AydaCan
Yazar AydaCan
Kategori Moda

Size Özel Saç Modelini Keşfedin

 
Puan: Puan Ver:  
MiserableBoringEnjoyableinterestingFascinating
 
Saç şeklinizden memnun değil misiniz? Sürekli yeni modeller deniyor, ama bir türlü size gerçekten yakışan modeli bulamıyor musunuz? Saçınızın yıllardır kullandığınız şeklinden sıkıldınız, ama değişikliğe de hazır değil misiniz? Hepsi aslında size hangi saç stilinin yakışacağını bilmemenizden kaynaklanıyor.

Kullanacağınız saç stilini seçerken, saç yoğunluğunuz, saçlarınızın biçimi, yaşınız, boyunuz, kilonuz hatta giyim tarzınız son derece önemlidir. Ama hepsinden daha önemlisi yüzünüzün şeklidir. Hayalinizdeki modeli seçerken öncelikle yüz şekliniz, baş ve boyun oranınızdan emin olmalısınız. Yüzünüzün şekliyle birlikte, burun yapınız, alnınızın genişliği, elmacık kemiklerinizin çıkıklığı, çenenizin biçimi de önemlidir. Bundan dolayı hayalinizdeki modelleri düşünürken, öncelikle bu kıstaslara göre bir eleme yapmalısınız.
"Kısa kesimler baskın çene çizgilerinizi dengelemek için birebirdir"
Kuaförler ne yazık ki her zaman bize en çok yakışan modeller yerine, en kolay ve güzel uygulayabildikleri kesimleri tercih ederler. Bu yüzden çoğu kuaför ziyaretlerimiz, birkaç ay hiç sevmediğimiz ve bize hiç yakışmayan bir saç modeliyle yaşamak zorunda kalmamızla sonuçlanır. Böyle bir deneyim yaşamak istemiyorsanız, kuaföre gitmeden önce, mutlaka istediğiniz ve size yakışan modeli seçmiş olmalısınız. Kuaförünüz işine başlamadan önce bunu ona ne kadar iyi anlatacağınız da önemli tabii.

Yüz şeklinizi nasıl belirleyeceksiniz?

Yüz şeklinizi belirlerken dikkatli olmalısınız. Bu işlemi kuralına uygun ve özenle yaparsanız yanılma payınız da ortadan kalkacaktır.

Saç modelleri
Saçlarınız uzunsa, onları iyice ıslatıp sıkı bir şekilde at kuyruğu yapın. Kısa saçlı olanlarınız ise bir bant yardımıyla saçlarını geriye atabilir ve yüzlerini ortaya çıkarabilirler. Daha sonra ise ayna karşısına geçip, yüzünüzün pozisyonunu değiştirmemeye çalışarak, ispirtolu bir kalem yardımıyla yüzünüzün sınırlarını çizin. İşte yüz şekliniz tam karşınızda size bakıyor! Peki, biraz daha dikkatlice inceleyin bakalım; çıkan şekil daha çok oval bir yumurtaya mı, üçgene mi, kareye mi, diktörtgene mi, kalbe mi ya da bir elmasa mı benziyor. Belki de karşınızdaki şekil tam bir daire.

İşin en zor kısmını hallettiniz ve yüz şeklinizi belirlediniz, şimdi de bakalım sizin yüz tipinize en uygun saç kesimi hangisi.

Oval yüz şekli

Oval yüz şekli, tıpkı yumurtaya benzer. Kullanımı en kolay yüz şeklidir, çünkü hangi saç stilini seçerseniz seçin size yakışacaktır. Kısa modeller, orta boy kesimler, hatta upuzun saçlar tam size göre. Saçlarınızı uzun kullanıyorsanız, ister dağınık bir şekilde toplar, isterseniz de sıkı bir topuzla şekil verebilirsiniz. Bantlar, şekil şekil saç tokaları, hepsi sanki sizin için üretilmişler! Bundan dolayı hangi modeli canınız çekiyorsa çeksin, hiç çekinmeden kuaförünüzün yolunu tutun. Sonra da yeni saçlarınızın keyfini çıkarın, sıkılıp başka bir model deneyene kadar!

