H_E_A_T
Yazar H_E_A_T
Kategori Kişilik

Kimdir Maço ve Neden Maço?

 
Puan: Puan Ver:  
MiserableBoringEnjoyableinterestingFascinating
 
Maço erkeklerden hoşlanan kadınlar da var itici bulanlar da.

Kadınların bir kısmı sert tavirli ve hayat tarzlarına doğrudan müdahale edebilen dominant erkekleri kendilerini sahiplenen, koruyan ve önemseyen bir koruyucu olarak görüp bundan etkilenebilirler. Bir kısmı ise bu müdahaleyi kişiliğine hakaret olarak görüp birey olarak yaşama standartlarına konacak kısıtlamaları itici bulabilir.

Genelde eğitim seviyesi ile maço erkeklerden hoşlanma yüzdesi ters orantılıdır. Yani iyi eğitim almış, ayakları üzerinde durabilen ve geçimini sağlayabilen kadınlar genelde bu tip erkeklerden hoşlanmazlar. Daha ziyade eğitim alma şansı olmamış ve bir şekilde sahiplenilme, maddi ve manevi koruma altına alınmaya ihtiyaç duyan kadınlar maço erkeklerden hoşlanabilirler. Şimdi eğitimli kadınlar hemen topa tutmasın beni, istisnalar tabi ki vardır; zıt kutuplar birbirini çekebilir.
"Maço erkek yazı yazmaz, liste çıkarmaz!"
Aşağıdaki liste hem Maçoluğun nedenleri hem de Maçoluğu cazip bulma sebepleri olarak görülebilir.
 • Yaşadığınız bölgenin ekonomik ve sosyal koşulları
  Bu durumun en önemli göstergesi batıdan doğuya doğru gidildikçe eğitim ve iş imkanlarının azalması ile birlikte maço erkek denen kavramın yaygınlaşmasıdır. Ülkemizde de maço erkek olarak tabir edilen erkekler doğu kesimlerde daha fazla yer almaktadır.
 • Değişik bir tarz
  Kadınlar belki de çocukluk dönemlerinde baba, ağabey gibi figürlerden bu tavır ve davranışları görmedikleri için maço erkek onlara çekici gelir.
 • Televizyon
  Günümüzde bir çok kadın aslında maço görünümlü romantik erkeklerden hoşlanır ya da bunun hayaline ulaşmaya çalışır. Özellikle televizyon dizilerinin hayatımıza etkisi kadınlar üzerinde de hem maço hem de romantik olan erkeği arama dürtüsünü geliştiriyor. Maddi imkanları olan, zaman zaman sertliğiyle ortalığı inleten, yeri geldiğinde de en romantik erkekten bile romantik olan bir adam hayal ediyorlar. Daha da çok ederler.
 • İçgüdüsel
  Aslında hiçbir kadın eşinin ya da sevgilisinin bir başkasının eşi ya da sevgilisinden daha “light”olmasını istemez. Aynı şekilde çocuğunun da arkadaşlarından ve çevresinden daha “light “olmasına karşıdır. Bunu hayatın zorluklarına, insanlara karşı koyabilmeye ve ayakta kalabilmeye bir ön koşul olarak görürler.
 • Büyüme koşulları
  Toplumda erkek çocuklarına doğdukları andan itibaren harbi ve sapına kadar delikanlı olma duyguları bir şekilde aşılanıyor. Çocuk bu sert imajı özümseyerek büyüyor ve kendini kahraman olarak görüyor.
Maço olmak kimilerinde tatlı sert olarak kimilerinde de sınır tanımamak şeklinde kendini gösterebilir. Maçoluk etkileyici olabildiği gibi aşırıya kaçıldığı durumlarda rahatsızlık verici boyutlara da ulaşabilir. Peki nedir toplumda genel olarak maço erkekler hakkındaki izlenimler? Aşağıdaki şekilde özetlemeye çalışalım..

Maçoluk
Maço Erkeğin Özellikleri
1.Korkusuz yani ödlek olmadığını bilir ve bunun bilinmesini sağlar.Hiç bir meydan okumaya kayıtsız kalmaz.

2.Çevresindekiler üzerinde özellikle anne, kız kardeş ve bayan olan tüm yakınları üzerinde korku hükümdarlığı kurar, hesap sorma ve her davranışa müdahale etme hakkını kendinde görür.

3.Her ne sebeple olursa olsun hiçbir zaman bir bayana hele hele kız arkadaşına hesap ödetmez.

4.Sevgilisini gideceği yere sadece kendisi götürür ve geri getirir. Bu işi herhangi bir arkadaşının veya sevgilisin arkadaşının yapmasına izin vermez.

