesinden değil Türkleşmiş olmasındandır. Ayrıca o zamanlarda Türk ve Moğol ayrımı da yoktur, kültürler, kan hemen hemen aynıdır, birbiriyle karışmıştır ki bu da ilerleyen yıllarda bu kadar pürüzsüz Türkleşmeye neden olmuştur.

• Konu şurda başlıyor. Türkler moğolları da kapsıyor kökende belki ama Timuçin'in tirkleri katlettiği de söyleniyor.

• moğol

• Moğol diye bir kavim yoktur.. Cengiz ata'nın kendisi kumral saçlı ela'ya kaçan yeşil gözlü bir U-Sun/Kıpçak/Türk(Hun)'üdür..Mongul(Moğol/Kıpçak/Türkçesi), Minkol(Kazak/Kıpçak/Türkçesi),Bin Kol(Türkiye Batı Oğuz Türkçesi)... ayrıca Moğol imparatorluğu soyundan kim geliyorsa; Timur, Babürşah.. onlar birçok sözünde Türk olduğunu söylemektedir, bu anlam veriyorki Moğol diye bir kavim yoktur.. :)Moğolistanlılar tarih hırsızı Moğollaşmış kara saçlı kara gözlü Japonlarla-Korelilerle DNA'sı aynı olan korkak--soğuk Mançu kavimleridir :)TÜRK ırkının kafatası'sı Brakifesal'dir.. TÜRK'ler Yecüc&Mecüc kavmidir :) ayrıca Moğolistanda yaşayan karasaçlı kara gözlü halkın ya da Kore&Japon halkının Türklerle gram alakası yok ... ama Kore'de Japonya'da Türklere benzer, hilal bıyıklı insanlar görüyoruz onlar Tatar/Kıpçak/Türk(Hun)'larıdır.. :) Moğol(Bin Kol) ordusuda Kıpçak'lardan oluşmaktadır..Özellikle : Kazak,Kırgız,Tatar,U-Sun,Nogay,Karluk(Özbek&Uygur) gibi Kıpçak boylarından oluşmaktadır :)TÜRKÇÜ-TURANCI bir araştırmacıyım, HUN Irkının Türkiye Türkleri ile DNA'sı aynıdır.. :)

• Teşekkürler, Yecuc Mecuc e takıldım. Türkler mi oluyor o kavim. O zaman kötü taraf ve sonunda kökü kuruyan kavim biz oluyoruz?

• Öncekileri Göster
    • Yecüc&Mecüc seddi: Ergenekon destanı.. Türk'lerin dağlarla çevrili alana sıkışması olayı ile çok fazla benzerlik taşıyor.. ulus olarak demiyorum, ırk olarak diyorum.. ;) Keltler-Vikingler-Roma kurucusu Etrüskler-Truvalar-Traklar-Sarmatlar bizimle aynı ataya sahiptir... ve hepside bizim kadar istilacıdır, eh Yecüc&Mecüc'de istilacı-süper savaşçı bir kavimler topluluğudur.. Emevi'lerin katlettiği topluluk Türklerin yakınında yaşayan Zerdüşt Soğd'lardır, Soğdlar Farslara yakındır bize değil.. Emevi Türklerle savaştıkları ve birçok defada yenildikleri için öyle diyorlar, Sulu Kağan ve Hazar Türkleri Arapları küçümsenmeyecek çok ağır derecede bozguna uğratmış, Sulu Kağan ölünce Araplar şükür orucu bile tutmuş :D 450.000 Arap'ın canını bağışlamış Sulu Çor Kağan.. Cengiz Han'da öyledir.

• Cengiz Han'da Çin kaynaklarında yeşil gözlü ve kızıl saçlı geçiyormuş. Konuştuğu dil ise Türkçe'ymiş, zaten Moğol imparatorluğu anadili Çağatayca, Çağatay Türkçesi adı üstünde.. bir Kuman Türk'üyüm. Stalin'de bir Kumandı.

