asyaa-

Gelinlikte kırmızı kurdeleyi kimler takmalı?

Ortalama:
Puanla: 
MiserableBoringEnjoyableinterestingFascinating
 
asyaa-(Yaş:25-29)
    Kategori: Kültür

Örf ve adetlerimize göre geline kırmızı kurdale takılır.. Saflığı ve temizliği simgeler.. Ama herkes takıyor sizce her gelin olan takmalımıdır takmayı hakediyormudur? kimler takmalı kimler takmamalı..


Güncelleme: güncelleme yapmayayım dedim ama yapıcam kusura bakmayın, kuşağı geline kim bağlar diye sormadım.. bir çogunuz kimin bağlayacagını yazmış. sadece bakireler mi takmalı yoksa ayırım yapılmamalı mı diye sordum.. ayrıca kimler haketmiyodur da ki kastım da kimseyi küçümsemek değildi, toplumda böyle saçma yorum yapan çok oldugundan sordum.. bana göre tamamen saçma bir gelenek hediye paketi gibi. hepinize yorumlarınız için teşekkürler..   

3000 karakter kaldı  Gizli  Referans Soru
Soru No
Referans vermek istediğin soru numarasını tarayıcının adres kutusunda görebilirsin (URL). Örneğin, bu sorunun numarası: 618430
 

Cevaplar

    Erkeklerden  
50
Kızlardan  
45
 

Erkekler Ne Diyor

 • genetikk
  -1  
  erkek kardeşi takar bn bizde öyle olmuştu
 • skydriver
  -1  
  Bende gelin diye biliyorum diğerlerine noluyo ki :D
 • FashionPhotographer
  655  
  Bence her gelin takmalıdır. Ama klasik kırmızı kurdale olmak zorunda değildir. Kimin takacagına gelınce. Damat tarafı kız almaya gelınce kızın babası goz yasları ıcınde kızının kurdelesını takar ve kızını teslım eder benım bıldıgım bu boyle olur .
 •  
  Yok  
  0 km olanlar takmalı
 • qiacamocas
  -1  
  3. el geline saflığın sembolu kırmızı kuşak bağlanır mı ? o zaman tabiki sadece bakirelere takılmalı. bizi ayakta tutan bu adetler kardeş.
 • TheSocial
  21  
  Bakire olan takar diye biliyorum ama herkes takıyor kız babası bağlar çünkü
 • alpbolat
  393  
  Çok iğrenç bir şey yahu bu. Gelin hediyemi ki kurdela takılsın. Bir de bakire olduğunu filan göstermek içinse ufffffff bu çok daha çirkince bir şey! Kadınlar bunu kabul etmemeli, kötü bir adet.
 • madara
  1766  
  tabii ki ibrahim tatlıses bkz. kırmızı kurdele kör olasan emine indim derelerine bilmem nirelerine kaytan bıyıklarımı sürem nirelerine :)
 • Kafa1Milyon
  -1  
  Bizim orda adettendir .. ERKEK kardeş takmalıdır...
  • Cevaplayan
   özürr.. .. bu kızın duvağıyla o evden uğurlanmasının bir simgesidir .. ve bunun bakirelik olup olmamasın konusunu pek ilgilendirdiğini düşünmüyorum.. sen evlenmeden önce evlenceğin kişiyle .. bir ilişki yaşadın fakat o kişiyle evlendin .. ozaman sana takılmıyacakmı ... sacmalık ...
  • Soran
   o kadar da güncelleme yaptım, soru bu değil yinede teşekkürler..
 • Erdem
  15461  
  Bakire kızlara takılan bir olgudur. Bakire olmayan takmamalıdır. Ama bence hiç takılmasa daha iyi. Kimin ne olduğu ne belli? 40 yıllık kaşar taksa dur diyen olacak mı?
  Yani 'sembolik' uygulamalardan vazgeçilmesi gerekir bence...
  • Cevaplayan
   Aqua. Çok sığsın. Sen onun bunun lafına yapışan biri olabilirsin de... Herkesi kendin gibi sanman hata. Sen şunlardansın/bunlardansın diyerek anca kendini tatmin edersin. Belki zamanında küretaj yaptırsaydı ailen, bu sorunların olmazdı. Hadi güle güle git...
  • Soran
   Kürtaja bende karşıyım.
  • tamam.. Sen de kürtaj cinayettir'cilerdensin. Anlaşıldı. Ben gittim.
  • Cevaplayan
   Her sevdiğimizle birşeyler yaşasaydık...
   Yaşayacaksan evlen istediğini yaşa.
   Ama evlenmeden , bir tabuyu yıkıp birşeyler yaşayan, evliliğinde de başkalarını sevebilir bakarsın, değil mi?
   Namuslu demek, doğru dürüst insan demektir. Yapması gerekeni yapan sorumluluk almaktan kaçmayan.