5.Modaya uygun giyinmez.Klasik ve sade bir tarzı vardır. Canlı ve dikkat çekici renkler giymez.

6.Kız arkadaşıyla halka açık ortamlarda çok fazla samimi olmaz. Özelini gözler önüne sermez.

7.Modern dansların yakınından bile geçmez, tango, salsa, baçata ve benzeri hiçbir dansı öğrenmez.

8.Küpe takmaz, takana da tahammül etmez, arkadaşı olmaz.

9.Sakız çiğnemez, kız arkadaşının çiğnemesine de izin vermez.

10.Sevdiğinin giyimine karışır, başka erkeklerin kendisine bakmasına tahammül edemez.

11.Bakışları, duruşu, ses tonu serttir.

12.Espri yapmaz, kahkahalarla gülmez ve ağırlığını her zaman korur.

13.İlgisini ve sevgisini göstermede başarısızdır ancak sonsuz bir itina ve ilgi bekler.

maço erkekler
14.Rakı içer, kokteyl ve benzeri karışım içkilere yanaşmaz.

15.Aksesuar olarak tespih kullanır.

16.Kadınına dayağı eksik etmez, lakin yollarına güller dökmeyi de ihmal etmez.

17.Dedikodu yapmaz, arkadan konuşmaz.

18.Çiçek, parfüm, elbise ve benzeri hediyeler almaz. Doğum günlerine, sevgililer gününe önem vermez ve böyle günleri kutlamaz.

19.Maço nedir diye sorduğunuz da göğsünü gere gere "Benim" der.

20.Böyle bir yazı yazıp hele hele liste çıkartmaz.

Eğer erkek arkadaşınızda bu özellikleri arıyorsanız demek ki sizde Maço erkeklerden hoşlanıyorsunuz. Ve hatta daha da iyisi erkek arkadaşınızda bu özellikler mevcutsa demek ki sizin erkek arkadaşınız da Maço.

"Kimdir Maço ve Neden Maço?" üstüne yorum yaz


500 karakter kaldı
Yorum Yolla

Yazı Yorumları

 • 22 gün önce
  Bana uzak olsun böyle kaba saba tipler.
  Beyefendi olsun.
 • 27 gün önce
  ben maco bı erkegımdır gıyınısım klasıktır genelde sert mızacım vardır bakıslarım olsun konusurken cok anlayıslıyımdır romantık olarak cok romantıgımdır sevdıgıme sahıp cıkarım genelde acık gıyınmesını ıstemem kızarım evden alır eve bırakırım baskasına emanet etmem kavga etmeyı sevmem etsemde olmune ederım sevmedıgım konular olunca sert bakarak korkuturm karsımdakını susmasını ısterım anlamadıgnda da kızarak tepkımı gosterırım her zaman guller alırım suprızler yaparım konuskanım agır baslıyımdır
 • 27 gün önce
  bende macoyum sert bır mızacım var kadınıma her zaman sahıp cıkar evden alır eve bırakırım hıc bır zaman tek gondermem bı yere kızarım aksam cıkmamsını her zman solerım aynı zamanda cok romantık bır erkegımdır kendı uslubumla hedıyeler suprızler yaparım hıc bellı etamam gıyınısım klasıktır guller alırım sureklı korkusuzumdur kavga etmeyı sevmem ama edersemde olumune ederım kıbarımdır herzaman karsımdakne anlayıs gosterırım sevmedıgmde terslerım kızarım sert bakarım korkuturum bakısımla
 • Bir ay önce
  maço aslında benim karakterim severim ama yüzüm asıktır çiçek böcek almayı sevmem sevgililer günüymüş oda ne lan derim anneler gününde dahi anneme hediye almam vurdummu oturturum öyle yok efendim yanımda başkasına bakacakmış saniyesinde ayrılırım
 • maço bulamıyoruz ki hoşlanalım kız gbi şimdiki arkeklerr benden korkak :S he bide cidden küpe takan erkek iticiliğide bir gercek iğrenc yanii
 • Dedem macho ama nenemi bir kere olsa elini kaldirmadi, espiride yapar yeri gelince de guler, sevgisini beli etmez dedin evet dogru ama icine yasiyorlar...
 • Televizyon
  Günümüzde bir çok kadın aslında maço görünümlü romantik erkeklerden hoşlanır ya da bunun hayaline ulaşmaya çalışır. Özellikle televizyon dizilerinin hayatımıza etkisi kadınlar üzerinde de hem maço hem de romantik olan erkeği arama dürtüsünü geliştiriyor. Maddi imkanları olan, zaman zaman sertliğiyle ortalığı inleten, yeri geldiğinde de en romantik erkekten bile romantik olan bir adam hayal ediyorlar. Daha da çok ederler. bu kısım her şeyi özetlemiş
 • Bende macoyum diye Terkedildim ! Karisini esini sevgilisini kiskanmayan giyimine karismayan erkek erkek degildir yalnz birakan sahiplenmeyen erkek erkek degildirr!
 • yazın güzel olmuş, sapına kadar keyifle okudum :)
 • Sonuna kadar maçoyum dışarda gördüğüm o rocku emocu züppe topları gördükce tavana asasım geliyo cakalları erkek dediğin sonuna kadar delikanlı olur küpeymiş o bu bizi bozar bizden uzak Allaha yakın olsun böyle tipler toplumumuzdan uzaklaşdırmak lazım .
 • benden uzak allaha yakın olsun ama maço diyince aklıma barış manço gelio nedense :))
 • benim:)
 • maço denilen adam tabirinden hiç hoşlanmam.türk kızlarında kendi kadınlıklarını iyi hissettiren tek erkeğe karşı bir övgü simgesi gibi geliyor.benim sevgilim çok maço bildiğin gibi değil.kocamı bi tanısan böyle düşünmezsin gibi laflarla karşı taraflara hikayeler anlatırken hem çok sığınma ve korunma altına girdiklerini zannediyorlar. ki bu çok yanlış.erkek müsvettelerine bile bu uygulamayı çekiyorlar.adamların kafası karışıyor bu sefer.kadınların bu hatayı düzeltmesi gerektiğine inanıyorum
 • Ben de maço olmak istiyorum ama olamıyorum, fazla duygusalım sanırım!..
 • Herkes veriyo gazı maço oluyoruz. Benim oğlum erkektir, yapar o ile başlıyor mevzu!
 • bazı şeyleir bana uyuyor
 • Çıkardınız bir metroseksüel lafını, erkekliğin şanı bozuldu. Hangi kuaföre giderseniz gidin arkadaşım, erkek dediğin berbere gider. Kuaföre erkek adam gitmez!
 • Kurtlar Vadisi hergeleleri!
 • Maço erkek kalmadı, artık herkes bişey seksüel!
Ana Sayfa > Yazılar > Kişilik Yazıları > Kimdir Maço ve Neden Maço?
 