Üçgen yüz şekli

Üç köşeden oluşan bu yüz şeklinde, çene kısmınız genişken, yüzünüzün sınırları yanaklarınızın üst kısmından itibaren alnınıza doğru darlaşmaya başlar. Eğer çenenizin ortasında da bir yarık varsa, yüz şekliniz kalp şekilli yüzlerin tam tersidir. Kısa kesimler, baskın çene çizgilerinizi dengelemek için birebirdir. Ancak ensenizdeki saçları kısaltırken, şakaklarınızdakileri yanlardan sarkıtmayı unutmayın, bu yüz şeklinize daha oval bir görünüm kazandıracaktır. Boynunuza doğru uzayan saç uçlarında hareket önemlidir, alnınızın genişliğini örtmek için ise perçemlerden yararlanabilirsiniz. Unutmayın, saçlarınızın ön kısmını kısa bırakırsanız, yüzünüzün üçgenliği öne çıkacaktır, bu kesimden özellikle kaçınmalısınız.

Kare yüz şekli

Kare şeklindeki yüzler, ovaller gibi dengelidirler, ancak bunun yanında oval yüz şekline nazaran daha sert bir görünümleri vardır. Kare yüz şekline sahip kişilerin, yüzlerini yumuşatmak için yuvarlak kesimleri tercih etmeleri gerekir. Kare kesimler ise, yüzünüzün sınırlarını daha da ortaya çıkaracak ve size çok sert bir ifade verecektir. Bukleli saçlar da bu yüz şekli için idealdir.

Yuvarlak yüz şekli

Oval yüzlere göre daha geniş olan bu yüzlerde, yüzü daha ince gösteren kesimler tercih edilmelidir. Yuvarlak yüz şekli olanlar saçlarını yüzlerine uygun olmak kaydıyla kısa ya da uzun kullanabilirler, ancak özellikle çenenin biraz altındaki orta boy kesimlerden uzak durmaları gerekir. Çene çizgilerinin kenarlarından öne doğru uzatılmış hareketli tutamlarla yüzünüz çok daha güzel görünecektir.

Kalp yüz şekli

kadın saç kesimi modelleri
Kalp şeklindeki yüzlerde, yüz sınırlarınız yanaklardan çene çizgilerinize doğru incelir. Çene hizasında ya da daha uzun kesimler, bu yüz şekli için mükemmeldir. Saçınızda biraz dalga ve hacim, size harika bir görünüm kazandıracaktır. Alnınıza düşecek perçemler, alnınızın genişliğini azaltırken, saçınıza vereceğiniz katlar, çenenizin darlığını yumuşatmaya yardımcı olur. Yüzünüzün uzunluğunu kapatmak için saçlarınızı yandan ayırmalı ve alnınıza biraz perçem düşürmelisiniz. Kısa saç kesimlerinin yüzünüzü olduğundan da uzun göstereceğini unutmayın!

Dikdörtgen yüz şekli

Dikdörtgen yüz şekli, kare şeklindeki yüzlerden biraz daha uzundur. Kısa ve orta boy saç kesimleri yüzünüzün kenarlarında ekstra dolgunluk sağlar. İnce perçemler ise size romantik bir hava verecek ve yüzünüzü yumuşatacaktır. Bu yüz tipinde güçlü ve sert hatlarınızı yumuşatmak gerekir. Bundan dolayı yüz sınırlarınızdaki katlar, size daha hoş bir görünüm kazandırabilir. Saç modelinizi seçerken, volümlü stilleri tercih edin, bu yüzünüzün uzunluğunu dengelemede yardımcı olacaktır.