   Elalemin adamıyla veya kızıyla düş/kalk, sıkılınca bırak, sonra da namus abidesi ol. Olur mu?
   Kurallara uyanların suçu ne o zaman evlenmeden zina yapmak normal bir durumsa?
   Lütfen. Hafifletmeyelim.
  • Cevaplayan
   Aqua, tabletten yazıyorum, sıkıntılı. Burayı salata etmesen ne güzel olur...
   Bilgisayar başında olsam uzun uzun yazarım da. Buradan hakikaten sıkıntı.
   Kendi yorumunda sor, oraya yazarız sonra.
   Ama evlilik dışı sevişme mübah ise sana göre demekki zina falan takmıyalım. Kazara oluşan veledi zinaları küretajla ölürelim. Bu mu arzun? Az mantıklı ol o yüzden. Senin için anlamı olmayabilir ama ahlak ve din kuralları insanca yaşamak için var, hayvanca değil.
  • Soran
   Onlarca beraberlik yaşamış birinin ruhunun temizliğinden bahsetmiyoruz zaten.. Bi adamı sevmiştir ve bişeyler yaşamıştır.. buda tamamen ona olan sevgisinden kaynaklıdır. böyle bişey oldu diye namussuz sıfatı biraz ağır olur bana göre.. herneyse yormayalım seni.. yorum için teşekkürler..
  • O halde sen evliliği "Sevişmenin yasal dayanağı" olarak mı görüyorsun erdem. Yani anne babalarımız sadece sevişebilmek için mi evlenmişlerdir. Ve ya bir gün evlenirsen sırf sevişebilmek için mi evleneceksin ?
   yani Her sevdiğimizle evlenip mi sevişeceğiz? Ya da ne yapacağız abi. ben anlamadım aydınlat beni. Şimdi Kız bekaretini evlendikten sonra kaybetmiş. ya da evlenmeden önce kaybetmiş. Bu onun namuslu birisi olmadığını nasıl gösterir. SADAKAT değil midir asıl önemli olay?
  • Cevaplayan
   Öpüşmek, ya da duygusal ilişki bile. Artık 'eskisi kadar' saf olmazsın. Kendini korumayı öğrenirsin. Kimseye gerektiği gibi güvenip açılamazsın o yüzden.

   Yani istediğin kadar onunla ilgisi yok diyebilirsin. Ama insan psikolojik bir varlıktır. O gerçeği göz ardı ederek, mutluluğa kavuşamazsın...
  • Cevaplayan
   Off. Mesele çok uzun, tabletten de zor yazılıyor...
   Ama başkasıyla, evlilik dışı şekilde o derece yakınlaşmış birisi 'doğru dürüst' yani 'namuslu' değildir ki. Namuslu insan herşeyi olması gerektiği gibi yapar, anlamı budur namusun. Sevişecekse evlenir, öyle sevişir.