Üye Olmak İster misin?
 
KizlarSoruyor.com üyeleri Xper puanları biriktirerek çeşitli hediyeler kazanıyorlar.

Cinsiyetini seçerek sen de hemen ücretsiz üye olabilirsin.
 
 

Kişilik Yazıları
 
●  Kıskançlık Hakkında Kısa Bir Yazı
BuSe_Dmr
Geçenlerde en yakın arkadaşlarımdan biri, gecenin bir yarısında ağlayarak beni aradı. Zar zor konuşuyor, kesik cümlelerinin arasında hıçkırıklara boğuluyordu. O saatte telefonun çalmasından yeterince...
●  Utangaç ve Çekingen Olduğunu Düşünenlere Tavsiyeler
Süper ModeratörPollux
İnsan nüfusunun ve sosyal etkileşimlerin artmasıyla, sosyal ilişkilerine,çevrelerine renk katanlar olduğu gibi, bu duruma uyum sağlamakta zorluk çekenler ve yalnızlıkla baş etmeye çalışan insanlar da...
Yeni Cevaplar
  
Bir Erkek sordu Üniversite mezunlarına formasyon verilecek mi ?
Bir Erkek Cevapladı öğretmenler müfettiş olursa iktisatçıdan da öğretmen olur verilsin gayette güzel olur onlar ağlar biz kadro kaparız :)

Bir Erkek sordu Türkiye'nin en iyi rock grubu hangisi?
Bir Kız Cevapladı duman2 ı da severim ama manga başka bence .:d
Yeni KS'ye hazır mısın ?
Sonata3 gün önce sordu

Icerik gitsin yeni tasarim

Icerik gitmesin yeni tasarım

Icerik gitsin eski tasarim

Oldugu gibi kalsin

Kişilik Xperleri
  
gizemli7
50121  
gizemli7
Nişanlı, 24 yaşında
103 Soru - 3634 Cevap
Kişilik Xper: 11745
prenses_nur
52598  
prenses_nur
25 yaşında
28 Soru - 3852 Cevap
Kişilik Xper: 8282
hotdog
47374  
hotdog
Bekar, 30 yaşında
39 Soru - 3810 Cevap
Kişilik Xper: 8222
Aneksenamun
53026  
Aneksenamun
37 yaşında
15 Soru - 4006 Cevap
Kişilik Xper: 7862

Xper Nedir? Xper Sıralaması