evcilkaktüs

Cengizhan Türk mü Moğol mu?

Ortalama:
Puanla: 
MiserableBoringEnjoyableinterestingFascinating
 
evcilkaktüs(Yaş:18-24)
    Kategori: Kültür

Rivayetlere göre konuşmayıpta kaynaklara da baksam, yine bölünme oluyor.

Türk tarihini okuyan var mı?

(Cengizhan kurt simgesi kullanmış, kurt Türkleri simgeler) Şimdiki mhp kurt yapar biliyorsunuz.

Çok kaynak var ama birbirlerine tezat düşüyor diye linklemedim.
Araştıran var mı daha önce?


3000 karakter kaldı Gizli cevaba izin verilmiyor  Referans Soru
Soru No
Referans vermek istediğin soru numarasını tarayıcının adres kutusunda görebilirsin (URL). Örneğin, bu sorunun numarası: 403592
 

Cevaplar

    Erkeklerden  
43
Kızlardan  
6
 

En İyi Cevap

mertuska
-1  
Cengizhan'da her moğol gibi Türk
 • Cevaplayan
  demin bir arkadaşla da tartıştık sana göre moğol olabilir sonuçta herkes kaynağını farklı yönden alıyor ama bana göre zeki velidi togan'ın dediği gibi kök ırklardan olan türklerin soyundan gelir moğollar ayrıca tarihçi olmanı isterim milletimiz tarihte zayıf sen tarihi iyi öğren ki onları da bilgilendir.
 • Dostum tarihte kaynaklar konuşur.Bizim tarihimizi en iyi tutanlar da maalesef ki çin kaynaklarıdır.Bana '' kaynağa dayanarak'' moğolların ve cengiz han ın türk olduğunu göster,Ben de tarihçi olacağım diye gezmeyeceğim ortalıkta tamam?
 • Cevaplayan
  mu kıtası gerçektir ancak batılılar bunun ortaya çıkmasına tahammül edemezler. yeryüzü her zaman bir değişim halindedir. yıllarca yeryüzü hep aynı kalmadı en yakın örnekleri ege denizi çöküntü ile oluşmuştur. karadeniz eskiden bir göldür. mu kıtasıda çökmüştür. deniz altında kalıntıları da bulunmuştur.
 • Soran
  Nasıl yani? Mu adası rivaytte kalmıyor yanı.
 • Ağabeyin sayılırım. Ayıp etme ağabeyine kardeşim.
 • Cevaplayan
  he he aynen öyle yaş 15 benim
 • oooo ağır ergen çıktın sen ama.. :(((
 • Cevaplayan
  senin yaşın tutmaz
 • Senin kafa da güzel ama anladım ben. Ne içiyon hafız? takılak.
 • Cevaplayan
  hahaha
 • Sarhoş internet kullanmam ben.
 • Cevaplayan
  :) tamam sen sarhoş değilsin
 • Ben boş konuşuyorum sen bildiğin gibi takıl devam et. ;) Rakı açtım içecen mi? Kımız kalmamış kusura bakma.
 • Cevaplayan
  :) yaradılış kuran da var yafes tekvin'de var sen afrikalıyız dersen yaradılışı inkar edrsin dolayısıyla do you under stand to me? afrikalı olduğumuzu da darwin söyler böyle laf kalabalığı yaparak bir şey olmaz boş konuşuyorsun bir bilgi de sen versen de görsek :)
 • Cevaplayan
  bilim ve din aslında iç içedir ama geri kafalılar anlamaz ben sana ne diyorum sen lafı çeviriyorsun ilk türk yafes'in oğlu olan kişidir demiş atatürk buna var mı itirazın? ben daha derinlere insem iş uzar kimse birşey anlamaz bu kadar bilgi yeter. sen türkleri küçük görmeye devam edebilirsin. evrak göster falan bunlar saçma sözler sen evrak göster mi diyorum ben sana çocukça ifadeler bunlar :) ben sana ipin ucunu verdim gerisini bul kendin oku yarışmana gerek yok
 • Ayrıca mevzu ne ara Darwin mevzusuna geldi? Mevzu ne ara Kuran oldu? Kuran'da mı yazıyor Yafes'in oğlu Türk diye? Neyin kafası bu arkadaş? Ezbere almışsınız otomatiğe bağlamışsınız.
 • Bana Yafes'in oğullarından birisinin adının TÜRK olarak geçtiği bilimsel bir tarihi evrak örneği veya kaynak versene. Kimi ilgilendirir kimin neyi reddetip reddetmediği ayrıca? Bundan kime ne sana ne? Sen soktun tarihi bilimi işin içine. Asıl sen karar ver bilimsel mi konuşacaksın dini mi? İkisi çok farklı. Bilimsel dersen soru sorarım yok dini dersen eyvallah çeker soru sormam.
 • Cevaplayan
  hepimiz afrikalıyız diyorsan zaten sen Kuran'ı red ediyorsun yaradılışı red ediyorsun bunu da unutma yazmadan önce evrime mi inanıyorsun yoksa kutsal kitaplara mı ona göre konuşayım yafes'in Türk isimli oğlu vardır yuvan vardır mağok vardır bunları ben demiyorum tarihçiler diyor Zeki Velidi Togan diyor Atatürk diyor sen kime inanıyorsun? Darwin mi?
 • Yafes kimdi? O kimse bu teoriye göre herkes o kavimden. O kavmin adı ne birader? Yafes'in ''Türk'' isimli oğlu olduğu nerede yazılı? Ha madem kökenlere indin, geç kafatasını daha da nete bakalım, DNA incelemeleri tamamen insanları Afrika'ya bağlıyor. O halde hepimiz Afrikalıyız bu ne millet ne kafatası hesabıdır?
 • Cevaplayan
  saçma soru? sen Türk olmadığını bana ispat edemezsin konuştuğu dili ele alalım kültürlerini göreneklerini her bakımdan ele alalım o zaman Türkler Moğol olamayacağına göre Moğollar Türk soyunun bir parçasıdır tıpkı peçenekler gibi tıpkı sibir yakut Türkleri gibi TÜRKLERİ KÜÇÜK GÖRMEYİN biz en eski milletiz.
 • moğulluların türk olduğunu nerede okudun
 • Cevaplayan
  Aslında dünya üzerinde üç tane ırk vardır bunlar Nuh peygamberin oğlu Ham Sam ve Yafes'ten gelen Hami Sami ve Yafetik ırklardır. İnsan kafa taslarını incelediğinizde de bunun üç tane olduğunu görürsünüz işte Türk'ler Atatürk'ün de dediği gibi Nuh peygamberin oğlu Yafes'in oğlu olan Türk'ten gelmektedir ve yeryüzünde ki en eski ırklandandır. “Türk milletinin kökünün dayandığı Türk adındaki insan, insanlığın ikinci babası Nuh Aleyhisselam’ın oğlu Y�fes’in oğlu olan kişidir.” MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Erkekler Ne Diyor

