Mavish

Dişler neden çürür?

Ortalama:
Puanla: 
MiserableBoringEnjoyableinterestingFascinating
 
Mavish(Yaş:18-24)
    Kategori: Sağlık

Dişler neden çürür ? Diş çürümesini önlemek için ne yapılmalı ?


3000 karakter kaldı  Gizli  Referans Soru
Soru No
Referans vermek istediğin soru numarasını tarayıcının adres kutusunda görebilirsin (URL). Örneğin, bu sorunun numarası: 60223
 

Cevaplar

    Erkeklerden  
23
Kızlardan  
9
 

Erkekler Ne Diyor

 • amalgam
  443  
  Ağız içerisindeki çürük yapıcı bakteriler karbonhidratlarla(şeker) beslenirler.Bu nedenle şekerli gıdalar çürük oluşumunda en öenmli etkenlerden biridir.
  Dişlerinizi günde 1-2 defa düzgün şekilde fırçalamak ve diş ipi kullanmak çürük oluşumunu %99 önler.
 • myriyama
  707  
  6 ayda bir fırçalarsan çürür
 • polat1329
  3988  
  Kesinlikle yanlış bir düşünce hakim. Şeker. Birincisi dişi herşey çürütür. Dişi şeker uzun zaman fırçalanmadığında bakımı yapılmadığında dişlerin arasında kalan maddeleri bakteriler yemek ister (Dilinizde ağzınızda onlarca bakteri mevcuttur.) Yani şeker kesinlikle çürüğü artırır gibi bir tez yanlıştır. Aklınıza gelebilecek herşey sıvı katı diş çürümesini tetikleyebilir. Çürümemesini istiyorsanız günde en az 2 defa kaliteli bir diş macunu ve diş fırçasıyla fırçalayın. Ve ağız gargarası kullanın. Sağlıklı günler.
  • Cevaplayan
   Ben ne dedim :D Töbe töbe :D Yazıyı iyi oku lütfen
  • Sıvı-katı herşey dişi çürütür düşünceniz yanlış.
 • RenaC
  2219  
  Dişler neden çürür?
  Ağızda bulunan bakterilerden oluşan bakteri plağı, şekerli ve unlu yiyeceklerin ağızda kalan artıklarından asit oluşturabilmektedir. Bu asitler, dişlerin mineral dokusunu çözerek dişin minesinin bozulmasına ve sonuçta da diş çürüğünün başlamasına ve dişhekimlerinin kavite dedikleri oyuklara neden olmaktadırlar.

  Diş çürüğü önlenebilir mi?

  EVET.

  Sabah kahvaltısından sonra ve akşam yatmadan önce dişlerin fırçalanması ve hergün diş ipliğinin düzenli kullanılması en etkili yoldur. Yiyecek artıkları en çok dişlerin çiğneme yüzeylerindeki girintilerde ve dişlerin birbirine değdiği ara yüzeylerde biriktiği için, diş fırçaları küçük başlı seçilmelidir. Dişlerin iç yüzeyleri, dış yüzeyleri, çiğneyici yüzeyleri ve dilin üstü fırçalanmalı ve ara yüzlerde diş ipliği kullanılmalıdır. Fırçalar, orta derecede sert ya da yumuşak kıllı olmalı ve belirli aralıklarda değiştirilmelidirler. Fırça kıllarının aşınmamış olması ve bakteri taşımayacak bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Asla başkasının diş fırçası kullanılmamalıdır. Diş fırçalama sırasında florürlü bir diş macunu kullanılarak, florürün diş çürüğünü önlemedeki rolünden yararlanılmalıdır. Florürlü macunlara yardımcı olarak aynı zamanda ağız kokusunu gidererek ferahlık ve temizlik hissi veren florürlü gargaralar da kullanılabilir.
  Şekerli yiyecekleri ana öğünlerde tüketmeye çalışmak ve yemek aralarında birşey yememeye gayret etmek de diğer bir önlemdir.
  Dişhekimine muntazam aralıklarla başvurmak bir çürüğü önlemek ya da erken yakalamada en iyi yoldur. Ayrıca sıcak ve soğuğa duyarlı dişler ya da ağrılı dişlerde veya tebeşirimsi renkte olan başlangıç çürükleri, kahverengi renklemeler ve oyuklar gibi durumlarda vakit geçirilmeden hekime başvurulması tedavinin şeklini değiştirecek ve zorluğunu azaltacaktır.
 • jason_bourne
  3612  
  amerikalı bi tane bilim adamı ömür boyu diş çürümelerini %100 engelleyen ortalama fiyatı 20 30 dolar olan bi sprey geliştirdiğini açıkladı seri üretimi için beyaz saraydan geçmesi gerekiyormuş bush yönetimi milyarlarca dolarlık diş sektörüne baltalıyacağını gerekçesiyle izin vermedi bu ilaca.
 • mertyigit33
  -1  
  Genel olarak glikoz ihtiva eden gıdalar çürütür ama diş çürümesi birazda ırsi(soyaçekim)
 • heartless
  -1  
  ne buluyorsan ağzına atıyorsun sonrada neden diş çürür diye mi soruyorsun...
 • scoşkun
  8622  
  en büyük düşmanı dişin şeker dir
 • badfather
  -1  
  şekerli gıdalardan uzak dur . günde en az 3 kere dişlerini fırçala 3 er dk yeterli olucaktır . sigaradan uzak dur
 • madeheaven
  117  
  fırçalasanda çürüyo ama fırçalamak temizlik önemini artırır ama çürümeye neden olan şeylerin başında sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceğibn aynı andan alınması çatlaklara sebeb oluyor buda çürüme başlangıcına neden olan en büyük etken yada dişimizle bişey kırmak vs..
 • noktasiz_virgul
  -1  
  Dişlerini günde 2 kez 2 dk fırçala
  ve dişin neden çürüdüğünü ilkokulda anlatıyorlar
 • Muratek
  -1  
  Detertraj yaptır yılda bir kez ve diş ipi kullan..
 • yuzarzif
  1086  
  insanda en çok çabuk giden doku da diştir
  insandan insana kalp, böbrek, ilik, damar, kol nakli ve buna benzer nakiller yapıldığı gibi en zorları bunlar ama diş en basiti göründüğünden yapılamıyor imkansız göz hariç en önemli organ zaten o
  dişlere ne kadar bakarsan bak ne kadar fırçalama ,ilaç veya buna benzer madde kullan diş belli bir yaştan sonra yıpranıp düşüyor küçüklüğünde veya orta yaşlarda inci gibi dişleri olan insanlar yaşlılığa doğru hepsi porselen veya geçirme dişlerden oluşuyor

