absinthium

Din eğitimi kaç yaşından itibaren verilmeli?

Ortalama:
Puanla: 
MiserableBoringEnjoyableinterestingFascinating
 
absinthium(Yaş:30-35)
    Kategori: Kültür

Çocuklara kaç yaşından itibaren din eğitimi verilmelidir?

Benim görüşüm bu konuda 18 yaşından önce verilmemesi gerektiği yönündedir. Ne de olsa akıl ve mantığı tamamen kullanacak yaşa gelmeden verilecek dini eğitimi beyin programlamak, beyin yıkamak olarak görüyorum. Sonuçta bir çok şeyi çocukların gelişimine zarar verebileceği gerçeği yüzünden ehliyet, vesayet, oy kullanma, evlenme vs. vs. +16 ve +18 demiyor muyuz?
Peki kişinin vicdan, akıl ve mantık sürecinden geçirerek edineceği din inanışı mı önemlidir yoksa küçük yaştan itibaren bilinç altına sokulanları daha sonra vicdan,akıl ve mantık süzgecinde kalıbına uydurması mı?
Evet aklı başında insanlar gibi, çoğunuzun da vicdan,akıl ve mantık süzgecinden geçirerek edindiği dini inanç önemlidir ve değerlidir dediğini düşünüyorum. Soruyu böyle sorduğumuzda sizce yaş kaç olmalıdır?

Not: Her zamanki gibi küfür, aşağılama, hakaret tarzı şeyleri yazanları engelliyorum. Bu sitede bundan rahatsız olan insanlar var ve ben de o insanlardan biri olarak en azından benim soru sorduğum sayfada yer almasını arzu etmiyorum. Gizli kullanıcılar da bazen bu durumu suistimal ettiğinden o seçeneği açmıyorum. Şimdiden kendini ve aklını bilen kişilerin katılımı için teşekkür ederim.


Güncelleme: Hakaret, aşağılama ve küfür olmadan yazın desem de ne yazık ki seviyesi ve kapasitesi bunu anlamaya yetmeyen insanlar yine de çıkıyor, herkes kendine yakışanı yapıyor. Ayıptır bu mu sizin aldığınız terbiye? Bu mu aldığınız eğitim? Bu kadar mısınız? Aklınızı ve fikrinizi kullanamıyor musunuz da şiddete yöneliyorsunuz? Benim bu uyarıyı yapmam bile ayıp. Sayfadaki küfür, aşağılama ve hakaretler için o terbiyesizler adına ben özür dilerim. Sonuçta soruyu açan benim. Hepsini şikayet ettim.   

3000 karakter kaldı Gizli cevaba izin verilmiyor  Referans Soru
Soru No
Referans vermek istediğin soru numarasını tarayıcının adres kutusunda görebilirsin (URL). Örneğin, bu sorunun numarası: 258175
 
  Oyunu kullanarak şu anki anket sonuçlarını görebilirsin!   Nedir Bu?

18 yaşından itibaren verilmeli.

16 yaşından itibaren verilmeli.

Doğduğu andan itibaren fark etmez.

Din eğitimi verilmesin, büyüyen seçip araştırsın.

Cevaplar

    Erkeklerden  
48
Kızlardan  
29
 

En İyi Cevap

Gizlikullanicim
-1  
Her sorunun cevabında birbiriyle çelişkili fakat yinede birbirinden ayrı olarak tercih edilemeyecek cevaplar çıkıyor. Din dersinin özünde insanları ahlakı açıdan, her ne kadar hata=ceza sistemi şeklinde gösterilsede, düzenleyeceğini ,şekle sokucağnı düşünsemde, müfredatın o şekilde işlemediği açık. Kendimden örnek verirsem ne olduğu tam olarak anlamadığımız arapça duaları ezberletildiği dersin bana hiç bir faydası olmuyordu. Konuda ki diğer sorun henüz doğru mantıksal tercihler yapabilme durumuna gelemeyen ilkokul çocuğuna bunun dayatma şeklinde sunuluyor olması. Din olayı bir tercihtir, bu şansı bulamadan bir yola giriyoruz. Fakat yinede dediğim gibi temelinde insanı olumlu yönde şekillendiren bir fonksiyonu olduğunu düşüyorum fakat etkili mi? amacına ulaşıyor mu? orası mechul.Bu sebeple

bence eskiden ilkokulda verilen din kültürü ve ahlak bilgisi olan(simdiki ismi nedir bilmiyorum) dersini sadece ahlak bilgisi şeklinde yapılmalı. ahlak kuralları, vicdan , normları ayrı bir şekilde ders olarak ele alınmalı(ilkokul a başlarken). güzel şeyler din kuralları dışında da öğretilebilir

Din dersi bence 18 yaşından sonra verilmesi uygundur. Zaten çocucuğun o konuda öğrenme eğilimi varsa daha önceden de öğrenebilir.
 • Soran
  Endişelerinizin yersiz olmadığını söyleyebilirim sadece.
 • Cevaplayan
  Derslere baktım şimdi. 12 adet şeçmeli ders bulunmakta ve içlerinde çocukların dikkatını çekebilecek derslerde mevcut. Ama az talep gören seçmeli dersler açılmayacak şeklinde bir kota konulursa durum vahim. Bu durumda 12 ders içinden sıyrılan tek ders olur o da belli.Çok artnıyetlı dusunmek ıstemıyorum ama sistem bu şekilde değildir umarım. Ve evet velilerin etkisi büyük seçim yapmalarında
 • Soran
  Size katılıyorum. Bu arada sizin de hatırladığınız aynı ders adı ile, şuan ilk okul 4. sınıfta müfredata alınmış bulunuyor. Seçmeli ders olarak da Kuran konuluyor. Tabii ki çocuk değil, velinin tercihi olmuş oluyor bu seçmeli (!) ders.

Kızlar Ne Diyor

 • msv32
  -1  
  dinsizlik 18 yaşına kadar verilsin*din 18de nsonramı ?

