AğırApla

Sizce yerli yazarların daha az okunma sebebi nedir?

Ortalama:
Puanla: 
MiserableBoringEnjoyableinterestingFascinating
 
AğırApla(Yaş:25-29)
    Kategori: Kültür

Yerli yazarlar neden yabancı yazarlara göre daha az okunuyolar?


3000 karakter kaldı  Gizli  Referans Soru
Soru No
Referans vermek istediğin soru numarasını tarayıcının adres kutusunda görebilirsin (URL). Örneğin, bu sorunun numarası: 2898
 
  Oyunu kullanarak şu anki anket sonuçlarını görebilirsin!   Nedir Bu?

Dilinin sade olmaması

Konularının ilgi çekici olmaması

Toplum gerçeklerini yeterince yansıtmaması

Tanıtımının yeterince yapılmaması

Cevaplar

    Erkeklerden  
11
Kızlardan  
7
 

En İyi Cevap

ADAaa
-1  
ya çünkü onlarda bizden.bizim gördüklerimi yaşadıklarımızı az çok onlarda yaşıyo.sonuçta aynı kültürün insanlarıyız.ama yabancı bir yazarın kültürü farklı olduğu için onun kitabı bze daha renkli geliyo daha başka farklı şeyler öğrenebiliyoruz.farklı olan şey ilgi çekicidir.ya da ilgi çekicilik insanların ne istediğine neyden hoşlandığına bağlı olarakta değişir.bizim insanlarımız artık aynı konuları konuşmaktan bıktı aslında herkes neyin ne olduğunu biliyo zaten.ama yanlış ama doğru.insan farklı bir tat farklı bir yaşayış farklı bir boyut istiyor.yaşayamayacağı şeyleri okumak istiyor bu insanları heycanlandırıyo.olayların bağlantısı yabancılarda daha gelişmiştir.bunu filmlerindende görebiliriz.onlar bi gerilim filmi yapar harbiden gerer adamı ama biz yapmaya kalktığımızda gülüyoruz yaptıklarımıza.biz belli çizgilerde yaşıyoruz.onlarsa sınırsızlıklarda .fark bu bence.ama tabi bizim yazarlarımızda çok iyi.ona kimse birşey diyemez.

Erkekler Ne Diyor

 • AyPrensi
  -1  
  A: Dilinin sade olmaması
 • backward
  -1  
  kendini kanıtlamış dünya tarafından kabul görmüş onca yazar varken,bizimkiler hala kendini ıspatlamaya çalışıyor. neden yerine oturmuş yazarlar varken bunları okuyayım ki?
 • dyvim
  -1  
  1) Konu tarafında zengin eserlerimiz çok değil.
  2) Pazarlama/Tanıtım yok doğru düzgün.
  3) Kapak tasarımları daha yeni yeni adam olma yolunda
  4) Yazarların gelirleri pek matah değil.
  5) Korsan yayıncılık.
  6) Yurdum insanının ilgisini çekmek kolay iş değildir.
 • cha_ris_ma-ressam
  1264  
  yerli okurların azlığı
 • MarquisDeSade
  12650  
  kim az okunuyormus
  bugun yasar kemal, aziz nesin, oguz atay, sevgi soysal, ahmed hamdi ne kadar okunuyor bir fikriniz var mi acaba?
  • Klasik eserler zaten yerli ve yabancı herkesin okudukları eserler.. Bahsettiğimiz ise güncel yerli yazarların okunmadığı üzerine.. Elbette bu soruda söylenenlerin istatistiklerle doğrulanmış olduğunu farzederek görüşümüzü dile getiriyoruz..
 • edebiyatçı
  609  
  Bence yeterince tanıtım yapılmıyor. Ben şahsen türk yazarlar fakat türk edebiyatının klasiklerini okurum.Yeni yazarların kitabını şu ana kadar ya3 ya 4 kere okumuşumdur. Pek ilgi çekici yazıları yok.Ama daha çok Dünya klasiklerini tercih ederim.
 • casting
  2915  
  Günümüz gençliği (ilk başta da ben) zaten bilgi kaynağı olarak kitapları değil de interneti seçmişiz.
  Sayfalar arasında aramak yerine kitapların tozlu yapraklarıyla bütünleşmek yerine google yi baştacı yapmışız kitap okuyan sayısının sebebi bence bu.

  Yerli yazarların da yabancı yazarlara göre daha az okunmasının sebebi bence yabancı özentisi. Avrupa ülkelerine olan hayranlık diye düşünüyorum.

  Bilen bilir bu ülkede edebiyat alanında öyle değerli isimler var ki kitapları Amerika'da kaynak olarak başvurulabilecek eserler listesinde yer almış
  Bizim öyle değerli yazarlarımız var ki edebiyat alanında otorite konumunda
  özellikle Osmanlı Devleti döneminden beri günümüze kadar edebiyatçılar büyük emekler çabalar sarf etmişler ama bizim Avrupa merakımız yabancı özentimiz internet ile kitap okuyan sayısını azaltmış yabancı özentisi ve avrupa merakı da kitap okuyan kesimi yabancı yazarlara yönlendirmiş
 • ismimhakan
  25556  
  Dilinin sade olmaması dedim ama; bizim edebiyetta romanın, hikayenin ve yazının iyi olmasının sayfalar süren tasvirler anlamına geldiğini sanıyor yazarlarımız. Ben bir evin iki sayfa boyunca tasvir edilerek konunun sündürülmesine sonuna kadar karşıyım.