  bunun için tıp diş kökü olmayanlara implant tedavisi sunuyor
  çarpık dişlere ortodonti veya zirkonyum veya laminet venner gibi koruyucalr sağlıyor kırık , aralıklı , şekil bozukluğu gibi
 • capkin_kuru_fasulye
  46255  
  dişçimin telefonunu vereyim..bizi burda uğraştırma!
 • Liquid-Soul
  8605  
  seray, dişlerden kaçı çürük doğru söle
  • Cevaplayan
   gülme allahaşkına ıyy
  • Soran
   3 dişim çürük veee dolgu var :)
 • sadecebakmıştım
  -1  
  bakım yapmazsan çürür..
 • eren0687
  75  
  bol bol sut ıcmelısın ve tatlı cesıtlerını azaltmalısın sınerlendıgın takırde dıslerını sıkmamalısın kı dıslerın saglıgını bozmamak ıcın sandıgım kadar senın dıs problemdekı tek nedenın sınırlı olman ve dıslerını cok sıkman...
 • Tembel_Hayvan
  475  
  kimi dişlerin yapısı zayıf oluyor.
  naparsan yap o tarz dişlerin çürümesini ancak geciktirebilirsin.
  ama diş doktorları çok etkili koruyucular sürüyor ve dişlerini uzun süre eğer 6 ayda bir yenilersen o kimyasalları koruyabiliyosun.

  onun dışında tabiki düzgün bir ağız bakımı şart.
 • Levitu
  5630  
  Yemek yersin diş aralarında yemek artıkları kalır bu yüzden diş çürür.Bazı dişlere yemeklerden sonra dişlerini fırçalasan bile fayda etmez çünkü fırçanın ulaşamadığı yerlerde atıklar kalır.Bunun içinde her gece yatmadan önce diş ipi kullansak hiç bi sorun kalmaz.
 • gone_with_the_wind
  24994  
  Öncelikle önlem olarak 6 ayda bir diş hekimi ziyaret edilmeli.Nedenleri ise çürümenin link
 • etmus
  -1  
  agiz bakimi, yediklerine dikkat, ilac kullanirken kalsiyum ve fosfor etkisine dikkat, duzenli dis doktoruna kontrol, vucudun vitamin ve mineral oranlarinin kontrollu olmasi vb.
 • zerotime
  -1  
  çcocukluktan başlayan bir diş fırçalama alışkanlığı olması gerekir, sabah öğle akşam yemeklerinden sonra dişler fırçalanmalı ve aparatif atıştırdıktan sonrada ağız suyla çalkalanmalı temizlenmeli..
 • sahmatt
  1511  
  diş doktoru değilim ama ozellıkle yanlış ve duzensız fırcalama ve birde eskiyen diş fırcaları
 

Kızlar Ne Diyor

 • isyankarkiz
  1912  
  elma ye günde 3 defa fircalayamiyosanda en azindan günde 2 kez firlaca karanfil buldukcada karan fil at azina
 • Alina
  -1  
  vitamin catismadiginda,fazla sirin sey yedikde tatli falan onda olur isde
 • unknownn
  11013  
  Şekeri fazla sevmekle alakalı. belki genetik biraz. Biraz da temizliğine bakmamakla ilgili...
 • loverdose
  8809  
  Aslında diş çürüğü dediğimiz şey diş üzerinde oluşan koyu renklenme ve dişin oyulması oluyordu sanırım. Çoğu diş çürüğü şikayetide dişte oyuk olması, aşınması, hava alması oluyor genelde. Diş çürümesine genelde asitli yiyecekler tüketildiginde dişlerin fırçalanmaması şeker, un vs tüketildikten sonra ağızda kalan artıklar asit oluşturuyor. Bu da diş minesini zedeliyo. Bazen de yetersiz beslenme ( diş yapısını kuvvetlendircek besinleri özellikle tüketmeme ) dişin daha kolay çürümesine neden oluyor. Çürüğün en büyük nedeni şekerli gıdalardan kalan artıklarn dişte bakteri plağı oluşturmasıdır..