 • Ambrosius
  -1  
  Cengiz han değil tüm mogollar türktür
  bunu ortas asya türk devletleri kabul ediyor ayrıca mogolistan parasında metehan gibi unsurlar var
  ve başka ek olarak türk turan ordusunda mogolistanda var. kendileride türk olduklarını biliyorlar ama türkiyede mogollar pek sevilmez
 • Teoman243
  854  
  Moğol diye bir kavim yoktur.. Cengiz ata'nın kendisi kumral saçlı ela'ya kaçan yeşil gözlü bir U-Sun/Kıpçak/Türk(Hun)'üdür..
  Mongul(Moğol/Kıpçak/Türkçesi), Minkol(Kazak/Kıpçak/Türkçesi),Bin Kol(Türkiye Batı Oğuz Türkçesi)
  ... ayrıca Moğol imparatorluğu soyundan kim geliyorsa; Timur, Babürşah.. onlar birçok sözünde Türk olduğunu söylemektedir, bu anlam veriyorki Moğol diye bir kavim yoktur.. :)
  Moğolistanlılar tarih hırsızı Moğollaşmış kara saçlı kara gözlü Japonlarla-Korelilerle DNA'sı aynı olan korkak--soğuk Mançu kavimleridir :)
  TÜRK ırkının kafatası'sı Brakifesal'dir.. TÜRK'ler Yecüc&Mecüc kavmidir :) ayrıca Moğolistanda yaşayan karasaçlı kara gözlü halkın ya da Kore&Japon halkının Türklerle gram alakası yok ... ama Kore'de Japonya'da Türklere benzer, hilal bıyıklı insanlar görüyoruz onlar Tatar/Kıpçak/Türk(Hun)'larıdır.. :) Moğol(Bin Kol) ordusuda Kıpçak'lardan oluşmaktadır..
  Özellikle : Kazak,Kırgız,Tatar,U-Sun,Nogay,Karluk(Özbek&Uygur) gibi Kıpçak boylarından oluşmaktadır :)
  TÜRKÇÜ-TURANCI bir araştırmacıyım, HUN Irkının Türkiye Türkleri ile DNA'sı aynıdır.. :)
  • Cevaplayan
   çünkü "Adolf Hitler" bir Hazar Türk yahudisidir, AşkeNAZİ'ler :) bu çok uzun bir hikaye.. 1.'cisi benim yaptığım araştırmalar ile senin yaptığın araştırmalar bir değil, benim yaptığım araştırmalar resmi kaynaklar ve uzman tarihçilerden :)
   Yecüc&Mecüc, yahudi ırkı yoldan çıktığı zaman onların üzerine gönderilecek bir kavimdir.. bu durumda Türkler Yecüc&Mecüc'dürç
   Türklerden nerede övgü ile bahsediliyor,övgü ile bahsedilen Türkler.. Müslüman Türklerdir.Müslüman Türklerde benlik bilgisi bile yok :)
  • Soran
   Ya cnaım eski türk imparatorluklarını bende araştırıyorum Bilge kağan bumın kağan asya avrupa hun göktürk devleti felan bunlaru biliyorum bunları bir geç. Türklerden övgü ile bahseilirken, neden yecuc mecuc gibi sıkıntılı bir kavime benzettin diyorum.
  • Cevaplayan
   iyide kısa boylu olmaları hepsi için geçerli değil :D bizim uzun boy 1.70-1.79 dediğimiz boya, Kuran- Kerim kısa boy der :D Cengiz uzun boyluymuş, Attila kısa boyluymuş.. :) Yecüc&Mecüc'ün Türkler olduğunu çözdüm, bunu nasıl çözdüğümü sana söyleyeceğim..Kaşgarlı Mahmut Büyük İskender'i "Hz. Zülkarneyn" olarak gösteriyor.. :) daha sonra ben Yecüc&Mecüc'ün hikayesini okumuştum, orda TANRI yahudilere kızdığı zaman Yecüc&Mecüc'ü onların üstüne gönderecekmiş,mesela Adolf Hitler bir Hazar Türk'üdür :)
  • Cevaplayan
   yanlış okumuşsun :D işte çekik göz, Türklerin göz yapısı badem göz'dür.. ve bu göz yapısı asya ikliminde çekik badem göz olur.. araplar dahi Türkleri Yafes'in soyundan Barbar(aşırı acımasız,savaşçı,korkunç) Yecüc&Mecüc kavmi olarak gösteriyor :) eğer Hun imparatorluklarını araştırırsan bunu kendi kendine inandırabilirsin :) Attila'dan Cengiz Kağan'a kadar :)
   Türk'lerin namımı yok? batıda bize Barbar Türkler diyorlar, okullarda böyle öğretiyorlar.. hele Amerika'da :D
  • Soran
   Yecuc mecuc kavmini durduranların türk olduğunu okumuştum. Yani İsraile yani musevilere kıyamete yakın savaş çıktığından biz olmayacağız.Eger yecuc biz isek bizim gelecekte namımız yok. Ama yecuc kavmi kuranda çekik gözlü küçük başlı şekildin anltılıyordu. Zaten museviler tevratta türkleri yecuc biliyor.
  • Cevaplayan
   link <- bu benim facebook.. eğer isterseniz ekleyebilirsiniz. Ben Türkçü-Turancı'yım.. hangi Türk boyuma mensup olduğumu biliyorum :) Sürekli tarih paylaşırım.. pek çok kanıtlı iddiaları ortaya dökerim :)
  • Cevaplayan
   TANRI dışında bu dünyada hiçbir kavim Türkleri durduramaz :D bak mesela
   Oğuz(Türkmen)'lar ve Kıpçaklar <- Hun'ların 2 üst düzey boy'udur..
   mesela dünyadaki musevilerin %85-90'ı Hazar/Kıpçak/Türk(Hun)'larıdır.. AşkeNAZİ'lerdir.. Joseph Stalin gürcistanlı bir Kıpçak U-Sun Türk'üdür..benim gibi.
   Yecüc&Mecüc saldırgan bir kavimdir, Peygamberler dahi o kavimleri durduramadı :) ama TANRI sonradan bir kurt gönderdi ve Yecüc&Mecüc savaşçılarını yok ettirdi.. Yecüc&Mecüc hikayesinde okudum yazıyor nette.
  • Soran
   Teşekkürler, Yecuc Mecuc e takıldım. Türkler mi oluyor o kavim. O zaman kötü taraf ve sonunda kökü kuruyan kavim biz oluyoruz?
 • Teddd
  3628  
  Bunun daha önce de tartışması da olmuştu.Yani antropologlara moğol.mongolid kafatasına sahip.Prof ibrahim kafesoğlunun çin kaynaklarındaki araştırmalarına göre de moğol.Ayrıca yıllarca çinde yaşamış emel esine göre de moğol. Ayrıca moğollar ile türklerin yıldızı metehandan sonra hiç barışmamıştır.