  bence doğumuyla beraber sin eğitimi başlamalı
 • green-eyes
  -1  
  kulağına ezan okunduktan sonra devam edilmeli.
  • Cevaplayan
   evet onun öncelikle Allah a iyi bir kul sonrada vatana ve millete hayırlı bir evlat olması için ilk görev bizlere düşüyor kafada birer ışık yakmak ve o ışığın doğrultusunda ilerlemeleri için he daim yanlarında olmak gerek.
  • Soran
   Pekala teşekkürler.. Sadece dini konuda değil, bilinç altının şekillenişi ve kişinin bütün hayatına etkisini de araştırıp bilgi sahibi olmanızı öneririm. Soru da %99 insanın maruz kaldığı yanlış bir süreçten haberdar etmek için açıldı zaten. Eskiden belki ayrıntılı bilinmiyordu herkes tarafından ancak günümüzde hem detaylar araştırılabiliyor hem de ulaşılabiliyor. Çocuğunuz hep çocuk kalmayacak, bir birey olacak. O bireyin sağlığından ve topluma etkisinden siz sorumlu olacaksınız.
  • Cevaplayan
   davranışlarına göre onun doğru olup olmadığını dinen yanlış yada doğru olduğunu anlatırım.
   cennet cehennem konusuna gelince ise bu dünyaya geliş amacımızdan ve sonunda inancımız gereği hak ettiğimizi görecek yada mükafatlandırılıcağımızı anlatırım
   tabi bunlar için bir ebeveyn olarak daha çok okumalı araştırmalı en güzel şekilde izah etmeliyim herşeyi
  • Soran
   Günah-Sevap ve Cennet-Cehennem konusunda nasıl bir anlatım tercih edersiniz?
  • Cevaplayan
   tabiki doğuştan olduğu din yani islamı yaşam tarzını benimsetir yaşatırım
  • Soran
   Peki çocuğunuz doğup kulağına ezan okunduktan sonra nasıl bir dini eğitim tarzı benimsersiniz?
 • xkhats
  10698  
  E o zaman tuvalet eğitimi de 18 yaşında verilsin.
  • Soran
   Ciddi bir soruya kenef yolunu karıştıran sensin bu bir. Beyinsiz diyen sensin çok beyinden anlıyormuş gibi bu iki. Benim din eğitimi alıp almadığıma dair boş yorum yazmışsın 7 yaşında kuran okurdum kapak olsun bu da üç. Hakaret edince adam gibi yazmaya başladın bu da seni ölçmek içindi bu dört. Senin gibiler benim yazılarıma cevap yazamaz engelliyorum bu da beş. Değer gösterdiğin kadar değer alırsın. Bu da benden sana gecikmeli eğitim olsun. Hadi ikile sabah sabah çok eğitim verdim.
  • Cevaplayan
   Ay senin kadar gergin bir entel değilim. Ben bir şeyi savunurken ya da yazarken kasmıyorum. Ağrına gittiyse daha medeni cevap verirsin. Bak bakalım kim daha çok hakaret etmiş.
  • Soran
   Şimdi ben senin anladığın dilden yazdım. Çapın yetiyorsa sen de sorunun üslubuyla yanıtla. Ama yetmez diyorsan ki bunu sabahtan beri ispatladın sus beni yorma.
  • Soran
   Saldırgan ve boş tavırların düşünce üretememenden kaynaklanıyor düşünce kabızısın bunu anlarım da üst üste boş beyninle hakaretlerini izlemek zorunda da değilim. Çok beynin çalışıyorsa, bilinç altından ve beyin işleyişinden haberdarsan bana bilgilere dayalı yazı yaz. Sen daha benim unuttuklarımı bile öğrenmemişken çapın kaç ki buraya gelip boş yazı yazıyorsun?Cahilliğin diz boyu, terbiyesizlik desen ala, sen ne gereksiz bir insansın? Dediğim gibi saçmalıklarını al ve git.
  • Cevaplayan
   Anlamazsan darılırım. Erken yasta din eğitimi böyle önemli iste.
  • Soran
   Anlıyorum seni..
  • Cevaplayan
   Ağaç yaşken eğilir. Benim yapabileceğim bir şey yok.
  • Soran
   Çok hücresizim ceviz yesem düzelir mi? Sendeki beyin süper adeta! :D
  • Cevaplayan
   Ben de senin için görgü kurallarının geç yasta verildiğini söyleyebilirim. Düşünmen için pek fazla üzerine egilinmedigi için beyin hücrelerin de gelişmemiş.
  • Soran
   Tuvalet ve dinini aynı kategoride değerlendirmen bilinçaltını ele veriyor gibi. Doğru yoldasın diyebilirim en azından..
 • TaşPrenses
  8298  
  Kendi isteyen araştırıp kendi dinini seçmeli.
  Fakat bu çok zor.Yaşadığımız toplum, müslüman bir toplum.Ezanı 5 yaşındaki bir birey de duyuyor, 55 yaşındaki bir birey de duyuyor.5 yaşındaki kişi, bunun ne olduğunu merak eder.Üstelik bakıyor, (örneğin)dedesi akşama kadar yemek yemiyor, bu ses(ezan) duyulduğunda yemeye başlıyor.Bunun nedenlerini merak eder.Merak etmese bile, ailesi küçüklüğünde anlasa da anlamasa da bazı duaları ezberletiyor, Kuran okuma kursuna gönderiyor.İster istemez kişinin bilincinde İslam yer ediyor.Batı toplumunda yaşasaydık, bu kez de Hristiyanlık bilincimize yerleşecekti.
  Fakat en azından okullarda din eğitimi verilmeyebilir.Bence tamamen gereksiz.O iki saat, kişilerin kendilerini geliştirmesine ayrılabilir.
  18-20 yaşlarına gelenler, dinleri araştırıp, kendileri seçmelidir.
 • pinarsfk
  466  
  d şıkkı
 • tangogirl
  -1  
  D dedim. Din dersi, eğitimi kadar saçma bir şey görmedim ben okullarda. İsteyen çocuk büyüdüğünde araştırır ki zaten insan araştırma gereği duyuyor bir süre sonra.
 • Misslondon
  -1  
  D şıkkı
 • kedicik00
  21050  
  C dedim. birşeyleri sorgulamaya başladığından itibaren verilmeli.
  en basitinden örnek ekmekleri yere atıyor üzerine basıyor falan çocuk ya yapan cok..
  -bunu yapma dersin
  -neden der
  -günah günah dersin
  - oda haliyle günah ne der ve açıklamak zorunda kalırsın.
  • Cevaplayan
   off tartışma yeri oldu konum!
  • Soran
   Bundan sonra da benim sorularıma yazma. Engelledim balık baştan kokar. Git nerede yırtınırsan yırtın. İsraf yapmamış olursun. Yeterin be her şeyi siz biliyorsunuz, her şey size güzel! Git İran'a!
  • Soran
   İsrafsa israf bundan sonra bilime dil uzatacaksan git şeriatın hüküm sürdüğü yerde yaşa. Bana laf söylemek de senin haddin değil. İstediğimi tartışırım istediğimi sorgularım daha fazla sinirlendirme beni.Hem girip ilk hakaretlere başlayan sen hem işine geldiği gibi konuşan sen.Zoruna gidiyorsa da umrumda değil.Ben bu işi tartışırım.Yarın da yasaklanırsa git kime böğürürsen böğür bıktım sizin gibilerden.Bulaşma zoruna gidiyorsa.İsraf senin bütünün be.
  • Bu vatan ıçın bnım yakınlarım canını vermış gerekırse bende verırm, Hıçbır kendını bılmez bana adres gösteremez,Ben suçtan bahsetmıyorum,Ben daha demın anlatmışım yanlışlara nasıl müdahale edılebıleceğını kısıtlama yoluyla,Kıme ne anlatıosun,Suça tabı kı bılıme ıhtıyaç duymadan müdahale edılebılıyor,Sen olayı suça bağlamak ıstesende öyle görsende bu suç değıl özgürlük,Bunada kımse müdahale edemez,Gelın edın edebılıyorsanız madem,Bakış açını çok güzel özetledın,Sana daha fazla laf ısraf,Iyı günlr
  • Soran
   Bilim gerekirse öyle bir kısıtlar ki aklın şaşar.Bugün taciz bir suçsa pskiloji, sosyoloji,hukuk ve psikiyatri bilimi bu suçtur dediği için suçtur, herhangi bir din dediği için değil.Buradan yola çıkıp bir çok soruna cevap bulabilirsin.Din dediği için kısıtlama isteyene İran kapılarını açmış bekliyor. Ne demek istediğim anlaşılmıştır umarım.
  • Bılım adamları fıkır ve bılım üretır özgürlük kısıtlamak kısıtlamayı düşünmek onlara düşmez,Ayrıca dındarların da fıkırlerı olabılır her ne kadar sen bunu hazmedemıyor gözüksen de, Offf çakalı bı anlamamışsın, Ben onu gülerek şakasına "senı gıbı" der gıbı kullanmıştım,Engellemeyı dıllendıren de düşünen de ben değılım,Orasını senın keyfın bılır, Ben bağırmıyorum fıkırlerımı o an ıçın samımı olmayacak nezaket cümlelerınden sıyırmış olarak ateşlı bır şekılde yazıyorum
  • Soran
   Tamam sen aslansın ben ''çakalım'' gel engelle beni ve bizi. :)
   Öyle bağırıp çağırmakla olmaz bu işler. Anlayacaksın bir ara bunu bakalım nasıl olacak. :))
  • Soran
   Ben bir karar mercii değilim. Dünyada yeni yeni dillendirilmiş bir şeyin peşindeyim. Dillendirenlerden biriyim. Her şey bana kalmamış ki. Sorgularım, verilerimi sunarım, başkaları da veriler sunar, sonra bin türlü uzmanlık var bunlar oturur verileri değerlendirir, onlar alınır karşılaştırma yapılır vs. vs. vs. Bu işler öyle ha diye olmaz. Uzun yıllar sürer. Ama bu sürede de kimse kimseye saldırıp akılsızlıkla falan suçlama yapmaz. Bilim böyle ilerler. Dincilerin değil bilim adamlarının işi bu.
  • Ohohoo şımdı gördüm son yazını, Sen varya seen çok çakalsın çook ;D Hakaret olarak deıl bak anladın sen ne demek ıstedığımı,Ben öldürmekten bahsetmedım,Süreklı bunun paranoyasını yaşayan ve korkan sensın,Böyle şeylerı düşünüyor olmanız bıle yanlış ama ıcraate geçmeye kalkmadığınız müddetçe o sızın yanlışınız olarak kalır,Ama ınsanların özgürlüklerıne müdahale etmeye kalkarsanız engelenmelısınız bana göre,Müdahale etmek ıçın savaşır kan dökersenız ancak nefsı müdaffa olarak kan dökmek meşru olur
  • Toplu bır engellemeyı düşünmeye ayrılan vakte toplu bır eğıtım düşüncesı herkesın yararına olur,Tabı önyargılı olmayan eğıtmenler tarafından! Iman etmeyı anlasan kapalı olmayı da anlardın bılımın bır yere kadar olduğunu da,Zaten ıman etmeyı anlasan ıman etmış olurdun, Hadı ben dıne bağlıyorum fıkırlerımı,Objektıf olmayabılırım senın gözünde,pekı senın sadece bılımden bahsederken özgürlük anlayışında saygı anlayışında bıle objektıf olamamanı neye bağlayıpta konuşucaz,Sanmıyorum,Iyı günler
  • Soran
   Kimsenin haddine değil diyorsun da bu konuda çalışma yapan on binlerce insan var. Bu kadar hadsizsek bizi öldürmeniz gerekecek. Bilginize.
  • o zaman da bu zıhınden çoluk çocuk farketmez herkes ıçın bır korku fılmı çıkar ortaya,Sen bıze bır korku fılmı sunduğun ıçın çocuklara zararlı dıyorsun ama bız öyle görmüyoruz,Müdahalenın henüz bır yolu bulunmadı ama düşünülüyor dıyorsun,Düşünmek bıle kımsenın haddıne değıldır,Kım oluyorsunuz da hem,Ama en geçerlı temız barışçıl yol eğıtımdır,Demın de dedığım gıbı güzel olanı güzel olarak anlatmaktır önemlı olan,Kaçınılması gerekenı de korkutmadan anlatmaktır,
  • Sen dını öcü olarak görürsen yaş sınırı koyarsın zaten, Dın bır yaşam bıçımı, Kendı ıçınce affetmesı cezalandırmasından daha üstün olan öldürme değıl ödüllendırme esaslı bır dın,Allahın affedıcılığıne ıstedığın kadar örnek bulabılırsın ama gazabı çok azgın olanlaradır ancak, Allah mükemmeldır ve makuldür, Bır hıkayeyı sen hayal gücünle masal tarzı tatlı bır dılle de anlatabılırsın ama hayal gücün kasvetlı ve o konuyla ılgılı gerçeğınden zıyade yanlış yönlendırmelerle ve hurafelerle doluysa,
  • Soran
   Daha ortada bir sürü bomba varken, bari büyüklere uygun bir şeyi yüklemek hatalı.Burada güvenli yetişme ve biçimlenmeden bahsediyoruz.Zararı en aza indirgemeliyiz. Bütün bunları daha kapsamlı ve ayrı başlıkta rahatlıkla konuşuruz istersen ancak daha baştan bilimsel verilerin işine gelmeyen kısmını sildin attın. Objektif değilsin bu sebeple tartışılamayacak olan bir konuda fikir beyan etmen tartışmak için değil, sadece nefret ve şiddet kusmak için gibi görünüyor. Çok fazla kapalı düşüncelerin.
  • Soran
   Bak ne güzel anlatmışsın.Teşekkürler.Din zorbalıktır demek yanlış bunu anlamışsan anlattıklarımdan veya ben böyle aktarmışsam yanlış olmuş.Sadece dinin değil bir çok şeyin aktatrılması hatalı.Nasıl olacak diyorsun?Açıkçası henüz yolunu kimse bulamadı.Daha yeni yeni cesaret edip konuşulabiliyor bunlar.İleriki zamanlarda daha detaylı ve bir çok farklı uzmanlığın ortak çalışmasıyla bir şeyler çıkar mutlaka.Mevzu sadece din değil dediğim gibi.İşin içinde çok fazla etken var.Ancak din büyüklere göre.
  • Dın değıl sen ve senın gıbı ınsanların özgürlüklerıne müdahale etme hakkı olduğunu düşünenler zararlı asıl,Ben sana anlatmadım zaten belkı bırısı okur da anlar saçmalıklarını dıye,Kendımı anlatmam ıçın senın lütfetmene de ıhtıyacım yok Daha fazla söze de gerek yok zaten,Gıt şımdı napıosan yap
  • Yada çocuğu yaptıktan sonra dın eğıtımı verıyorum gerekçesıyle evımı mı basacaksınız, eğıtım vermeye devam edersem çocuğumu elımden mı alacaksınız,Ikı yüzlüsünüz ve yalancı nezaketınızle ınsanları kandırabıleceğınızı sanıyorsunuz ve ben bunu anlatmaya çalışıyorum,Kuyruk acısı mı, Sen mı dıyorsun bunu, Dıne karşı bu kadar kın dolu olup da böyle konuşman saçma, Ne bılımsel verısı, Üç beş yanlış yönlenmış senın fıkırlerını destekleyecek denek ıncelemış senı ve araştırmanı kım takar,
  • Dınde zorbalıktan bahsedıyorsun aşşağıda ama sızınle aynı görüşte olmayan ınsanların çocuk yapma haklarına müdahale etmekten özgürlüklerını almaktan bahsedıyorsunuz,Bu nasıl olacak,Bunu nasıl yapmayı blanlıyorsunuz,Kesın kendınızce medenı bır fıkrınız vardır ama bunu yapamazsınız,Mesela ben çocuğuma anne karnından ıtıbaren dın eğıtımıne başlarım dersem ve sızın düşüncenızde bır yönetım altında yaşarsam nasıl müdahale edeceksınız bana,Sıze göre medenıce çocuk yapma hakkımı mı elımden alacaksınız
  • Soran
   Ayrıca sen kimsin veya nesin ki '' aklını doğru kullanmayı beceremiyorsun'' diyorsun? Ya sende akıl sorunu var ya da hakaret ettiğinin farkında değilsin. Bak bu sana ikinci uyarım oldu, boş laf konuşup hakarete devamsa engelleyeyim. Engellemek ceza değil kendi sayfamdan gereksiz insanları kovmaktır benim için. Bu da sitenin verdiği hak. Bak kaçıncıdır hakaret ediyorsun belki normal konuşursun adam gibi bir şey sunarsın diye engellemiyorum hala. Buyur al anlat güzelce derdini.
  • Soran
   Ben akıl yürütmek dışında bilimsel verilerle konuşuyorum. Sen ne diyorsun yahu? Varsa karşı argüman bilimsel bir çalışman buyur konuş. Ben bilinçaltında hasar oluyor diyorum sen ''mantıksızsın, akılsızsın vs '' diyorsun. Sen bu arada epey dolmuşsun kuyruk acın mı var? Laf konuşmak için konuşma, önemli bir şey yazıyorsun zannedip giriyorum boş laf salatası dolu. Dolu bir şey yazacaksan zevkle okurum. Böyle laf kalabalığı neye yarar kuyruk acını göstermekten başka?
  • Engelle tavşan dağ çokta umrumda,Engelledikten sonra da buraya gel seni engelledim sen şöylesin böylesin de laf sok tamam mı,Nasılsa karşılık veremiyor olucam,Karşı tarafa da tanımadan etmeden kendince eğitimsiz SIFIR de sonra da mantıktan hakaretten bahset,Hem ben benim almadığım yada"Senin aldığın eğitimden bahsetmedim,Akıldan, aklından çıkan mantıktan bahsettim"Ikisini ayıramıyorsan sana akılla ilgili birşey söylemek vakit kaybı,Ama beni destekler nitelikte bir cevap oldu iyi oldu,Teşekkürler
  • Aptal değil,Belli fikirlerin var belli akıl yürütmelerin var,Sadece elindeki verileri ve bunlar ışığında aklını doğru kullanmayı beceremiyorsun, Ama sen de herkese her lafı diyorsun sonra da her şeyden nem kapıyorsun, Bana bunu mu dedin şunu mu dedin diye,Okuyunca anlamıyor musun, Ve yine sen yine klasik bana seviyesizlik yapıyorlar mızmızlığı, Sen yaparken ne ala dimi, Aksi fikirlere de tahammül edemiyor cevap vermiyor sonra da aklıma laf ediyor bir de seviyesiz diye ithamlarda bulunuyorsun
  • Soran
   Aptal mıyız yani bunu mu demek istediniz? Bir aklı olan, bütün beyin işleyişine hakim olan, tek bilen sizsiniz yani öyle mi?Kaç kere bu konular hakkında çalıştınız,kaç uzmanla görüştünüz? SIFIR. O yüzden ''gereksiz ve boş'' laflarla saldırganlaşmayın.Kalıplar içinde yaşayabilirsiniz ama insanları kalıba sokamazsınız. Akılı sizden öğrenecek değilim. Gidin siz akıl nedir önce bunu öğrenmekle başlayın aklınızı kullanmaya.Hakarete devam edecekseniz de engelleyeyim seviyesizleri sevmiyorum.
  • Insanların çok komık saygı anlayışları var doğrusu,Bır yanda "inanmayan birine buna inanmasını söylerseniz saygısızlık etmiş olursunuz" dıyorlar ama mılletın uçkuruna karışacak cüretı kendılerınde görebılıyorlar,Mantığa bak,Ikı yüzlüler,Dın bır ınanış olduğu kadar aynı zamanda bır yaşam bıçımıdır,Anne baba dınını yaşarken çocuk elbet bu hayatın ıçınde olacaktır,Dın eğıtımı ıçın 18 yaş sınırı ıstemek aslında dını hıç ıstememelerınden,Kendılerınce akıllılar ama sadece kendılerınce,Laf çok akıl yok
  • Soran
   Buna siz inanıyorsunuz ve bunu kabullenmek hakkınız. Ama buna inanmayan birine buna inanmasını söylerseniz saygısızlık etmiş olursunuz. Çünkü buna inanmayan kişi, insan aklının şimdiye kadar karşılaşılmış her şeyden üstün olduğuna inanır. Ay'a, Marsa'a, Satürn'e giden, atomu parçalayan insan aklıdır. Başka yapan görmedim ben.
  • Sin sorgulamadan kabul etmeyi gerektirir. Akıl dinden üstün değildir. Aklı yaradan dinin sahibidir.
  • Soran
   Sonuçta herkes psikolog, psikiyatrist değil.. Herkes din alimi de değil. Çocuğuna nasıl yaklaşacağını bilmeyen çok insan var. Din gibi içinde şiddet unsurları da barındıran bir olgunun öğretilmesi şansa bırakılmamalı. Zaten sadece din de değil konu ancak dindeki ceza anlatılmadan dini anlatmanız eksik olur. Ekstra riske gerek yok bunu anlatmaya çalışıyorum. Daha normal konularda yetersiz kalırken bir de böyle ağır bir konuya hiç girmemeliler.
  • Soran
   Yetiştirmesin.. :) Çocuk sahibi olabilmek için ehliyet sistemine benzer bir sistem getirilsin.
  • Cevaplayan
   böyle bişeyi danışanlara asla tavsiye etmiyoruz zaten bu yanlış telkindir ve dediğiniz gibi kötü sonuçlar doğurur.neyse artık herkes istediği gibi çocuk yetiştirsin.herkesin doğrusu kendine.
  • Soran
   (devam)bilinmeyen ve algılanamayan bir güç tarafından cezalandırılacağı düşüncesi oluşur.Onu sevmemekle tehdit etmek bile büyük bir cezadır.Yemeğini ye yoksa seni sevmem! Ekmeği atma yoksa Allah seni sevmez.Çocuğa onu sevmediğinizi veya sevemeyebileceğinizi söylediğimizde ileride çok ciddi sorunlara sahip olmasını sağlarız.Bu sorunların kaynağına hipnozla indiğimizde karşımıza o kadar şeyler çıkıyor ki.. Günah kavramı yaratıcının seni sevmeme olasılığıdır.Günahları çocuk anlamaz.
  • Cevaplayan
   ikisini birbirine bağdaştırmak yanlış bence.. çocuğu korkutarak değil analayacagı şekilde mümkün oldugunca acıklayıcı biçimde mutlaka anlatmak gerekir. temel seyler en azından Allah,dua,sevap vs.
  • Soran
   Güzel.Bildiğiniz gibi zihin bedeni beden zihni etkiler. Bu kapsamda bazı fiziksel rahatsızlıkların da, bilinç altına 8 yaşına kadar yerleşip daha sonra şekillenmiş etkenler olduğunu biliyoruz. Mesela burada yazmak etik olmaz ama psikolojik veya fiziksel tacize uğramış ve bunu unutmuş(kilitlemiş) çocuğun ileride ***** hastalığına sahip olması gibi. Çocuk korkutularak yetiştirildiğinde ki dinler bu ögeyi çok kullanır, bu da psikolojik şiddete girer.Çocuğun gıda maddesini yere atmasından dolayı
  • Cevaplayan
   evet hipnozun eğitimini birebir almadım ama alan arkadaşlarımdan öğrendim telkinlerle bir yere kadar orta transa geçirebiliyorum.tabiki bu kişiyede bağlı.
  • Soran
   Psikolog olmanıza çok sevindim. Daha iyi anlaşacağız o halde. Aldığınız eğitim veya çalışmalarda, bilinç altının kaç yaşına kadar ileriki zamanı etkileyebilecek, çekirdek inançları olduğunu biliyorsunuzdur. Mesela hipnoz çalışmalarında bulundunuz mu ona göre bir yere geleceğim.
  • Cevaplayan
   psikologa işini öğretmeye çalışmayın biliyorum hepsini:)her çocuga aynı şekilde anlatılmaz tabiki çocuğun durumuna göre elbet yolu vardır.
  • Soran
   Çocuğa ne yaparsanız yapın Allah kavramını veremezsiniz. Görünmeyen, bilinmeyen, gücü sonsuz olan bir kavramın onu cezalandıracağı düşüncesi o çocuğa ne yapıyor biliyor musunuz?
   Ben söyleyeyim inanılmaz kötü etkiler bırakıyor. Kaç vakanın psikolojik sorunları, kişisel durum bozuklukları, bazı fiziksel hastalıklarının bu korku ve mantık çarpışmasından kaynaklandığını biliyor musunuz?Her gün böyle kaç insan geliyordu kaynaktan habersiz biliyor musunuz? Hem de hiç alakası yok gibi görünen durumlar
  • Cevaplayan
   bunu 3-4 yaşında bir çocuga göre anlatmak gerekir.Allah bize kızar derdim bizi yaratan kişi gibi açıklama yapardım.ceza verir derdim.yere atmak iyi birsey değil bunu yapmamalısın derdim
  • Soran
   Çocuğun sorusuna bir anne olsaydınız nasıl cevap verirdiniz? ''Günah olunca bize ne olur?Ben ekmeği yere atmak istiyorum günah olunca ne olacak anne?''
  • Cevaplayan
   evet bu yüzden herşey ufaktan ufaktan anlatılmalı. 16 yaşına gelmiş namaz,günah,Allah, sevap,abdest in ne olduğunu bilmediğini düşünemiyorum bencillik.
  • Soran
   Çocuk: Anne sadece ekmeği atmak mı günah? Günah günah olunca bize ne olur?
 • katox19
  -1  
  hiç verilmemeli bir fayda sağladığını görmedim ahlakını iyi yetiştirirsden hiçbir sorun olmaz
 • frankie
  2386  
  daha minnacık cocuga din eğitimi vermek kesinlikle cok yanlıs bak bende küçüklükten itibaren din dersleri gördüm ama şu an deistim yani daha gelişmemiş beyinlerin içine bu tarz seyler doldurulmamalı
  • Cevaplayan
   kesinlikle öyle yazık o çocuklara hele şu anki eğitim değişiklikleriyle gercekten dini silah gibi kullandıkları kanısındayım
  • Soran
   Evet ben de deistim. Endişe ettiğim konu, bazı yetişkin vakalarda görülen sorunların kaynağı. Altından sırayla, ebeveynin yaptığı hatalar, dini yaptırımlar ve aile dışındaki çevre çıkıyor. Ellerimizle geleceklerini tehlikeye sokuyoruz. Yetişip birey olduktan sonra da kendi ailelerini kuruyorlar ve gözden uzak olduklarından yaşadıkları sorunlardan bir anda ebeveynler sıyrılmış oluyorlar. İşte bu yanlış. Ebeveyn olarak o çocuğun doğumundan ölümüne kadar çok şeye sebep oluyorlar. İyi veya kötü..
 • helend
  1719  
  Herkesin kendi iradesi, akli var. Herkes uygun yasa geldiginde kendi kendine bu karari verebilir. Aile ya da mahalle baskisiyla anlamini bile bilmedigi seye inandirilan cocuklari gorunce icim sizliyor. 5 yasinda cocuk dua okuyor, o kitaplari ogrenmeye calisiyor, anlamini biliyor mu acaba?

