cannn

Türk ne demektir? Nasıl tanımlarsınız Türk olmayı?

Ortalama:
Puanla: 
MiserableBoringEnjoyableinterestingFascinating
 
cannn(Yaş:18-24)
    Kategori: Kültür

ben epey araştırdım en son soyleyecem ama genel kanı yı merak ediyorum.


Güncelleme: ilk türk olgusu şöyle ortaya çıkıyor. orta asya da mevsimsel göç eden, birbirine çok yakın dili konuşan insanlar vardı. farklı farklı kabileler bunlar. çinliler orta asya uzerinden bütün dünyaya mallarını taşırken bu insanlar diyor ki çinliler bizim topraklarımızdan geçiyor haraç alalım. kimi kabileler birleşiyor falan savaşlar oluyor bir şekilde çin i vergiye bağlıyorlar. ilk olarak bu birliktelik sonucu bir millet oluşuyor, zaten dilleri de çok yakın birbirine.   

Güncelleme: bugünkü bizim türklük kavramımız orta asyadakine aslında çok benziyor. selçuklulara kadar olan dönemde orta asya da kendileriyle falan savaşıyorlar, avrupa hunları ukrayna taraflarına yerleşip frank cermen ve anglo saxon kavimlerini göçe zorluyor. bu kavimler avrupada %100 soykırım yaparak bugünkü fransa almanya ingiltere yi oluşturuyor. avrupa hunları yağma yapıyor sürekli medeniyetle işi yok.   

Güncelleme: asıl bizi ilgilendiren selçuklular. 2 büyük aile biri anadoluya biri mezopotamyaya giriyor. mezopotamya ya giren "Din" sülalesi Salih-ad-Din e büyük bir ordu verip Mısıra yolluyor haçlı seferlerine karşı. Saladin diyip duruyorlarya filmlerde o türktür memlükleri kuruyor. haçlılara karşı savaşıyorlar işte. Bunlarla beraber savaşan bölge halkı da kendine türk demeye başlıyor, savaşan ailelere toprak veriliyor falan türk oluyorlar türk kültüryle yaşıyorlar.   

3000 karakter kaldı  Gizli  Referans Soru
Soru No
Referans vermek istediğin soru numarasını tarayıcının adres kutusunda görebilirsin (URL). Örneğin, bu sorunun numarası: 207396
 

Cevaplar

    Erkeklerden  
39
Kızlardan  
8
 

En İyi Cevap

hedon
-1  
15 yıl Türk kavramı üzerine çalışıyorum. Türk ile Türk Milleti aynı mıdır? Önce ona bakmak lazım. Bir Türk ırkı vardır; aynı başka ırklar gibi. Bir de Türk milleti vardır. Türk Milleti kavramına Selçuklunun kuruluşundan başlayıp, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyetinin içinde yaşayan Tüm vatandaşlar dahildir (din dil ırk ayırımı yapılmadan) Bir millet en az 1000 yılda oluşur. Geçmişinde 1000 yıllık medeniyet, şehir, bilgi, birikim, kültür, insanlığa katkı, sanat, bilim, felsefe vb olgular/disiplineleri kendi özgün potasında eritip insanlığa kendine has sahici bir paradigma sunan toplum millet olmayı başarabilir. 50-100 yılda millet olunmaz. Türk Milleti denince içine laz,çerkez, kürt, hatta İstanbul ermenileri bile girer. Türk kime denir? sorusuna önemli bir sanatçı şöyle cevap vermiş: "Gavurla savaşmaya cesareti olan müslümana Türk denir?" Yeni bir batı şakrabanı veya bir ateis ırken/soyca Türk olsa bile, aslında o bir Türk değildir. Türklüğün 3 ana ekseni vardır: Din-dil-gelenek. Eğer Dini müslüman değilse, Dilini bozmuşsa, Gelenekten kopmuşsa o kişi Türk değildir.
 • salla meydan boş
 • Cevaplayan
  teşekkürler
 • Soran
  burdan devam ediyorum. bizans anadolu halklarına eziyet ettiği için anadolu halklarının neredeyse tamamı türkleri destekliyor bizansa ve haçlılara karşı once müslüman sonra türk oluyorlar. ama son araştırmalar şunu da gösteriyor, sümerler ve ondan önceki anadoludaki krallıklarda türk geleneklerine ve ural altay dil ailesine rastlanmış. yani anadolu bizim ana yurdumuz da olabilir.

