tırıvılıdünya

Atasözü olmadığı halde atasözü gibi yutturulmuş cümleler var mı bildiğiniz?

Ortalama:
Puanla: 
MiserableBoringEnjoyableinterestingFascinating
 
tırıvılıdünya(Yaş:36-45)
    Kategori: Kültür

Atasözü olmadığı halde Atasözü gibi kafamıza yerleşmiş bir takım cümleler var(Deyim bile demedim) Sizin bildikleriniz hangisi ve neden atasözü olamaz.
işte örnek.
1. Bana değmeyen yılan bin yaşasın. (Topluma zarar veren şeylere karışma önleme seni ilgilendirmez. ama sıra sanada gelecek),
2. Hocanın dediğini yap, yaptığını yapma. (Oysa önce hocanın örnek daveanış sergilemesi gerekir)
3. Devletin malı deniz yemeyen domuz. (Hırsızlığa teşfik.
Buyrun burada bunların atasözü olmadığını sitedeki arkadaşlara, arkadaşlarda sohbetlerde diğer insanlarımıza yanlışları anlatsınç


Güncelleme: Şimdi aklıma geldi 1doğruyu söyleyeni dokuz köyden kovarlar". Yalan söylemeye ve doğru şeylerin gizlenmesine teşvik.   

3000 karakter kaldı  Gizli  Referans Soru
Soru No
Referans vermek istediğin soru numarasını tarayıcının adres kutusunda görebilirsin (URL). Örneğin, bu sorunun numarası: 68982
 

Cevaplar

    Erkeklerden  
3
Kızlardan  
1
 

Kızlar Ne Diyor

 •  
  Yok  
  senin o dediğin şeyler yahudiler tarafından yapmışlar
  • Soran
   Evet ben yazmak istememiştim ama Siz bahsetmişsiniz. Mesela: Dinime küfür eden müslüman olsa bari. Hiçbir anlamı var mı?
 