  18 yas da degil, kendini ne zaman hazir hissederse insan, ne zaman merak ederse o zaman baslamali dini egitime. Kendi karar vermeli ama, kimsenin zorlamasi, itelemesi olmadan.
  • Soran
   Evet katılıyorum.
 • öylebirii
  -1  
  zorunlu din derslerini hiç sevmedim sevmiyorumda adı üstünde zorunlu böyle bir şey olamaz ya her insanın düşünceleri görüşleri var bence zorunlu olarak verilmemeli kaldırılma taraftarı değilim ama seçmeli olabilir bizim seçmeye hakkımız yok çok kötü çok
  • Cevaplayan
   orası öyle aslında
  • Soran
   O halde seçmeli dahi olsa konulmamalı.
  • Cevaplayan
   tabiki hayır
  • Soran
   Seçmeli dersleri öğrencilerin seçtiğine inanıyor musunuz?
 • angelofdevil
  -1  
  D şıkkı.
 • acımasızgirl
  -1  
  bence din eğitimi çocuğa baskı yapılmadan verilmeli , önemli olan ahlaklı bir toplum yetiştirmekse neyin günah olduğunu neyin ahlaksız olduğunu çocuk bilmeli. nasılki hristiyanlar yada museviler çocuklarını din konusunda küçük yaşlarda aşılamaya çalışıyorsa , türk toplumundada ailelerin çocuklarına dini öğretmeleri gerekir. 18 yaşından sonra gecmiş olsun diyorum ben, bazı şeyler sadece dinle değil ahlakende öğrenilmeli, toplumun kuralları varsa dinimizinde kuralları var bunları uygulamasakta hepimiz bunun bilincindeyiz ve vicdanen allah korkusu var içimizde. fakat çocuk zorlanmamalı aşırıya kaçmadan bişeyler öğretilmeli eğer çocukken öğrendiklerimiz olmasa hiçbirimiz dinimizin görevlerini bilmezdik öğrenmeyede çalışmazdık buna eminim
  • Soran
   O halde herhangi bir din taraftarı olan ve olmayanların suç oranlarının karşılaştırmalı araştırmalarına göz atmanızı öneririm. Çok şaşıracaksınız. Bulamazsanız ki bulunacak bir şey, ben size yardımcı olurum.
  • Cevaplayan
   din kuralları ayrı ahlak kuralları ayrı olmasına rağmen ikiside içiçedir. toplumsal ahlak kurallarının yaşamımızda yaptırımı olmasını gözönüne alırsak eğer dünyada dini, toplumdan soyuttlayamayız. bu her ülkede böyledir en özgür olan ülkeler bile çocuklarını dini görevlerini yerine getirmeselerde öğretirler ahlaklı bir toplumun ilk kuralı dindir. eğer dinin kuralları olmasa ahiret inancı olmasaydı inanki dünyada o kadar çok suç işlenirdiki.
  • Soran
   Ahlak din dışında öğretilemez mi? Ayrıca ben sadece Türkiye veya Müslümanlık için sormadım, genel için soruyorum, bütün Dünya çapında değerlendiriyorum.
 • cursedangel
  1867  
  18den sonra dine yönelmesi zor olur bence c
 • pamukseker2502
  -1  
  Sen hangi dine neye inanıyorsan, kendi çocuğunu da o yönde eğitirsin tabiki. Beyin yıkama amaçlı değil. Bence küçük yaşlarda başlamalı ki iyi öğrensin. İlerde aklı erince de kendi araştırır, bulur.
  • Soran
   :)
  • Cevaplayan
   Bir yolunu bulup anlatırsın günahın cezasını. O da yapmaz cezasını öğrendiği zaman...
  • Soran
   Sinirli bir şey yazmadım ki.. Günah anlatmak çocuğu korkutmak için yeterlidir ben bundan başka bir şey diyemiyorum.
  • Cevaplayan
   Ben değil siz sinirlendiniz. Günahın cezasını aklı erdiği zaman mantıklı şekilde anlatırsın. Küçük yaşta çocuğu niye korkutasın. Ben bile yeni yeni öğreniyorum bazı şeyleri.
  • Soran
   Şuanda zaten alakadar etmez. Buna ne yazık ki bir diyeceğimiz yok şimdilik. Sinirlenmenizin sebebini anlamadım..
   Çocuğa din hakkında anlatacağınız her şey uçuk gelecektir. Günah ve sevap anlatmak zorundasınız. Günahın sonuçlarını da anlatmak zorundasınız. Dinde bunları anlatmadığınızda dini nasıl öğreteceksiniz? Günah ve günahın nasıl cezalandırılacağını anlattığınız anda olay bitmiştir.
  • Cevaplayan
   Tamam sen yapma o zaman onları. Çocuğa din hakkında çok uçuk şeyler anlatılmaz zaten kavrayamaz. Ben çocuğumu kendi inandığım şekilde yetiştirip büyütürüm. Kimseyi de alakadar etmez.
  • Soran
   İstediğiniz kadar şekerle günahı ve cehennemi anlatın. Sizi kibarca veya bağırarak tehdit etmem aynı kapıya çıkar. Çocuk baş edemeyeceği, anlamlandıramayacağı, mantıklı düşünemeyeceği bir sistemin yüküyle doldurulup tehdit ediliyor. Daha nasıl müdahale edeceksin bunu anlatır mısınız? Bundan daha büyük manipülasyon ve etki mi olur?
  • Cevaplayan
   Baskıcı olarak yapılan bence aşırıdır. Dediğim gibi sen neye inanıyorsan çocuğuna da onu öğretirsin. Küçük çocuklara öğretmek için güzel lafla şekerle bilmemneyle öğretiliyor. Yetişkin birine bunları yapamazsın haliyle. Sakin bir şekilde anlatırsın, öğretirsin. Baktı ki aklına yatmıyor istemez inanmaz bu da onun özgürlüğü. Müdahale olarak görmüyorum. Görgü kurallarını da pek ala erken yaşta öğretiyoruz.
  • Soran
   Aynen haklısınız peki dini eğitimde neyin aşırı olup olmadığını nasıl anlayacağız? Hangi dinin verilip verilmemesini sadecekendi mantığımızla seçtiğimiz olarak mı belirleyeceğiz? O bireyin de kendi hakkı yok mu ve biz küçükken herhangi bir inancı beynine yerleştirdiğimiz anda bu hakkına müdahale etmiş olmuyor muyuz?
  • Cevaplayan
   Herşey gerektiği kadar öğretilmeli be herşeyin de aşırısı fazla.
  • Soran
   Siz tabii ki çocuğunuzun beynini yıkamak amacında değilsinizdir. Bilerek yapıyorsanız ve bu yönde çalışmalarınız olduğu tespit edilirse zaten büyük ihtimalle çocuk sizden alınır ve siz ceza alırsınız. Burada bahsettiğimiz suç kapsamına alınmayan ama tam olarak çocuk beyni yıkamaya giren bir durum. Sadece toplumlara böyle sunmak için çok erken olduğundan yasalara giremiyor diye düşünüyorum. Ne yazık ki dini yaşama hakkı, çocuğuna da dini öğretmesini kapsıyor ancak insan haklarıyla çelişiyor.
 • Magic_-
  -1  
  Din egitimi filan verilmesin buyudugunde zaten nereye ait oldugunu oda merak edıp bı takım seylerı sorgulayıp arastırmaya baslayacak bu surectede objektif olarak yardımcı olunabilir anne ve baba tarafından ben böyle gördum iyiki annem ve babam bana bişileri dayatmamıs ve kendım sectim sonra onlarada acıkladım nedenını ve neyı sectıgmı bu kadar :)
  • Cevaplayan
   Düşüncelerimiz aynı bu konuda net :)
  • Soran
   Sorumun cevabını uygulamalı ve acı yollardan tecrübe eden insanlardan birisiniz. Kimseye Müslümanlık öğretecek bir yetkim veya cürretim veya isteğim yok, bununla birlikte en hoş görülü din olarak lanse edilip (her inanç kendini en masum biçimde sunar) bu kadar hoşgörüsüz bir inanç Dünyasında yer almamızın sebebi, kişilerin akıl,mantık ve vicdan süzgecinden geçirmeden küçük yaşta dini kalıp biçimde almalarıdır bana göre. Tabi büyüdükten sonra şahsi çıkarları için kullananlar da yok değil. :)
  • Cevaplayan
   Tesekkür ederim her ne kadar bu yüzden yadırganıp cogunlugu müslüman ( geçinen ) kısmı tarafından eleştırı hakaret alsamda fikirlerimi söylemekten çekinmiyorum ve iyiki böyle olmuş diyorum :)
  • Soran
   Ailenizi tebrik ediyor, tanımasam da saygılarımı iletiyorum. Sizi de nereye ait olduğunu sorgulayan, araştıran ve bu süreçten geçip aradığını bulan biri olduğunuz için tebrik ederim.
 • mathesis
  -1  
  Hiç farketmez...İnanmak, inanmamaya göre daha kârlı..Sonuçta inanmazsan dine göre cehennem var ama inanırsan bir telafisi var.Ticareti zeka böyle bir şey :/
  • Ticaret-i zeka.
  • Cevaplayan
   Hiiçç
  • İnanmıyorum aslında ama ya varsa hesabı dötü kurtaralım. Sıkıntı yok sistemde açık mevcut Tövbe et tamamdır
  • Cevaplayan
   :D hahah sen mi dedin o mu?
  • bir ara babamla aynı muhabbeti yapmıştım valla
  • Cevaplayan
   Öyle ama..
  • Soran
   İlginç yaklaşım.. :)
   Sizin dediğinize benzer bir şey okumuştum. Okuduğumda düşündürmüştü. Yeni çıkan yasaya göre gerçi suç işlemişler o ayrı konu.
  • Cevaplayan
   Allah aşkına dedin akan sular durur :/
  • o değil de allah aşkına bak profilini düzelt :(
 • pembepanterrrrrr
  30053  
  Küçükken verilmeli eğer bi dini inandırılmak isteniyorsa , öyle bi amaç yoksa kişi kendi araştırsın
 • Aşık-ı_Mehcur
  -1  
  Küçük yaşta başlanmalı. Seviyesine uygun dini bilgiler verilmeli. Hem daha kalıcı ve daha etkili olur.
  • Cevaplayan
   Çocuk konuşmaya başlayınca dini kavramlar, dualar, kelime-i şehadet, kısa metinli ayet ve hadisler, “Allah korusun, Allah yardım etsin, Allah’a emanet ol” gibi özlü sözler öğretilmelidir. İslamda, anne ve baba itikad, ahlak ve ibadetle ilgili temel bilgileri öğretmekle yükümlüler. Bu görevlerini yapıp yapmadıkları hususunda Allah'ın huzurunda hesaba çekileceklerdir.
  • Soran
   Seviyesine uygun olarak ne verilebilir mesela? Yani sevap ve günah kavramı mecburen verilecek sanıyorum. Sevap ve günah için de ceza ve ödül sistemi anlatılacak bir de. Bir çocuğa göremediği, algılayamadığı ve başa çıkamayacağı bir sistemin cezalarını nasıl anlatabiliriz bilinç altına zarar vermeden?
 • burçinşahin
  -1  
  D şıkkı çok mantıklı. Islamda dayatma ya da zorlama yok bilindiği üzere. E daha kendi kararlarını bile kendi veremeyen çocuklara yapılan bu dayatma çelişki değil midir o halde? Çocuk, kendi kararlarını kendi verebilecek olgunluğa eriştiğinde dilerse neyin ne olduğunu araştırır zaten.
  • Soran
   Size göre tek din. Neden diğer inançları saygıyla kabul edemiyorsunuz? Bu mantığın sonu öldürmeye kadar gidiyor farkındaysanız.
  • islam tek dindir bu unutulmamalı. çocuğa bir anne baba olarak doğru yola gitmesinde yol gösterilmesi gerekli. tek başına çıkılan yolda kuzuyu kurt kapıyor bu zamanda
 • exantrik
  719  
  18 yaşından önce din eğitimi verilmesinin din ve vicdan özgürlüğüne aykırı olduğu bir gerçek. Fakat yaşadığımız ülkede çocuklara küçük yaşta din eğitimi veriliyor. İnandığım İslam dininin bozulmadan bugüne gelen en hakiki din olduğuna inandığımdan ilerde çocuğuma din ve vicdan özgürlüğüne aykırı diye din eğitiminden mahrum bırakmam. Yaşına göre algılayabileceği kadarını yavaş yavaş öğretmeye başlarım.
  • Soran
   Sizi tamamen anlamaya yeterli bir cevaptı teşekkürler.
  • Cevaplayan
   dinimin doğru olduğuna inandığım için din ve vicdan özgürlüğünü dikkate almam
  • Soran
   Elbette inandığınız din sizin için çok önemlidir ve öyle de olmalıdır. Başta belirttiğiniz özgürlükle, son cümlenizi birleştiremedim. Bile bile inandığınız insan özgürlüğü temellerini dikkate almaz mısınız mesela?
 • sandradee
  -1  
  D şıkkı.
 • MelC4
  -1  
  Arkadaşımın çocuğu harfleri yeni öğrenmişken şuan arapça dersi görüyor ve o harflerle ismini savunuyor beyin yıkamaktan başka ne bu daha 5 yaşında. D diyorum İleride isterse araştırıp öğrensin.
  • Soran
   Bu konunun uluslar arası ilişkiler ve dil eğitimiyle alakalı olmadığını biliyoruz. Hani ortada olan bir şeyi neden başka yerlere sokmaya çalışıyoruz ki? :)
  • arapça yerine ingilizce rusça çince eğitim verilsin. arapça bilse ne olur bilmese ne olur. ülkemizde arap asıllı bir sürü kişi var . onlardan daha iyi arapça konuşsa ne olacak? bir şeyi yaparken ilerisini düşünmek lazım.
  • Cevaplayan
   Herkes kendi çocuğunu ona göre yetiştirsin.
  • Soran
   İyi de belki adam Mandarin Çince öğretecek neden Arapça istemeyen saçmalamış oluyor? Bu ne sinir anlamadım.
  • Arapça aranan diller arasında.Onun faydasına olmuş hem dil bilmenin nesi zarar? saçma saçma konuşuyosunuz.
  • Cevaplayan
   Doktor Avukat Bankacı Memur İşçi vs vs varken.
   Sanmıyorum eğerki olmak isterse 40 yasından sonrada öğrenip olur ama Okuma yazma lise üniversite 40 yaşından sonra olmaz. Sıfırdan olmaz anlıyormusun.
  • arap rehperi olur veya tercüman olur veya geder ilerde isterse arap olur
  • Cevaplayan
   Arapça dilini öğrenerek ne olabilir peki gelecekte. İmam dan başka ne yapmayın Allah aşkına bırakın herkes istediğini istediği zaman öğrensin.
  • beyin yıkamayı milli eğitim yapıyo lise mezunu olup okuma,yazma hadi neyse 4 işlemi beceremeyenler var 12 senede.
 • nevanurr
  -1  
  beyni proğramlı biri gibi konuşmussun, yaradılış gayesini bilmeden 18 yaşına gelmen inan zor çocuk doğru yanlış kavramını bilmeden gençliğinden verdiği cahillikle ne çok hata yapar eğer dini olmazsa bilmezse, ben çocuğuma doğduğu anı bırakın karnımda taşıdığım süreçte bile din eğitimi veririm. büyüyüp araştırıp nedenlerini görüp kurallar yasaklar günahlar neden var neler yapılmalı anlaması için en büyük destekcisi olurum çünkü islam akıl mantık dinidir( sadece İslam için konuştum çünkü benim din anlyaşım sadece İSLAMDIR)
  • Soran
   Rica ederim.
  • Cevaplayan
   anladım çok çok teşekkürler
  • Soran
   Kesinlikle emin olun. Zaten EFT ve NLP diye gittiğiniz yerde ilaç lafı geçerse anlayın ki şarlatandır. Zaten bu ülkede size sadece ''doktorlar'' ilaç önerme ve yazma hakkına sahiptir. Uzman doktor değilse ilaç falan öneremez suç işlemiş olur. NLP nöro linguistik programlamadır ve sadece konuşarak ve belli teknikler kullanılarak beyni istenen şey için programlar. EFT yine konuşma ve sizin kendinize bazı akupunktur noktalarına belli ritimlerde dokunmanızla çalışan bir sistemdir.
  • Cevaplayan
   ilaç tedavisi olmayacağından emin olayım mı?
  • Soran
   EFT ve NLP konularında uzman olan ve tek derdi para olmayan birine gidin. İsteğinizi söyleyin gerisini bırakın onlar halledecektir.Basit anlatıyorum çünkü işlem kendiliğinden akıp gidiyor.Sizin farkında bile olmadığınız şeyleri açığa çıkarıp düzeltecekler. Bununla birlikte siz de EFT ve NLP kursuna gidin. Bu kursun kim ve hangi enstitü tarafından verildiğini de araştırın tabii ki. Her şeyde olduğu gibi bunun da fırsatçıları var. Şimdilik bunları önerebilirim. Daha da detay isterseniz yazarım.
  • Cevaplayan
   buna malesef şaşırmadım ya :( peki bireysel öneriler? biz kendimiz ve ailemiz için neler yapabilirz?
  • Soran
   Dediğim gibi olursa hem fiziksel hem de ruhsal bir çok hastalığın tek doz ilaç kullanmadan düzelebileceğini biliyorum. Bunu küçük ölçekte başarabiliyoruz. Bizim bildiklerimizin on katını hükümetler biliyor, otoriteler biliyor. Bizim yaptığımız gibi iyi niyetle kullanmak yerine bundan fayda sağlamak ve hatta silah olarak kullanmayı uygun görüyorlar. Genelde o kadar güçlüler ki diğer iyi niyetle düşünenleri bastırıyorlar.
  • Cevaplayan
   anne baba yeterlilik sınavı :) senelerdir olması gerektiğini savunuyorum . potonsiyel suçlular saptanır suç ortaya çıkmadan başka şeylere yönlendirilir falan . güzel olurmuş aslında.
  • Soran
   Yeterli değil çünkü korkuyorlar. Çok tehlikeli bir şeyden bahsediyoruz biliyor musunuz? Bu dediğim konu çocuk sahibi olmak için ehliyet almayı da kapsıyor. Yüz milyarlarca dolarlık bir çarkı engellemekten ve bazı kesimlerin çok ama çok ciddi güç kaybedip, tiranlıklarını yitirmelerinden bahsediyorum. Dediğim tarzda bir sistem eğitim, savunma, ilaç, tüketim vs. vs. aklınıza hangi sektör gelirse kökten etkileyecek bir sistem. Yapmak isteyenler olsa da bazı şeyler olmadan bu sistem uzak görünüyor.
  • Cevaplayan
   ama bunu yapan ülkeler var diye biliyorum. en azından benzer şeyler yapanlar
  • Soran
   Devletin pardon hatta Dünya'nın bir kurul toplayıp, bu konu hakkında tarafsız, profesyonel ve sistemli biçimde belli kararlar alıp, insan haklarında olduğu gibi belli kararlar alması lazım. Bu kararların verdiği izinle de her şey çözülebilir. Öyle ilginç şeyler de değil, mesela aile hekimi gibi aile danışmanı olabilir. Bu danışmanlar tek tek bireyleri 45'er dakikalık sayısı kişiye göre değişen seanslara alır. İlaç yok. Sadece konuşma. Artık böyle yöntemlerle bu tür şeyler halledilebiliyor.
  • Cevaplayan
   Nasıl düzeltilecek? Nasıl bi izin lazım. Kişini kendiyle ilgili vermesi gereken izinler mi
  • Soran
   Pardon.. Şöyle diyeyim, kendinden başkalarına da zarar vermeye sebep olabilecek, bir takım sorunları olan insanlar var. Bunların düzeltilmesi lazım. Bunun şiddetini gördükçe endişeleniyorum. Bununla birlikte istenildiğinde bu konu halledilemeyecek durumda değil. Yeter ki izinler verilsin.
  • Cevaplayan
   fazla mı terimli oldu bu yazı?
  • Soran
   Karmaşık bazı etkenler sebebiyle, kişilerin yanlış kanalize ettiği negatif dışa vurum seviyesi ve çözüm bekleyen bir çok çekirdek sistemin hala kapalı olması. Tek tek herkesin sistem hataları düzenlenmeli, ben dahil.. :)
  • Cevaplayan
   neden endişe verici
  • Soran
   Bu soruyu da belki biraz düşünmeye sevk ederim umudu, küçük çaplı anket ve kişilerin bire bir yaklaşımlarını ölçmek için açtım zaten. Durum endişe verici ama halledilmeyecek gibi değil.
  • Cevaplayan
   siz yaptıklarınızı sorgulayabilecek bilince vardığınız için şanslı olanlardansınız. İnsanların hata yaptığını,yanlış yaptığını fark etmemesi hata olduğunu kabul edememesi daha üzücü.
  • Soran
   Hem çok zevkli hem de çok yorucu. Manevi olarak yorucu. Çünkü ele aldığınız konular ve yardımcı olduğunuz insanların korkuları, kişilik bozuklukları, hayatlarını etkileyen negatif olayların kökenine indikçe, kendi yaptıklarınızı da sorguluyorsunuz. Bu bilgileri ve tecrübeleri edinmeden önceki siz ile, sonrasındaki siz arasındaki fark dehşet verici olabiliyor. Zararsız ve basit gibi gördüğümüz bazı şeylerin yıllar sonra insanlarda nasıl bir etkiye yol açacağını bilemiyoruz.Açıkçası üzülüyor insan
  • Cevaplayan
   anladım. zevklidir muhtemelen
  • Soran
   Profesyonel olarak bilinç altı etkileri, hipnotizma, manipülasyon sanatı, beden dili, hipnotik dil kalıpları vs. konularını işleyen bir merkezde yönetici ve ortaktım. Yani mesleklerimden biri bu desem daha doğru olur.
  • Cevaplayan
   seve seve katıldım. mesleki anlamda, bilinçaltı falan dediniz. meslek ne?
  • Soran
   Katılım için ben teşekkür ederim, iyi geceler diliyorum. :)
  • Cevaplayan
   halbuki çok net.. günaha giriyorlar. bu sohbete devam etmek isterdim fakat yarın okul talebesiyiz :) iyi geceler. teşekkürler
  • Soran
   Bunu dediğinizde size sahih hadis diye bazı kılıflar sunuyorlar ve ne yazık ki dediğiniz gibi alet edip kanun yapıyorlar.
  • Cevaplayan
   bakın sizin bahsettiğiniz insanlar kendilerine Müslümanım der fakat bunlar Müşriktir benim gözümde değil Allah katında çünkü hükm Allah'ındır. Siz birini bu şekilde öldüremezsiniz. Sadece tamamen ALLAHIN hükmü ile yönetilir ve yaşarsanız bunu yapabilrsinz. bunlar ne yazıkki mümin değiller :( ve evet bahsettiğiniz tablo ne yazık ki var ve içine bu kadar Merhamet dolu bi dinin alet edilmesi çok acı
  • Soran
   Evet işte size bahsettiğim tek tip Müslümanlık yok bu konuydu. Dünya'nın bazı yerlerinde sırf dinden çıktı diye bir insanı öldürmek Müslümanlık esasıdır ve bunu uygulamayan Müslümanlar hatalıdır. İşte o da Müslüman kendine göre ve karşı çıkarsanız sizi cezalandırırlar. Gördüğünüz gibi tek Müslüman yok. Müslüman inancındaki Allah tek tip olarak tebliğ etmiş olabilir, ben Dünya üzerinde kanlı canlı yaşayan ve fikirlerini öldürerek dayatıp kendini gerçek Müslüman olarak sunanlar da var diyorum.
  • Cevaplayan
   fakat İslam hukuyla yönetilmeyen toplumda siz İslam böyle dedi deyip birini öldürürseniz cinayat işlemiş olursunuz ( burdaki vatan. namus can koruma gibi istisnai durumları anladğnzı düşündüm) cinayet işleyenler için ebedi cehennem azabı vardır
  • Cevaplayan
   evet şimdi net oldu :) aslında şaşırdım ya :) o zaman sizler hadislerin ayetler kadar güncel olmak yerine daha çok o güne hitabını biliyorsunuz. araştırılmalı ama , kişi dine defalarca devat edilir ve izlenir bakılır ki haraketleri diğer Müslümanlarıda dinden dönmeye teşvik etmekte bu hüküm öyle çıkmıştır(bence) şu an sadece fikir yürütüyorum araştırmada yapacağım. Tevbe suresinde de 4 ay içinde Müslüman olmayanlar için azaptan bahsediliyor o dönemdeki bir kaç müşrik için.
  • Soran
   Önerinizi 9 yaşımdan beridir yerine getiriyorum. :))
   Yalnız tam olarak sorumu yanıtlamamışsınız ben savaş gibi ekstrem bir durumdan bahsetmedim. Zaten ihanet eden asker dinle değil normalde de suçlu oluyor. Nesei 78/14, Buhari 12/1883 kategorilendirilmiş hadiste ''Dinini değiştireni öldürün'' deniyor. Savaş yok, sorun yok ben çıkıp dinimi değiştiriyorum veya bu dinden çıktım dediğimde öldürülmeli miyim size göre onu soruyorum. Sanırım daha net oldu soru sizin için.
  • Cevaplayan
   önce size tefsir okumanızı önereyim ve sonra açıklama yapayım İslam hoş görü içeren bir dindir. herkes yaptıkarından sorumludur. bi savaş düşünün siz askerinize güvendiniz ve savaşa giirdiniz ama asker kaçmak istedi tolerans savaşın kaybı vatanın elden gidişi geride kalanların bitişidir... nitekim örneklerini gördük evet sanırım böyle bir durumda bir yüz üstü bırakışla gidenin diğer müslümanların hayatı için öldürülmesi taraftarı olurdum .
  • Soran
   O halde mesela siz de din değiştirenin veya dini terk edenin öldürülmesi gerektiğine inanlardan mısınız? Hadis var bu durumla alakalı.
  • Cevaplayan
   günümüzde tek Hristiyan tek Yahudi ve ya tek bilmem hangi din tipi yoktur doğru. Çünkü bunlar değiştirilmiş, tutarsızlaşmış,uydurulmuş dinlerdir ve dini yargılar kafanızda şekillendirdiğiniz gibdir. başka başka... ama tek bir MÜSLÜMAN vardır. Hakkıyla yaşayanlar hakiki müminler diğerleri iman sahipleri , münafıklar ve hiç imanı olmayan.. yaşam kutsaldır, sebeplidir. savunurum. ama ölümünde adaletine inananlardanım .
  • Soran
   Günümüzde tek Müslüman, tek Hristiyan, tek Yahudi veya tek Budist tipi yok. Bu ayrı tiplerin her birisi kendine göre gerçek din sahibidir. Haliyle sizin münafık/mümin anlayışınızla bir başkasınınki tutmuyor. O sebeple dünya bu halde zaten. Biri yaşamın kutsallığını savunurken, diğeri öldürmenin kutsallığını savunuyor.
  • Cevaplayan
   münafık mümin ayrımını biliyor musunuz?
  • Soran
   Sizin gibi Müslümanları özledik açıkçası..
  • Cevaplayan
   ah teşekkür ederim her durumda baskın olmayı seven bir insanım çocuk eğitimi dahil. Çocuğuma Allah kısmet ederse öyle güzel bir eğitim vereceğim ki Yaradılmış tüm tabiatı Yaratıcısı hürmetine sevecek , merhamet duygusu kuvvetli olmasını istediğim imanın getirisi olacak. teşekkürler her anne babaya ya da adaylarına sunulabilecek en iyi dileklerden
  • Soran
   Çok teşekkür ederim. Toplumda yaşayan ve ileride belki çocuğu sizin çocuğunuzun arkadaşı olabilecek, potansiyel bir ebeveyn olarak sizden bir ricam olacak: Lütfen çocuğunuzu dine yönelttiğiniz kadar, insana şefkat duymaya da yöneltin. Zira çocuğu tamamen şekillendirebilecek güçte bir anne profiliniz var. Umarım ailesine ve topluma faydalı bir evlat sahibi olursunuz.
  • Cevaplayan
   işleyeceğim şeyin doğruluğundan şüphe duymadığım için seve seve anne karnında eğitim vereceğim. hatta 6 yaşına kadar da en çok üzerinde duracağım konulardan biri bu olacak galiba.
   beyni proğramlı biri 'gibi' konuşmussun, çok kalıp düşünüyorsunuz gibi geldi bana . beyniniz proğramlı da dememiştim net bi şekilde . öneriniz için teşekkürler. bende daha dikkatli okumanızı öneririm
  • Soran
   Beyin programlamayı bilen ve bunu mesleki olarak öğrenmiş biri olarak konuşmuştum aslında. Bir insanı manipüle etmek istediğinde nasıl ve ne yapman gerekir gibi konularda eğitimler almıştım. Biri hakkında yargıya varmadan önce sormanız size daha dürüst ve net cevaplar vermesini sağlar. Bu arada en kritik tekniği uyguladığınızı söylemeliyim.Anne karnındaki o özel bir aralık var, o zamandan itibaren bebeğe çeşitli biçimde aktarılanlar kalıcı olarak bilinç altına işler.Etkileri ise tahmin edilemez.
 • bushra0550
  18014  
  Çocuk yaşta. Ee çocuk yaş iken eğilir.
  • Soran
   Evet güzel bunları baş edebileceği şekilde öğretelim. Yaratıcı kavramını anlayamaz ve baş edemez. Karşısında neden yapmaması gerektiğini bilmediği şeyler için, onu tasavvur edemeyeceği biçimde cezalandırabilecek, sonsuz güçte ve 5 duyusuyla algılayamayacağı bir güç var. Basit biçimde konuşursam basitçe bir psikopat veya psikolojik sorunları olan bir bireyi topluma kazandırmış olduk böyle yaparak. Bilinçaltı ilginçtir. Bir çok hastalık bile bilinçaltı yırtıklarından oluşur.
  • Cevaplayan
   Ee dedimya çocuk yaş iken eğilir. Küçükken aşılamak gerekir bazı şeyleri. Doğruyu yanlışı küçük yaşta öğretmelisin ki hangi yoldan gidebileceğine karar verebilsin. Sen çocuğa yalan söylemenin hırsızlık yapmanın kötü bişey olduğunu ögretmezsen büyüyünce yalancı ve hırsız olabilir vs...
  • Soran
   Peki sizce bu dürüst bir yaklaşım mıdır? Soru içerisinde neden bunun olmamasına dair kendi görüşümü belirtmiştim. Sizden rica edersem siz de neden çocuk yaşta öğretilmesi gerektiğini anlatabilir misiniz?
 • kopukucurtma5
  10199  
  d.
 • gulmekistiyorum
  -1  
  katılıyorum sana arkadaşım.çocukluktan öğretilen bir din birazda dayatma ,bilinç altıyla oynama oluyo
  • Soran
   Kesinlikle öyle..
 • insansavar
  -1  
  D dedim. kime ne.
 

