Türk ne demektir? Nasıl tanımlarsınız Türk olmayı?

ben epey araştırdım en son soyleyecem ama genel kanı yı merak ediyorum.

Güncellemeler:
ilk türk olgusu şöyle ortaya çıkıyor. orta asya da mevsimsel göç eden, birbirine çok yakın dili konuşan insanlar vardı. farklı farklı kabileler bunlar. çinliler orta asya uzerinden bütün dünyaya mallarını taşırken bu insanlar diyor ki çinliler bizim topraklarımızdan geçiyor haraç alalım. kimi kabileler birleşiyor falan savaşlar oluyor bir şekilde çin i vergiye bağlıyorlar. ilk olarak bu birliktelik sonucu bir millet oluşuyor, zaten dilleri de çok yakın birbirine.
bugünkü bizim türklük kavramımız orta asyadakine aslında çok benziyor. selçuklulara kadar olan dönemde orta asya da kendileriyle falan savaşıyorlar, avrupa hunları ukrayna taraflarına yerleşip frank cermen ve anglo saxon kavimlerini göçe zorluyor. bu kavimler avrupada %100 soykırım yaparak bugünkü fransa almanya ingiltere yi oluşturuyor. avrupa hunları yağma yapıyor sürekli medeniyetle işi yok.
asıl bizi ilgilendiren selçuklular. 2 büyük aile biri anadoluya biri mezopotamyaya giriyor. mezopotamya ya giren "Din" sülalesi Salih-ad-Din e büyük bir ordu verip Mısıra yolluyor haçlı seferlerine karşı. Saladin diyip duruyorlarya filmlerde o türktür memlükleri kuruyor. haçlılara karşı savaşıyorlar işte. Bunlarla beraber savaşan bölge halkı da kendine türk demeye başlıyor, savaşan ailelere toprak veriliyor falan türk oluyorlar türk kültüryle yaşıyorlar.

Cevabın Var mı?

0/2000

En İyi Cevap

• 15 yıl Türk kavramı üzerine çalışıyorum. Türk ile Türk Milleti aynı mıdır? Önce ona bakmak lazım. Bir Türk ırkı vardır; aynı başka ırklar gibi. Bir de Türk milleti vardır. Türk Milleti kavramına Selçuklunun kuruluşundan başlayıp, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyetinin içinde yaşayan Tüm vatandaşlar dahildir (din dil ırk ayırımı yapılmadan) Bir millet en az 1000 yılda oluşur. Geçmişinde 1000 yıllık medeniyet, şehir, bilgi, birikim, kültür, insanlığa katkı, sanat, bilim, felsefe vb olgular/disiplineleri kendi özgün potasında eritip insanlığa kendine has sahici bir paradigma sunan toplum millet olmayı başarabilir. 50-100 yılda millet olunmaz. Türk Milleti denince içine laz,çerkez, kürt, hatta İstanbul ermenileri bile girer. Türk kime denir? sorusuna önemli bir sanatçı şöyle cevap vermiş: "Gavurla savaşmaya cesareti olan müslümana Türk denir?" Yeni bir batı şakrabanı veya bir ateis ırken/soyca Türk olsa bile, aslında o bir Türk değildir. Türklüğün 3 ana ekseni vardır: Din-dil-gelenek. Eğer Dini müslüman değilse, Dilini bozmuşsa, Gelenekten kopmuşsa o kişi Türk değildir.

• burdan devam ediyorum. bizans anadolu halklarına eziyet ettiği için anadolu halklarının neredeyse tamamı türkleri destekliyor bizansa ve haçlılara karşı once müslüman sonra türk oluyorlar. ama son araştırmalar şunu da gösteriyor, sümerler ve ondan önceki anadoludaki krallıklarda türk geleneklerine ve ural altay dil ailesine rastlanmış. yani anadolu bizim ana yurdumuz da olabilir.

• teşekkürler

• salla meydan boş

Kızlar Ne Diyor 8

• Türk budur,yıldırımdır,kasırgadır dünyayı aydınlatan güneştir. M.Kemal Atatürk

• acize merhamet güçlüe kılıç çekmektr TÜRK olmk! dininden,dilinden,örf ve adetlerinden kısacsı özünden canı pahasına vazgeçmeip lekeletmemektir TÜRK olmk! arkadn vuranı hoşgrp benimsemek,taş atanı halil ibraim sofrasına davet etmktr TÜRK olmk!.