  Yarım sayfa tasvir yeter :))))
  • Cevaplayan
   :))
   Ben sıkılırım ama öyle uzun tasvirden. Benim okuyacağım romanda aksiyon olacak :)),
   Malesef bu örnek bile yabancı yazardan ancak okumaya çaba göstereceğim :)) Türk romanları olarak en son Elif ŞAFAK'ın sırasıyla Aşk, Mahrem ve Firarperest isimli eserlerini okudum. Ne yalan söyleyeyim güzeldi ama ben çok sıkıldım :)))
   Ben kitap olarak tarih ve siyasi kitapları okurum. Onlar hep Türk yazarlardan :)
  • Hakancım, romanda tasvir olmazsa olur mu..? Ne kadar çok tasvir o kadar iyi..
   Ben sana bir roman önereyim, oku da nasıl tasvir yapıyor gör..
   Ken Grimwood'un "Sil Baştan" (Orj: Replay) adlı romanı..
   Ben çok beğendim.. Kurgu çok harika bir defa.. :))
  • Cevaplayan
   :)))
  • Soran
   O bile çok:))
 • Attalos
  25373  
  Şöyle söyliyeyim ezel diye bir dizi var tahmin edyorum en çok izlenen dizilerden biridir.dayı diye bir karakter var okuduğu kitaplara bakın 50 kitap gösterdi biri yerli değil hepsi yabancı.her türlü yabancı empoze ediliyor bizlere
  • Cevaplayan
   Sen takılmıyon ya buraya ondan göremiyosun:)
  • Soran
   Sen yaşıyo musun:))Seni burada görmeyi özlemişim gerçekten...
 • hedfield
  -1  
  bu türk insanındaki yabancı hayranlığından kaynaklanıyo bence... ve dahada kötüsü bu yabancı hayranlığı kendimize olan güvensizliğimizden kaynaklanıyo..

  gavur yaparsa en iyisini yapar diye düşünüyoruz türk toplumu olarak. malesef :(
  • Soran
   Evet aslında senin düşündüğün de mantıklı...
 • çokdüşündümbulamadım
  -1  
  1000 tane yabancı yazara karşılık, 100 tane yerli yazar olduğunu varsayarsak, ben bunların tümünü okuduğumda 900 yabancı yazar fazla okumuş oluyorum.

  Böyle bir araştırma mı yapılmış? Yoksa sadece kendi gözlemin mi?

  • Soran
   Bunu ben bir kaç sene önce össye hazırlanırken bi yerde okumuştum.Soru olarak mı sorulmuştu neydi?Net hatırlamıyorum.Bugün de temizlik sırası karalamalarımla karşılaştım.Ortaya bu çıktı...
 

Kızlar Ne Diyor

 • Bööcüks
  7522  
  Konularının ilgi çekici olmaması
 • tersimpistir
  554  
  bence gerçek anlamda iyi yazar sayısı çok az ülkemizde. çocukken J.K.Rowling in(bilmeyenler için Harry Potter serisinin yazarı) romanlarını birçoğumuz gülten dayıoğlu romanlarına veya okutulması zorlanan rus ve türk klasiklerine tercih etmişizdir.çocukluktan gelir kitap sevgisi... Sıkıcı ilgi çekmeyen romanlarLa çocukların ilgisi köreltilip kitap okumaktan soğutur hale getrdik .gününmüz edebiyatçıları bile okuduğumuz edebi eserleri bayağı buluyorken sizce soğumamak mümkün mü..Canan Tan gibi basit ve sığ bir anltaıma sahip bir yazarın romanına para dökmeyi tercih açıkçası ..ama şunuda es geçemeyeceğim donanımlı yazarlarımız elbetteki mevcut.Onlarda zaten populeritesini korumakta.ELİF ŞAFAK bu güne kadar okuduğum en iyi türk yazarlarından.
 • dramaqueen
  1518  
  konularının ilgi çekici olmaması. yerli dizilere bakıyorum, hep aynı konu. tahmin edebiliyorum neler olacağını ve bu yüzden de yabancı diziler, yazarlar tercihim
 • pitirpitir
  -1  
  kim olduguna gore degisiyor bence..
 • kadinbu
  -1  
  Ben çoğunluk yabancı yazar okuyorum.(kizlarsoruyor_itiraflarım.com)

  Neden çoğunluk yabancı yazar okuyorum?
  Çünkü ortaokul lise çağlarımda yeterince yerli yazar okudum(Sait Faik Abasıyanık vd). Yeni nesil yerli yazarları zaten okumuyorum.