Elmas yüz şekli

Bu tip yüz şekilleri, alın ve çenede darlaşır. Saç biçiminde alnı daha geniş, yanakları daha dar ve kısa olan yüzü daha uzun göstermek esastır. Ayrıca çenenin inceliğini yok eden modeller tercih edilmelidir. Bundan dolayı farklı saç stillerini denemeniz gerekebilir. Ancak, saç modelinizi seçerken, saçlarınızın alnınızın yanlarında hacim yapmasına ve alt çene çizgisini örtmesine çalışın.

Bunları aklınızda tutup birkaç dergi ve magazin de karıştırıp yüz şekillerine uygun saç modellerini de bulun ve bir dahaki kuaför maceranızda hüsrana uğramayın.

"Size Özel Saç Modelini Keşfedin" üstüne yorum yaz


500 karakter kaldı
Yorum Yolla

Yazı Yorumları

  • yüz şekilllerinin örnek resimleri ya da yüz şekillerine örnek ünlüler gösterilseymiş daha iyi olabilirmiş, yine de baya yardımcı oldu, teşekkürler
  • Emeğine sağlık
    Bana göre saç modeli yok ama :p
  • cok guzel bir yazi tskkurler
  • Bence hepimizin kafasında sabit bir model var, onu kendimize yakıştırmışız. Yüz tane kuaför değiştirmemiz de bu yüzden zaten, kafadaki modeli yapanı bulma arayışı. Onu bulunca duruyoruz ve hep aynı şekşlde devam ediyoruz.
  • En güzeli kısa saç, o kadar dertsiz ki!
Ana Sayfa > Yazılar > Moda Yazıları > Size Özel Saç Modelini Keşfedin
 
Üye Olmak İster misin?
 
KizlarSoruyor.com üyeleri Xper puanları biriktirerek çeşitli hediyeler kazanıyorlar.

Cinsiyetini seçerek sen de hemen ücretsiz üye olabilirsin.
 
 

Moda Yazıları
 
●  Topuklu Ayakkabıyla Yürüme Sanatı
Kahlo
Kadının kadın olma yolunda çektiği en büyük işkencelerden biridir topuklu ayakkabıyla yürümeyi öğrenmek.Topuklu ayakkabı neden güzeldir? Bacaklarınızı daha uzun gösterir. Poponuz daha...
●  Makyaj Hakkında Erkekler Ne Düşünür?
sober
'Makyaj' kelimesinin sözlükteki karşılığı 'Yüzü güzelleştirmek için boyama, yüz boyama, yüz bakımı' olarak görünüyor ve tarihi milattan binlerce sene öncesine kadar uzanıyor. Kadınlar güzelleşmek...
Yeni Cevaplar
  
Bir Kız sordu İdeal yeme biçimi az ve sık sık midir, yoksa 3 öğün müdür?
Bir Kız Cevapladı 3 ana 3 ara öğün olur bu öğünlerin hiç birinde tıka basa yemezsin porsiyonlarını küçültürsün az az sık sık yemiş olursunara öğün denilen zamanlarda açlığı bastırmak için küçük bir kase yoğurt, ya da...

Bir Kız sordu Nasıl unutucam ben bu herifi!?
Bir Kız Cevapladı sosyal hayat artacak ve yeni arkadaşlıklar... oturduğun yerden unutamazsın daha çok hatırlar daha çok acı çekersin.
Değer verilen insanlar zamanla neden değişir ?
d06ukan8 saat önce sordu

Değer bilmedikleri için

Gerçek yüzleri ortaya çıkar

Karakterleri oturmadığı için

G*tü kalktığı için

Moda Xperleri
  
koraybey67
17967  
koraybey67
Bekar, 30 yaşında
51 Soru - 4199 Cevap
Moda Xper: 5214
fall88
11648  
fall88
Evli, 25 yaşında
0 Soru - 4246 Cevap
Moda Xper: 4561
prenses_nur
52598  
prenses_nur
25 yaşında
13 Soru - 1869 Cevap
Moda Xper: 3687
ThePrincess
7803  
ThePrincess
21 yaşında
0 Soru - 3167 Cevap
Moda Xper: 3507

Xper Nedir? Xper Sıralaması