   Bekaret de önemli. Evlilikte yaşanan ilklerin sayısı önemlidir. Daha önce onlarca erkekle beraber olmuş kişinin beyninin ve ruhunun temiz olmasını beklemek saflıktır. Her ilişki el ele tutuşmak bile kirletirinsanı.
  • Erdem.. Farzet ki kızsın..
   Çok sevdiğin bir adamla evlenmeyi düşünüyorsun. Ve böyle bir duruma girmiş bulunuyorsun. Ama düşün öyle böyle sevmiyorsun.. Evlensen de evlenmesende.. O andan itibaren namuzsuz mu oluyorsun yani. Ayrıca @soran ın da dediği gibi. Çeşit çeşit yolu var birlikte olmanın. Olay namus ise beyin o* olduktan sonra diyorum. Bedenen pür-i pak olsan ne fayda? Onu anlat bana. Ben bunu anlamıyorum. onlarca erkekle düşüp kalkmak lafını da anlamıyorum. Düşmek nedir. Kalkmak nedir?
  • Soran
   bende onu diyorum aslında, başka yerdedir derken insanın beyni ruhu temiz olsun. orada yoksa başka yerlere bakmaya gerek yok diyorsun, neden mesela?
  • Cevaplayan
   Bekaret "sadece" iki bacak arasında değildir.
   Hem oradadır, hemde başka yerlerde.
   Orada yoksa, başka yerlere bakmaya pek gerek yoktur sadece.
   Millet oradan sorasını araştırmıyor ama. Bekareti ve hatta namusu zara eşitlemiş durumdalar, malesef..
  • Soran
   ayrıca, Yani 'sembolik' uygulamalardan vazgeçilmesi gerekir bence... fikrinede katılıyorum..
  • Soran
   Alttaki yorumunuda okuyarak cevaplıyorum.. Sana göre bakire zardan ibaret sanırım? saygı duyarım fakat bekaretini koruyup onlarca erkekle farklı şekilde oynaşan, sevgilisine sevdiğine sadık kalmayan, her haltı yiyip evleneceği zamanda ben bakireyim hiçbirşey bilmiyorum yaşamadım elime erkek eli değmedi diye saf ayagına yatanlar mı namusludur yoksa sevdiği güvendiği evleneceğini hayal ettiği erkekle birşeyler yaşamış olan mı?
 • AquaVeritas
  2512  
  Birincisi.. Kırmızı kurdela Bakire olan kıza takılır (ki bakire olduğunu nerden biliyoruz)
  ikincisi.. Bize ne bekaretinden kızın? Kız namusuyla bir adamla evlenirken takılmalı..

  üçüncü ve en önemli nokta.. NAMUS BEKARET DEĞİLDİR..
  Bu yüzden türkiyede "Kızımız evlenene kadar kimseye vermiş değildir" diye bir etikettir. Bi sike yaramadığından kimse takmasın demiştim.