  Cengizhan ın türk yurtlarına yaptığı katliamlar da yine prof.ibrahim kafesoğlunun kaynaklarında açıktır.

  Evet türklerle birlikte çok yaşadılar birlikte göç ettiler ama kaynakların çoğunluğuna göre türk değil.
 • DecadenceOfOrpheus
  -1  
  birbirine karışmış bunlar bence. DNA bazlı bakınca yeterli kanıt olmadığını söylüyorlar ama bunları inceleyenler de yabancılar sonuçta, kafalarına göre tarih yazmayı severler
  • Cevaplayan
   doğru demişler
  • Tarihinle ilgilenmezsen senin tarihini gelir başkası yazar diyor genelde akademisyenler.
 • BayKusYorumLaR
  -1  
  cok kulturlu arkadasım mogollar da zaten turk degıl mı sordugun soru abesle iştigal ettı resmen az zor seyler sor sırf sormak ıcın sorma
  • Cevaplayan
   :D yıldız ver dersın hahahahasasdkaşlkdşalkfdaşdkf
  • Soran
   ukhdsfhkfssfjlfdlffgggff

   Bidah asana sorularıma cevap ver ibine demicem lknsdfkdfjlfd
 • BlackHawk10
  -1  
  türkleri tarihi kitabını jean paul rouxun objektif tarihi bilgilerinden okudum..cengiz hanın ve moğollluların türk olduğuna dair hiçbir genetik antropolojik ve tarihi bir cümle okumadım ki kendisi türkologtur...sadece kültürel alışveriş var...moğolluların türkçe konuşması türk olduğu anlamına gelmez...göktürk hakanlarıda orhun anıtlarının hem çincesini hemde türkçesini yaptırmıştır ve hepsi çince bilirdi bu onları çinli yapmaz...kazaklarda gidin rusça konuşur bu da kazakları slav yapmaz..aynı coğrafyada kültürel alışverişler söz konusu zaten genetik olmasada kültürel çok yakın iki kavim...cengiz hanın türk olup olmaması hiç umrumda değil lakin türklüğü simgeleyen börü veya kurt..ordusunun turan taktiği denilen savaş nizamı...uruk...boy ve budun sosyal yapısı belki dedirtebilecek şeyler..lakin dünyada türk olduğuna dair kesinleşmiş antropolojik kanıt yok...

  ama cengiz hanın...