Erkekler Ne Diyor

 • kirlisakal
  -1  


  D dedim
 • kenerspier
  589  
  Dinden ziyade ahlak eğitimi vermek gerekiyor.
  • Cevaplayan
   Aynen öyle :)
  • Soran
   Ben de bunu anlattım bir kaç üyenin söyledikleri üzerine. Ancak kendileri ahlağın, erdemin, toplumsal dayanışmanın, iyi bir dünya ve iç düzeninin ve iyi özelliklerin ''din dışında'' öğretilemeyeceğine karar kılmışlar. Sanki denemişler veya üstünde gerçekten objektif düşünmüşler gibi..
 • LoveandLaugh
  768  
  Şıklar çok saçma
  • Soran
   Estağfurallah zatınıza öğretebilme düzeyinde değilim..;)
  • Cevaplayan
   Bay TDK ben bilmiyorum 'Saçma' kelimesini öğret lütfen :(
   Bana hakaret eden kişi bana saygısızlığı öğretiyor ahahahahahahaha
   Numara vermeme gerek yok. Her türlü yazarım sen rahat ol :)
  • Soran
   Saçma kelimesinin anlamını git öğren bu 1
   Şıkları yazan benim yani benim görüşlerimdir, buna da saçma diyerek saygısızlığın dik alasını yaptın bu 2
   Konuyla ilgisiz şeyler yazıp sayfayı meşgul etme 3
   Böyle numara yazınca daha mı etkili oluyor dediklerin 4
  • Cevaplayan
   Ben kimsenin görüşüne saygısızlık etmedim bu 1.
   2.Sanki dünyaca ünlü bir anket yapmış gibi davrandığın için söylenmiş kelimelerdi.
   3.Bana söylediğin sözler ile davranışlarının alakası yok.(Ben normal biri için yazıyorum)
   4. Kişiliğe laf edilecekse saygıdan bahsetme bana.
   5.Kendi kendine gelin güvey oluyorsun :). Sadece şıklar saçma dedim ama saygısız oldum beyin yıkama yağlama yapar olduk
   İthamlarına dikkat et !
  • Soran
   Senin kendi doğrun var diye başka doğrulara saçma diyemezsin. Yani dersin de bu da senin limitlerini gösterir. Ben normal biri için yazıyorum. Kendi doğrun olsun bize ne sen istediğin gibi beynini yıka çocuğunun, şimdilik bunu engelleyen yasa yok. Ancak başka fikirlere çamur atarak o çamur içinde kaybolursun aman dikkat.
  • Cevaplayan
   Mantık abidesi olmaya gerek yok! En güzel din eğitimi küçük yaşta alınır. Bu sitede binlerce hatta onbinlerce insan var sen 75 kişinin hesabını yapıyorsun hahahahahahahah
  • Soran
   Mantık abidesi konuştu susun! Oy veren 74 kişi + 1 açan yani toplam 75 kişi saçmalamış! Affet bizi.
 • Pollux
  20325  
  Din kişinin kendi insiyatifine bırakılmalı.
  Zaten bebeklikten verildiği için milyon tane dinin her bir mensubu kendilerininkini doğru diğerlerini yanlış kabul ediyor.
  Ama bu iş meli malılarla olmaz tabi. Her birey kendi dinine göre yetiştirir çocuğunu, inanmayan da
  dinle alakalı mevzulardan bahis açmaz.
 • DecadenceOfOrpheus
  -1  
  verilmemeli, kişi kendi bulur neye inanacağını, yönlendirmelere karşıyım. küçük dimağları kısıtlamamak gerekli
  • Cevaplayan
   buna katılıyorum evet. demek istediğim biraz da bunlardı. Mesela ben haşerattan çok korkarım, çocukluktan gelen birşey. küçücük yeğenim ise annesinin bu tip kodlamalar yapmaması nedeniyle hepsiyle oyuncak gibi oynayabiliyor. beyin gücüne de katılıyorum sonuna kadar. herşey orada başlıyor ve bitiyor
  • Soran
   Biz bu dediğini çok tartıştık işin içinden çıkamadık. Mesela örnek:
   -Evladım öyle yapma hasta olursun! (yanlış kodlama)
   Bunu anlatmak ve izahat çok uzun olur ama aslında çocuk elini ateşe soksa bile yanmayabilir. Yooo nasıl olur! demeyin. Bugün elini ateşe, köze sokan ve yanmayan insanlar nasıl yapıyor diye soralım. Hile hurda yok ben bizzat gördüm mesela. Normalde kemiklerini zedeleyecek hareketlerde kemik yerine demirin hasar aldığı şeyler de gördüm. Demek ki kodlamalar çok önemli.Ama zor..
  • Cevaplayan
   kodlama yok bende o bakımdan iyiyim :) etik kodlamalar var, keşke bunlar da olmasaydı
  • Soran
   Okuduklarımız elbette etkiliyor ancak bir ebeveyn etkisi kadar yüksek olmuyor. Zaten asıl tehlike 0-9 yaş arası kodlamalarda. Bazı konularda çocuk steril kalmalıdır.
  • Cevaplayan
   öyle hakikaten. 12 yaşında Turan Dursun okudum evde vardı, herhangi bir anormal durumum yok ama o yaşta Gazali okuyan bir insan bir karikatür için ortalığı birbirne katan güruha dahil olabilme ihtimali yüksek grupta
  • Soran
   Çok doğru hem kısıtlanıyor hem de ileride durum bozukluklarına neden oluyor bu durum.
 • 1adam1adım
  1210  
  Daha anne karnındayken veriliyor. İnsan Allah'ın yeryüzündeki halifesidir. Daha annenin karnındayken veriliyor. Ve bu yüzden her çocuk baliğ olana kadar fıtraten İslam üzere doğuyor. Hamdolsun.
  • Bıraz okuyayım dedım muhabbetlerı ama tahmınımden farklı şeyler görmedım,
   Üzerıne toz kondurulsa bana saygısızlık yaptı dıyor ama ınsanların ınanıp kabul ettığı değer verdığı ınançlara zehır dıyor,Neden pekı, kendı mantığına göre saçma gereksız dıye,Araya üç beş yandaş kendıne bılımsel ıddıa ıle yapmacık nezaketınle saygısızlığına kılıf hazırla sonra da saygıdan bahset,Ama karşıdakı de senın mantığını saçma göremez sen kendı mantığına ters herşeye sataşabılırsın,Fıkır özgürlüğü bır sıze çalışıo
  • Soran
   Ben sana Allah tarafından indirildiği söylenen ve bir birini tasdikleyip aynı zamanda bir birine çamur atan bir örnek sundum. :)
   Bu çelişkiler ile çocukları zehirlemek onların ilerideki yaşamlarına zarar veriyor. Benim kanıtım var bilimsel olarak.Hadi ben burada yazan sanal biriyim,bunu herhangi bir uzman da size kanıtlar.
   Bu arada caps lock açık kalmış.İnternet yazı dilinde bu bağırma anlamına geliyor.Uyarayım dedim.
  • Cevaplayan
   ONU BİZ İNDİRDİK SONSUZA KADAR BİZ KORUYACAĞIZ. DİYOR ALLAH. HA DESEN SEN BENİM AMACIM İSLAM DÜŞMANLIĞI... ŞİMİD BELLİ OLDU. BANA KURANDAN ÖRNEK VERİYON TEZİNİ DESTEKLEMEYE ŞİMDİ SIRA KURANIN DEĞŞTİRİLDİĞİNE Mİ GELDİ. HADİ ..
  • Soran
   Bunu söylemek normal biçimde düşünürsek sizce saygısızlık olmaz mı onlara karşı? Mesela bir takım belgelerle de Kuran'ın kitap haline gelirken değiştiğini ve aynı aktarılamadığını savunanlar da var. Müslümanlar o insanları öldürme derecesinde sinirleniyor. Peki Yahudilere ve Hristiyanlara böyle dediğinizde neden sinirlenmelerine şaşırıyorsunuz? Bir de size inanmalarını bekliyorsunuz. Değişmediğini iddia eden ama değişmiş olabileceği gösterilen bir kitaba neden saygı duysun ki bu insanlar?
  • Cevaplayan
   Ama pegamberileirne sadık olanlara diyor. Sonra ne yaptılar peygamberleirni öldürdüler itaatsizlik yaptılar. bunu da diyor. ve değştirdiler kitaplarını. Kuranda diyorki biz muhammedin gelceğini hem tevratta hem incilde söyledik.. demkki işleirne gelmeidğinden değştirdiler..
  • Soran
   Eskiden gönderdiği dindekilere, sizden doğanlar ve ancak sıkı sıkıya eğitilenler Yahudi yani sizden olur diyor. Zaten sizi üstün tuttum da diyor. O zamanlarda diğer insanların neden hepsi o dönemin hak dinine mensup olma şerefiyle anne karnında var olmuyor?
   Bakınız bu konulara girme yeri burası değildir ama bu soruya dini fetva verir gibi cevap yazdığınız için yazdım bunları. Bu soru dinden alıntı yaparak cevaplanamaz. Bu konu dinlerle cevaplanabilecek bir şey değil zaten.
  • Cevaplayan
   Haşa. O dediğin yahudilik hakim olduğu dönemlerdeydi. Ama son din islam. Ve islam teslim olmak demek. tüm diner teslimiyettir. Tahrif olanlar hariç...
  • Soran
   Yahudilerde de, Yahudi anneden doğan Yahudi oluyor. Şimdi onlar da semavi dinlerden ve Allah'ın gönderdiği dinden, sanırım bunu kabul ediyorsunuz zira Kuran böyle diyor. Hatta Kuran zamanında onlara verilen yetkiyi de Müslümanlara bildiriyor: BAKARA S�RESİ
   (47) Ey İsrailoğulları! Size verdiğim nimetimi ve (bir zamanlar) sizi cümle �leme üstün kıldığımı hatırlayın.
   *****
   Evet buraya kadar tamam. Peki Allah neden Kuran'da fikir değiştirip herkes Müslüman doğar diyor? (devamı geliyor)
 • murattirosso
  53  
  A olmalı 18 yaşından sonra verilmeli ki kendi öz iradesiyle kendi dinini seçsin inansın en güzeli budur.
 • crowfish
  1150  
  Hiç verilmemeli gereksiz kişi heves ederse kendisi araştırır zaten...
 • Bakir29
  -1  
  Hiç din eğitimine gerek yok. Herkes Kuran-ı Kerim'in Türkçesini alsın okusun, Buhari'nin hadis kitabının Türkçesini alsın okusun. Boşa kafa ütüleniyor. Her şey Kuran'da ve en güvenilir hadis kaynağında yazılıyken, din dersleri zaman kaybı
 • Keanu
  16244  
  Din eğitimi bebek doğduğu andan itibaren sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okunarak başlar. Hafızlık eğitimi ise 3 yaşında başlar. 18 yaşından sonra değil Kuran'ı, sureleri zor ezberletirsin. Ağaç yaşken eğrilir.
 • akifakif
  1278  
  Yorum kısmındaki karakterler yetmedi mecburen buraya yazıyorum.