  Haa.. Namus bekaret değildir'e karşı çıkan Bakire olmayan kızla evlenmem diyenler...
  İnsan sevdiğiyle birlikte olamıyorsa.. Sokayım öyle namusa.
  • Dediğim gibi... Namus ne demek bilmiyorsun. Aklında birşeyler var ama... Tutturamıyorsun.
   Önce namus ne demek onu öğren derim. Kelime anlamı olarak...
   Namus, sadece bekaret zarı değildir zaten. Bunu iddia eden de olmadı ki. 'Sadece' kısmını da özellikle vurguladıydık ama...
  • Cevaplayan
   Erdemcim.. Sevgili arkadaşım :) Namus.. Sadakattir.. Sen.. Sevdiğine sadık değilsen.. Beynin or.ospu olduysa.. Afedersin de.. Her türlü bekaretini korusan kaç yazar. :) Namus 2 bacak arasındaki soğan zarından daha ince bir zar değildir. Olmamalı Namus Bi insana ilişkin süresince sadık kalabilmektir. Namus aynı anda başka bir insanı da düşünmemektir. Ayrıca evlilik kurumları insanların sevişmesine yasal bir dayanak değildir Evlilik iki insanın bundan sonra beraber hayatlarını idame ettirmesidir. ?
  • Namus 'sadece' bekaret değildir... Onlarcasıyla düşüp kalk, sonra namusdan bahset...
   Oldu gözlerim doldu...
   Evlilik nedir o zaman? Çocuk piç olmasın diye yapılan öylesinebir şey mi?
   Namus ne demek onu bilmiyorsun ki... Bildiğin sokayım ona buna demek sadece...
  • Cevaplayan
   tekrar cevapladım. soruyu güncelledin :D bende cevabımı güncelledim yoksa fikrim aynı. Kimse takmasın mk :D
 • winni
  1189  
  Erkek kardeş takar genelde
 • Blucee
  693  
  Benim bildiğim abi veya erkek kardeş onlar yoksa baba
 • can-cem0924
  587  
  baba tabikide
 • KurabiYe
  31286  
  hak eden takmalı
 • scare
  23366  
  damadın amcasının yengesinin teyzesinin kuzeninin kızı uygundur.
 • ŞemsettinBinArabaya
  2349  
  ha bir de tikkat eden oldu mu.atatürkçü laik maik geçinen tipler var ya.ellerinde rakı cıbıl cıbıl pozlar erkekler içki şişesinden tc yazar falan..face twit profillerinde isimlerin başında tc falan...
  tamamı böyledir bunların istisnasız...g.tüyle anlamıştır atatürkü.özgürlük nedir bilmezler..düşman çizmesinin üstlerine basmasını tahayyül edemezler..örümcek kafalıdırlar çünkü..
  bu pozlardan başka da bir numaraları yoktur ki kılıftır zaten..istediğimle istediğim yerde sevişirim eylemi yaparlar falan ya da işte link gibi..
  şimdii bundar Mustafa Kemale atam der ama ata geleneklerine hiç mi hiç riayet etmez.yukarda yazdığım gibi...hem türküm diyeceksin,hem devlet büyüğüne atam diye sahip çıkacaksın.amma böyle önemli bir geleneği , ki biz buna namus deriz, hiiç umursamayacaksın..bu çelişkilerine rağmen sana saygı duymamı bekleyeceksin :p boş bidona saygı duyulur mu yahu
  • Soran
   atatürkü bu konuya neden dahil ediyorsun? asıl senin gibi genelleme yapanlar örümcek kafalıdır. senin gibilerin saygısına ihtiyacı yok kimsenin, kimsenin namus bekciliğide sana düşmedi. sen kendi namusuna sahip çık yeter.
 • donsuzadam1
  4192  
  Erkek kardeş.
 • ŞemsettinBinArabaya
  2349  
  kurdelayı erkek kardeş bağlar.kardeşime namahrem eli değdirmedim diye.kızın bakir olduğunu simgeler.bakir olmayan tabi ki hak etmiyodur ama ben daha önce yiyiştim kurdelaya gerek yok diyemez değil mi..
 • blackorred
  1865  
  ona bakarsanız gelinlikte temizliğin saflığın simgesi iyi bakire olmayan kız gelinlik giymesin ailesiyle eşiyle falan konuşsun siyah elbiseyle çıksın temiz değil ya
 • renas63
  3618  
  gelinin abisi ya da erkek kardeşi takar yoksa babası takar oda yoksa taksın işte birisi
  ayrıca gelinlik giymişse tabiki hakkıdır
 • AquaVeritas
  2512  
  kimse takmasın mk :D
 • sempatikk64
  1214  
  bakireliği simgeliyor.
 • Taarifsiz
  949  
  Yakında kuzenin düğünü var abisi olmadığı için bana düşyor takarım ne olacak ki adet böyle.