  Yabancı yazarların espri, dil kullanımı, gözlem, konu, olay vb. uslüplarını beğeniyorum.(örn: R.L.Stevenson, J.M.Barrie)

  Güzide ülkemin güzide çevirmenlerine de buradan selam ederim.
 • RealGuiding
  7211  
  Bana göre konularla alakalı bir durum.. Ve bu durumun müsebbibi de, yazarlar değil.. Bunun böyle olması daha çok yayıncıların, yayın politikaları ve maddi kaygılarından kaynaklanıyor.. Halbuki nice genç, yazdıklarını yayınlatamadıkları için körelip gidiyor.. Bu gençlere fırsat tanınmıyor.. Kendi güçleri yetmediğinden, yazmaktan vazgeçme durumuna düşebiliyorlar..

  Bizim genç yazarlarımızdan hiç mi yeteneklisi çıkmıyor da, hep yabancı yazarlardan çıkıyor.. Bizimkiler zeka özürlü mü..? Yabancı yazarların yazdıkları konuları düşünme kapasitesine sahip değil mi bizimkiler.? Asla böyle bir söyleyemeyiz..

  Ayrıca, yabancı ülkelerde yazarlar her bakımdan destek görüyorlar.. Özel ve devlet kurumları onları destekleyip, sponsorluk yaparak genç yazarlarının kitaplarının yayınlanmasını sağlıyorlar.. Bizde ise bırakın desteği, daha da köstek oluyor kurumların çoğu.. Daha çok da siyasi görüşleri iktidara muhalif olan yazarlar bu kösteklemeden nasiplerini alıyor.. Siyasi düşüncelerle yapılacak yazar desteklerinden başka nasıl bir sonuç beklenebilir ki..

  Halbuki bizim gibi genç nufusa sahip ve ayrıca bir çok sorunun yaşandığı, hareketli ve dinamik toplumlarda çok daha iyi ve kaliteli yazarlar yetişmesi gerekir.. Bizde ise bu avantaj yeterince değerlendirilip, dikkate alınmıyor, önemsenmiyor..
 • meraklı
  10876  
  B şıkkısı..konuyla alakalı diye düşünüyorum..
  • Soran
   Ben de öyle düşünüyorum.Hep bi konuya takılıp kalmış çoğu.Bak şimdi bizim ev kitap dolu.Ama hiçbiri ilginç ve farklı gelmiyo bana...
 
Ana Sayfa > Kültür Soruları > Sizce yerli yazarların daha az okunma sebebi nedir?
 
Üye Olmak İster misin?
 
KizlarSoruyor.com üyeleri Xper puanları biriktirerek çeşitli hediyeler kazanıyorlar.

Cinsiyetini seçerek sen de hemen ücretsiz üye olabilirsin.
 
 

gundem haberler
bullet
Muhteşem Yüzyıl'da tarih yanlış mı anlatılıyor?
Muhteşem Yüzyıl gerçekten çok izlenen bir dizi. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

bullet
Youtube'a alternatif hangi siteler var?
Dailymotion, izlesene, vimeo falan hiç beğenmedim. Nereden müzik indirebileceğim?

bullet
KızlarSoruyor'a annelerimiz üye olsa nasıl bir nick alırlardı?
Çocuğun gözünden melek,güzellik olan anne üyelerimiz tabi ki vardır sitede hepsine öpücükler...


Contests
2013 - En Komik Videolar
Neredeyse geleneksel hale gelen KizlarSoruyor.com En Komik Videolar yarışması bu sene yıl sonuna denk geldi. Biz de soruyu bu sefer biraz değişik soralım istedik. 2013 yılında izlediğiniz en...
50 TL Mudo Hediye Çeki   50 TL Mudo Hediye Çeki
En son yarışmayı kazanan açıklandı!
2013 - En Komik Videolar
Kazanan üyemizin ödülü 50 TL Mudo Hediye Çeki
Tüm Yarışmalar >>
Kitap Okumak ile ilgili sorular
Bir Kız Sordu Kitap okumak kültür ifadesi midir ?
Kitap okumak kültür ifadesi midir ?Kitap okumak kültür ifadesi midir ?  
Bir Erkek Sordu Kitap okumaya nasıl karar verirsiniz? (Anket)
Kitap severler kitap okumaya nasıl karar verirsiniz?  
90'larda çocuk olmak gibisi var mı?
mel_mel8 saat önce sordu

80'lerde ocuk olmak isterdim

90'lar candır

Milenyum çocukları en iyisi bilgisayar falan off :)

Kültür Xperleri
  
new-anka
12194  
new-anka
35 yaşında
339 Soru - 3510 Cevap
Kültür Xper: 5157
ekinokswest
16339  
ekinokswest
Bekar, 31 yaşında
705 Soru - 2277 Cevap
Kültür Xper: 4755
prenses_nur
52598  
prenses_nur
25 yaşında
16 Soru - 1810 Cevap
Kültür Xper: 3361
-ash-
16728  
-ash-
İlişki İçinde, 29 yaşında
0 Soru - 2144 Cevap
Kültür Xper: 2648

Xper Nedir? Xper Sıralaması