• dürümün son lokmasıyla ayranın son yudumunu denk getirmektir türk olmak..

• FarklılıkVatan aşkıyla yanıp tutuşanYolda hiç tanımadığı biri duşse,yaralansa yada kötü bişi olsa ilk önce koşanYardımsever,Misafirperver,Allahtan korkandır

• Nasıl yani, yaptığınız tanıma göre şöyle bir anlam çıkıyor: Yukarıdaki özellikleri barındırmayan kişi Türk olamaz. Sizce bu, biraz mantıksız değil mi?

• Türk demek. Allah ın kulu, Atatürk ün ulusu demektir.

• ALLAH TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN... C C C Türk olmak budur; www.ülkücümilitan.comülkücükız.

• +++

• Türk olmak... o kadar çok kelime var ki bunun için.Bizim gibi bi ırk daha yok.iyi anlama gelen kelimelerin hepsiyiz biz.NE MUTLU TÜRK OLANA!O KANI TAŞIYANA

• Türk olmak anlatılmaz.. YAŞANIR! :))

Erkekler Ne Diyor 39

• türklüğü müslümanlıkla bağdaştırmıs bazı arkdaslar türk tarihi islam dini ortaya çıkmadan öncesine dayanmıyor mu. kimse üstüne alınmasın bende müslümanım ama o zamankiler türk değilmi o zaman

• fark yok ki ozamankilerle. ilki çine karşı oluşmuş, ikincisi bütün dünyaya karşı. temelinde ticaret yollarını kontrol etmek var. bide insana insan gözüyle baktıkları için etnisite kalmamış. düşmanların da hep haçlı ise müslüman oluyorsun doğal olarak. tek bir söze takılma bu binlerce yıllık bir süreç.

• Öncekileri Göster
    • saol fikirlerini paylaştıgın için

• rica ederim

• sadece insandır, başka bir özelliği yoktur, ırkçılığın lüzumu yok

• sadece insan olabilmek az bir şey mi? Var mı başka insan?

• t.c. vatandaşı olmak.

• Türk olmak nedir, önemli olan insan sonra Millet olmaktır. İnsan olduktan sonra ister İngiliz, ister Alman, İster Arap veya Ermeni ol ne fark eder sonuçta aynı kapı; insansın. Türk' lük bir dini inanç biçimi değildir bu ülkede o şekilde ilginç bir duygu sömürüsüyle yaklaşan birçok insan vardırTürk olmak içten içe sömürülmek demektir. Devleti, Askeri, Polisi her biri ayrı sömürgeci kurumlara örnektir.Türk olmak sadece savaş durumlarında çıkabilecek inancın göstergesidir.Türk olmak gereksiz konulara takılıp insanların olmayan zihinlerini daha çok bulandırmaktır.Türk olmak abartılmaktır.Türk olmak başkalarının görüşlerine saygısız olmaktır.

• Orta Asya'da doğan Turukki kabilesi ile başlayan, Oğuzlar, Selçuklar, Osmanlı ile devam eden bir nesil, bir millet.

• Kimse Türk kürt laz ermeni çerkez olmayı seçmedi. üstad'ın dediği gibi sen nasıl hissediyorsan öylesindir.

• ++++

• Ben Kainatın Efendisi'nin (s.a.v) övgüsüne mazhar olmuş, ben tarihinde 125 devlet 16 imparatorluk kurmuş, ben 5000 yıllık tarihinde 50 yıl tutsak kalmış 50 yılda da 250 ayaklanma çıkarmış, ben korkusundan binlerce kilometre duvar örülmüş, ben karadan gemiler yürütmüş, çağ kapatıp çağ açmış, ben dünyaya boyun eğdirmiş, ben öldü dendiğinde dirilmiş, Çanakkale’de yedi düveli denize gömmüş bir Türk evladıyım. Ben Oğuz Kağan’ım, Ben Metehan’ım, Ben Alparslan’ım, Ben Fatih Sultan Mehmet’im, Ben Yavuz Sultan Selim’im, Ben Kanuni’yim, Ben Mustafa Kemal’im. Türk'üm ben.