 • carismaaa
  6910  
  Saflığı temsil ettiğini bilirtiliyor yaşadığın yerle alakalıdır muhtemelen küçük bir yerde takmasan arkandan elli laf olur ama olayı aşmış bir yerde belkide çok sorun etmezler..
 • pronto16
  1949  
  böyle giderse damatlar takıcak :)
 • MoRBiDeZZa
  1898  
  Bence sadece hamile bayanlar takmalı can taşıdığını simgelesin
  • Cevaplayan
   yazdığıma gülüyosun.konuşsaydım yarılırdın herhalde
  • :DDD gulme krizine girdim
 • yolyemez
  -1  
  kız olsam bir sürü sevgilim olurdu ama 1 kız elinin bile tutamamadım
 • murattiii
  5742  
  Hak edenler takmali bence. Safligi ve temizligi sigeler dogru. Geline de bekar bir erkek takar. Erkek Kardeşi dayi oğlu amca oğlu gibi ama bekar birisi.
  • Cevaplayan
   heer kıza takılırsa kurdelenin bir anlamı kalmaz
 • lostface
  568  
  şimdi kızların çoğu gelinliği modelini bozuyor kötü adet bnce yazmış yarası olan gocunur derler
  kendini erkeğine saklayabilen kadın takmalı hak ediyor
  erkek içinde aynısı geçerli tabi :D
  bunun dışında istemeyen takmasın
  diğerleri ne yaparsa yapsın bnce hak etmiyorlar
 •  
  Yok  
  Temizliği saflığı simgeler baba takar ya da abi takar.Ama sen pisliğin içinde yüzdüysen zaten takmana gerek yok gelinliği de beyaz giyme şortla çık milletin karşısına.Çünkü beyaz gelinlik de saflığı temsil eder.Ama nerde kızlarımızda o anlayış..
  • Cevaplayan
   eksi puan koyanların zoruna gitmesin hakikat bu
 •  
  Yok  
  taksın kırmızı kurdule, anasıda assın kanlı çarşafı balkona düşman çatlatsın
  geline vidanjörlük yapan exlerde bıyık altından bakııp bakıp gülsün
 • enessimsk
  4307  
  Ben bunu daha yeni ogreniyorum cok garip gercekten ,safligi simgeliyor hmm. Cok sacma bence.kurdele falan birakin da esinize bu konuda yalan soylemeyin yeter.
 • darkpassenger
  629  
  Yakışan taksın :)
 •  
  Yok  
  Kız oğlan Kız olanlar takar ;) Yanı Ilk evlılıkte takarlar :))
 • bulbinik
  -1  
  Hiç kimse. Bunun kadar saçma bir gelenek daha yok. Kadını resmen paketliyorlar.
 •  
  Yok  
  boşver abla dalgana bak tak o zaman tak tak tak tak:)))))
 • welih
  635  
  bakire olanlar takmalı
 • metallo
  366  
  Yok yaaa...herkeste takabilir. Arkadan ver ver yıllar boyunca ama bakire kal. Yok öyle dünya
 • birnick
  9081  
  bakire veya değil. bence çok saçma bir gelenek.
 • umtumt
  5341  
  illaki takilacaksa hak edenler taksin haketmeyenler takinca gulunc duruma dusuyorlar ama fikrimce gereksiz sacma birsey insan kendini biliyor bunu disari gostetmek gereksiz ve mantiksiz
 • beteradam
  4487  
  bence kimse takmasın hiç güzel durmuyor.
 • kalbimmmmde29
  -1  
  hak eden gerçekten bekaretlı olan taksın
 • hamseverfilozof
  1409  
  takma kafana boşver.
 •  
  Yok  
  Yani diyorki ben kiz oğlan kızım .. elime erkek eli değmedi .. değen takmamalı
  • kimin neresine ne degdigini biz bilemeiz,bilenler de bildirmiyor ozamaan...takilmamali:D
  • aynen dostum haketmedikleri için kaldıramıyorlar
  • Cevaplayan
   böyle olacağını biliyordum PATLAK KIZLAR EKSİYİ YAPIŞTIRMIŞ ..
 • Loquace
  -1  
  El değmemişlik simgesidir. Herkese takılır ne desin kız anne ben yattım kalktım bana takmayın mı :S korkudan takan daha çok sanırım :)
 • wolfi58
  -1  
  sen mor tak sana mor cok yakısıyo <3
  • Cevaplayan
   eksi verenin taa amk
 • dejavu01
  -1  
  bakireliği temsil eder. ama taktırmayacak kız tanımıyorum
  ben bakire değilim takmayın diyecek cesur varmı
 • JunkieStyLe-
  22028  
  İsteyen • nochoose
  -1  
  sen takma mesela.
  • Cevaplayan
   yakışmaz diye dediydim ama neyse.
  • Soran
   sende laf olsun diye konuşma.
 