  Yaşam biçimi değişmezleri vardır. Bunlar temel kurallardır. Evrenseldir. Toplum ve zamana göre DE-ĞİŞ-ME-ME-Lİ-DİR
  İnsan olmak gibi,
  İnsanlara, doğaya saygılı olmak gibi...
  Sorumluluklarının bilincinde olmak ve gereğini yapmak gibi...bu uzatılabilir.
  Benim dinimde (ki o İslamdır) Yüce yaratıcının gönderdiği son şeriat ( kurallar manzumesi) olarak yazılı kaynağıyla (kuran) birlikte elimizdedir. Bir insan ben müslümanım diyorsa, o yaşam biçimine göre hayatını yaşamalıdır.
  Eğer siz hem Müslümanım der hemde İslam dini eğitimini 18 yaşına kadar almamalıyım derseniz çelişirsiniz. O zaman şu soruyu sorarlar size 18 yaşına kadar yaşam biçiminiz neye göre (hangi dine göre) ŞEKİLLENDİRECEKSİNİZ...
  Ama şunu diyorsanız. Ben müslüman değilim. Müslüman gibi yaşamakta istemem benim dinim ( yaşam biçimim) şu derseniz. Sizinde o dine göre eğitim almanız en tabi hakkınızdır. Bence 18 yaşını beklemedende kendi dininin eğitimini almalısın...
  • Cevaplayan
   Bir önceki yorumum şöyle devam edecekti. belli yaşa geldiğinde aldıkları eğitimle bünye uyuşmamışsa seçimini yapar. Bizim toplumda her bireyi koyun gibi görme hastalığı var. Bir çocuğa ailesi, devlet vs. belli bir yaşa kadar birşeyler dikte ederse o birey olduğunda o diktenin altında kalır sanılıyor. Aslında bu kesinlikle doğru değil. İnsanlar belli bir yaşa geldimi ister istemez sorguluyor o zamana kadar aldığı eğitimin artısını eksisini görüyor kendi fikri gelişiyor. Asıl tehlike hiç eğitim a
  • Soran
   Herhangi bir dayanağım yok o sebeple ''görüşüm'', tam yaş dayanağım olsaydı ''olmalıdır'' derdim. Her anne-baba yönlendirme hakkına sahiptir ama hiçbir anne baba çocuğunun sağlığıyla oynama hakkına sahip değildir. Neden anlatamıyorum ki, çocuğun sağlığına ters etkisi var. Ha derseniz ki umrumuzda değil sağlıktan önce din gelir zaten tartışılacak bir konu kalmıyor.
  • Cevaplayan
   Bu "Benim görüşüm bu konuda 18 yaşından önce verilmemesi gerektiği yönündedir." söylem size ait. Din eğitiminin olması gerekeni,
   Her anne-baba cocuğunun yaşam biçimini yönlendirme hakkına sahiptir. Bu nedenle aile içinde bununa ilgili eğitim vermelidir. Yetersiz kaldığı yada ilave alması gerektiği eğitim olduğunu düşünüyorsa resmi/ özel kurumlardan bu konuda evledına eğitim aldıra bilmelidir.
   Her çocuk, aldığı eğitimi sorgulama bünyesine uygunluğu kontrol etme hakkına sahiptir. Belli yaşa geldiğ
  • Soran
   Savunduğunuz ve benim de katıldığım noktayla çelişiyorsunuz. Ailede başladığı zaman bu iş, 8 yaşına kadar geleceğini etkileyen bilinç altına kodlar yerleştirilmiş oluyor. Rızasıyla bir şeyi seçmediği gibi, türlü rahatsızlık veya sorunlara sebep olabiliyor.Ben 18'e kadar olsun olmasın demiyorum aslında. Şıklarda çeşit sunmak durumundayım.Ne zaman başlaması gerekir o konuda bir çalışma yapmadım veya fikir belirtecek kadar bilgim yok ama çocuklukta olmaması gerektiğini söyleyecek kadar bilgim var.
  • Cevaplayan
   Ayrıştığımız nokta şu: Bir dini seçip, onun gerektirdiği gibi yaşayabilmek için GEREKLİDİR EĞİTİM. hatta zannedildiği gibi okulda başlamaz ailede başlar/Başlamalıdır. Yoksa hangi dine mesubum ve bu dinin kuralı nediri bilemeyiz. 18'ne kadar hiç din EĞİTİMİ verilmesin denildiğinde 18'ne kadar hangi dine göre yaşayacaksın sorusuna cevap bulmamız lazım. Unutmayalım ki 18'ine kadar dediğimiz süre ortalama ömrün 1/4 dür.
  • Soran
   Muhteşem.. İşte anlatmak istediğim de bu. Soruya dikkat ederseniz de bunun olması gerektiğini savunuyorum.
  • Cevaplayan
   İnsanlar arasındaki yarış ve birbirinin dini/Yaşam Biçim hakkındaki fikirleri kendilerini bağlar. En azından beni bağlamıyor. Ben bir din hakkında karar verirken O DİNİN DİNDARININ yaptıklarına bakmıyorum. O dinin kendisine bakıyorum. Bu nedenle o dinin mensubunun nasıl davrandığı kendisini bağlar. İnandığı yaratıcının karşısında nasıl hesap veririmi o düşünsün benim işim değil. Sizede ACİZANE tavsiyem, kendi DİNİNİZİ kendiniz seçin. Seçtikten sonrada o dinin belirlediği kurallara göre yaşayın.
  • Soran
   Bana göre veya size göre istekler aynı olsa da hayat öyle ilerlemiyor ki, onu anlatmak istedim. Bir de sadece Müslümanlık değil, genel olarak her din bir birine, sizin baktığınız gibi saygıyla bakmıyor. Dinsiz veya başka bir dinden olan insanlara karşı oluşan uçurum yüzünden dünya hali ortada.Bu bir yarış gibi çünkü.Hangisi daha iyi, hangisi daha gerçek, hangisi daha üstün yarışı. Bu meselenin daha temelinde bu var.
  • Cevaplayan
   İnsan olmak ile dini bağdaştırmadım. aratıcıya inanmayıp, YAŞAM BİÇİMİNİ modern hayatın getirdikleri doğrultusunda şekillendirmiş çok kaliteli insan tanıyorum. En azından benim "müslüman olmayan insan değildir" gibi bir şey söylemem imkaksızdır. Benim değişmeyen hatta değişmemeli dediğim şeyler zaman ve mekana göre değişmemesi gerekenlerdir. Örneğin insanın KİŞİLİĞİ gibi, ASLA DEĞİŞMEMELİDİR. iskeleti tutan omurga gibidir kişilik. Mertlik,dürüstlük vs zaman ve mekana göre değişmeli MİDİR sizce?
  • Soran
   Değişmemelidir diyorsunuz, bu sizin fikriniz ve fikirlere saygım var. Bir de gerçekler var. Bana sadece 1 adet değişmemiş İslam toplumu gösterebilir misiniz? Aynen peygamber dönemindeki gibi değişmeden kalabilen? Hayır gösteremezsiniz. Demek ki gerçekler vardır ve bir de fikirlerimiz. Ben sizin fikirlerinize saygısızlık edemem. Size herkesin şuanda da görebildiği bir şeyi işaret edebilirim. İnsan olmakla dini bağdaştırmanız da belki insani ihtiyaçlar dahilinde bağdaşır. Dinsiz de insan olunur.
 • arazqara
  -1  
  bir sey icin eger eyitim verirseniz ilk once o gercek olmaidir bence.
 • bencebuiyidir
  -1  
  Bir çocuk 12 yaşına kadar melektir 12 yaşından sonra yaptıklarından muaf tutulur. Şunu merak ediyorum bu din nereye gidiyor ? çoğunuz dünyevi nefsinize bakıyorsunuz ama bilmezmisiniz ki peygamber eshabının 13 yaşındaki çocuğun inancını kıskandığını ? Yok yani 12 yaşındaki çocuğuna namaz kıldırsan oruç ibadetine sabırla yaklaşması gerektiğini öğretsen ne olur ki sanki ? Minnacık çocuğa din mi öğretilir diyerek o çocuğun inancına vebal olursunuz o küçük yaştaki çocuğa Allah 'ı sevmeyi öğretseniz ne olur ?! Ama yok büyüdükten sonra öğrenecek dünya nefsine iyice alıştıktan sonra yapacak illa ki dur daha kızlarla çıkacak clublarda gezecek biraz mantık arkadaş dünya nefsi geçici dünya Fatih Sultan Mehmed 'e kalmamış size mi kalacak ?
  • Soran
   Bu sizin kişisel inancınız ve görüşünüz. Çocuğunuz ayrı bir insandır, ayrı bir bireydir sizinle aynı düşünmek zorunda mı? Sizin peygamberinizi veya dininizi seçmek zorunda değil ki? Kendi dininize göre yazdıklarınız var, insan haklarına veya genel duruma göre hiçbir şey yok. Dünya sizin inancınızdan ibaret olamaz ki.
 • isimsizzz
  -1  
  agac yasken egilir dolayisiyla din egitimide kucuk yasta verilmeli ama yobazlastirilmamali din cocuga sevdirilmeli sunu yaparsan Allah seni tas yapar oldurur vs kelimelel cocugu dinden sogutur mantikli sevimli bir yontem benimsenmeli o zaman saglikli anlayisli bir birey olur yoksa zorla baskiyla din egitimi insani yobazlastsirir
  • Soran
   Artık böyle cümleye başlayanları gördükçe endişeleniyorum. Mesela hakaret etmeye gidiyor işin sonu. Aşağılarda örnekleri var. Elbette herkes bir değil ama şimdiye kadar yaşken eğildirilen ağaçların günümüze birer odun olarak gelmesi daha yaygın olmuş. O sebeple din adına hala katliamlar yapılıyor ve bu sitede de bu potansiyele sahip insanları görebiliyoruz. Hala ağacın yaşken din konusunda zorlanmasını savunabilir miyiz? Bu öyle şansa bırakılamayacak kadar ciddi bir konu.
 • kronik105
  88  
  Dinizi sorgulamaya başlayan biri bitmiştir.Allah'a inancı sonsuz olanın bu tür sorularda böyle saçma sapan yorumlarda işi olmaz.Sen müslümansan inanacaksın dini görevlerini yerine getireceksiz küçük yaşta din eğitiminde ne gibi bir sakınca olabilir? Senin kurtuluşun dindedir,50-60 yıllık sefil hayatını boş işlere harcıyacağına dini sorgulayacağına insanlığa faydalı bişeyler yap...Bırakın bu boş muhabbetleri
  • Soran
   ''Dinimizi sorgulamaya başlayan insan bitmiştir'' Vay be boğazımızı kesecek gücü yetse.. Gerçek hayatta da böyle ol ki karşılaşırsak eğlenceli olsun. Artık buradan cevap yazamazsın. Seviyesiz hakaretlerin bu hakkını elinden aldı. Dışarıda da benim gibi birine denk gel ve seviyesizliğini sürdür ki seni içeri tıkıp haklarını elinden alsınlar. Toplumu böyle böyle temizleriz belki.
 • akifakif
  1278  
  "Din" kelimesinin manasını biliyor musunuz? Verilmesi yada verilmemesi gerekir dediğiniz şeyin önce anlamını öğrenelim sonra üzerinde tartışırız...
  • Cevaplayan
   Yaşam biçimi değişmezleri vardır. Bunlar temel kurallardır. Evrenseldir. Toplum ve zamana göre DE-ĞİŞ-ME-ME-Lİ-DİR
   İnsan olmak gibi,
   İnsanlara, doğaya saygılı olmak gibi...
   Sorumluluklarının bilincinde olmak ve gereğini yapmak gibi...bu uzatılabilir.
   Benim dinimde (ki o İslamdır) Yüce yaratıcının gönderdiği son şeriat ( kurallar manzumesi) olarak yazılı kaynağıyla (kuran) birlikte elimizdedir. Bir insan ben müslümanım diyorsa, o yaşam biçimine göre hayatınıyaşamalıdır.
   Eğer siz hem Müslümanım
  • Soran
   Toplum ve zaman yaşam biçimini sürekli değiştirir. Hiçbir dini yaşam biçimi ilk çıktığı günle aynı değildir. Bu sürekli değiştiğini gösterir. Değişime ayak uyduramayan bir yaşam biçiminin hali nicedir? Bu soruda ele aldığımız şey ise bambaşka bir konu. Bireyin mental sağlığına etkisi. Geçmişteki insanları ne yazık ki inceleyemiyoruz sağlıklı olarak. Günümüzdeki insanları bilimin getirdiği imkanlarla bugün incelediğimizde, tabiri caizse saatli bombalara dönüştürüyor.
  • Cevaplayan
   Din aslında YAŞAM BİÇİMİDİR. NİZAMDIR.
   Olaya böyle baktığınızda sadece ve sadece İslam, Hristiyanlık, Yahudilikle sınırlayamazsınız. Her bireyin kendi yaşam biçimi kendi dinidir.
   Din eğitimi doğduğun anda başlar zaten. Aile yavrusunun yaşam biçimini şekillendirir ister istemez.
   Okullarda verilen eğitim din eğitimi değildir, İslam yaşam biçiminin (dininin) eğitimidir. Ben müslümanlığı yaşam biçimi olarak seçmiş biri olarak aldığım eğitimden de cocuğumun okulda aldığı eğitimdende memnunum.
  • Soran
   Evet biliyoruz.
   TDK:
   1. isim, din b. (***) Tanrı'ya, doğaüstü güçlere, çeşitli kutsal varlıklara inanmayı ve tapınmayı sistemleştiren toplumsal bir kurum, diyanet
   2. din b. (***) Bu nitelikteki inançları kurallar, kurumlar, töreler ve semboller biçiminde toplayan, sağlayan düzen
   3. İnanılıp çok bağlanılan düşünce, inanç veya ülkü, kült

   Bizim bildiğimiz din bu. Diğer dillerde de baktım farklı bir anlatım yok. Sizin bildiğiniz farklı bir manası varsa paylaşabilir misiniz?
 • baros15
  7680  
  Adaletin olmadığı bir ülkede din eğitimi alsan ne yazar güya ülkenin hepsi müslümanmış benim bildiğim müslüman adam hak yemez hırsızlık yapmaz ama hak yiyen adamlar bugün ufacık çocuklara din dersi verme zorunluğu koyuyorlar
 • ssimavv
  690  
  6 yaş
 • balparnah
  -1  
  ergenlikten itibaren
 • lawyers
  2034  
  bir çocuk, büluğ çağına erdikten sonra, (erkeklerde 12-14, kızlarda 9-11 yaşları arası) namaz ve diğer ibadetler farz oluyor. senin dediğin 18 yaş sonrası eğitim için (islama göre) geç kalınmış oluyor.
  ayrıca saymış olduğun ehliyet, vesayet, oy kullanma, evlenme gibi haklar 18 yaşından sonra verilmesinin amacı, çocuğun gelişimine zarar vermesinden değil, üçüncü bir kişiye zarar verme ihtimalinden kaynaklanır. örneğin, bir çocuğu vasi yaparsan vesayet makamının verdiği yetkileri nasıl yerine getirecek, daha kendisine bakamaz ki, vesayetini aldığı çocuğa baksın, evlenmede de aynı durum sözkonusudur. örnekleri çok fazla sıralayabiliriz.
  din insanlara iyi şeyler nasihat eder, hangi din olursa olsun, genel olarak kötü hiçhir şeyi teşvik etmez, hatta men eder. bu ise çocuğun gelişimi için olumsuzluktan ziyade müsbet etki yapacaktır.
  • Soran
   Dünya'nın gidişatı ve bulunduğu durum ne yazık ki çizdiğiniz pembe tabloya uymuyor.. :)