• ahkam kesmektir..

• link galiba bu dostum :)

• Bayılıyorum bu videoya...

• Berbat bir video. Aslında Türklere hakaret videosudur.

• Münakaşa edecek değilim. Hakaret olarak değerlendirmen videonun hakaret içerdiği anlamını taşımaz, görüş senin görüşün, benimkini ben zaten belirttim.

• bu soruyu gidici

• Türk olmakkkkhangi açıdan sordun ki o kadar çok cevabı varkiiii

• bir TÜRK demek dünyaya bedel demektir

• Yaşadığı, yaşattığı bütün tarihi anlatabilmek için "Bir gün bütün Türk devletleri Çin seddinde buluşacağız" diyebilmektir. Yaradılanı yaradandan ötürü sevmektir. Ferman hükümetin, Devlet bizimdir. Demektir...

• Türk olmak, Apple İphone'un müptelası olmaktır. Türk olmak.. Ay'a ayak basmaktır.. Türk olmak bir ayrıcalıktır.

• Geçmişte Orta Asya'da yaşarken otlaklar ve ganimetler azalınca 'Kavimler Göçü'nü başlatacak olan 'Batı'ya doğru milletleri ite kaka gelen;sonra Anadolu'ya yerleşip de içten içe evsahibi olmadığını bilerek 'tüm komşular bize düşman' felsefesiyle gençlerini yaşatmak yerine savaşı savaşmayı henüz ortaokul çağındaki çocuklara öven ders kitaplarına sahip olan;Avrupa milletleri'nin 'Barbar' diye nitelediği (bence bir ırkı böyle nitelemek de yanlış)Fas asıllı Selçuklu'ya, Arap asıllı 'Osmanlı'ya 'benim tarihim' diye sahip çıkıp övünen;ve milliyetçiliğin hâlâ hayat bulduğu tek ırktır..Ha diğer milletler çok mu temizdir; hayır, ama 'Türk' olmak şahane bişey diyenlere cevap olsun..bence her topluluğun (milletin, dinin) yarısı iyi yarısı kötüdür; doğuştan gelen özellikleriyle övünmem, övünene de cahil der geçerim.

• Selçuklu Fas asıllımıymış, sallama. Osmanlı arap mıymış. Çok uçmuşsun. Sen önce kendi cahilliğinle yüzleş.

• :) biraz araştır be güzelim, öyle löp diye atlama bence;) ve işin enteresan tarafı bi karşı çıktığın bu:)

• Türk olmak,Osmanlı'nın borcunu ödemektir. Hovarda babanın borçla yaşayan evladı gibi.Kosova'da ve Bosna'da, Batı Trakya'da ve Makedonya'da bilmem kaç asır geçmişte kalan meselelerin hesabını vermektir.Türk olmak;- Kıbrıs'ta,- Hocalı'da,-Anadolu'da ve Balkanlar'da soykırımına uğrayıp, karşılığında yapmadığın soykırımıyla suçlanmaktır.Türk olmak;- faşist olmaktır, vatanına, milletine, bayrağına, tarihine sahip çıktığında.- demokrat ve çağdaş olmaktır, vatanına, milletine, bayrağına, tarihine sövüldüğünde.Türk olmak;- lisanının Avrupa'da yasaklanmasıdır ve yine Türk olmak kendini ve derdini anlatamamaktır.- Avrupa'da hor görülmektir Türk olmak,- ataların bir çok asır önce Viyana'yı kuşattığı için ve hoş görülmemektir- tabii ki - sadece kuşatıp; Napolyon gibi bütün Viyana'yı yakmadığın için.Türk olmak;- Selanik'te Pontus Anıtı'nın,- Viyana'da çiğnenen yeniçeri minberinin ve- Malta'da papazın üzerine bastığı Türk bayrağı heykelinin önünden geçmektir.Türk olmak zordur, çetindir ve eziyetlidir.- üç kıtadan dönüp,- bir küçük yarımadada misafir muamelesi görmektir.- sayısız imparatorluk kurmak Türk olmaktır,- aynı zamanda sayısız imparatorluk yıkmak da Türk olmaktır.Türk olmak,- Mostar'da köprüdür,- Kerkük'te kaledir,- İstanbul'da Kızkulesi'dir,- Anadolu'da buğdaydır,- Çukurova'da pamuktur,-Güneydoğu'da tütün,- Ege'de üzüm,- Karadeniz'de fındık,- Trakya'da ayçiçeğidir.Türk olmak;- Çanakkale'de ölmektir.- Çanakkale'de ölmeden önce düşmana su vermektir,- onun yaralısını sırtında kendi hastanesine taşımaktır.- düşmanın ardından rahmet okumak,- kanlısından helallik almaktır.- sabahları odana rahmet dolsun diye, camı açmaktır.- kar yağdığında kayak yapmayı değil, evsizleri düşünmektir.- balkon köşesine kuşlar için, kışın ekmek kırıntısı, yazın su koymaktır.- yağmura 'rahmet',- kara 'bereket' diye bakmaktır..Türk olmak;- askere davul-zurna ile uğurlanmaktır,- belki de dönmeyeceğini bilerek.Türk olmak;- annenin şehit oğlunun ardından 'Bir oğlum daha olsun, onu da vatan için göndereceğim.' demesidir.- Babanın gözyaşlarını tutarak, tabutuna son kez dokunurken 'Vatan sağ olsun! ' demesidir.