  kaçacak yer kalmadı bende korkmaktan vazgeçtim sözünü çok severim...
  • Soran
   Teşekkürler.
 • NickSize
  8572  
  Dünyada her kes türk asıllıdır bilmiyon mu, Alber amca bile Türk müş, Hatta Putin ve geh Billy billy de türklermiş. Merkel Laz mış, Sarkozy türkmen miş.
 • doflamingo
  1407  
  öncelikle Türklüğün neolduğunu öğrenmen gerekir sonra zaten ayrımını kendin yaparsın ama unutmaki tarihte kesinlik yoktur türk dediğin moğolda çıkar, moğol dediğin türkte çıkar
 • izafi
  -1  
  Moğol..
 • Charlesgun
  94  
  Cengizhan diğer adıyla Temuçin Annesinin Moğol ve Babasının Türk olduğu söylenir. Türk demek yanlış olur Çünkü moğol gibi yaşamış ve o şekilde ölmüştür. Ama Türk'lerden etkilendiği aşikardır. ... Biliyosun ki Türk'lük bir ırk kavramıdır ve onlarca ulusu vardır. İlk Türk'ler de Çin ve Amerika'nın ortasında kalan Büyük Okyanus'ta ki Mu Kıtasından gelir o kıta şuan yok. Battığı ve bu nedenle insanların Asya ve Amerika'nın California kıyılarına göç ettiği söylenir. Bu nedenle orta Asya' daki çoğu ulusun Türk kökenli olduğuna inanıyorum.
  • tahsin mayatepek'i yolladı ve maya ile azteklerin ayrıca uygurların türkçe eklemeli dil konuştukları tespit edildi. aslında teoriler ispat edildi ama batılılar türkleri barbar olarak görmeyi sürdürdü. unutmayalım ki atatürk olmasaydı bu araştırmalar yapılmasaydı burda türk moğol ayrımı yapan arkadaşlar türkleri sarı ırk sanacaklardı. batılılar bile bilir ki türk moğol birdir ve ikisine de bir barbar kavim derler. atatürk türklerin ari ırk olduğunu batılılara kabul ettirmiştir.
  • Cevaplayan
   Evet James Churcward' ın çevirilerinin yanlış olduğuna inanıyor batılılar bu yüzden "söylenir" diye yorumladım. Hatta Atatürk zamanında sırf bunu araştırmaları için Meksika' ya bir heyet bile yollamış.
  • batılılara göre kesinlik kazanmadı
  • Soran
   Mu kıtası kesinlik kazanmadı.
 • RedStormES
  -1  
  '"Moğollar'ın Gizli Tarihi'' adlı eski eser, Cengiz Han'ın soyu hakkında şunları söyler: ''Cengiz Han'ın kökeni, yücelerdeki göğün takdiri ile doğmuş ''Börteçine (Gökkurt, Bozkurt) idi.''
  Bu açıkça, Türk Bozkurt Destanı'nın moğollaştırılmış halidir. Fakat burada önemli olan, Cengiz Han'ın tıpkı Eski Türk kaganları gibi, Bozkurt'a bağlanmak istenilmesidir. Türkler'de, önemli şahsiyetler ile Bozkurt arasında bir ilişki kurmak gelenektir. Ve bu gelenek Cengiz Han'la birlikte, Türkler'den Moğollar'a da sirayet etmiştir.
  • Cevaplayan
   bunu araştırmam lazım,bilgim yok. O yüzden işkembeden sallamak olmaz. :)
  • Soran
   Anlaştık da, Cengizhan Kırım türklerini katletmiş diyorlar, babasını tatarlar öldürüğü için.
  • Cevaplayan
   rica ederim. Anlaştık di mi,problem yok :)
  • Soran
   Aydınlattın teşekkürler. :]]]
  • Cevaplayan
   Farkı bir bilgi daha vereyim sana. Kuvvetle muhtemel sebeplerden birisi de Bozkurdun bir özelliğidir. Hayvanların arasında kimseye itaat etmeyen tek hayvandır bozkurt. Hapis olduğu ya da olacağını anladığı zaman kendi kendini öldürebilme yeteneğine sahipti. Yani asla buyruk altına girmeyen,kimseye itaat etmeyen bir yapısı vardı.
  • Cevaplayan
   işte benim de sana demek istediğim yer orasıydı. sen hemen atarlandın :D ikisi farklı şeyler. Köpek,kurt ve bozkurt. Yanlış anlama siyasi bir şey savunmuyorum. İnanmazsan bakabilirsin internete. kurt değil,bozkurt önemli olmuştur her zaman. sebebi de Türkler, Tengri tarafından gönderilen Asena adında bir dişi kurdun ilk hükümdarlarının annesi olduğuna inanılması ve kurdun kutsal sayılmasıdır
  • Cevaplayan
   Bu arada o katletme işine asla inanmam. Bu kadar ortak nokta varken ne diye öyle bir şey yapsın ? Onların tek bir düşmanı vardı. Onu da Atilla'yı izlersen görürsün. Yani sanmam Türk hayranı birisinin Türk'leri katletsin.
  • Soran
   İşte tam deidğim yer burası. Öoğolda köepk öenmlidir diyor ama Timuçin kurt soyuna bağlanmış. Türk demeye getiriyor, daha geri geri gidersek belki ama sanmıyorum.
  • Cevaplayan
   Cengizhan değil ama Atilla'yı izlemiştim. Tavsiye ederim. Ama bir sorun var ; hepsi birbirine benziyor :D
  • Soran
   Cengizhan Türkleri katletti rivayeti yada tam tersi diyorlar. Birde Demin baktım da Cengiz Hanın filmini yapmışlar sanırım izlemyi düşünüyorum.
  • Cevaplayan
   Efsaneler, Cengiz Han'ın soyunu (tıpkı Türkler'in Bozkurt Destanı'nda olduğu gibi) Bozkurt'a bağlar. Eğer Cengiz Han Moğol olsa idi efsaneler onun soyunu kurda değil köpeğe bağlardı; çünkü Moğol geleneğinde kurt değil köpek önemlidir ve Moğol kültüründe Cengiz Han'dan önce kurt önem taşımamaktadır.
 • RedStormES
  -1  
  Birincisi o kurt değil,Bozkurt. İkincisi Türk tarihinde bozkurtun çok büyük önemi vardır. Ta ki Atatürk dahil olmak üzere günümüze kadar. Üçüncüsü Cengizhan Moğoldur. Ayrıca Sadece MHP değil,Atatürk zamanında basılan paralarda da Bozkurt simgesi vardır.
  • Soran
   Hala bozkurt diyor ya.
   Ülkücü terimleri mi patlatayım. Soruma kaynaklı cevap ver.
  • Cevaplayan
   şovla alakası yok. Kurt ayrıdır Bozkurt ayrıdır. Onu da ben mi öğreteyim sana ? Aç google bak. Senin mantığına göre bozayıyla kutup ayısı da aynı şeyler.
  • Soran
   Arkadaş bozkurta simgesi dediğin kurt değil mi? Shov yapıyorsun gereksiz yere.
 • rmc91
  -1  
  cengizhan moğoldur ama türleri aynı çatı altında toplayan kişdir
 • aaallliii8
  -1  
  cengiz han tabiki moğul hatta dünyadaki her 14 kişiden biri cengizhanın soyunda gelir derler ama bilemiyorum tabi abartılı geliyoru biraz
 • benbircezveyim
  5926  
  moğoldur tük değildir
 • Sonata
  8320  
  sanırım değil göktanrı inancı var tıpkı eskiden bizde olduğu gibi ancak o dönemlerde türkler müslümandılar belki uzaktan akrabalık olabilir ama neticede zamanında wikipedide okuduğum şu ürkünç cümle hiç aklımdan çıkmıyor ? "Bu imparatorluk Dünya tarihinin bitişik sınırlara sahip en büyük imparatorluğudur."
  • Asya'yı almış, Avrupa'ya sıçramış bir imparatorluk. Gerçekten büyük.
 • adrift
  9700  
  Dünyadaki bütün kabile, devlet, vs. bilmem neler türktür. o_O
 • AşkSanaBenzer
  -1  
  Türk değil diye biliyorum.
 • Himmler
  1464  
  Cengiz Han Türk değildir fakat devlet oluşumunu Türk esaslı yapmıştır. Cengiz Kanunnameleri'ni biliyoruzdur hepimiz. Bunları Türkler'e hazırlattırmıştır. Din adamları Türkler'di. Büyük moğol imparatorluğunu kurarken bir çok Türk kavmini birleştirdi. Tamam Cengiz'e Türk diyemeyiz ama tamamen de Türk kültüründen uzak değildir.
  • Cevaplayan
   Batılı kaynakları sevmem, ama araştırırım. Onlara göre Atilla bile Türk değil. Sağlam kaynakları bizimkilerden daha az onların. Hep çarpıtılmış gerçekleri var.. İncilleri bile öyle. Her neyse. Cengiz Han Moğoldur, Türklerle ilişkilidir. Ancak bunu söyleyebilirim.
  • öyle ise tarafını belirleyeceksin batı kaynaklı tarih mi? türk tarihi mi? tarih tartışması güzeldir. değişik olduğumu fark etmen güzel seninde tarihi bu kadar sevmen ayrıca güzel.
  • Cevaplayan
   Yahu mertuska..! Vallahi ne değişik bir insansın sen ya? Tarihçilerin bölündüğü bir çok olay var. Togan'ın dediğini benimle beraber kabul etmeyen yüzlerce tarihçi var. Togan'ın dediğini kabul eden yüzlerce tarihçi de var. Sırf ben karşı çıkmıyorum yani. Moğol İmparatorluğu'nun kurucusunun Moğol olup olmadığını tartışıyoruz saçmalığa bak.
  • öyle ise zeki velidi togan'ın moğollara türk dediğini de biliyorsundur. öyle ise neden ondan dahi büyük bir tarihçi olduğunu iddia ediyorsun.
  • Cevaplayan
   Zeki Velidi Togan'ı zaten biliyorum. Basmacı ayaklanmasıyla beraber kendisini uzunca bir süre araştırdım. Yani senin emir kipleriyle yazdığın şekilde okumam anladın mı koç ;)
  • ilk önce araştırmayı öğren öyle ben tarihçiyim her şeyi bilirim sen ise kaldırım mühendisisin dersen karşındakine doğal olarak aşağılık kompleksi mekanizması yaptığını düşünürüm. zeki velidi togan'ı oku araştır.
  • Cevaplayan
   Tamam çekilebilirsin. Aşağılık kompleksi yapıyorsun diyen ukalaya bak sen...
  • :) çok basit konuşuyorsun alınma ama ben zaten metafor yapıyorum bunu anlamalısın yani dediğim ben senin geçtiğin yollardan geçtim sen zeki velidi togan'ı oku ben sana daha ne diyeyim (ayrıca aşağılık kompleksi şudur aynı zamanda karşı tarafı küçük görüp kendini büyük görme çabası ama bilinç altında kendi küçüklüğünü bilmek bilmem anlatabildim mi?) neyse seninle daha fazla konuşup bilgilendirmek istemem ne de olsa bilgi altındır.
  • Cevaplayan
   Kimlen konuştuğunu bilmeni istedim sadece. Karşımda ki mühendisin konuşmaları ve konuşmalarından çıkardığım kadarıyla bir kaldırım mühendisi. Aşağılık kompleksi, kendini küçük göstermeye deniyor bilmem bilir misin. Her neyse. Bonapart'ın Napolyon Bonapart olduğunu nasıl anlayamadım ben ya tüh. Tarihçiliğime tüküreym.