Kızlar Ne Diyor

 • maydonoz
  30090  
  kırmızı kurdele beyaz gelinlik bekaretin simgesidir.
  dikkat edersen gelinlikler artık kirli beyaz ve farklı renkte kuşak takılarak moda niyetine satılıyor.sen istediğin kadar saçma bulsanda modacılar bile aslında geleneklere göre hareket ediyor.
 • TaşPrenses
  8298  
  Bu bir gelenekse gelenekleri sürdürmek isteyen herkes evlenirken takabilir.Zaten evlenmek de bir gelenek değil midir? :) "Evlenmeyi kimler hak ediyor?" diye sormayız mesela.Bence "Bir geleneği sürdürmeyi kim hak ediyor?" diye sormamak lazım.
 • Loquere
  1242  
  Bizde var ama sevmiyorum.Kişinin vicdanı rahatsa bence sorun yok.Gösterişe gerekte yok
 • ofyinesacmaladim
  -1  
  Ben xd

  Cevabın cok uzun ya da cok kısa!
 • -elif-
  -1  
  sacma sapan bır ınanıs ben baglatmayabılırım belkıde ama bu seferde mıllet yanlıs anlar ne bıcım ınsanlarız
 • almiraa
  4054  
  şimdi moda renkli takmak mor gibi pembe gibi ya da siyah : link
 •  
  Yok  
  Bakirelikle alakalı olmamalı bence.
  Sonuçta bakire olduğu halde anal veya oral yollarla ilişkiler yaşamış bir kıza bu kurdelenin takılması komik olur. Kurdele daha çok saflığı-duruluğu tamamlıyor çünkü.