Kızlar Ne Diyor

 • sell_da
  -1  
  Farklılık
  Vatan aşkıyla yanıp tutuşan
  Yolda hiç tanımadığı biri duşse,yaralansa yada kötü bişi olsa ilk önce koşan
  Yardımsever,Misafirperver,Allahtan korkandır
  • Nasıl yani, yaptığınız tanıma göre şöyle bir anlam çıkıyor: Yukarıdaki özellikleri barındırmayan kişi Türk olamaz. Sizce bu, biraz mantıksız değil mi?
 • yardımisteyen
  -1  
  Türk demek. Allah ın kulu, Atatürk ün ulusu demektir.
 • Sharapova
  640  
  acize merhamet güçlüe kılıç çekmektr TÜRK olmk! dininden,dilinden,örf ve adetlerinden kısacsı özünden canı pahasına vazgeçmeip lekeletmemektir TÜRK olmk! arkadn vuranı hoşgrp benimsemek,taş atanı halil ibraim sofrasına davet etmktr TÜRK olmk!.
 • JadeM
  -1  
  ALLAH TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN...


  C
  C C Türk olmak budur; www.ülkücümilitan.com

  ülkücükız.
 • SıradanDeterjan
  269  
  dürümün son lokmasıyla ayranın son yudumunu denk getirmektir türk olmak..
 • angelofdevil
  -1  
  Türk olmak... o kadar çok kelime var ki bunun için.Bizim gibi bi ırk daha yok.iyi anlama gelen kelimelerin hepsiyiz biz.NE MUTLU TÜRK OLANA!O KANI TAŞIYANA
 • LütfenBanaYardımEdin
  -1  
  Türk olmak anlatılmaz.. YAŞANIR! :))
 • yooneunhye
  1621  
  Türk budur,yıldırımdır,kasırgadır dünyayı aydınlatan güneştir.
  M.Kemal Atatürk
 

Erkekler Ne Diyor

 • LoveBuzz
  346  
  türklüğü ben türk ne demektir diye sormamak olarak tanımlıyorum ama yanlış anlama sana herhangi bi laf çarptırmak istemiyorum ama soruyu okuyunca aklıma bu geldi
 • lebron153
  10839  
  türklüğü müslümanlıkla bağdaştırmıs bazı arkdaslar türk tarihi islam dini ortaya çıkmadan öncesine dayanmıyor mu. kimse üstüne alınmasın bende müslümanım ama o zamankiler türk değilmi o zaman
  • Soran
   rica ederim
  • Cevaplayan
   saol fikirlerini paylaştıgın için
  • Soran
   eğer dinini sadece içinde yaşıyorsa ve türk olduğunu hissediyorsa sıkıntı olmaz, ama papanın peşine gidip kültürünü geleneklerini bozduysa artık türk değildir.
  • Cevaplayan
   bulgarlar inkar etmiyolar türk olduklarını diğerlerini bilmem. müslüman değilse türk milletinin bi bireyi değildir diyosun yani öylemi
  • Soran
   herşeyden önemlisi şu, dilini ve kültürünü geleneklerini koruyabiliyorsa hangi dini seçtiği onemli değil. turkiyede birşey olmaz isterse musevi hristiyan ateist olsun, ama macaristanda mesela papanın etkisi vardır bunların çok ciddi kaynakları var ve direk kültür soykırımı uyguluyorlar din üzerinden.
  • Soran
   macarlar,finler bulgarlar da türk ama hristiyan olduğun an işler değişiyor, çünkü kültürünü direk etkliyor kültür soykırımı oluyor. bugün sorsan türküm demezler ama genetik olarak türklere yakınlar genetik yetmiyor işte dil,din kültür ve gelenekler onemli. bunlar insanları millet yapıyor artık.
  • Cevaplayan
   e abi islamı seçmeyen türk boylarıda warmıs zamanında onlara ne demeli. we we ailesinin öyle dediğinden emin olamazsın. sana şunu sorcam ben şuan müslüman olmayan biri türk değilmi ?
  • Soran
   o arkadaşın emin ol selçuklu zamanlarında müslümanım diyordur ailesi, başka birşey söyleme seçeneği pek yok o zamanki feodal düzende. orta asyadan gelenler ayrı, ama sonradan türküm diyenler ve türk kiltürünü benimseyenler müslüman olup türklerle beraber savaşanlar.
  • Soran
   haçlılara karşı savaşanların hepsi müslüman ama, o dönemde ortadoğu müslüman zaten haçlılar çevirmeye çalışıyor. o dönemde başka bir din seçme şansın yok zaten, türklerin ilk olarak islamı kabul etmesinin sebebi tek tanrı olması ve bölge halklarını arkasına alabilme şansı. biz ortadoğu ya ve anadoluya gelmeden onceki türkler var, bunlara ek olarak da bizimle beraber savaşıp müslüman olup türküm diyenler var.
  • Cevaplayan
   tek bi söze katılmamakla alakası yok bi tanım yapılıyosa doğru yapılcak yanlış warsa takılırım. peki benim şuan müslüman olmayan ama dedesinin sawas kılıcını saklayan arkadaslarım war onlar türk değil. düşmanın haçlı ordusu olmasıda seni müslüman yapmaz bu arada
  • Soran
   fark yok ki ozamankilerle. ilki çine karşı oluşmuş, ikincisi bütün dünyaya karşı. temelinde ticaret yollarını kontrol etmek var. bide insana insan gözüyle baktıkları için etnisite kalmamış. düşmanların da hep haçlı ise müslüman oluyorsun doğal olarak. tek bir söze takılma bu binlerce yıllık bir süreç.
 • eylüleisyangibi
  -1  
  Allah, insanları farklı dillerle ve renklerle(kavimlerle) yaratmıştır. Türklük de zamanla ortaya çıkmış kavimlerden biridir.