   Napolyon < Himmler gibi çocukça bir şey demedim en azından senin ima ettiğin gibi. Bizim tarihimizle alakası vardı buna değindim. Atatürk'ün araştırmaları moğol üzerine değil.
  • :) amaç diploma yarıştırmak değil aslında ama bu ikinci üni ben bitirdim onları dtcf'de çin ile türk akraba demedim ben çin ırkı sami ırk dahilindedir zaten ayrıca :) tarih konusunda saçma sapan hava atmana gerek yok bunlar aşağılık kompleksi belirtisi olarak gözüküyor :) Bonapart dediğim Napolyon ayrıca biliyorsundur da belirteyim ben yine küçük bir adam değildir himmler kadar :) moğollar ve türklere gelince bu ikisi benim araştırmalarım değil tabi atatürk ve tahsin mayatepek'in
  • Cevaplayan
   Hhaaha mertuska ya.. Çin-Moğol-Türk ırkları akraba değillerdir. Bu arada mühendis yazıyor profilinde. Ben Genel Türk Tarihi Anabilim Dalı öğrencisiyim. Bunun yanında açıktan da Yakın Dönem Tarihi okumaktayım. Bunu söylememin nedeni eşit düzeyde konuşalım diye. Bonapart he? Osmanlı'nın felakete uğrattığı ünlü Fransız Devrimi generali...
  • ben sana ne dedim nereden türedi bu moğollar? moğolları iyi incele general? sen Himmlersen bende Bonapart'ım.
  • Cevaplayan
   Hayır aynı değiliz. Orta Asya'da yaşamaya devam eden Kazak Türkleri ile Moğollar'ın bağlantısı vardır. Türk ırkı ayrıdır.
  • :) senin moğol dediklerin yine bizim soyumuz aynı soydanız biz
  • Cevaplayan
   Büyük Göç olarak tabir ettiğimiz kavimler göçü olayı Türklerin Orta Asya'dan göçmesiyle başlamıştır. 1. Etmen Moğol saldırılarıydı. Yani kesip atamayız. Devletleri mi istiyorsun;