  Korunması icin yapıılcak seyler belli 6ayda bir mutlaka doktor kontrolüne gidilmeli, şekerli gıdalardan olabildigince uzak kalmalı ( ki olmuyor bu kandırmayalım :D ) ama en azından yedikten sonra ağzımızı suyla çalkalayabiliriz, ya da şimdi ağız suyu bir sürü alternatif çıktı çok daha kolaaylaştı.. ve tabii ki düzgün bir şekilde dişleri fırçalamak günde en az 2 kere + diş ipi! diş ipi cok önemliymiş özellikle..
 • daisy-is-me
  -1  
  Kalsium lazim bedene
 • bambam
  2692  
  diş ipi kullanabilirsin,çokşekerli yiyecekler yemeyebilirsin.
 • tabutt
  740  
  bakarsan bağ olur bakmazsan dağ :)
 • StraTeJi
  8863  
  Çay, kahve, sıgara, bunlar çürütebilir.
  Hele ki bu çay çok çok tehlikeli
  • Soran
   sigara hiç içmedim. kahve hiç içmedim sevmiyorum. çayıda 9 yaşından beri içmiyorum. neden oluyor bilmiyorum asitli içeceklerden olabilirmi acaba
 • Pink-
  -1  
  Çürüyor işte eskiyor.p
  • Cevaplayan
   benımkı portakal suyu içmekten çürüyor .p
  • hahahhaa
 
Ana Sayfa > Sağlık Soruları > Dişler neden çürür?
 
Üye Olmak İster misin?
 
KizlarSoruyor.com üyeleri Xper puanları biriktirerek çeşitli hediyeler kazanıyorlar.

Cinsiyetini seçerek sen de hemen ücretsiz üye olabilirsin.
 
 

gundem haberler
bullet
Muhteşem Yüzyıl'da tarih yanlış mı anlatılıyor?
Muhteşem Yüzyıl gerçekten çok izlenen bir dizi. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

bullet
Youtube'a alternatif hangi siteler var?
Dailymotion, izlesene, vimeo falan hiç beğenmedim. Nereden müzik indirebileceğim?

bullet
KızlarSoruyor'a annelerimiz üye olsa nasıl bir nick alırlardı?
Çocuğun gözünden melek,güzellik olan anne üyelerimiz tabi ki vardır sitede hepsine öpücükler...


Contests
2013 - En Komik Videolar
Neredeyse geleneksel hale gelen KizlarSoruyor.com En Komik Videolar yarışması bu sene yıl sonuna denk geldi. Biz de soruyu bu sefer biraz değişik soralım istedik. 2013 yılında izlediğiniz en...
50 TL Mudo Hediye Çeki   50 TL Mudo Hediye Çeki
En son yarışmayı kazanan açıklandı!
2013 - En Komik Videolar
Kazanan üyemizin ödülü 50 TL Mudo Hediye Çeki
Tüm Yarışmalar >>
ağız diş sağlığı ile ilgili sorular
Bir Kız Sordu Diş eti iltihabım var yardımcı olun
Diş eti iltihabım var.dişçiye gittim bir ilaç yazdı .ama hala faydasını göremedim. Yardımcı olurmusunuz ?  
Bir Kız Sordu Diş ve ağız sağlığıı
dişlerimi günde 3kere fırçalamama ragmen hala rengi sarı beyazlaması için ne yapmam lazım?He bide ağız kokusu problemım var sakız vb naneli şeylere...  
Sizi en çok güldüren komedyen kim?
TikeldimDün sordu

Charlie Chaplin

Kemal Sunal

Rowan Atkinson

Nejat Uygur

Jim Carrey

Sağlık Xperleri
  
gone_with_the_wind
24994  
gone_with_the_wind
Bekar, 23 yaşında
31 Soru - 8460 Cevap
Sağlık Xper: 13935
prenses_nur
52598  
prenses_nur
25 yaşında
10 Soru - 2506 Cevap
Sağlık Xper: 5695
beyazsapkalıhacker
10138  
beyazsapkalıhacker
Bekar, 20 yaşında
62 Soru - 2956 Cevap
Sağlık Xper: 3610
cems34
10297  
cems34
28 yaşında
3 Soru - 1467 Cevap
Sağlık Xper: 2834

Xper Nedir? Xper Sıralaması