Türk ne demektir? Nasıl tanımlarsınız Türk olmayı?

ben epey araştırdım en son soyleyecem ama genel kanı yı merak ediyorum.

Güncellemeler:
ilk türk olgusu şöyle ortaya çıkıyor. orta asya da mevsimsel göç eden, birbirine çok yakın dili konuşan insanlar vardı. farklı farklı kabileler bunlar. çinliler orta asya uzerinden bütün dünyaya mallarını taşırken bu insanlar diyor ki çinliler bizim topraklarımızdan geçiyor haraç alalım. kimi kabileler birleşiyor falan savaşlar oluyor bir şekilde çin i vergiye bağlıyorlar. ilk olarak bu birliktelik sonucu bir millet oluşuyor, zaten dilleri de çok yakın birbirine.
bugünkü bizim türklük kavramımız orta asyadakine aslında çok benziyor. selçuklulara kadar olan dönemde orta asya da kendileriyle falan savaşıyorlar, avrupa hunları ukrayna taraflarına yerleşip frank cermen ve anglo saxon kavimlerini göçe zorluyor. bu kavimler avrupada %100 soykırım yaparak bugünkü fransa almanya ingiltere yi oluşturuyor. avrupa hunları yağma yapıyor sürekli medeniyetle işi yok.
asıl bizi ilgilendiren selçuklular. 2 büyük aile biri anadoluya biri mezopotamyaya giriyor. mezopotamya ya giren "Din" sülalesi Salih-ad-Din e büyük bir ordu verip Mısıra yolluyor haçlı seferlerine karşı. Saladin diyip duruyorlarya filmlerde o türktür memlükleri kuruyor. haçlılara karşı savaşıyorlar işte. Bunlarla beraber savaşan bölge halkı da kendine türk demeye başlıyor, savaşan ailelere toprak veriliyor falan türk oluyorlar türk kültüryle yaşıyorlar.

En İyi Erkek Görüşü

• 15 yıl Türk kavramı üzerine çalışıyorum. Türk ile Türk Milleti aynı mıdır? Önce ona bakmak lazım. Bir Türk ırkı vardır; aynı başka ırklar gibi. Bir de Türk milleti vardır. Türk Milleti kavramına Selçuklunun kuruluşundan başlayıp, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyetinin içinde yaşayan Tüm vatandaşlar dahildir (din dil ırk ayırımı yapılmadan) Bir millet en az 1000 yılda oluşur. Geçmişinde 1000 yıllık medeniyet, şehir, bilgi, birikim, kültür, insanlığa katkı, sanat, bilim, felsefe vb olgular/disiplineleri kendi özgün potasında eritip insanlığa kendine has sahici bir paradigma sunan toplum millet olmayı başarabilir. 50-100 yılda millet olunmaz. Türk Milleti denince içine laz,çerkez, kürt, hatta İstanbul ermenileri bile girer. Türk kime denir? sorusuna önemli bir sanatçı şöyle cevap vermiş: "Gavurla savaşmaya cesareti olan müslümana Türk denir?" Yeni bir batı şakrabanı veya bir ateis ırken/soyca Türk olsa bile, aslında o bir Türk değildir. Türklüğün 3 ana ekseni vardır: Din-dil-gelenek. Eğer Dini müslüman değilse, Dilini bozmuşsa, Gelenekten kopmuşsa o kişi Türk değildir.

• burdan devam ediyorum. bizans anadolu halklarına eziyet ettiği için anadolu halklarının neredeyse tamamı türkleri destekliyor bizansa ve haçlılara karşı once müslüman sonra türk oluyorlar. ama son araştırmalar şunu da gösteriyor, sümerler ve ondan önceki anadoludaki krallıklarda türk geleneklerine ve ural altay dil ailesine rastlanmış. yani anadolu bizim ana yurdumuz da olabilir.

• teşekkürler

• salla meydan boş