• Çok güzel kutluyorum güzel kardeşim.

• Öncekileri Göster
    • nette arastirisan kime ait oldugunu bulursun

• kar yağdığında kayak yapmayı değil, evsizleri
      düşünmektir. Olmasa belki bi boka benzerdi diye düşünüyorum

• türklüğü ben türk ne demektir diye sormamak olarak tanımlıyorum ama yanlış anlama sana herhangi bi laf çarptırmak istemiyorum ama soruyu okuyunca aklıma bu geldi

• Her iki cihanın güneşi Efendimiz Hz.Muhammed (SAV)'in hadislerine konu olma şerefine nail olan tek Millet olmaktır TÜRK olmak...

• ''Kafirle Çatışmayı göze alan müslümana türk denir'' İsmet Özel'in tabiriyle türk bu .) avrupadada zaten türklük=müslümanlıkla eşdeger tutulan birşey insanlar müslüman olan birine müslüman mı oldun demiyor türk mü oldun diyor :) yani tarih türklüğe etnik bi anlam yüklememiş bence. ama elbette biyolojık olarak türk ırkına mensubum dıyen insanlar bı soydan geliyordu onun da zaten bırcok adı var oguz kayı kıpcak pecenek gibi

• Allah, insanları farklı dillerle ve renklerle(kavimlerle) yaratmıştır. Türklük de zamanla ortaya çıkmış kavimlerden biridir.Dünya yaratılalı çok olduğundan, birçok kavim ve soy birbirine karışmıştır. Bu nedenle kimseden %100 Türk, Kürt, Arap,Boşnak,Çerkez,Laz,Gürcü diye bahsedemeyiz. Belki bunların oranlarından söz edebiliriz. (ancak bunu bulmak da zor ve açıkçası gereksiz bir iştir) Bununla ilgili bir araştırma vardı, insanların gen haritasını çıkarıyorlardı. (%50 Afrikalı, %30 Ortadoğulu vs...tam hatırlayamadım şimdi)Ben Türkçe konuşan bir insanım, bu nedenle kendime Türk diyebilirim belki. Ancak bu benim için pek bir şey ifade etmiyor. Çünkü kimse seçmediği bir şeyi övünç vesilesi haline getiremez ve seçmediği bir şeyden dolayı yargılanamaz. Bizi biz yapan kim olduğumuz değil, hayatta yaptığımız tercihlerdir...

• türk bir ırktır. ingiliz-almani-italyan-fransız-türk-kürt-çerkez-laz-ermeni-boşnak ve diğerleride böyledir. türklük ise tanımdır. tc,de yaşayan herkese tanım olarak türk densede esasen türk olunmaz doğulur sadece.