   Yetişkin olduğunda verilen haklar da sadece 3. kişilere değil kendilerine de zarar vermelerini engellesin diye vardır. Örneğin cinsel içerik, ticari yükümlülük, alkol vs. örnekleri çok fazla sıralayabiliriz. Dinler bazen kötü şeyleri de teşvik eder. Siz bana din söyleyin ben size teşvik söylerim. Zaten neden bahsettiğimi de bildiğinizi varsayıyorum..
 • squeld
  923  
  bence yaşla alakası yok. isteyen istediği zaman araştırıp öğrene bilir. herkezin kendi aklı var aile temel şeyleri öğretmesi gerekli geriye kalan şeyleri kişi kendi araştırmalı kendi öğrenmeli ve sorgulamalı. sen cocuga zorla birşeyi öğretmeye çalışırsan çocuk onu anlamaz.
  • Soran
   Ben de önderimizin yaptığı, sonra miras bıraktığı sistemi daha da genişletelim diyorum. Çünkü şuan o sistemi de tamamen yıkmak isteyenler var. Sadece bu ülke için değil, nasıl ''Yurtta sulh, cihanda sulh'' benimsediğimiz hazine düşüncelerden biriyse, bu durumu bütün Dünya'da kökten halledebilecek bir sistemin fikrini savunuyorum. En azından bunu yapabilirim.
  • Cevaplayan
   kesinlikle ama şu anda onun mümkün oldugunu ve sonradanda olacagını sanmıyorum. din ve devlet işlerini ayırmak gerek. ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK BUNU ZAMANINDA BELİRTMİŞ AYIRMASSAN SIKINTI OLUR DİYE.
  • Soran
   Mevcut düzen için haklı bir tespit. Peki bunun tamamen denetlendiği ve korunduğu bir sistem olsa daha güzel olmaz mı?
  • Cevaplayan
   kesinlikle oyüzden yaş olayı artık okadar onemli degil aile namaz kılmayı duaları peygamberler hakkında temel bilgi vermesi bence yeterli cocuk aklı kestikce arastırıp bakarak öğrenir. başkalarından alıcagı farklı yalan-dogru bilgi ile bocalamaz benim düşüncem bu yönde..
  • Soran
   Aslında doğru yöndeyiz.Dini hala başka şeylerle karıştıran bir yetişkinler dünyasının çocuğuna seçme hakkı vermeden dini eğitim vermesi.. İşte asıl yön bu ve sorumuza çıkıyor. Daha yetişkini beceremezken ki bu dini bilmediğini gösterir, yetişkini bunu çıkarlar için kullanıyorken ki bu iki yüzlülüktür, çocuğuna nasıl eğitim verecek? Ya yanlış öğretecek ya da iki yüzlülüğü. Üstelik o yetişkinler de doğuştan eğitim aldı. Demek ki çocukluktan robot yetiştirildiğinde böyle oluyor. :)
  • Cevaplayan
   senınde haklı yonlerın var ama ben şu anda kendım sorumlu oldugum olaya bakarım ben. ama artıık ole bir hal aldıkki nerde bizim laikliğimiz nerde bizim milliyetciligimiz ozgurlugumuz.. bazı seyleri yok etmek adı altında dini kullanırsan ozaman sıkıntı olur. biz birseye inanıyorsak ona tabıkıde sahıp cıkcaz savas vercez. ama seni var eden degerleri ve kişileri yok edersen din adı altında ozmn sıkıntı dogar. bunuda yas ile alakası yok olay farklı yonlere kayıyo.
  • Soran
   Ben sadece kendi toplulumuz veya Müslümanlık ile alakalı söylemiyorum. Genel olarak din ve toplumlar hakkında söylüyorum. Eskiden bir bakın nasıl da din kullanılmış. En basitinden yapılan din savaşlarının büyük çoğunluğu dini kaygıdan ziyade ticari ve siyasi kaygı taşır. Hani kendi dinini dayatmak için yapılan savaş bile felaketken, üstüne bir de gizli amaçlarla savaşlar yapıldı. Her din ekonomi ve siyaseti yönetti ve hala yönetiyor.Gökle alakalı olan hep yere bulaştırılıyor.
  • Cevaplayan
   dostum ben dini kullanarak insanların kandırılmasına karşıyım. eskiden bu kadar basit degildi.
  • Soran
   Eskiden kadınlar daha kolay aşağılanıyordu ve erkeklerin kölesiydi, şimdi ne mutlu ki bazı yasalar sayesinde haklarını arayabiliyorlar. Gerçekten eski sistemle şimdiyi karşılaştırmak mı istiyorsunuz? Buna emin misiniz?
  • Cevaplayan
   sana tek bir soru sorcam.
   eskiden eğitim siz insanların oldugu ve bu tarz bilgilendirme olanakları olmayan insanların anlayışına bak bide günümüzdekine. ozamanlar en basıtınden kızlar kendi iffetlerini biliyodu şimdi ise malum. en basiti bu daha bunun gibi bir çok olay var. eskiden ailenin verdiği temel bilgi ve bu bilgilerin üstüne kurulan bir yapı vardı şimdi ise hiçbirşey yok. millete zorla birşey öğretemezsin...
  • Soran
   Yaşla çok alakası var. Eğitim bilimleri, bilinçaltı etkileşimleri, beyin gelişimi konularına göz atabilirsiniz. Hepsi ciddi uzmanlıklar gerektirdiğinden üniversite araştırmalarına göz atabilir veya bu konunun uzmanlarından mail yoluyla bilgi alabilirsiniz. O da olmadı siz de çocuk sahibi olacaksınız bire bir uzmanlarla da görüşebilirsiniz. O zaman yaşın neyle alakalı olup olmadığı ve hangi yaşın hangi önemi arz ettiğini çok iyi anlayacaksınız.
 • whatthebye
  -1  
  Ergenlikte bence.
 • LaParca
  -1  
  Küçükken verilmeli. Neden mi 18 yaşından sonra birey ilgi duymak istese bile dine zorlanır. Beyin gelişimini tamamlıyor çünkü..O yaştan sonra dine yönelmesi zor olur. Hem anlamadığım size dinin ne zararı var ? Ne zararı var da din eğitimine karşısınız ? Din eğitimi verilince topluma zarar mı oluyor ? Din eğitimi verilirken güzel ahlakta aşılanmıyor mu ? Din eğitimi verilirken hoşgörülü olmayı öğretmiyorlar mı ? Din eğitimi verilirken tüm herkesin kardeş olduğunu öğretmiyorlar mı ?(Eşitlik,hak, adalet öğrenilmiyor mu ?).Din eğitimi verilsin sonradan değiştirmek isterse o kişinin, bireyin bileceği iş değil mi ? Ne zararı var din eğitimi verilmesinin ? Ahlaksız, büyüklerine karşı saygısız, örf, adet , gelenek,saygısızlık ,sevgisizlik,kötü olan bir şeye mi yönlendiriliyor din eğitimi verilince. Tam tersi değil mi peki ? İstemiyorsanız verilmesini bu hakkınız zaten istemiyorum dersiniz bu kadar basit değil mi ? Size ne zararı var söyleyin şimdi ?
  • Soran
   Din savaşlarını araştırın, din için adam öldürme oranlarını dürüstçe araştırın kendi cevabınızı sağlayacaksınız. Basma kalıp robot yetiştirip, beyinlerine baş edemeyecekleri bir baskı ve ceza sistemi yerleştirdiğinizde insanların nereye doğru yöneldiğini görün. Evet bana ve topluma böyle bir zararı var. Müslümanlığın M'sini bilmeyen ama her yerde ultra müftü havasında dolaşan bir toplum var. Hepsi de doğuştan eğitildi. Bu nasıl?
 • X-the-Punisher
  2307  
  bu konunun tartışılması gereksiz.Zaten sen o eğitimi versende vermesende zaten kişi araştır kendi aklına uygun olanı seçer yada seçmez onu bağlar.Aziz Nesin bilenler bilir Türkiye de kendisinin ateist olduğunu açıklayan ilk yazardan.Bir Oğlu sünni müslümanmış.Kendisiyle hiçbir düsüncesi hiç uyusmazmıs.Yada tam tersi de olabilirdi müslüman aile yetişip ateist olan çok kişi biliyorum ben.Bunlardan biri eniştem.Kendisi öğretmendi
  Dedemler hacca gitmeden önce araplara boş yere para yedirmeyin falan derdi.Aklı selim olan kendi hesabını yapar zaten
  • Soran
   Size göre gereksiz bana göre gerekli. Hepimiz farklı düşünebiliriz. Burada çocuk hangi dini seçsin yarışması yapmıyoruz. O çocuğun kişisel haklarına saldırı var ve beyni ister istemez yıkanıyor diyoruz. Devlet nasıl ki internette istediğini yasaklatıp, piyasada istediği ürüne müdahale edebiliyorsa canı istediğinde bunu da düzenler. Böylece çevreden de aileden de etki en aza indirgenir.
 • mchtylmz94
  -1  
  18 yaş kavramı çok saçma. sen devlet resmiyette akıl baaline geliyorsun ama insanın ergenliğe ulaşması 15 16 değişiyor. bence çocukluğundan itibaren dualar öğretilmesi gerek ne alırsa küçükken alır. dinini en içten öğrenmesi gerek YAHUDİLER doğuştan itibaren dini çocuklarına öğretip yaşatıyor. dünyaya bakacak olursanız çekip ceviren israilli yadudilerdir. eskiden de OSMANLI devletidir... bence biraz düşünülmeli din eğitimi çocukluğundan itibaren verilmeli ama asla ALLAH yakar ALLAH çarpar gibi sözlerle allaha karşı korkutulmamalı. Allahı sevmesine sebep olmalıyız. o yüzden yahudilere azda olsa özenilmeli çünkü bizim atalarımızın geçmişte yaptığı gibi yapıyorlar. dini yaşayarak dünyaya hükmediyorlar. abartı olmuşsa affola
  • Soran
   Size göre dinsiz olanlar nasıl değerlendirilmeli?
  • Cevaplayan
   aile toplumun direği güzel düşünce ama bu çocukta sağlam temel atılmazsa topluma zararı olur. bunun sorumluluğu sende dir. o çocuk bir suç işlediğinde asla ahmet mehmet ali yaptı demezler. hasanın ömerin kaanın çocuğu yaptı derler. her şekilde sen zan altında kalırsın birde herşeyi kanuna dayama
  • Soran
   Saydığınız şeyleri din dışında da verebiliriz. Kaldı ki zaten bunlar yasal olarak da varlar. Madem her kişi kendi bacağından asılır bırakalım mantığıyla vereceği kararla asılsın.
  • Cevaplayan
   gibi yada senin istediğin gibi eğitemezsin. eşine annene babana herkeze saygısızlık yapar her insanı üzerse. bu senin sorumluluğun. her işlediği günah senn boynuna. o çocuk sana hesap sorar atlar güzel demiş "AĞAÇ YAŞ İKEN EĞİLİR"
  • Cevaplayan
   tamam bütün dinler için konusalım... bütün dinler hoşgörü şefkat sevgi saygı kimsenin canına malına namusuna zarar vermeme gibi konular alır. müslümansan hristiyansan yada yahudi her ne isen. senin en başta ahlak görgü kurallarını öğretmek zorundasın. sonra din eğitimi vermek zorundasın. fidana iyi bakacaksın ki büyüyünce sana ve memleketine ülkesine yada dünyaya hayırlı bir evlat olsun. ama yok 18 yışına bir girsinde hallederiz dersin valla kusura bakma. 18 yaşından sonra sittinsene onu kendin
  • Soran
   Bu konuda size katılamadığımı söylemek zorundayım. Ben sadece ülkemiz veya Müslümanlık için anlatmadım. Haklı olarak herkes böyle algılıyor. Ben çok daha büyük bir resimden bahsediyorum.
  • Cevaplayan
   ben demiyorum ki müslüman olmayanı öldürelim! böle bişe dersem zaten müslüman olamam ben kurandan bir ayet söyledim. evet tek din islamdır... burda herkez islamdan bahsediyor. onu konu alarak konusuyor diyebilirim...sende müslümansan çocuğuna küçük yaşta din ve ahlakı öğretmelisin. yoksa bu millete çokça zararı olur...
  • Soran
   Size göre öyledir. Açıkçası bunu savunmak da yasal olarak suç olmak üzere ülkemizde bilginiz olsun diye söylüyorum.
  • Cevaplayan
   bizde erken yaşta. yahudi hristyan verimesede olur. çünkü tek din islamdır
  • Soran
   Ben sorumu sadece Müslümanlar için değil bütün dinler için soruyorum.
 • maracaibo
  943  
  Bence dini eğitim küçük yaştan itibaren verilmelidir. 7-8-9 lu yaşlardan itibaren okula gitmeye başladığı zamandan itibaren verilebilir. Dini eğitim bir bütündür. Dini eğitim bir ahlak bilgisini de içerir. Ahlakın küçük yaşlarda özümsenmesi toplulumum açısından hem de birey açısından oldukça önemlidir. 18 Yaşlarında din bilgisi ve ahlak bilgisi ögretilirse bundan bir verim elde edilemez. Ağaç yaşken eğilir. 18 yaşına geldiğinde fırlamanın birisi haline gelmişte olabilir ona ne söz ne dayak adam eder.
  • Soran
   Aynen bahsettiğiniz sebep yüzünden objektif olunup dürüstçe bir dayatma yapmadan çocuğun aklı erene kadar kendi inanç sistemimizi dayatmamalıyız. Evrensel yasalar ve insan hakları ve erdemi aşılamalıyız. Böylece herkes uymuş olur. Tıpkı şuanda olduğu ve gelecekte daha da gelişeceği gibi. Senin dinin benim dinim diye diye insanlar bir birine zarar veriyor. Oysa belli bir anlayışla eşitlikçi bir yaklaşımla büyüyen birey daha sonra seçeceği dini daha mantıklı ve insani yaşayabilir.
  • Cevaplayan
   Şunu veya bunu yapma diyemiyorsun cünkü dayanağın temeline inanmıyor ki. Şu dine göre suç adam o dine de mensup değil. Ona göre kural yok. O yüzden her türlü naneyi yapabiliyor. Suç ve ceza kuralları ancak adamı frenliyor. O da olmasaydı zaten bir dünya düzeni ortaya koymak imkansızdı.
  • Soran
   O halde kendi çevreniz için söylediniz. Genel için konuşuyoruz öyle ele alabilirseniz daha sağlıklı olur. Ben de kendi çevremle başlarsam uçar konular. Genel nüfus, yüzde, istatistik, çalışmalar, deneyler vs. bunlar geçerli oluyor. Yani çoğunluğa bakarsak daha sağlıklı olur.
  • Cevaplayan
   Tesbitlerim var. Benim arkadaşlarımdan da ateist olanlar çok fazla. Saçma sapan ahlaksal sorunları var. Ciddi derecede tedavi görmeleri gerekiyor bence. Çünkü hiç bir yardı mekanizması yok beyinde. Otokontrol v.s sıfır.
  • Soran
   Bu konuda bilimsel bir çalışma var mı elinizde yoksa bu kendinize ait bir düşünce mi? Zira şuan dine bağlı olmayanları potansiyel suçlu ve hasta olarak nitelendirdiniz. Benim elimde de tam tersini gösteren bir araştırma var. Buyrun iddialarımızı resmileştirelim ister misiniz? Yok herhangi bir yere dayandıramıyor ve sırf sizin isteğinize uymuyor diye hasta ve suçlu ilan ediyorsanız ortada bir problem var demektir.
  • Cevaplayan
   Dinsiz oldugunda ateist oluyordur. Hiç bir dine bağlı olmayan kişilerin ruh ve sağlık durumları ne kadar iyise o kadar işte. Her türlü iş yapabilir çünkü onun için yaratıcı yok ve o yüzden ondan da korkmuyor. Dine inan birisi en azından korkacağı bir yaratan var.
  • Soran
   Bir saniye eğitimi falan geçtim, dinsiz olursa ahlaksız ve aşağılık mı oluyor insanlar?
 • yumuklusucurta
  -1  
  12.5 tan itibaren verilmeli . aklı ermeye başladığı an verilmelidir
  • Soran
   12.5?
 • Kretheus
  396  
  5 yaşında bir çocuğun " Abi bizi Allah yarattı, peki ama Allah ı kim yarattı?" sorusu bana "nasıl yani ya" dedirten en büyük olaydır.
  • Soran
   Çocuk beyni ve algısı inanılmaz gizemlerle doludur.. Şuan sizin karşınıza 6 maymun koyduğumuzda bir birinden ayırt etmekte zorlanırsınız. Ancak 5 yaşındaki bir çocuk 6 maymunu da ayırabilir ve tanıyabilir. Sebebi nöronların sayısı ve haberleşmesi oranının daha yüksek olması. Yine çocuklar manyetik alanları daha iyi tespit edebilir. Çocuklar muhteşem varlıklardır. :)
 • graia
  1322  
  küçücük beyinleri hiç bir ideoloji ve din ile doldurmak kimsenin hakkı değildir.
  • Soran
   Bravo.. Bilinçli bir yaklaşım.
 • çömez1
  1732  
  ağaç yaşken eğilir arkadaşım.sen o yaşa gelmesini beklersen o saatten sonra biraz zor öğretirsin.neden cinselliği 8 9 yaşlarında öğretmeye başlıyosun da dini 18 yaşını bekliyosun bu ne kadar mantıklı sence
  • Soran
   Soruyu açan kişi olarak ankete katılamam site zaten izin vermiyor. Kendi bildiğinizi yapacağınızdan hiç şüphem yok emin olabilirsiniz.
  • Cevaplayan
   farkettiysen tek bir kişi 18 den sonra demiş.o da sen değilsen tabi.neyse bu konu uzar gider.daha fazla konuşmaya gerek yok.sen kendi bildiğini yap ben kendi bildiğimi ok?*
  • Soran
   Yasalar böyle olursa ve nedeni mantıklı biçimde çocuklara anlatılırsa sorun olmayacaktır diye düşünüyorum.
  • Cevaplayan
   aynı şeyden bahsediyoruz ama beni neden anlamak istemiyosun onu anlamıyorum gerçekten.ben şahsen zamanında üzerime düşeni yapar gerekli eğitimi veririm.benim öğrettiklerim ona ters gelirse yapacak bişey yok ama yapmak ister de ben öğretmemiş olursam bunun hesabını çocuğuma veremem.neden öğretmedin dediği zaman ezilir yerin dibine geçerim
  • Soran
   Evet size göre öyle bir başkasına göre öyle değil. Çocuğunuza göre de öyle olmayabilir. Büyüdüğü zaman ona göre öyle olmayanı ona dayatmanız, aranızda tamiri mümkün olmayan bir takım sorunlara neden olabilir. Bu vakayı çokça gördüm.
  • Cevaplayan
   madem ki yaratılış sebebin sınavdır ve bu kuralların tümünün adı dindir o zaman dinin alternatifi olamaz.
  • Soran
   Değişmeyebilir. Bunun garantisini kimse veremeyecektir. Ancak biraz yukarıda örneğini görebileceğiniz seviyesini tamamlayamamış hoşgörü ve ahlaktan uzak kendini tam Müslüman sananlar da var. Toplumun çoğunluğuna bakarak konuşuyorum. O vatandaş gibi çok var. Demek ki şimdiye kadarki sistemde bazı değişiklikler yapmanın zamanı gelmiş. Şimdiye kadar dünya iyi bir yer olmadı ben alternatif bir düşünce sunuyorum sadece.
  • Cevaplayan
   din eğitimini 18 yaşından sonra verince bu durum değişecek mi? bu birbirini katletme olayı dinle alakalı değil hem.hoşgörü eksikliğinden dolayıdır.bunu da yine küçük yaşlarda vermek gerekir.benim anlatmak istediğim şey cinsellik öğretilmesin din öğretilsin değil tabiki de.eğer bi konuda ciddi eğitim verilecekse bu küçük yaşlarda olmalı.e malum ağaç yaşken eğiliyo
  • Soran
   Anladım. Sizin inançlarınız dışında konuşamayacağız. Siz kişiselleştirmeye devam edeceksiniz sanırım. Geneli objektif biçimde ele alamayacağız. Şeytan da dininiz de size aittir. Bir başkasına göre de makarna dini gerçektir. Siz, o, biz, siz, onlar herkes böyle düşünüyor. Böyle oldukça bir birini katleden ve nefret eden bir dünya oluşuyor. Bunu neden görmek bu kadar zor?
  • Cevaplayan
   bu korku değil arkadaşım bişeyleri yaşanmışlıklara dayanarak tahmin etmek.evet insan güzel gördüklerini seçer ama şeytan sadece dünya için güzel olanları gösterir.ahiret için olanlar zor gelir nefse.bu yüzden böyle söylüyorum
  • Soran
   Bu bir korku. Neden uzaklaşmalarından bu kadar korkuyorsunuz veya neden illa uzaklaşacaklar korkunuz var? İnsan güzel ve iyi olanı seçmez mi zaten?
  • Cevaplayan
   çünkü o yaşa kadar dinden bi haber yaşamış birine din anlatmaya kalkarsanız iyice dinden uzaklaştırabilirsiniz.ayrıca eli kolu bağlı birini dövmek benzetmesi çok saçma.az önce de dediğim gibi din dayatmalarla öğretilmemeli.elden ne geliyosa yapılır anlatılır öğretilir en iyi şekilde sonra uyup uymamak yine ona kalmış.kimse kimsenin kafasına silah dayamıyo bu ülkede dini yaşasın diye.hiç öğretmeyip te o saatten sonra harekete geçmektense zamanında öğretip tercihi ona bırakmak çok daha mantıklıdır
  • Soran
   Tamam çok güzel de bu sizin kendi inancınız. 18 yaşında kendi başına birey olabilecek birine neden dayatıyorsunuz? Eli kolu bağlı birini dövmeye benziyor bu. Madem çok güzel ve mantıklıdır sizin kendi inancınız ki bu hangi din olursa olsun fark etmez, madem en güzelidir 18 yaşına gelmiş (elleri ayakları çözülmüş) bireye neden anlatmıyorsunuz?
  • Cevaplayan
   inanıp inanmadığını bilmiyorum ama tüm dinlerde yaratılış amacı yaşamak değil sınava tabi olmaktır.bütün ömrün boyunca sınavdasındır ve sonunda ya cezalandırılırsın ya da ödüllendirilirsin.mastürbasyonu bilmeyen biri için bi ceza ya da ödül yoktur ama dini bilmeyen uygulamayan için vardır.bu yönden bakarsan bunları sayması ve uygulaması büyük bi zorunluluktur
  • Soran
   Aslına bakarsanız din ahlakı ile tamamen yetiştirmek isterseniz şeriat gelmelidir. Onun dışında din ahlakı ile yetiştirilemez. Bu basit ve gerçektir. Ülkemizde şeriat gelemeyeceğine göre (suç olduğu için) bu din ahlakı ile yönetme zaten olmaz. Olmamalı da yoksa ülkemiz baştan bunu seçmezdi.
   Gelelim mastürbasyon sormasına. Bunu sorması çok doğal ve sağlıklı. İslam'ın şartlarını saymak zorunda mıdır? İşte bahsettiğimiz konuya geldik. Çocuğun neden bunu saymak zorunda olduğunu düşündünüz?
  • Cevaplayan
   yine aynı şeyi söylemek zorunda hissediyorum kendimi.çocuk din ahlakı üzerine yatiştirilmeli bence.ama şöyle bi durum var ki daha sağını solundan ayıramayan bi çocuğa kalkıp ta eğilip kalkmasını öğretmeyi din eğitimi olarak görürsek bu dinden soğutmaya anlamsız görmesine bile sebep olabilir.mantıklı düşünmek lazım bu konuda.eğer 13 14 yaşındaki bi çocuk kalkıp ta mast ı soruyo da islamın şartlarını sayamıyosa bu kötüye gidişin göstergesidir.
  • Soran
   Bakın o soruyu orada soran ben değilim. ''Siz soruyorsunuz'''' diye nitelendirmeniz beni bir kategoriye soktuğunuzu gösteriyor. Hangi kategoriye soktunuz bilmiyorum. Şimdi o soruyu cinsellik bölümünde soran varsa zaten bu konuda eğitimini almadığını anlıyoruz. Ped sağlıkla alakalıdır. Bunu şimdi öğrendiyseniz demek ki sizin de eğitiminiz bu konuda eksik. Evet olabilir ama keşke dini eğitimden önce bu tür konular daha çok işlense. Sağlılığı cinsellikle karıştıran bir topluma dönüşüyoruz.
  • Cevaplayan
   değil midir? neden bu konuyla ilgili sorularınızı cinsellik bölümünde soruyosunuz o zman?sen benim cevabımı değil kendi bilmek istediğini aldın arkadaşım
  • Soran
   Pedi cinsellik olarak algılıyorsunuz yani? Peki ben cevabımı aldım.
  • Cevaplayan
   öğretilmiyo mu? kız çocukları ped kullanmasını iç güdüsel mi öğreniyo mesela?
  • Soran
   Cinsellik 8-9 yaşında mı öğretiliyor? Cinsellikten kastınız tam olarak nedir?
 • 1neo1
  914  
  Din inanç en büyük ihtiyaçtır. Küçükken doğru ellerce verilmeli ki sonra yanlış bilgilerle inanmasın ya da dinsiz kalmasın...
  • Soran
   Bu en büyük ihtiyaç olması saptamasını neye göre yaptınız?
 • gezgin76
  1861  
  çocukların anne karnındayken duyduğunu algıladığını anne üzüldüğü zaman üzüldüğünü ,sevindiği zaman sevindiğini bu günkü bilim adamların ispatlamış durumda o nedenlede çocuklara din eğitimi anne ve babanın evlenmesiyle başlar karakteri düzgün iki insanın evlenmesiyle çocuklara anne karnındayken başlayan bir eğitim vermeleri ile başlar
  • Cevaplayan
   teşekkür ederim.
  • Soran
   Evet anne karnındaki etkileşimleri ben de bizzat çalışmalarda gördüm ve bu araştırmalara şahit olma şansına eriştim. Anne karnında eğitim konusunda size katılıyorum, dini eğitim konusunda katılmıyorum.
 • joeblack18
  15099  
  7 yaşından itibaren...
 • sean3772
  7182  
  biray kendi araaştırıp öğrensin böylece körü körün ebilmeden inanacağına aklıyla karar vrip kendi doğrularını yaşamış kendi seçimleriyle yargılanmış olur
 • Derinmor
  -1  
  Doğduğu andan itibaren
  Ve
  Fark etmez
  İkisi gercekten zıt
  • Soran
   Evet şık eksik anlatım biçiminde olmuş. ''Doğduğu andan itibaren, ne zaman verilirse verilsin, fark etmez'' olmalı. Bu şekilde düzeltmiş olayım sayenizde teşekkürler.
 • ntg2000
  4822  
  Doğduğu andan itibaren verilmesi gerekir. Ailenin yönlendirmesini doğru buluyorum.