• Cengiz Han Türk değildir fakat devlet oluşumunu Türk esaslı yapmıştır. Cengiz Kanunnameleri'ni biliyoruzdur hepimiz. Bunları Türkler'e hazırlattırmıştır. Din adamları Türkler'di. Büyük moğol imparatorluğunu kurarken bir çok Türk kavmini birleştirdi. Tamam Cengiz'e Türk diyemeyiz ama tamamen de Türk kültüründen uzak değildir.

• Cengizhan moğol ise bana moğolların kurduğu devletleri yaz ve kültür ve dilerinden bahset nereden türedi bu moğollar anlat bir bakalım

• Öncekileri Göster
    • öyle ise tarafını belirleyeceksin batı kaynaklı tarih mi? türk tarihi mi? tarih tartışması güzeldir. değişik olduğumu fark etmen güzel seninde tarihi bu kadar sevmen ayrıca güzel.

• Batılı kaynakları sevmem, ama araştırırım. Onlara göre Atilla bile Türk değil. Sağlam kaynakları bizimkilerden daha az onların. Hep çarpıtılmış gerçekleri var.. İncilleri bile öyle. Her neyse. Cengiz Han Moğoldur, Türklerle ilişkilidir. Ancak bunu söyleyebilirim.

• valla cumhurbaşkanlığı forsunda 16 tane devlet var bunları bazılarının Türk olduğu şüpheli öyle bir tarihimiz var ki neyin ne olduğu konusunda tam bir fikrimiz olmuyor. hep varsayım hep varsayım

• nasıl şüpheli :D şüpheli olan bir şey varsa senin Türklüğün şüpheli

• ben moğul türk kökü aynı biliyordum ama araştırma yaptım bir yıl önce ikisi farklı onlar moğul olarak geciyor ama yaşam tarzı ve kürtür bakımından çok bezer ama farklı ırk (gerçi farklı olsada soyumuz iki insana dayanmıyormu)

• farklı bir ırk değil

• şimdi şöyle anlatayım: antropolojik olarak zaten türk ve moğolların oldukça yakın akrabalar olduğunu unutmamak gerekir.. sadece kabilelerin bölünmesi ve birbirinden uzaklaşması ile bile açıklanabilir bu durum.. haliyle de kültürlerinin benzer olması kadar doğal bir şey olamaz.. aynı coğrafyanın akraba çocukları.. türkler ve moğollar aynı kökenden gelmekte kısaca..

• cengizhan moğol asıllıdır ama çinin saldırıları sonucu hun devleti ikiye ayrıldı batı tarafı bügünkü türkiye oldu doğu trafı ise günümüzde avrupa

• birde kızıldereliler Türktür diyorlar

• simgelere takılıp kalma bence ... cengiz han moĞldur . türklerlede bir çok kere savaşmış bir çok türküde katletmiştir ankara savaşı bkz.

• Bazı kaynaklarda da Cengizhan'ın Türk dostu olarak gösteriyor.Türkelre ayrı bir özeni olduğu.

• kardeşim ben bir Türkçü olarak yanıtlamak istiyorum sorunu... Cengiz Moğoldur. ama Türklerle akrabalığı olan bir Moğol... Tıpkı Özbekler gibi. Özbekistan Türkleride Moğollarla Türkler arasında geçiş ırkıdır... Yarı Türk yarı Moğol... Ama Cengiz daha çok Moğol olduğu için ırkını inkar etmemiştir. Fakat Türklüğün üstün vasıflarındanda yaralanarak ordusunun tamamını Türklerden kurmuş Türk stratejileri uygulamış, Türk kızlarıyla evlenmiştir... Türkleşmiş bir Moğoldur...