• Türk'ün ManasıTürk adına çeşitli kaynak ve araştırmalarda türlü manalar verilmiştir. Çin kaynakları Tu-küe (Türk)'ü miğfer olarak, İslam kaynakları ise ses benzetmesine dayanarak terkedilmiş, olgunlukçağı ve benzeri manalar vererek yeni anlamlar üretmiştir.XIX. asırda A. Vambery'nin ilmi izaha yakın olan fikrine göre ise Türk kelimesi "TÜREMEK"ten gelmektedir. Zira Gökalp bunu "TÜRELİ" yani kanun ve nizam sahibi olarak açıklamıştır.Ancak Türk sözünün cins isim olarak "GÜÇ-KUVVET" manasında olduğu, buradaki Türk kelimesinin milletin adı olan "Türk" kelimesi ile aynı olduğu A.V. Le Coq tarafından ileri sürülmüştür. Bu iddia Kök-Türk kitabelerinin çözücüsü olan V. Thomsen tarafından kabul edilmiş, aynı iddia G. Nemeth'in tetkikleri ile de ispat edilmiştir.Ayrıca Türk kelimesinin cins isim olarak "ALTAYLI" (Ceyhu ötesi Turanlı) kavimlerini ifade etmek üzere 420 yıllarına ait bir Pers metninde,daha sonradan 515 hadiseleri dolayısıyla "Türk-Hun" (Kudretli-Hun) tabirleride geçtiği bilinmektedir.İran kaynaklarında Türk sözü "Güzel İnsan" karşılığında kullanılırken, XI. yy'da Kaşkarlı Mahmut "Türk adının Türkler'e Tanrı tarafından verildiğini belirterek "Gençlik, kuvvet, kudret ve olgunluk çağı" demek olduğunu bir kez daha belirtmiştir. Tarihçiler ise Türk kelimesinin "Güçlü-Kuvvetli" anlamına geldiğini kabul etmektedirler.Türk SoyuTarihte Türk ırkı hakkında çeşitli tasvirler yapılmıştır. Çin, Latin ve Grek kaynaklarında Türkler daha çok Moğol tipinde tasvir edilmişlerdir. Bunun sebebi ise Türkler'in tarih boyunca en çok temasının Mogollar'la olmasıdır. Moğol kitleleri yıllarca Türkler'in idaresinde yaşamış, göçlere, savaşlara Türkler'le beraber katılmışlardır. Bunun sonucunda bu kaynaklar Türk ile Moğol tipini birbirine karıştırmıştır.Son yarım asır içinde yapılan ilmi çalışmalar ve araştırmalar sonucu Türkler'in beyaz ırka mensup bulundukları, yeryüzünde mevcut üç büyük ırk grubundan "Europid" adı verilen grubun "Turanid" tipine mensup bulundukları anlaşılmıştır. Kafa yapıları Brakisfal (yuvarlak kafalı)dır. Türklerin kendilerini başta "Mongolid" Moğollar olmak üzere diğer topluluklardan ayıran antropolik çizgilere sahip oldukları tespit edilmiştir. Türkler'in hakim vasfı beyaz renk, düz burun, değirmi çene, hafif dalgalı saç, orta gürlükte sakal ve bıyıktır.Turan tipine örnek olan Orta Asya, Maveraünehir ve diğer Yakın Doğu Türkleri beyaz tenli, koyu parlak gözlü, değirmi yüzlü, endamlı, sağlam yapılı erkek ve kadınları ile Ortaçağ kaynaklarında güzelliğin timsali olarak gösterilmiş hatta İran edebiyatında Türk sözü "Güzel İnsan" manasında kullanılmıştır. Tevrat'ta nakledilen bir rivayette ise Türk soyunun Ham ve Sam'dan değil, Yafes'den türemiş olarak beyaz ırktan geldiği gösterilmiştir.

• Teşekkürler+++

• Türk olmak şimdilerde utanılacak bir durumdur!Yedi düvele korku salan çağ açıp çağ kapatan namusu ve vatanı uğruna canını feda eden bir milletin yüz karası torunlarıyız demektir atalarımızın mezarlarından çıkıp gelse Türküm demeye dilim varmaz!

• 1 günde o duruma gelemeyiz ki, atatürk ün dediği gibi "tek bir şeye ihtiyacımız var o da çalışmak". dünya ya hükmetmek için yuzyıllarca çalışmak ve plan yapmak gerekir. ben türklüğümden utanmıyorum, bugün ayıya dayı diyoruz yarın hesabını soracaz. ciddi bir çöküş yaşadık, yuzyıllar önce de yaşadık yine ayağa kalkmasını bildik. bundan sonra da olacak odur.