  Kurdele olayı tamamen saçma geliyor bana gerçi..
 • 0606my
  662  
  yani bu geçmişten beri böyle geleneklerimize saygı duymalıyız... şimdi bize saçma gelebilir ama o kurdeleyi bağlamak abimizin veya babamızın gurur kaynağı... sonuçta büyütmüşler bir yaşa getirmişler namusuyla veya değil orası bize düşmez
 • somurtukkız1
  -1  
  ben kesin takmam lazım o zaman
 • Lyudmila
  1889  
  Baba bence
 • cisill
  -1  
  bir gelenek olduğıu için takılıyor ama ben takmam yani belki evden çıkarken adettendir diye takarım fakat düğünde durmaz üzerimde. özelliği ise bekaret sembolü olmasıymış tabii gel görelim ki hamile biri bile gelinliğin üzerine takıyor, komik:)
 •  
  Yok  
  Gelin evden çıkarken , erkek kardeşi veya abisi varsa o kuşağı takar, eğer yok ise babası... ama gerdeğe girene kadar takmak zorunda değilsin, düğün salonunda çıkarabilirsin.. çoğu kişi böyle yapıyor.
 • herangibiri
  -1  
  bakireler takar. ve ben doğru bulmuyorum. alın malımızı iyi koruduk 0 dır güle güle kullanın anlamı taşır. ben afedersiniz bakire olduğum halde asla takmam.
 •  
  Yok  
  ben bakire değilim ama bu salak adetle dalga geçmek için takıcam
  • Dalga gecmel olsaydi takmazdin bence ispatlama cabasi var sende biseyleri
 • grimoire
  -1  
  ambalaj süsü gibi aynı. al fabrika ayarlarında daha dermiş gibi. kadını değersizleştiriyor.
  • Soran
   aynen hediye paketi.
 • lyrca
  2145  
  erkek kardeşimiz olmadığı için ablama kuzenim takmıştı
  sonuçta insanların ne yaşadığını tam olrak bilemediğimiz için yeni evlenen herkesin takması normal
 • İnci18
  2778  
  Evlenirken kız olanlar hakediyor..
 • DamonDeanY
  -1  
  Bakireliği simgeler bakire olan takmalı
  • Cevaplayan
   bildiğim kadarıyla öyle bir kültür var ama emin değilim. Ayrıca onun hatası vermeye zorladılar mı?
  • Ne alaka istege bagli zaten bakire olmadam evlenen bayanin evliligi bir surelik devam eder sonra botet ulkemizde insanlar bunu kabullenecek olgunlukta ya da kulturde drgil o yuzden bir bayan kendini korumali bu konifa yiksa olan yine kadinlarimiza oluyor malesrf huku sistemi desen zaten fissss olmus kadini kim koruyacak yine kendisi
  • ee olmayanın arkasından konuşmayacaklarmı? aaa bak evlenmeden vermiş demekki.. ?
 • BuseBrkcn
  546  
  normalde evden çıkarken takarlar arabada çıkartılır ama bazıları gün boyunca takıyolar adet yerini bulsun die takarım da gün boyunca takmıcam kesin.
 • defne-555
  22610  
  kim takar bilmiyorum da ben takacağım çünkü seviyorum
 • aleyna-svetlana1993
  -1  
  Takmak istemem ama zorla taktırıyorlar
 • muzipgirl
  -1  
  Saf temiz kiz takiyir ama digerlerini billmiyorum
  • Cevaplayan
   Birileri dikkat ettimde hep bakire olan takar temiz ve saf olan takar diye yazanlara hep dusuk puan vermis demek bazi kizlarin bu zoruna gitmis anlasilan kompleks mi yapmislar ne
 • ahuramazda3534
  -1  
  istesen de istemesen de zorla takıyorlar. yapacak bir şey yok.
  • Cevaplayan
   ne kadar zekice bir laf...
  • takıyolar orası ayrı
 • AngelaJoLie
  2733  
  Bekareti simgelediği için diye biliyorum ama bakire olmayan arkadaşım evlendiğinde onada takmışlardı.sanırım artık sadece bir gelenek.
 • gülxx
  -1  
  Bizim orada abi ya da erkek kardeş kuşağı bağlar
 • Jalice
  -1  
  ben kıbrıslıyım bizim adetlerimizde böyle bişey yok, takmayı da istemem..
  dediğin gibi saflığı ve temizliği simgeliyorsa bence her gelin de saf ve temiz değildir buna inanmıyorum..
 • ayse19342
  969  
  Bırak taksın kim ne takıyorsa ..
 • limakarmen
  2368  
  hiç kimse takmasın
 • biravefıstık
  -1  
  ne biçim soru bu? ne demek herkes hakediyor mu? bırakın onuda gelin olacaklar düşünsün başkalarını hayatlarına boş boş yorumlar yapmayın
  • Cevaplayan
   Güldüm :)
  • boşver bebem zarını korudu diye kendini bir şey sanıyor belli ki.
  • Soran
   sen neden celalleniyorsun ki? toplum icinde olan bir konu konusulan bir konu oldugu icin o sekil sordum. kimsenin hayatlrina laf ettigimiz yok, seninde gocunmana gerek yok!
 • MissLila
  -1  
  Bakireler :D
 • Labellavida
  72  
  kimse bence :D
 • DogaKy
  -1  
  Bele takılan kırmızı kurdele saflığı olduğu gibi bekareti temsil eder. Farkettiysen uzun yıllar nişanlı ya da birlikte yaşayanlar düğün yaptığı zaman kurdele filan takılmaz. Mercimek fırına verilmiştir çünkü :) Genelde köy yerlerinde veya törenin çok yaygın olduğu yerlerde kırmızı kurdele takarlar.
  • Cevaplayan
   Kesinlikle öyle.
  • bakire olmayanlar kızmışlar bu yoruma ama güneş balçıkla sıvanmaz. o kurdelenin manası hoşunuza gitmesede budur istediğiniz kadar eksileyin
 •  
  Yok  
  Çok çirkin ve alaturka ben istemiyorum
 • papatyaasigi
  -1  
  temizliğin simgesidir o. hak eden takmalı
 • tweety16
  2585  
  gelin olucaklar takmalı gelinlik giyince bence çok güzel :)
 • spero
  -1  
  ben kirmizi rengin sexi'ligi simgiledigini saniyordum:D megersem tam tersiymis:P cok sacma bence kurdele falan kimse takmamali ha takilacaksa da erkege de takilmali:D
 • lilineşelili
  -1  
  o merasimden hoşlanmıyorum.
 • stormgirlefsa
  152  
  takmak istemiyorum gelinliği kötü gösteriyor. e şimdiki devirde de takmazsan ebelerimiz ninelerimiz aaa gurdalesi niye yok bunun diycek napsam bilmiyorum? baba evinden çıkarken takarım düğün mekanına geldiğimde çıkartırım öylee olur heralde :/
 • elize
  -1  
  bana hoş bir gelenek gelmiyor takmayı kesinlikle düşünmüyorum
  damgalanmak gibi birşey
 • iremrem
  3491  
  Hiç hoşuma gitmiyor .Şamanizm'den kalma bir adet işte.
 • cansuxx
  -1  
  bence anayasaya öyle bir madde konmalı çok önemli bir mesele frfrueuyuyuyue
 • vampirrr
  19299  
  Takarım ben
 • pıtırRcık
  -1  
  bakireliği simgeliyor hakeden herkes takmalı
 • pistmaniye
  -1  
  Ben takmıcam, gelinlik modelimi bozar.
 •  
  Yok  
  Uygun bulmuyorum bu geleneği hediye paketi gibi ambalajın süsü gibi.
  • hediye paketi, sabaha beklenen gerdek çarşafı jkldaslkjdgjkagsllgasjgasjkl
  • Soran
   banada öyle gelir hep
 