   Altın Orda Hanlığı Toka Temür sülalesi Kırım Hanlığı Kazan Hanlığı Kasım Hanlığı Astrahan Hanlığı Kazak Hanlığı Nogay Orda Sufi Hanedanı Şiban sülalesi Sibir Hanlığı Şeybani Hanlığı Buhara Hanlığı Hive Hanlığı Kokand Hanlığı Buhara Emirliği
  • Cengizhan moğol ise bana moğolların kurduğu devletleri yaz ve kültür ve dilerinden bahset nereden türedi bu moğollar anlat bir bakalım
 • roccoxx
  -1  
  kardeş bi iki yorum okudum fenalık geldi.nerde armut var bilmeden atlar bu konulara.cahil cahil.
  Cengiz Türk değildir kardeş Moğoldur.Moğollar ise Türk değildir.Moğolların Türkçe bilmesi ve kültürel açıdan biçok şeyin Türklerle benzeşmesi çok normaldir çünkü iç içe yaşarlar.akrabalık kurmuşlardır.devlet yapısını Türklerden alırlar.Türkçe de konuşurlar.Timur kendini kabullendirmek, büyük göstermek için soyunu Cengiz e dayandırır bir de bunu ele alarak Türk derler Moğollara ve Cengiz e. Timur Türk tür çünkü.ama Timur la Cengizin alakası yok. herneyse
  büyük imparatorluk kurmuş diye övüne övüne Türk diyenler var aptalca.bunlar vahşi adamlar dünyaya böyle zülmedenler Türk olabilir mi.
  • aferin+++
  • Cevaplayan
   sen önce okumayı öğren
   bak bakalım ne yazmışım
  • Timur Türk değil Cengizhan Türk değil o değil bu değil kim Türk? Sen tarihini nerenle yazıyorsun anlayamadım cahil kardeş
 • JacksonvilleJaguars
  -1  
  Bu konuda çok çeşitli rivayetler dolanmasına ragmen kesin kani olarak belirtmek isterim ki cengizhan romandı.Neden diye sorgu sual ile kurcalanmış aklını daha fazla bulandırmamak adina hemen izahini yapayim.Cengizhan savaşlarına giderken fethilerde sürekli çalgı çengi ikilisinden kati süret ile vazgeçmezdi.Yeri gelir ayı bile oynatırlardı.Bunu şimdi şuan baktıgımız zaman tam ideolojisi degişmeden yapanlar ise romandır.Buradan düz mantık ile çıkarak Cengizhanın roman oldugunu soylemek yanlış olmaz sanırım.Hatta eski Cennet Mahallesi adlı dizideki yunusun cengizhanin torunu olduğunu düşünüyorum.
  link

  link
  • Jackson it peşinde misin at peşinde misin, ayı peşinde misin? Hangisi azizim doğru söyle bak. :)
   Bence ne roman ne moğol, kesinlikle aborjin! Kanıtlarım var açıklasam yer yerinden oynar. Her şeyin en iyisini bir ben bilirim. Zaman makinem var. Zırt pırt gidip geliyorum. Benim sözüm tek gerçek. :/
  • Cevaplayan
   Annene sor bakalim akşam eve bişey lazım mı
  • çok komiksin gerçekten HA HA HA ama normal atasını tanımayan it peşinde gezer
  • Cevaplayan
   Eksileyen kimse mizah anlayışına. ...
 • MetalCore
  -1  
  çok karışık bu Moğol olayı bende hatırlayamadım ama Cengiz Han elçilere falan kendini Türk olarak tanıtıyormuş zaten Göktürkçe'de biliyormuş...
 • sochar
  1797  
  valla cumhurbaşkanlığı forsunda 16 tane devlet var bunları bazılarının Türk olduğu şüpheli öyle bir tarihimiz var ki neyin ne olduğu konusunda tam bir fikrimiz olmuyor. hep varsayım hep varsayım
  • nasıl şüpheli :D şüpheli olan bir şey varsa senin Türklüğün şüpheli
 • arda0123
  2232  
  ben moğul türk kökü aynı biliyordum ama araştırma yaptım bir yıl önce ikisi farklı onlar moğul olarak geciyor ama yaşam tarzı ve kürtür bakımından çok bezer ama farklı ırk (gerçi farklı olsada soyumuz iki insana dayanmıyormu)
 • ahmetcan90
  337  
  kardeşim ben bir Türkçü olarak yanıtlamak istiyorum sorunu... Cengiz Moğoldur. ama Türklerle akrabalığı olan bir Moğol... Tıpkı Özbekler gibi. Özbekistan Türkleride Moğollarla Türkler arasında geçiş ırkıdır... Yarı Türk yarı Moğol... Ama Cengiz daha çok Moğol olduğu için ırkını inkar etmemiştir. Fakat Türklüğün üstün vasıflarındanda yaralanarak ordusunun tamamını Türklerden kurmuş Türk stratejileri uygulamış, Türk kızlarıyla evlenmiştir... Türkleşmiş bir Moğoldur...
 • kaptan57
  -1  
  moğol ama moğollarında kökeni türk diyolla
 • theperson
  -1  
  Kızılderililer de türkmüş :D
  • Cevaplayan
   Saçmalık olan ne
  • saçmalık
  • Cevaplayan
   İnanıyorum da alay da ediyorum. İnanıyorum şu yönden olabilir. Sonuçta Nuh Peygamberden gelen neslimiz var. alay ediyorum çünkü bunları bazıları bi özellik sayıyor. yani bunları söyleyip bazı yerleri kalkıyor. Deden Peygamber olsan da senn ne oldugna bakarlar...
  • alaya almışsın diye yazdım tekrar
  • Cevaplayan
   farklı bir şey mi dedk. aynısını yazmaya gerek yok.
  • Kızılderililer Türk bundan emin ol
 • baran91
  -1  
  moğol ama çok merak ediosanız onu da mezardan çıkartın bi kafatasına bakın :D
 • absinthium
  5552  
  Etrüskler de kurt simgesi kullanırdı. Daha kullanan da çok var. Köpek, kurt ve çakal kullanma olayı derin bir sembolik nitelik taşır. Buradan çıkış yapılırsa ucu sonu olmayan yerlere gider bu iş. Aslında gitmesi de güzeldir. Kökenler ve günümüze etkileri ile ilgili çok fantastik şeyler çıkabiliyor insanın karşısına. Derin bir kuyu.
  Cengizhan olayı daha önce de tartışılmıştı. Pardon tartışılamamıştı, hakaretler falan havada uçuşmuştu. Ne olursa olsun çok da tın.
  • Cevaplayan
   Turkiye genetik havuzunun harbi bir havuz olduğu gerçeğini de bu genetik çalışmaları yapan amcamdan biliyorum. Yahu senin yafes meselenden beridir kafam guzel, takıl yahu..
  • Etrüsklerin genetiğinin diğer milletlere göre en çok bugünkü Türkiye Türkleri ile yakınlığı %98,2 oranında ortaya çıkmıştır. Bu bilgileri çok eskiden biliyorum dostum okuyarak edindim yalnız taraflı tarih okumuyorum. Vikipedi'de dahi yazdığına şahit oldum şuan.
  • Cevaplayan
   Bu bilgiyi nereden edindin?
  • ertrüksler romalıların kurucusudur yasef'in oğlu yuvan soyundan gelmektedir.
 • daral
  -1  
  Benim araştırmalarıma göre Moğol olduğunu biliyorum.. Hoş kültürel ve coğrafi olarak o kadar iç içe ki ayırım yapmak çok güç diğer arkadaşların da anlattığı gibi insanlar çoğunlukla "boylar" halinde yaşıyor ve kimi zaman bir boyun, başkanı ve yöneticileri Türk iken, ahalisi Moğol olabiliyor yahut tam tersi..