  Dünya yaratılalı çok olduğundan, birçok kavim ve soy birbirine karışmıştır. Bu nedenle kimseden %100 Türk, Kürt, Arap,Boşnak,Çerkez,Laz,Gürcü diye bahsedemeyiz. Belki bunların oranlarından söz edebiliriz. (ancak bunu bulmak da zor ve açıkçası gereksiz bir iştir) Bununla ilgili bir araştırma vardı, insanların gen haritasını çıkarıyorlardı. (%50 Afrikalı, %30 Ortadoğulu vs...tam hatırlayamadım şimdi)

  Ben Türkçe konuşan bir insanım, bu nedenle kendime Türk diyebilirim belki. Ancak bu benim için pek bir şey ifade etmiyor. Çünkü kimse seçmediği bir şeyi övünç vesilesi haline getiremez ve seçmediği bir şeyden dolayı yargılanamaz. Bizi biz yapan kim olduğumuz değil, hayatta yaptığımız tercihlerdir...
 •  
  Yok  
  kaba saba kıro kıllı
 • purpur
  9410  
  t.c. vatandaşı olmak.
 •  
  Yok  
  güncelleyip durma la
  • Soran
   daha güncelleyemiyorum zaten en fazla 3 oluyormuş :D
 • üye7726244
  -1  
  türk bir ırktır. ingiliz-almani-italyan-fransız-türk-kürt-çerkez-laz-ermeni-boşnak ve diğerleride böyledir. türklük ise tanımdır. tc,de yaşayan herkese tanım olarak türk densede esasen türk olunmaz doğulur sadece.
 • mbc00
  144  
  ''Kafirle Çatışmayı göze alan müslümana türk denir'' İsmet Özel'in tabiriyle türk bu .) avrupadada zaten türklük=müslümanlıkla eşdeger tutulan birşey insanlar müslüman olan birine müslüman mı oldun demiyor türk mü oldun diyor :) yani tarih türklüğe etnik bi anlam yüklememiş bence. ama elbette biyolojık olarak türk ırkına mensubum dıyen insanlar bı soydan geliyordu onun da zaten bırcok adı var oguz kayı kıpcak pecenek gibi
 • rochef
  -1  
  Türk'ün Manası
  Türk adına çeşitli kaynak ve araştırmalarda türlü manalar verilmiştir. Çin kaynakları Tu-küe (Türk)'ü miğfer olarak, İslam kaynakları ise ses benzetmesine dayanarak terkedilmiş, olgunlukçağı ve benzeri manalar vererek yeni anlamlar üretmiştir.
  XIX. asırda A. Vambery'nin ilmi izaha yakın olan fikrine göre ise Türk kelimesi "TÜREMEK"ten gelmektedir. Zira Gökalp bunu "TÜRELİ" yani kanun ve nizam sahibi olarak açıklamıştır.
  Ancak Türk sözünün cins isim olarak "GÜÇ-KUVVET" manasında olduğu, buradaki Türk kelimesinin milletin adı olan "Türk" kelimesi ile aynı olduğu A.V. Le Coq tarafından ileri sürülmüştür. Bu iddia Kök-Türk kitabelerinin çözücüsü olan V. Thomsen tarafından kabul edilmiş, aynı iddia G. Nemeth'in tetkikleri ile de ispat edilmiştir.
  Ayrıca Türk kelimesinin cins isim olarak "ALTAYLI" (Ceyhu ötesi Turanlı) kavimlerini ifade etmek üzere 420 yıllarına ait bir Pers metninde,daha sonradan 515 hadiseleri dolayısıyla "Türk-Hun" (Kudretli-Hun) tabirleride geçtiği bilinmektedir.
  İran kaynaklarında Türk sözü "Güzel İnsan" karşılığında kullanılırken, XI. yy'da Kaşkarlı Mahmut "Türk adının Türkler'e Tanrı tarafından verildiğini belirterek "Gençlik, kuvvet, kudret ve olgunluk çağı" demek olduğunu bir kez daha belirtmiştir. Tarihçiler ise Türk kelimesinin "Güçlü-Kuvvetli" anlamına geldiğini kabul etmektedirler.