• Cengiz han değil tüm mogollar türktür bunu ortas asya türk devletleri kabul ediyor ayrıca mogolistan parasında metehan gibi unsurlar varve başka ek olarak türk turan ordusunda mogolistanda var. kendileride türk olduklarını biliyorlar ama türkiyede mogollar pek sevilmez

• birbirine karışmış bunlar bence. DNA bazlı bakınca yeterli kanıt olmadığını söylüyorlar ama bunları inceleyenler de yabancılar sonuçta, kafalarına göre tarih yazmayı severler

• Tarihinle ilgilenmezsen senin tarihini gelir başkası yazar diyor genelde akademisyenler.

• doğru demişler

• cok kulturlu arkadasım mogollar da zaten turk degıl mı sordugun soru abesle iştigal ettı resmen az zor seyler sor sırf sormak ıcın sorma

• ukhdsfhkfssfjlfdlffgggff

Bidah asana sorularıma cevap ver ibine demicem lknsdfkdfjlfd

• :D yıldız ver dersın hahahahasasdkaşlkdşalkfdaşdkf

• türkleri tarihi kitabını jean paul rouxun objektif tarihi bilgilerinden okudum..cengiz hanın ve moğollluların türk olduğuna dair hiçbir genetik antropolojik ve tarihi bir cümle okumadım ki kendisi türkologtur...sadece kültürel alışveriş var...moğolluların türkçe konuşması türk olduğu anlamına gelmez...göktürk hakanlarıda orhun anıtlarının hem çincesini hemde türkçesini yaptırmıştır ve hepsi çince bilirdi bu onları çinli yapmaz...kazaklarda gidin rusça konuşur bu da kazakları slav yapmaz..aynı coğrafyada kültürel alışverişler söz konusu zaten genetik olmasada kültürel çok yakın iki kavim...cengiz hanın türk olup olmaması hiç umrumda değil lakin türklüğü simgeleyen börü veya kurt..ordusunun turan taktiği denilen savaş nizamı...uruk...boy ve budun sosyal yapısı belki dedirtebilecek şeyler..lakin dünyada türk olduğuna dair kesinleşmiş antropolojik kanıt yok...ama cengiz hanın...kaçacak yer kalmadı bende korkmaktan vazgeçtim sözünü çok severim...

• Teşekkürler.

• Moğol..

• Cengizhan diğer adıyla Temuçin Annesinin Moğol ve Babasının Türk olduğu söylenir. Türk demek yanlış olur Çünkü moğol gibi yaşamış ve o şekilde ölmüştür. Ama Türk'lerden etkilendiği aşikardır. ... Biliyosun ki Türk'lük bir ırk kavramıdır ve onlarca ulusu vardır. İlk Türk'ler de Çin ve Amerika'nın ortasında kalan Büyük Okyanus'ta ki Mu Kıtasından gelir o kıta şuan yok. Battığı ve bu nedenle insanların Asya ve Amerika'nın California kıyılarına göç ettiği söylenir. Bu nedenle orta Asya' daki çoğu ulusun Türk kökenli olduğuna inanıyorum.

• Mu kıtası kesinlik kazanmadı.

• Öncekileri Göster
    • Evet James Churcward' ın çevirilerinin yanlış olduğuna inanıyor batılılar bu yüzden "söylenir" diye yorumladım. Hatta Atatürk zamanında sırf bunu araştırmaları için Meksika' ya bir heyet bile yollamış.

• tahsin mayatepek'i yolladı ve maya ile azteklerin ayrıca uygurların türkçe eklemeli dil konuştukları tespit edildi. aslında teoriler ispat edildi ama batılılar türkleri barbar olarak görmeyi sürdürdü. unutmayalım ki atatürk olmasaydı bu araştırmalar yapılmasaydı burda türk moğol ayrımı yapan arkadaşlar türkleri sarı ırk sanacaklardı. batılılar bile bilir ki türk moğol birdir ve ikisine de bir barbar kavim derler. atatürk türklerin ari ırk olduğunu batılılara kabul ettirmiştir.