Erkekler Ne Diyor

 • Raskolnikov88
  6430  
  Atasözleri sadece önermedir yaşanmışlıklar sonucu ortaya çıkan tecrübelerin yorumlanmış halidir. Sürekli bir tutarlılık bekleyemezsin . Bir atasözü de diğer bir atasözüyle genellikle çelişir. Toplumlarda bir atasözünün sürekli tutarlı olması da iyiye alamet değildir.Böyle bir sonuç toplumun stabil olduğunu ve gelişim göstermediğine delil oluşturur. İstediğin atasözünün doğruluğunu çelişkiye düşürecek önerme de sunabilirim sana.
  • Cevaplayan
   Bu arada son mesajınız içinde teşekkürler. Sanırım sizde bende asıl kastetmek istenilenleri anlamış olduk. İnanın kalp kırmak gibi bir tavır sergilemedim, yanlış anlaşılmalar oldu ama inanıyorum ki artık bir sıkıntı kalmadı. Bende sizde bir kötü niyet aramıyorum umarım aynı fikirdeyiz. Her şey gönlünüzce olsun. İyi akşamlar
  • Cevaplayan
   Bu arada söylediğim güzel bir temenniden ironi , düşüncemi savunduğumdan efendi olmadığım, hiç bir tutarsızlık bulamayacağınız sözlerimden de eğitimsiz çıkarımı yaptınız. Asıl alınması ve tepki göstermesi gereken kişi benim fakat yaşınızı fark ettiğim için yinede saygı gösteriyorum. Şu son mesajınızdan bile bir çok çıkarım yapabilirim ama susuyorum. Buradan eğitimim , efendiliğim ve iyi niyetim hakkında oluşturduğunuz ön yargılarınızı kırabilirsiniz.Sağlıcakla Kalın.
  • Soran
   Verdiğin değerli öğütlerle kendimi tamamlayayım sevgili kardeşim. Sizler okumuş kişisiniz. Samimi olarak faydalanıp birşeyler öğrenmek isterim. Öğrenmenin yaşı yoktur herhalde. Bilmem yanlış mı söyledim.
  • Cevaplayan
   Sağlıcakla kal derken bu sözün içinde ironi yoktu.Bir çok cevabımın sonuna sağlıcakla kal,her şey gönlünce olsun,iyi şanslar gibi güzel temennilerde bulunurum.İyi misin kelimesine gelince bir önceki cevabınızın son 2cümlesini,zaten iki defa anlaşılır şekilde tekrarladım.Esas diye başlayıp öyle değil böyle der gibi söylediğim şeyleri bana tekrarlamanız beni şaşırttı.Tepkim bundandı.Bu arada iki üniversite mezunuyum muhasebe ve iktisat eğitimi aldım.Yaşınıza da bakmadım,yoksa tepkim farklı olurdu
  • Soran
   Gençler ne kadar hoş olmayan cümleler kullanıyorsunuz. İyimisin, sana, haydi sağlıcakla kal. Efendi efendi yazışmak varken. İstemezsen yazmazsın. Yazdıklarınız pek aldığınız eğitimle örtüşmüyor. Mutemelen üniversite mevzunusunuz?
  • Cevaplayan
   Tamam bende onu söylüyorum.Atasözleri tecrübeler sonucu edinilmiş, çoğunlukla mecaz bir şekilde yapılmış genellemelerdir. Ben sana atasözü zaman içinde anlamını yitirir demiyorum. Atasözünün mecaz anlamı sabit ve tutarlı kalır. Gerçek anlamı ise değişebilir her zaman tutarlılık göstermez. Atın arabaya dönüştüğü gibi. Bu söz 500 yıl önce söylendiyse hala insanlar at üstünde kaldıysa o toplum gelişimi yakalayamamıştır diyorum.Son 2 cümlenin ise aynısını söyledim zaten. İyi misin dostum ?
  • Soran
   Buradaki cisimler amacı açıklayan cisimlerdir. Ne yani artık at kullanan kalmadı bu atasözünün ömrü bitti mi demek istiyorsun. Esas tutarlılık gösteren toplum gelişmiş toplumdur. Tutarsızlık gösteren toplum ise kalkınamamış, kültürel ve sosyal yapısını tamamlayamamış düzensiz toplumlardır.
  • Cevaplayan
   Tutarlı olmak istikrarlı olmak demektir. Tutarsızlık ise istikrarsızlıktır. Mesela "At yiğidin,kılıç kuşananın" atasözü. Atın yerini otomobiller aldı şimdi söz mecaz anlamda tutarlılık gösterse bile gerçek anlamında tutarsız kalmıştır. Eğer gerçek anlamıyla da tutarlılık gösterseydi bu toplumun gelişmediğini gösterirdi. Bu şekilde bir çok örnek bulabilirsin . Hadi kal sağlıcakla
  • Soran
   Asla atasözleri tutarsızlık göstermez. Yüzyılların yaşam tecrübelerinin sonucu ortaya çıkmıştır.
 • gilliatt
  1508  
  Atasözlerinin hepsi birbirini yalanlar. O bakıma uydurma ya da değil hepsinin tam aksini iddia edenleri mevcuttur. Fikre destek amaçlı söylenir ama yeterli bir destek değildir.

  Eklemeyi uygun gördüğüm iki tanesi mevcut.

  Dişi köpek kuyruk sallamazsa diye başlayan sıkça kullandığımız atasözümüz kadınlarımızı köpek yerine koyup onlara yönelik tacizleri haklı göstermenin geleneksel tacizciyi koruma içgüdümüzün bir örneğidir.

  Ayrıca ateş olmayan yerden duman çıkmaz lafı da iftira ve yalan yanlış fikirlerin en büyük destekçisidir.

  Yalnız doğru söyleyeni dokuz köyden kovalar'ın yalana teşvikten ziyade doğruyu söyleyen insanların başına gelen kötülükleri açıklamak için kullanıldığını hatırlatmak isterim.