Ana Sayfa > Kültür Soruları > Gelinlikte kırmızı kurdeleyi kimler takmalı?
 
Üye Olmak İster misin?
 
KizlarSoruyor.com üyeleri Xper puanları biriktirerek çeşitli hediyeler kazanıyorlar.

Cinsiyetini seçerek sen de hemen ücretsiz üye olabilirsin.
 
 

gundem haberler
bullet
Muhteşem Yüzyıl'da tarih yanlış mı anlatılıyor?
Muhteşem Yüzyıl gerçekten çok izlenen bir dizi. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

bullet
Youtube'a alternatif hangi siteler var?
Dailymotion, izlesene, vimeo falan hiç beğenmedim. Nereden müzik indirebileceğim?

bullet
KızlarSoruyor'a annelerimiz üye olsa nasıl bir nick alırlardı?
Çocuğun gözünden melek,güzellik olan anne üyelerimiz tabi ki vardır sitede hepsine öpücükler...


Contests
2013 - En Komik Videolar
Neredeyse geleneksel hale gelen KizlarSoruyor.com En Komik Videolar yarışması bu sene yıl sonuna denk geldi. Biz de soruyu bu sefer biraz değişik soralım istedik. 2013 yılında izlediğiniz en...
50 TL Mudo Hediye Çeki   50 TL Mudo Hediye Çeki
En son yarışmayı kazanan açıklandı!
2013 - En Komik Videolar
Kazanan üyemizin ödülü 50 TL Mudo Hediye Çeki
Tüm Yarışmalar >>
90'larda çocuk olmak gibisi var mı?
mel_mel5 saat önce sordu

80'lerde ocuk olmak isterdim

90'lar candır

Milenyum çocukları en iyisi bilgisayar falan off :)

Kültür Yazıları
 
●  Kültürel Rölativizm
oMeuAmor
Kültürel rölativizm tanımı dilimize geç girip hala yerleşememiş sosyolojik terimlerden biridir; açıklamak gerekirse en basitinden toplumlar arası empati kurmak diyebiliriz. Bir müslümanın domuz eti...
●  Uzunundan Hikaye
representative
çalışıyordum, dalmışım. sanki yoluna koyabilirmişim gibi bir şeyleri hesap ediyordum, yorgundum, eve gider ağlardım. aylar sonra aradın, gelebilir misin dedin. bahanem oldu, hay hay dedim. erken...
Kültür Xperleri
  
new-anka
12194  
new-anka
35 yaşında
339 Soru - 3510 Cevap
Kültür Xper: 5157
ekinokswest
16339  
ekinokswest
Bekar, 31 yaşında
705 Soru - 2277 Cevap
Kültür Xper: 4755
prenses_nur
52598  
prenses_nur
25 yaşında
16 Soru - 1810 Cevap
Kültür Xper: 3361
-ash-
16728  
-ash-
İlişki İçinde, 29 yaşında
0 Soru - 2144 Cevap
Kültür Xper: 2648

Xper Nedir? Xper Sıralaması