• '"Moğollar'ın Gizli Tarihi'' adlı eski eser, Cengiz Han'ın soyu hakkında şunları söyler: ''Cengiz Han'ın kökeni, yücelerdeki göğün takdiri ile doğmuş ''Börteçine (Gökkurt, Bozkurt) idi.''Bu açıkça, Türk Bozkurt Destanı'nın moğollaştırılmış halidir. Fakat burada önemli olan, Cengiz Han'ın tıpkı Eski Türk kaganları gibi, Bozkurt'a bağlanmak istenilmesidir. Türkler'de, önemli şahsiyetler ile Bozkurt arasında bir ilişki kurmak gelenektir. Ve bu gelenek Cengiz Han'la birlikte, Türkler'den Moğollar'a da sirayet etmiştir.

• Efsaneler, Cengiz Han'ın soyunu (tıpkı Türkler'in Bozkurt Destanı'nda olduğu gibi) Bozkurt'a bağlar. Eğer Cengiz Han Moğol olsa idi efsaneler onun soyunu kurda değil köpeğe bağlardı; çünkü Moğol geleneğinde kurt değil köpek önemlidir ve Moğol kültüründe Cengiz Han'dan önce kurt önem taşımamaktadır.

• Öncekileri Göster
    • Anlaştık da, Cengizhan Kırım türklerini katletmiş diyorlar, babasını tatarlar öldürüğü için.

• bunu araştırmam lazım,bilgim yok. O yüzden işkembeden sallamak olmaz. :)

• Birincisi o kurt değil,Bozkurt. İkincisi Türk tarihinde bozkurtun çok büyük önemi vardır. Ta ki Atatürk dahil olmak üzere günümüze kadar. Üçüncüsü Cengizhan Moğoldur. Ayrıca Sadece MHP değil,Atatürk zamanında basılan paralarda da Bozkurt simgesi vardır.

• Arkadaş bozkurta simgesi dediğin kurt değil mi? Shov yapıyorsun gereksiz yere.

• şovla alakası yok. Kurt ayrıdır Bozkurt ayrıdır. Onu da ben mi öğreteyim sana ? Aç google bak. Senin mantığına göre bozayıyla kutup ayısı da aynı şeyler.

• Hala bozkurt diyor ya.
      Ülkücü terimleri mi patlatayım. Soruma kaynaklı cevap ver.

• cengizhan moğoldur ama türleri aynı çatı altında toplayan kişdir

• cengiz han tabiki moğul hatta dünyadaki her 14 kişiden biri cengizhanın soyunda gelir derler ama bilemiyorum tabi abartılı geliyoru biraz

• Türk değil diye biliyorum.

• Daha Fazla

Kızlar Ne Diyor 7

• kafir bir moğal beyidir ! baş üstünde baş bırakmamıştır ... yaktığı kütüphanelerinin bedelini çok ödedik ...

• Moğol. Bu ülkücüler o zaman neden seviyor dersen, zaten moğol türk farketmez. Moğollar da Türk zaten

• moğoldur. ama kumral, beyaz tenli mavi gözlü olduğundan dolayı tartışma yapılabilir. büyük bir şahsiyettir ama barbarın önde gidenidir.

• Mogol.

• O da Türktür kesin zaten Asya kıtasında hep Türk var ya.. :/

• Kızıl derililerde türkmüş nfddhghg

• Şundan eminim Türkler kendini bir nane sanıyor. :/ Herkesi Türk yapacaklar. :/

• Türk değildir diye biliyorum.

• Cengizhan Moğol ama Kırım Türkleri yani Tatarlardan ordusunda yararlanmıştır.Aslen Moğol'dur.Hatta Tatarlar babasını öldürdüğü için Türk köylerini yağmalamış ve Tatarları katletmiştir.

• Çok fazla anlatım var. Geçenlerde derinleşeyim dedim. Timuçin için bir hadis bile geldiği yazıyordu.
      fggfghh

• Öncekileri Göster
    • Kırım Türklerini okuduğuna göre bir ilgin var mı? :}

Benim olabilir. :]

• Tatar'ım.

Yükleniyor...