  Gel gelelim bu işin coğrafi tarafı, şahsen daha sonra siyasi ve idari tarafına bakınca aslında olaylar bu kadar da "bir" ve "kardeşçe" değil.. Türkler ile Moğollar arasında bir çok savaş yapılmış misal Osmanlının temeli olan "Anadolu Selçukluları" Moğollar yıkmıştır ve anadolu da bir çok şehri yakıp yağmalamıştır..(çoluk çocuk demeden yatıkları katliamlar onlarca kitapta anlatılmaktadır)

  Yahut hemen Osmanlı'dan aklımıza Ankara Savaşı ve Timur gelmelidir.. Osmanlı fetreti ve neredeyse bugünkü tarihimizi bile değiştirecek bir yenilgiye uğrattılar bizi..

  Bir tek Memlüklüler Moğollar karşısında galibiyet alabilmiş diye biliyorum..

  Benim bütün bunlardan şahsi sonucum; köken ve coğrafya olarak ne kadar yakın olunsa da (ki ona bakarsanız Çin ile de aynı yakınlıktayız o zaman) Bize faydadan çok zararı dokunmuştur ..
 • eticin
  593  
  birde kızıldereliler Türktür diyorlar
 • dtGörkem
  2431  
  şimdi şöyle anlatayım: antropolojik olarak zaten türk ve moğolların oldukça yakın akrabalar olduğunu unutmamak gerekir.. sadece kabilelerin bölünmesi ve birbirinden uzaklaşması ile bile açıklanabilir bu durum.. haliyle de kültürlerinin benzer olması kadar doğal bir şey olamaz.. aynı coğrafyanın akraba çocukları.. türkler ve moğollar aynı kökenden gelmekte kısaca..
 • MericG
  3302  
  Cengiz başına geçtiği moğol aşiretinin üyesi değildi. Bahadır cengiz'in öz değil üvey babasıydı. cengiz pagan şato türklerindendir...Cengizli devleti zaten Türk'tür. ordusu, bürokrasisi vs. türktü.Türktür lakin Türk veya moğol ne farkeder? Bozkırda Moğol ve Türk kabilelerinin tek bir kaan'ı olurdu. bu kimi zaman Moğol kimi zaman Türk olmuştur, Moğolların yaşadığı bölge bugünkü moğolistanla da sınırlı değildir o zaman. Bugünkü izole olmuş moğolistan harici orta asyadan anadolu'ya kadar bir tek moğol yoksa bu onların yok olmasından öldürülmesinden değil Türkleşmiş olmasındandır. Ayrıca o zamanlarda Türk ve Moğol ayrımı da yoktur, kültürler, kan hemen hemen aynıdır, birbiriyle karışmıştır ki bu da ilerleyen yıllarda bu kadar pürüzsüz Türkleşmeye neden olmuştur.
  • Soran
   Konu şurda başlıyor. Türkler moğolları da kapsıyor kökende belki ama Timuçin'in tirkleri katlettiği de söyleniyor.
 • a-lieren
  1508  
  cengizhan moğol asıllıdır ama çinin saldırıları sonucu hun devleti ikiye ayrıldı batı tarafı bügünkü türkiye oldu doğu trafı ise günümüzde avrupa
 • errsin
  4218  
  moğol

 • parcaladim09
  -1  
  babasi türk annessi mongol duydum ama sirre göre annesi türkdü sanirim