  Bu konuda bir çok şeyi değerlendirebiliriz. Atatürk sevgisini mesala. 5 yaşındaki çocuğa atatürkü sevdirmeye çalışmak ne kadar doğru beyin yıkamakmıdır gibi..

  Bence Ailenin kendi çocuğunu istediği yönde yetiştirme hakkına güvence sağlanmalıdır. bu ailenin en doğal ve tabi hakkıdır diye düşünüyorum.

  Tüm siyasi dini konular için söylediklerimi savunuyorum.
  • Soran
   Katılım ve sohbet için çok teşekkür ederim. İyi akşamlar diliyorum.
  • Cevaplayan
   kavga etmiyorum asla.
   dinde sizi seviyor.
   biliminde kanıtı tartışılır diyorum ya sosyal bilimlerde özellikle. insan davranışlarını incelerken çok kesin sonuçları elde etmek mümkün olmadığını düşünüyorum. insan bu kadar basit bir yaratılışa sahip değil. neyse söyleyeceklerimizin bittiğini bende düşünüoyurm. o yüzden.
   iyi akşamlar diliyorum.
  • Soran
   Size göre sabit.. Kanıtı olmayan bir mesele. Bilim kanıtla ilerler. Sahi bilim ve din karşılaştırması yapmayacağız değil mi? Tanrı bilimi döver, bilim tanrıyı siler bu çok anlamsız bir tartışma konusu olur.. Siz inanacağınıza inanıyorsunuz zaten değil mi? O halde bilimle kavga etmeyin. Bilim sizin için var, bilim sizi seviyor, sizin için ilerliyor. Sizin hayatınızı ispatlı olarak bilim kurtarıyor. Dünya dışında ispatı olmayan her şey için bir inancınız var zaten.Dünya işleri insana kalsın bence.
  • Cevaplayan
   Bilimde gün geçtikçe değişen bişedir. yani yenisi ispatlanana kadar doğru olan eldekidir.
   Biz zamanlar dünyanın tepsi olduğunu söylemeleri gibi.
   dinin doğruları gelip geçici değildir. sabittir.
  • Soran
   Bilim maymundan geldiğimizi düşünmez. Böyle bir yasa yoktur. Sadece bazı bilim insanlarının üstünde durduğu bir teoridir. Bilimin güzel yanı da budur, dogma yoktur. Din ise dogmadır. Çağ dışı olan kısımları varsa bile değiştirilemez. Böyle kalmaya devam etmemesini dilerim ama kalıyor. Yapacak bir şey yok.. Şimdilik...
  • Cevaplayan
   Maymundan geldiğimizi düşünmek gibi. Evet bu böyle kalmaya devam etsin.:))
  • Soran
   Din vs. Bilim.. İşte her zaman bütün dünyayı meşgul eden çıkmaz nokta. Bu böyle olduğunda her şey tıkanır. Ben bilimi savunacağım için dininize karşı saygısızlık olarak algılayabileceğiniz ve dininiz tarafından yasaklanan düşünceleri dile getireceğimden tıkanık kalmalıdır. Bu hep böyledir.. :)
  • Cevaplayan
   TABİKİ bilim her zaman doğruyu söylemez. Özelliklede sosyal bilimler.
  • Soran
   Bilimsel olarak değil, kendi bildiğimize göre hareket etmek en doğrusu diyorsunuz. Elbette bu da sizin tercihiniz.
  • Cevaplayan
   dini yaptırımlardan muaf değil tabiki. çocuklar erkeklerde 12 kızlarda 9 yaşında akıl baliğ oluyor. artık sorumlulukları başlıyor. bunu 9 yaşına girdiği an anlamamakta lazım tabi. o yaşlarda olarak anlamalıyız. bu sürece gelinceye kadarda onları buna hazırlamak ailenin görevi olduğunu düşünüyorum. ondan sonraki süreç aile ve çocuğun ortak yürüttüğü süreç ve son olarakda çocuğun artık ailesine ihtiyaç duymadan devam ettiği süreç. çocuğa din öğretmen gerekli ve çok önemli bir eylemdir.
  • Soran
   Ben 18 savunmuyorum zaten. Şıklara koymak zorundaydım. Hiçbir şeyi öğretmeyelim değil, baş edemeyeceği şeyleri öğretmeyelim. Zaten çocuk dini yaptırımlardan muaf değil mi? Onu ilgilendirmeyen bir şeyi neden kafasına sokup yırtıklar oluşturuyoruz? Çocuğa din öğretmek gereksiz ve riskli bir eylemdir. Bu bilimsel olarak böyle. Biz insan beyni, bilinci ve bilinç altıyla çalışıyoruz. Tespitlerimizi sunuyorum ilgilenene.
  • Cevaplayan
   bende bu bilgiler çocukken öğrenilir diyorum. öbür açıdan baktığımızda hiç bir şeyi çocuğa öğretmememiz gerekir. çocuk kendisi büyüsün öğrensin bizene.bu doğru değil.

   herkes çocuğunu istediği doğrultuda küçüklükten yetiştirmeli diye düşünüyorum.insanın 18 yaşında olgunlaştığınıda düşünmüyorum. insan ölümüne kadar olgunlaşmaya devam eder.

   18i kim belirliyor? ben doğru bulmuyorum.
  • Soran
   Pekala ben sorumu profesyonel gözlemlere dayanarak sormuştum.İslamiyeti veya herhangi bir dini, ne kadar ve nasıl bilirsek bilelim, çocuğa aktarıldığında ağır geliyor. Mantık çarpışması yaşıyor. Bilinçaltında onarımı zor yırtıklara sebep oluyor. Sadece din değil ama ilk üç sıralamada din de var.Üstelik yeri büyük.Ben bu yüzden verilmesin diyorum.Dinin en basit maddelerinden günah kavramını ceza kavramıyla birlikte sunmak zorundasınız.İlk olarak işler orada kopuyor.Benim derdim insan sağlığı. :)
  • Cevaplayan
   Yine başa döndük. Dediğim gibi insanların çoğu islamiyeti tam olarak anlayamıyor. Ben olması gereken üzerine konuşuyorum. süzgeç kalitesinin aynı olduğunu farzediyorum.
   çünkü senin gibi bakarsam kime göre kaliteli kime göre kalitesiz sorunu ortaya çıkıyor.
   senin cevaplarda bahsettiğin değerleri bende önemsiyorum. üstüne üstlük birde dini değerleri hesaba katıyorum. bu anlamda bakıyorum.
  • Soran
   Süzgeç kalitesi ne alemde ona bakmamız lazım. Birinin sırf bir dine inanıyor diye süzgeci daha kaliteli veya daha kalitesiz deme durumumuz yok. Süzgeçlerin sayısı değil, kalitesi önemli sonuçta. Yukarıda da mesela İslami süzgece sahip olup sızdıranlar oldu. Anlıyor musunuz?
  • Cevaplayan
   hayır yanlış anladınız. sizin bir düşünceyi harekete geçirmek için kullandığınız süzgeç benim düşüncemi harekete geçirmek için kullandığın süzgeçten daha az filtreye sahip. ARamızdaki fark bu. üstünlüğümüzle ilgili bir şey söylemedim.
  • Soran
   Siz benden daha üstünüz yani doğru mu anladım?
  • Cevaplayan
   benim size göre yapma ihtimalin daha düşük çünkü ben sizin önemsediğiniz değerlerin yanı sıra dininde ne söylediğine bakıyorum. bu kadar basit.
  • Soran
   Yapma ihtimalimi nasıl anladınız onu merak ediyorum. Dedektör mü var elinizde? Tanrı size özel bir yetenek mi bahşetti? Siz insanları inanışlarına göre yargılama işini nasıl sahiplendiniz? İnancınıza göre bu ahirette olmuyor mu? Bu işin özel yazmanları, melekleri ve bizzat yaratıcı ilgilenmiyor mu? Siz kimin içinde ne olduğuna ''Müslümanım'' veya ''Değilim'' dediği zaman mı karar veriyorsunuz? Çok acı..
  • Cevaplayan
   potansiyel olarak düşünürüm sadece. Yapma ihtimalin yüksek diyorum kesinlikle yaparsın demiyorum. istisnalar illaki olacaktır. Ben genel yorumluyorum.
  • Soran
   Ben bir dine bağlı değilim mesela. Bana ne yapılmalı? Hapise mi atılmalıyım, dövülmeli miyim, öldürülmeli miyim, kliniğe mi yatırılmalı mıyım? Benim hakkımda ne düşünülmeli?
  • Cevaplayan
   Yetmez sorduğun bütün soruların cevabı evettir.
  • Soran
   Neden? Dini olmayan, dine bağlı olmayan birinin ne zararı olur ki? Ahlaksız mı olur, merhametsiz mi olur, katil mi olur? Sırf bir dinin cezasından korkmuyor olması onu her türlü erdemsiz olmaya mı iter? Kendi insanlığı ve medeni yasalar yetmez mi insan olmaya?
  • Cevaplayan
   Gördüklerimi bildiklerimi söylüyorum. Dinlerin hç biri savaşmayı emretmez. benim en çok korktuğum şey dinsizliktir.
  • Soran
   Tek taraflı bakıyorsunuz. Başkalarına göre de İslamiyet, başkalarına göre Hristiyanlık, başkalarına göre de Yahudilik katliamlara sebep olmuştur. Herkes kendi penceresinden baktığı sürece de birileri katliam yapacak ve bir birini suçlamaya devam edecek.
  • Cevaplayan
   En büyük katliamı dinsizlik adına komünizm yapmıştır. Çinlerin şu anda bile uygur türklerini nasıl katlettiğini görüyoruz. islam hiç bir zaman savaşı başlatan taraf olmamıştır. Kafirun suresinde Allah Sizin dininiz size bizim dinimiz bize diyor. Bakara suresinde dinde zorlama yoktur diyor. Peygamberimiz medine site devletini kurduğunda 54 maddelik anayasında hristiyan hristiyanca müslüman müslümanca yahudi yahuce müşrikte müşrik gibi yaşacayacak ve kimse birbirlerinin hukukunu çiğnemeyecek...
  • Soran
   Bunu hadislere sığdırıp yapanlar var. Bir de bazı ayetleri böyle yorumlayanlar oluyor. Ya dost edinme hiç ilişki kurma deniyor, ya öldür diyor, ya da dinini değiştireni öldür diyor. Bunu savunup asıl Müslümanlık budur, bunun dışına çıkan da dinden değildir diyen var. Bu sadece İslamiyet için değil diğer dinlerde de var. Öyle bir yere geliyor ki, dinini yaşaman için her şey mübahtır noktasına varıyor. İşte böyle böyle toplumlar bir birini katlediyor.
  • Cevaplayan
   kendi dinine uymuyor diye başkasını öldürmek diye bişe varmı dinde?
  • Soran
   Kendi fikrine uymuyor diye bir başkasını öldürmek ''insani özelliklerin değer bulduğu nokta'' değildir. İyi ki dinlerle yönetilen bir yargı sistemimiz yok. Biri sizi öldürmeye çalışır kendinizi savunursunuz bunu anlarım da sırf fikri uyuşmuyor diye hakaret etmek, tahrik etmek, saldırmak, dövmek veya öldürmek bunu anlayamam. Bunun insani hiçbir değerle bağdaşır yanı olamaz.
  • Cevaplayan
   ilk tespitin doğru dünyanın çoğu dini anlayamıyor. Kim anlatacak? Din adamları ve alimler anlatacak. kimse anlamıyor demekte yanlış gerçekten dinini gereği gibi anlayan ve yerine getiren insanlarda var. Dinler insanın doğasına tabiki uygun değil. insan doğasıda hayvan doğası gibi güçlü zayıfı ezer düşüncesi üzerine kurulu. Din insani özelliklerin değer bulduğu noktadır. gücün aklın fikrin iradenin kontrollü ve doğru kullanılması noktasında bize faysa sağlar. insana değer kadar.
  • Soran
   O halde Dünya'nın neredeyse çoğu dini anlamıyor diyebiliriz bu önermeye göre. Peki kim anlatacak? Yaklaşık 3000 yıldır semavi dinleri kimse anlamıyor. Öyle ki sürekli bu dinler 3 kere güncelleniyor mecburen. Demek ki insanın doğasına çok uygun olmayan bir sistem işleyegelmiş..
  • Cevaplayan
   Dünyadaki savaşların nedeni din değil. dini anlamamaktır. herkes dine göre yaşasa zaten savaşacak konu kalmaz.
  • Soran
   Dünya'daki savaşların ve cinayetlerin içinde din etkisi payını hesaba katarsak otokontrolün pek sağlanamadığı görülüyor. Yasalar değiştirilebilir, iyileştirilebilir, mantık ve bilimle bütünleşik yürütülebilir ama din böyle değildir. Neyse odur. Farkı bu.
  • Cevaplayan
   Yasaların uygulanması devletin bu iş için görevlendirdiği kişilerce belirlenir. yakalanmaz iseniz bir sorun olmaz. Ancak din kuralları insanın nefsini kontrol etmesini sağlar. insanın kalbine bir otokontrol mekanizması yerleştirir. birbirinden biraz farklı şeyler bunlar. Yaratıcı herşeyi bilir her şeyi görür. Devlet herşeyi görmez. buda insanı başıboş bırakır.