  Saygılar.
  • Soran
   Hepside atasözü. Ama nasıl anlamlandırıyorsunuz. Bizler "iti an çomağı hazırla .." atasözünü hep birinin gelişi ile anlamlandırırız. Oysa kötülükten korunma ile ilgili yorumlanmalıdır. Derin bilgi sahibi gibi bir kelime kullanmadım nereden çıkarttıysan. Bir kelimede senden öğrenirsem çok mutlu olurum. İyi akşamlar dostum.
  • Cevaplayan
   Hangileri atasözü hangileri değil. Derin bilgilerinizle aydınlatırsanız seviniriz;
   Düşenin dostu olmaz / Dost kara günde belli olur
   Ava giden avlanır / Atın ölümü arpadan olsun
   Anasına bak kızını al / Beş parmağın beşi bir değil
   İyi insan lafının üzerine gelir / İti an çomağı hazırla
  • Soran
   Atasözleri; uzun deneme ve gözlemlere dayanılarak söylenmiş ve halka mal olmuş, öğüt verici nitelikteki sözlerdir. Kültürümüzde ve toplum yaşantımızda küçük düşürücü konu yoktur. Ama bizler bunu yanlış ve işimize gelen şekliyle yorumluyoruz.

   Mesela: Her koyun kendi bacağından asılır. Burada da yanında yapılan yanlışa bile müdahale etme denmektedir. Oysa toplu halde yaşıyoruz. Başkalarının yanlışı bizi etkilemiyor mu? Trafikteki yanlışa o zaman müdahale etmeyelim.
  • Cevaplayan
   bir sözün atasözü olup olmadığını hemen nasıl anladığınızı bilmek isterim doğrusu.
  • Soran
   Dişi köpek cümlesi atasözü değildir. İncelemek gerekir. Atasözlerinde aşağılama, hakaret küçük düşürme yoktur. Diğer Ateşle ilgiliye gelirsek onu yanlış olarak o şekilde yorumlanmıştır. Atasözünün iftira ile ilgisi yoktur.
 • Floydian
  -1  
  Berber kendi saçını kesemez

  2001 KPSS de çıkmıştı; aşağıdaki atasözlerinden hangisi uydurmadır diye...Şıklara bir de "terzi kendi söküğünü dikemez" i eklemişler çakallık olsun diye...
 
Ana Sayfa > Kültür Soruları > Atasözü olmadığı halde atasözü gibi yutturulmuş cümleler var mı bildiğiniz?
 
Üye Olmak İster misin?
 
KizlarSoruyor.com üyeleri Xper puanları biriktirerek çeşitli hediyeler kazanıyorlar.

Cinsiyetini seçerek sen de hemen ücretsiz üye olabilirsin.
 
 

gundem haberler
bullet
Muhteşem Yüzyıl'da tarih yanlış mı anlatılıyor?
Muhteşem Yüzyıl gerçekten çok izlenen bir dizi. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

bullet
Youtube'a alternatif hangi siteler var?
Dailymotion, izlesene, vimeo falan hiç beğenmedim. Nereden müzik indirebileceğim?

bullet
KızlarSoruyor'a annelerimiz üye olsa nasıl bir nick alırlardı?
Çocuğun gözünden melek,güzellik olan anne üyelerimiz tabi ki vardır sitede hepsine öpücükler...


Contests
2013 - En Komik Videolar
Neredeyse geleneksel hale gelen KizlarSoruyor.com En Komik Videolar yarışması bu sene yıl sonuna denk geldi. Biz de soruyu bu sefer biraz değişik soralım istedik. 2013 yılında izlediğiniz en...
50 TL Mudo Hediye Çeki   50 TL Mudo Hediye Çeki
En son yarışmayı kazanan açıklandı!
2013 - En Komik Videolar
Kazanan üyemizin ödülü 50 TL Mudo Hediye Çeki
Tüm Yarışmalar >>
atasözleri deyimler ile ilgili sorular
Bir Erkek Sordu Yabancılar Türkçeyi zor öğrenir , önce deyim ve atasözleri öğrenmesi gerek :)
Halk arasında kullanılan o kadar çok deyim, ima , ata sözü var ki ;Bir yabancı halk arasında konuşulanı anlaması için deyimler ve atasözleri ni...  
Bir Erkek Sordu En beğendilen atasözleri ve deyimler
nelerdir arkadaşlar kullanmayı sevdiğiniz benim ; eliyle hamur ovalar gozuyle dana kovalar.bizim oralar da sık kullanılır :)