  cünküü sarki yazmiss ! ...yeryarindan arikdari kana dolan kaysa dolan ... türk kani kaynanandaa.. !
  • Soran
   Çk rivayet var.
 • qiacamocas
  -1  
  Hun türküdür, eski coğrafyada moğalistan hun imparatorluğunun boyundurugundaydı
 • erkeklersoruyorr
  4631  
  Moğol. Türklukle ılgısı yok . ana vatana gırıp toprakları elegecırdı o anda belkı mogol turk karışımı olmus olabılır ama kendısı mogoldur timuçin
  • Soran
   Köken oalrak Türk olabilir ama bence de Moğol.
 • OksijenÇekenSizofren
  -1  
  mogollar turk degildir turklesmis bir millettir tarih boyunca turklerle mogollar savas halinde olmus birbirlerine etkilesim icinde bulunmaslardir bircok ozellikleri ortaktir mogollar zamanla turklesmis bir millet ozelligi kazanmistir
 • block
  446  
  simgelere takılıp kalma bence ... cengiz han moĞldur . türklerlede bir çok kere savaşmış bir çok türküde katletmiştir ankara savaşı bkz.
  • Soran
   Bazı kaynaklarda da Cengizhan'ın Türk dostu olarak gösteriyor.Türkelre ayrı bir özeni olduğu.
 • DigitalTosbağa
  -1  
  Moğol diye biliyorum.
 • ronaldo3488
  -1  
  Moğolların Türk olduğu iddia ediliyor.
  • Soran
   Yani işin esası moğollarında Türk olduğu söyleniyorsa o zaman mantıklı.
 • Loquace
  -1  
  Türk değildir güzel arkadaşım :)
  • Cevaplayan
   Moğolların, Türklerle aynı coğrafyada yaşamasından dolayı, göçebe ve atlı yaşam biçimleri benzerlik göstermekte. Ama dilleri ve Görünüşleri itibariyle farklılar. Ve zamanında en büyük kaybı, yıkımı ve yokedişi müslümanlara yapmışlardır. Suriye ve İran'daki büyük kültrel yapıyı mahvetmişler, Türklere de orda asyada rahat vememişlerdir. İbrahim kafesoğlu oku tabi güvenirsen, ben onu okuduğum ve diğer düşüncelerde mantıklı gelmediği için böyle :)
  • Soran
   Moğollar Türklerden gelme diyen de var? Nerede yazıyor olmadığı kaynaklar birbirine tezat.
 

Kızlar Ne Diyor

 • esesfsvs
  14644  
  kafir bir moğal beyidir ! baş üstünde baş bırakmamıştır ... yaktığı kütüphanelerinin bedelini çok ödedik ...
 • MissVenus1
  -1  
  Mogol.

 • madamoiselle
  636  
  Moğol. Bu ülkücüler o zaman neden seviyor dersen, zaten moğol türk farketmez. Moğollar da Türk zaten
 • mathesis
  -1  
  O da Türktür kesin zaten Asya kıtasında hep Türk var ya.. :/
  • Cevaplayan
   Şundan eminim Türkler kendini bir nane sanıyor. :/ Herkesi Türk yapacaklar. :/
  • Soran
   Kızıl derililerde türkmüş nfddhghg
 • zedcezir
  -1  
  Türk değildir diye biliyorum.
 • neoist2
  -1  
  Cengizhan Moğol ama Kırım Türkleri yani Tatarlardan ordusunda yararlanmıştır.Aslen Moğol'dur.Hatta Tatarlar babasını öldürdüğü için Türk köylerini yağmalamış ve Tatarları katletmiştir.
  • Cevaplayan
   Tatar'ım.
  • Soran
   Kırım Türklerini okuduğuna göre bir ilgin var mı? :}

   Benim olabilir. :]
  • Cevaplayan
   abartmışlar:))) Tatarların tarihini okurken gördüm.Çok yakınlarmış diyorum ya ordusunda bile savaşçı kabiliyetlerinden yararlanmış o yüzden kültürel etkileşim olmuştur.
  • Soran
   Çok fazla anlatım var. Geçenlerde derinleşeyim dedim. Timuçin için bir hadis bile geldiği yazıyordu.
   fggfghh
 
Ana Sayfa > Kültür Soruları > Cengizhan Türk mü Moğol mu?
 
Üye Olmak İster misin?
 
KizlarSoruyor.com üyeleri Xper puanları biriktirerek çeşitli hediyeler kazanıyorlar.

Cinsiyetini seçerek sen de hemen ücretsiz üye olabilirsin.
 
 

gundem haberler
bullet
Muhteşem Yüzyıl'da tarih yanlış mı anlatılıyor?
Muhteşem Yüzyıl gerçekten çok izlenen bir dizi. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

bullet
Youtube'a alternatif hangi siteler var?
Dailymotion, izlesene, vimeo falan hiç beğenmedim. Nereden müzik indirebileceğim?

bullet
KızlarSoruyor'a annelerimiz üye olsa nasıl bir nick alırlardı?
Çocuğun gözünden melek,güzellik olan anne üyelerimiz tabi ki vardır sitede hepsine öpücükler...


Contests
2013 - En Komik Videolar
Neredeyse geleneksel hale gelen KizlarSoruyor.com En Komik Videolar yarışması bu sene yıl sonuna denk geldi. Biz de soruyu bu sefer biraz değişik soralım istedik. 2013 yılında izlediğiniz en...
50 TL Mudo Hediye Çeki   50 TL Mudo Hediye Çeki
En son yarışmayı kazanan açıklandı!
2013 - En Komik Videolar
Kazanan üyemizin ödülü 50 TL Mudo Hediye Çeki
Tüm Yarışmalar >>
90'larda çocuk olmak gibisi var mı?
mel_mel14 saat önce sordu

80'lerde ocuk olmak isterdim

90'lar candır

Milenyum çocukları en iyisi bilgisayar falan off :)

Kültür Yazıları
 
●  Yazdan Kışa Tatlı Bir Esinti: Sıcak Şarap...
Süper Moderatörmutnojmet
Tatlı bir kış düşünü yaza getirmeye karar verdim...Bazen hava ne kadar sıcak olursa olsun insanın içi buz tutar, içi buz tutanlar için sıcak şarap önerileri...Sıcak şarap...Şarap adı bile başını...
●  Lost Highway Filminin Çözümlemesi
maverick
David Lynch'in bence sanat harikası olan Lost Highway filmini izleyipte anlamayanlar içindir bu yazı. Ben zamanında çözmek için bir hafta uğraşmıştım, internetten elde ettiğim bilgilerle kendi...
Kültür Xperleri
  
new-anka
12194  
new-anka
35 yaşında
339 Soru - 3512 Cevap
Kültür Xper: 5157
ekinokswest
16339  
ekinokswest
Bekar, 31 yaşında
705 Soru - 2277 Cevap
Kültür Xper: 4755
prenses_nur
52598  
prenses_nur
25 yaşında
16 Soru - 1810 Cevap
Kültür Xper: 3361
-ash-
16728  
-ash-
İlişki İçinde, 29 yaşında
0 Soru - 2144 Cevap
Kültür Xper: 2648

Xper Nedir? Xper Sıralaması