   Hattta şöyle bişede düşünebiliriz. Bir insanı daha 18 yaşına gelmeden kendi yasalarımıza tabi tutmak ne kadar doğru?
  • Soran
   Bence din öğrenmemesi başı boş hale gelmesiyle çok ilgili değil. Sonuçta yasalar dinlerden bağımsız işliyor ve yasalara uyulduğunda başı boşluk yaşanmaz diye düşünüyorum.
  • Cevaplayan
   böyle bir şeyin uygulanabilirliğini asla düşünmüyorum. bir insanı özgür bırakacağım diye 18 yaşına kadar başı boş bırakmak doğru değil. hiç bir yerdede uygulandığını sanmıyorum. umarım böyle devam ederiz.
  • Soran
   Keskin ve net biçimde görüşünüzü paylaştığınız için teşekkürler. İnsan haklarına aykırı olsa da dediğiniz ve istediğiniz gibi ne yazık ki şuan durum. Diktatörlük nasıl ki suçsa, bu da çekirdek diktatörlük aslında. Yakında kanunlarda bunun yasaklanmasını umuyorum. Ülkemizde çok çok uzak bir gelecekte belki olur.
 • Igotbored
  2376  
  3 yaşından sonra falan azar azar:)
  • Cevaplayan
   rica ederim:D
  • Soran
   Ben profesyonel olarak bilinç altı etkileri, hipnotizma, manipülasyon sanatı, beden dili, hipnotik dil kalıpları vs. konularını işleyen bir merkezde yönetici ve ortaktım. Bu işlerin peşindeyim ve çok doğru henüz tam çözülemedi ama çözebildiğimiz kadarıyla bilimsel olarak konuşabilecek durumdayım. Uğraşmak olarak algılamamazını dilerdim. Kendi adıma üzüldüm bu konuyu ve benimle fikir karşılaştırmasını böyle gördüğünüz için. Yine de teşekkür ederim katılım için..
  • Cevaplayan
   bilinçaltı falan etkileri daha tam çözülememiş..sen ne işler peşindesin:P neyse uğraşamıcam ne yazsam üzerine bir laf koyucaksın zaten:) ii geceler
  • Soran
   Yanlış anladınız.. :)
   Kişisel algılayamayacağımız bir konu bu. Bana da kimse bunu aşılamadı yav.. :D Herkese de aşılanıyor demedim. Bilinç altının işleyişi çok gariptir ve herkeste aynı etkiyi yapmıyor. Siz cevabınızda karmaşıklığına değindiniz ben de değindiğinizi detaylandırdım. Hem burada suçlama yok, durum tespiti var. Neden suçlama olarak algılıyorsunuz?
  • Cevaplayan
   kimse öyle bir mesaj vermiyor.. bana kimse böyle bir mesaj vermedi..sana ne verdiler bilmiyorm,
   seri katiller adam öldürdü suç dindarların oldu..vay arkadaş
  • Soran
   Bir de canlının yaşama hakkı din olmadan da verilebilir. Çocuğa günah(ceza alacaksın ve kendini çok kötü hissedeceksin ve hatta bu baskı belki seni seri katil edecek) mesajı vermek yerine o canlının doğaya katkısı, neden var olduğu ve bizim gibi yaşamayı hak ettiği öğretilebilir.
   Not: Seri katil veya normal katil profilleri en çok dini inancı baskın kişilerde görülmüştür.İstatistik kurumuna bilgi alma talebiyle başvurabilirsiniz.Diğer ülkelerin istatistiklerine de ulaşmanız kolaydır.
  • Soran
   Çok güzel bir yere değindiniz.Tv hakkında dediklerinize katılıyorum.Bilinçaltı saniyede 4.5 milyar veri işler.Ancak önem ve etki mekanizması farklıdır.Önce aile bireylerinin davranışları ve sundukları gelir.Sonra da çevresindekilerin.Bu kapsamda aile istemezse ve kanunlar da buna uygun olarak değişirse çocuğun 18 yaşına kadar bunları birincil çemberden alma zorunluluğu kalmaz.Çevreden alacakları ise toplum biraz olsun değiştirilebilirse kısmen azalır.İnternet çağında biraz zor ama olsun.
  • Cevaplayan
   bilinçaltı dediğimiz zaman ne olduğunu bilmek gerek ki bu şey çok karışık..öyleyse çocuğun yanında televizyonu da açmayalım..haberlerin ilk saati her zaman felaket haberidir mesela bizim ülkemizde..bir karıncayı ezme çünkü onunda yaşamaya hakkı var bu günah dediğimizde, bunu çocuğun bilinçaltına sokulan bir şey olarak değil, yerleştirilmesi gereken bir olgunun parçası diye düşünüyorum.
  • Soran
   Yani kişinin vicdan, akıl ve mantık sürecinden geçirerek edineceği din inanışı yerine, küçük yaştan itibaren bilinç altına sokulanları daha sonra vicdan,akıl ve mantık süzgecinde kalıbına uydurması mı daha uygundur?
 • epiktetos
  -1  
  Dini eğitim verilmesi ahlak ve terbiye vermek gibi bir mantıkla yapılır .Küçükken yerleşir 18 yaşında bir insan küçükken ahlak ve terbiyeli yetiştirilmemişse bunu 18 yaşında veremezsiniz .Dini eğitim de böyledi 18 yaşında vermeye başlarsanız çuvallarsınız .
  • Cevaplayan
   Ben teşekkür ederim gerçekten cevaba ihtiyaç duyan sorular sorduğunuz için .
  • Soran
   Bravo.. Size saygı ve sevgi duydum. Bu toplumun bilinçli bir üyesi olduğunuz için de teşekkürler.
  • Cevaplayan
   Umarım insanlığın bir din olduğunu ve herkesin ona iman ettiğini görürüm .
  • Soran
   Mesela şuan 4. sınıf müfredatında resmi olarak. Bunun devlet eliyle yapılması da bence doğru değil. Yasal olarak hem ailenin hem de devlet kurumlarının çocuğu dini ve siyasi olarak manipüle etmesinin suç olarak kabul edildiği bir Dünya'yı umarım ölmeden görebilirim.
  • Cevaplayan
   ... dini eğitimi okulların vermesinde herhangi bir sakınca görmüyorum çünkü yobaz bir ailede yetişen çocuk geleceğin yobazı olacaktır muhtemelen .Ama okulda yetişen çocuk dinin vicdan işi olduğunu ,zorlama olamayacağını ve seçim şansının olduğunu bilecektir . Bir insanın seçim şansı varken olmadığını düşünmesi kadar korkutucu bir şey yoktur .
  • Cevaplayan
   "Hayatını etkileyebilecek psikolojik zorlama ve manipülasyon da psikolojik şiddet değil midir? " Şüphesiz şiddettir . Kimse bir insana eşyaymış gibi davranamaz anne-babası olsa dahi . Yasalar bu konuya halihazırda el atmışlardır zaten ,reşit olmayan çocukların üzerinde ebeveynlerinin kanunlarca belirlenmiş hakları vardır .Dini bütün bir çocuk ya da potansiyel bir katil ya da geleceğin bilimadamlarını yetiştirmek tamamen ailenin kararlarına bağlı.Her türlü manipülasyona açık çocuklar bu yüzden..
  • Soran
   Çok güzel anlattınız. İşte bu yüzden yasalar bu konuya el atmalıdır. Tıpkı çocuğunuza en ufak şiddet uyguladığınızda artık çocuğu sizden almaları ve hapse girme gibi yaptırımların olduğu gibi. Çünkü hiçbir ebeveyn çocuğuna şiddet uygulayamaz %100 yasaktır. Peki hayatını etkileyebilecek psikolojik zorlama ve manipülasyon da psikolojik şiddet değil midir? O halde bu konuda böyle alınmalıdır.Toplumumuz için cüretkar bir yaklaşım olduğunun farkındayım ama bunu önermek zorundayım sesli biçimde.
  • Cevaplayan
   --- gideceğine biat etmiş bir ebeveyn işini şansa bırakıp çocuğa verilecek eğitimi çocuğun 18 yaşında yapacağı tercihe bırakır mı ? :)
  • Cevaplayan
   Sorun çok güzel bunu belirtmem gerekir öncelikle .Ama olaya iki açıdan bakıyorum birincisi ;din bilim midir ? Dogmalarla dolu olan bir sistem bilim olabilir mi ? Ve gerçekten bir gereklilik midir ? Eğer bir aile bu sorulara " hayır " cevabını veriyorsa ,bence çocuklarına hiçbir dini eğitim vermelerine gerek yok .Ama bu sorulara " evet " cevabını veren bir aile dini inancının getirdiği sevap ,günah ,ahiret ,cennet -cehenneme inanmış oluyor .Peki bunlara inanan dinini bilmezse cehenneme ---
  • Soran
   Şimdi daha iyi anladım. :)
   Sorumda sizin dediğiniz durumdan dolayı oluşan dini eğitim sistemini aslında sormak istedim. Bunu yapmak dürüst bir davranış mıdır, çocuk gelişimine ve kişisel haklara uygun mudur sizce?
  • Cevaplayan
   Şüphesiz verilebilir .Ben dini eğitimin gerekliliğini savunmuyorum kesinlikle .Hiçbir din olmadan da insanlar aynı şekilde belki de daha iyi şartlar altında yaşayabilir . Demek istediğim inanan biriysen ve çocuğuna dini eğitim vermek istiyorsan bunu çocuk 18 yaşına geldiğinde yapamazsın zira din eğitimi matematik ,fizik ,fen ya da müzik eğitimine benzemez .Umarım melalimi anlatabilmişimdir .
  • Soran
   Ahlak, terbiye ve haklar, din haricinde verilebilir mi peki?
 • ayrilikbitmeli
  693  
  Din eğitimi aileden başlar bu bir kesin . Öğrenim hayatındaki eğitimine gelince dini tanıtma amacıyla ilkokul 6. Sınıfta başlamalı ama derin din konularına inilmemeli . Ve sadece 11. Sınıfta detaylı bi şekilde işlenmeli ve derse girme mecburiyeti olmamalı . Zaten eğer çok aşırı öğrenmek istiyorsa İmam Hatip Liseleri var oraya gider . Bu kadar basit . Aşırılaştırmanın bir anlamı yok çünkü aşırı ısrar yıldırır bezdirir tiksindirir . Gençlerimizi güzel dinimizden tiksindirtmenin bi alemi yok her şey tepemizdekilerin elinde .
 • YalanDunyam
  50  
  Ne din eğitimi verilsin, ne ahlak, ne inkilap, ne örf, ne Atatürk sevgisi...
  18 yaşına kadar eğitim almadan büyüsün, sonra eğitimdeki kritik dönemi geçmiş olmasına rağmen şanslı ise kendi rızası ile (askerlik, iş, evlilik ) zaman bulursa öğrenir.
  Ya da anarşist olur dağa çıkar PKK lı olur nitekim onlar da marsist dinsiz.
  Toplum kuralları da olmamalı, dayatma olmamalı çocuğa 18 yaşına kadar istediğini yapsın. :) Ankete baksana verilmeli, anketin kendisi bile dayatma içeririyor. Reşit olmuş kişiye neyin verilmesi gerektiğine kim karar veriyor, sanırım en büyük sorun burada reşit birisine birşeyin verilmesi ile çocuğa verilmesinden daha kötü birşey olsa gerek. :)
  • Soran
   İlk mesajınızda aslında mantıksız olduğunuzu anlamıştım haklısınız.Derin analiz yeteneğinizi övemeyeceğim zira isabetli olmadı. Siz tanımadığınız insanları beyhude analiz etmeye çalışmak yerine, girip cevap yazmayı seçtiğiniz sorulara mantıklı şeyler yazmayı tercih edebilirsiniz. Sorduğum soru ile anlattıklarınız normalde bağlantılı olmaz tabii ki ısrarla bağdaştırmak istemediğiniz sürece. Kişilik veya yaşantı hakkında değil, size sorulan hakkında cevap yazın.Amacınız başka değilse elbette.
  • Cevaplayan
   Sizinle yazışacak zamanım yok üzgünüm. Siz ilk mesajımı gayet iyi anladınız Ama sizin içinde üzüldüm, sanırım zor bir çocukluk dönemi geçirmişsiniz. Umarım aradığınızı bulursunuz, ya da neyi amaçlıyorsanız onu. İyi geceler
  • Soran
   Reşit olduğunda kendisine dayatılabilecek şeylerden koruyabiliyor insanlar kendilerini(kısmen). Toplum kuralları derseniz bunu sağlayan yasalar var zaten bunlar öğretiliyor ve bence gayet de yeterli. Lakin derseniz ki yetmez, şeriat olsun konu başka bir yere gider.
   Ayrıca terörist olan zaten suç işleyeceğinin farkında. Öldürülmeyi veya hapsa girmeyi seçmiştir. İnsanların marksist olması veya olmaması da kendisinin seçimi olmalı bizi ilgilendiren bir şey değil ki.
   Anket nasıl olmalı mesela?
 • Filozofff
  -1  
  İnsanların kendi çocuklarına küçük yaştan itibaren dini eğitim vermelerini çok doğal ve doğru karşılıyorum. Müslüman olsun, Yahudi olsun, Hristiyan olsun, herkes çocuğuna kendi inancını vermek ister. Çünkü inanç, yaşamdaki en kutsal değerdir. Ha dayatma ayrı bir olaydır. Eğitim verilebilir, ama zorlanamaz. +18'e kadar eğitim verilebilir, bundan bi sakınca yoktur.Zaten kişi kendisi düşünür ve araştırmak isterse araştırır ve kendi doğrularını bulabilir.
 • osman-osman
  4293  
  din çocuğuda içine alan geniş dünyanın en geniş kavramıdır ve her dinin kendi içinde bu konuyla ilgili metodları vardır.islam dininde din eğitimi doğduğu anda başlar.
  • Cevaplayan
   çocuk çevresinden her şekilde etkilenir engelleme yapılmamalı doğrusu gösterilmeli.zaten her anne baba doğru bildiğini öğretir.
  • Soran
   İnsan haklarından çok uygulanmamasına ve haksızlığa göz yumulmasına karşı bir tepkiniz var anladığım kadarıyla. Ne yazık ki öyle, ben de bu konuda tepkiliyim. Toplumdan sağlıksız bilgiler alması dediniz.Çok kritik bir nokta. Sizce bazı düzenlemelerle bunun önüne geçilebilir mi? Devrimsel düzenlemeler de olabilir. Veya size göre böyle düzenlemeler olmalı mı?
  • Cevaplayan
   insan hakları bence çok saçma bir durum dünyada milyonlar daha önemli sebeplerden haksızlığa uğruyor başı çekenler bunları savunanlar.insan iyi kötü bir ortamda yetişir toplumun içinde dini inanç eseslarıda insanlarla bir bütün.çocuk toplumda zaten belli ölçüde bilgilenecek sağlıksız bilgiler de edinecek bunun yerine aile tarafından öğretilmeli doğru şekilde kendi mantığıyla anlamalıdır zorbayla değil ezberle hiç değil.belli yaştan sonra zaten kendinden sorumludur isterse geçmişi siler
  • Soran
   Dediğiniz gibidir. Peki bu olmalı mıdır size göre? İnsan hakları ve çocuk gelişimi olarak ele alalım. Dini olarak ele aldığımızda zaten doğduğu andan verilmesi gerektiği söyleniyor. ( Ör: vaftiz, kulağa okunan ezan, brit mila vs.)
 • komunist
  -1  
  bence de çok küçük yaşta dinle çocuğun aklını karıştırmamak lazım.zaten okula başladığında din kültürü dersi var orada görüp merak ettikçe ailesine soracaktır.bu şekilde yavaş yavaş öğretilebilir çocuğa
  • Cevaplayan
   değil tabi ama çocuğa öncesinde iyi kötü öğretilmişse iyi olan sevap kötü de günah diyip kurtulabilir aileler.bana öyle yapmışlardı en azından :)
  • Soran
   Herkes bir mi ama? :)
  • Cevaplayan
   bana pek etkisi olmamıştı :)
  • Soran
   Din dogmadır ve kesin emirleri vardır. Gerçekten kafa karıştıracak bir şey yok diyorsunuz bu konuda katılamayacağım. En basitinden sevap/günah ile yükümlü kılmak bir kafa karıştırma ve etki altına alma yöntemidir.
  • Cevaplayan
   kafa karıştıracak birşey anlatmıyorlar ki
  • Soran
   İlk okul 4. sınıf öğrencisine Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi verildiğinde de aklı karışacak yaşta değil midir?
 • içindefırtınakopan
  -1  
  kendi araştırsın o karar versin tüm aileler böyle yapmalı bence koyacaksın tüm kutsal kitapları din hakkında yazıları eserleri kendisi seçecek
 • ro0ts
  -1  
  d şıkkı uygun geldi bana
 • Süvarim
  -1  
  Belli bi yaştan sonra kolay kolay kişi dini araştırmaz. Çünkü ağaç yaş iken eğilir. Belli bir yaştan sonra terbiye bile olmaz insanlar. Onun için küçük yaşta olmalı. Büyük yaşta mantıksız gelirse kendisi değiştirsin o zaman.
  • Soran
   Tam olarak anlayamadım. Ben potansiyel cinayetten bahsediyorum. Hatta Dünya'nın bazı bölgelerinde işlenen bu cinayetten bahsediyorum. Çocuk o dine girmeden önce baştan bu dinden çıkarsa öldürülebileceğini öğreniyor mu? Öğrense bile bunu idrak edebilir mi? Küçük bir çocuğa banka kredisi yüklemek gibi bir şey değil mi bu? 18 yaşına gelip ne yapacaksa yapması daha doğru ve dürüstçe olmaz mı?
  • Cevaplayan
   Her hareketini sanki toplumun düşüncesine göre yapıyormuş gibi bunu benzemeye çalışmayın lütfen. Dine geldi mi mahalle baskısı diyorsunuz ama ahlaka geldimi kimse birbirini takmıyor ! Sözüm meclisten dışarı. Geneli kastettim.
  • Soran
   Gelin görün ki bazı dinlerden çıktığınızda ''toplumdan dışlama'' ve hatta ''öldürme'' cezası vardır. Nasıl değiştirebilir böyle bir durumda?
 • marxists
  -1  
  Dinler kalkmalı.
 • IkinciSuppiluliuma
  -1  
  hiç verilmemeli kendisi isterse okur anlar veya anlamaz

  özellikle küçük yaşta başlanmasının sebebi beynin gelişimi ve çalışma prensipleri ile ilgili bilerek yapılıyor yanlış buluyorum
  • Soran
   :))))))
  • Cevaplayan
   sorma mesela cenabet gezme ile ilgili ben o zamanlarda böyle bilimsel araştırma dediler mi algılar açılırdı güya modern din hocamız var ya araştırmadan bahsediyor şimdi anlıyorum ki halbuki nabza göre şerbet bukalemun gibi oradakini nasıl yıkarımın peşindeymiş

   demişti ki mesela yapılan araştırmalara göre cenabet gezenler negatif elektrik / enerji yayıyorlarmış

   al buyur küçük 10-12 yaşında çocuklara söylenecek şeyler mi bunlar s.çtı bizim amigdalanın içine
  • Soran
   Yanacaksın IkinciSuppiluliuma! Günah!Dinden çıkamazsın! Yasak!
   Evet bunları yumuşak bir ses tonu ve güler yüzle anlattığın zaman da, bağırarak anlattığın zamanda bilinç altına işliyor. İkisi de amigdalayı uyarıyor. Biri erken biri geç ortaya çıkan travmalara sebep oluyor.
  • Cevaplayan
   ben bile özgür bırakılmama rağmen birtakım safsatalar aklımdan çıkmayabiliyor okulda din hocasının söyledikleri ki güya çok modern ve dönemin en popüler laik okullarından biri idi bu
  • Soran
   Evet doğrudur, bilimsel olarak birini manipüle etmek böyle çok daha kolaydır.
 
Ana Sayfa > Kültür Soruları > Din eğitimi kaç yaşından itibaren verilmeli?
 
Üye Olmak İster misin?
 
KizlarSoruyor.com üyeleri Xper puanları biriktirerek çeşitli hediyeler kazanıyorlar.

Cinsiyetini seçerek sen de hemen ücretsiz üye olabilirsin.
 
 

gundem haberler
bullet
Muhteşem Yüzyıl'da tarih yanlış mı anlatılıyor?
Muhteşem Yüzyıl gerçekten çok izlenen bir dizi. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

bullet
Youtube'a alternatif hangi siteler var?
Dailymotion, izlesene, vimeo falan hiç beğenmedim. Nereden müzik indirebileceğim?

bullet
KızlarSoruyor'a annelerimiz üye olsa nasıl bir nick alırlardı?
Çocuğun gözünden melek,güzellik olan anne üyelerimiz tabi ki vardır sitede hepsine öpücükler...


Contests
2013 - En Komik Videolar
Neredeyse geleneksel hale gelen KizlarSoruyor.com En Komik Videolar yarışması bu sene yıl sonuna denk geldi. Biz de soruyu bu sefer biraz değişik soralım istedik. 2013 yılında izlediğiniz en...
50 TL Mudo Hediye Çeki   50 TL Mudo Hediye Çeki
En son yarışmayı kazanan açıklandı!
2013 - En Komik Videolar
Kazanan üyemizin ödülü 50 TL Mudo Hediye Çeki
Tüm Yarışmalar >>
90'larda çocuk olmak gibisi var mı?
mel_mel10 saat önce sordu

80'lerde ocuk olmak isterdim

90'lar candır

Milenyum çocukları en iyisi bilgisayar falan off :)

Kültür Yazıları
 
●  Poliamori Aşklar; Sana da Aşığım, Ona da..
RealGuiding
Ceyda, mutfakta bir yandan bulaşıkları makineye koymakla meşgul, diğer yandan aklındakileri Mehmet'e nasıl söyleyeceğini düşünüyor.. Söze nasıl başlayacağına bir türlü karar veremiyor.. Mehmet'in ona...
●  Kürk Mantolu Madonna: Bir Roman Okudum ve Hayatim Değişti
Tony_Montana
Uzun zamandır içimde bir sıkıntı vardı. Günler akıp gidiyor, sıkıcı hayatım ev ve iş arasında geçiyordu. Yalnızdım ve gitgide daha az dışarı çıkar olmuştum. Kendimi diğer mutlu herkes gibi hayatın...
Kültür Xperleri
  
new-anka
12194  
new-anka
35 yaşında
339 Soru - 3512 Cevap
Kültür Xper: 5157
ekinokswest
16339  
ekinokswest
Bekar, 31 yaşında
705 Soru - 2277 Cevap
Kültür Xper: 4755
prenses_nur
52598  
prenses_nur
25 yaşında
16 Soru - 1810 Cevap
Kültür Xper: 3361
-ash-
16728  
-ash-
İlişki İçinde, 29 yaşında
0 Soru - 2144 Cevap
Kültür Xper: 2648

Xper Nedir? Xper Sıralaması