• TÜRK DEMEK " ASALET " DEMEK

• kısaca şu marştaki gibi Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfâdıyızTufanları gösteren tarihlerin yâdıyızKanla, irfanla kurduk biz bu CumhuriyetiCehennemler kudursa ölmez nigâhbanıyızYaşa var ol Harbiye! Yıkılmaz satvetinleGöklerden gelen bir ses sana ne diyor dinleTürk vatanı üstünde sönmez güneşsin senKartal yuvalarında hürdür millet seninleYüzyıllardır Harbiye bu orduya şan verirÇıkardığı dehâlar semalara yükselirBaştanbaşa tarihtir mektebin her zerresiSarsılmayan azminle çelik kal'alar erirŞahikalar üstünde meydan okur bu erlerYaklaşacak düşmana mezar olur bu yerlerBağlayamaz bir kuvvet bu kasırga milletiTarihlere sorun ki, bize "ölmez Türk" derler

• Dikkat boyalıdır” yazan yeri parmağınla kontrol ediyorsan,Tv'de film seyrederken filmin oyuncularıyla muhatap oluyorsan,Telefon çaldıktan sonra telefonun yanına gidip birkez daha çalmasını bekliyorsan,Desenlerini beğenerek aldığın mobilyanın üstüne başka bir örtü örterek kullanıyorsan,Plastik yoğurt kabını saksı yapabiliyorsan,...Tek abdestle beş vakit namaz kılmak için iki büklüm kıvranıyorsan,Yemeğin etini en sona saklıyorsan,“Anne acıktım” dediğinde “kalk kendin al” cümlesini duyunca acıkmaktan vazgeçebiliyorsan,Kumandayı dizine vurarak çalıştırabiliyorsan,Rüzgarlı havalarda küller uçmasın diye küllüğe su koyuyorsan,Nezle olunca tuvalet kağıdını uzun bir şerit yaparak kullanıyorsan,Dişlerini gazoz açacağı , fındık ve ceviz kıracağı olarak kullanabiliyorsan,Ve taksiye binip “şurdan bi öğrenci alır mısın” diyebiliyorsan;Haaa birde Tüm dünya senden it gibi tırsıyorsa ...!Sen Türk'sün arkadaş . :))

• Osmanlı Zamanında köylü kısmına türk derlerdi...

• hay senın tarıh bılgıne ve sana bu bılgıyı ogretene emı!...

• Öncekileri Göster
    • çok sallamışsın elephant

• Hedon sallarken suratinami denk geldi noldu :)

• Mustafa Kemal Atatürk demektir

• Türkiye sınırları içinde yaşayıp kendini Türk olarak hisseden herkes Türktür.Sonuçta bütün insanlık bir atadan geliyor o yüzden Türkleri başka hiçbir milletten aşağı ya da üstün olarak görmüyorum.Türkleri üstün kılan onların diğer milletlerden çok çalışmaları olabilir.Ama millet olarak çalışmayı sevmediğimizden midir hala sebze meyve satıp teknoloji satın alıyoruz.

• ırksal bir durum yok zaten, belli bir ülküde birleşmek var türklerde. sebze meyve satıyoruz demişsin, dünyadaki ekonominin %65 i gıda ekonomisidir. tarım reformu yapıp üretimi artırsak zengin oluruz. milletini aşağılama yani sebze meyve de okadar kolay sabahtan akşama kadar çalışıyor tarım işçileri.

• Tarım tabiki önemli hatta gelecekte daha da önemli olacak ancak ABD Çin gibi ülkeler Mars'a ve diğer gezegenlerin uydularına insan göndermeyi ayda maden aramayı planlıyor hatta şirketler bile kuruldu.Biz henüz kendi eğitim uçağımızı yapacak aşamaya anca gelebildik.Yardım almadan aya insan göndermemiz belki bir asır sürer.Onlardan bu kadar gerideyiz.Son 500 yıldır ufak tefek şeyler dışında dünya kültür ve bilimine kazandırdığımız nerdeyse hiçbirşey yok.Herşey hala batıda bulunuyor biz kopyalıyoru

• kudretli şerefli atası olan gençliği beş para etmeyen bir milletiz

• Daha Fazla
Yükleniyor...