  Türk Soyu
  Tarihte Türk ırkı hakkında çeşitli tasvirler yapılmıştır. Çin, Latin ve Grek kaynaklarında Türkler daha çok Moğol tipinde tasvir edilmişlerdir. Bunun sebebi ise Türkler'in tarih boyunca en çok temasının Mogollar'la olmasıdır. Moğol kitleleri yıllarca Türkler'in idaresinde yaşamış, göçlere, savaşlara Türkler'le beraber katılmışlardır. Bunun sonucunda bu kaynaklar Türk ile Moğol tipini birbirine karıştırmıştır.
  Son yarım asır içinde yapılan ilmi çalışmalar ve araştırmalar sonucu Türkler'in beyaz ırka mensup bulundukları, yeryüzünde mevcut üç büyük ırk grubundan "Europid" adı verilen grubun "Turanid" tipine mensup bulundukları anlaşılmıştır. Kafa yapıları Brakisfal (yuvarlak kafalı)dır. Türklerin kendilerini başta "Mongolid" Moğollar olmak üzere diğer topluluklardan ayıran antropolik çizgilere sahip oldukları tespit edilmiştir. Türkler'in hakim vasfı beyaz renk, düz burun, değirmi çene, hafif dalgalı saç, orta gürlükte sakal ve bıyıktır.
  Turan tipine örnek olan Orta Asya, Maveraünehir ve diğer Yakın Doğu Türkleri beyaz tenli, koyu parlak gözlü, değirmi yüzlü, endamlı, sağlam yapılı erkek ve kadınları ile Ortaçağ kaynaklarında güzelliğin timsali olarak gösterilmiş hatta İran edebiyatında Türk sözü "Güzel İnsan" manasında kullanılmıştır. Tevrat'ta nakledilen bir rivayette ise Türk soyunun Ham ve Sam'dan değil, Yafes'den türemiş olarak beyaz ırktan geldiği gösterilmiştir.
 • X-the-Punisher
  2307  
  ahkam kesmektir..
 •  
  Yok  
  Ben türk olduğum için kendimden utanıyorum. Eskiden iyimişizde şuan berbat türkler ne ararsan var abaza desen türkte cahil desen türkte. Yabancılara o kadar kötülük yapmışlar ki türk deyince insanlar korkuyor
 • sadelimonlu
  1046  
  link
  galiba bu dostum :)
  • Cevaplayan
   Münakaşa edecek değilim. Hakaret olarak değerlendirmen videonun hakaret içerdiği anlamını taşımaz, görüş senin görüşün, benimkini ben zaten belirttim.
  • Berbat bir video. Aslında Türklere hakaret videosudur.
  • Cevaplayan
   Bayılıyorum bu videoya...
 • pwreto
  672  
  Yaşadığı, yaşattığı bütün tarihi anlatabilmek için "Bir gün bütün Türk devletleri Çin seddinde buluşacağız" diyebilmektir. Yaradılanı yaradandan ötürü sevmektir.
  Ferman hükümetin, Devlet bizimdir. Demektir...
 • bodylove
  964  
  bu soruyu gidici
 • Espas
  -1  
  Türk olmak şimdilerde utanılacak bir durumdur!Yedi düvele korku salan çağ açıp çağ kapatan namusu ve vatanı uğruna canını feda eden bir milletin yüz karası torunlarıyız demektir atalarımızın mezarlarından çıkıp gelse Türküm demeye dilim varmaz!
  • Soran
   1 günde o duruma gelemeyiz ki, atatürk ün dediği gibi "tek bir şeye ihtiyacımız var o da çalışmak". dünya ya hükmetmek için yuzyıllarca çalışmak ve plan yapmak gerekir. ben türklüğümden utanmıyorum, bugün ayıya dayı diyoruz yarın hesabını soracaz. ciddi bir çöküş yaşadık, yuzyıllar önce de yaşadık yine ayağa kalkmasını bildik. bundan sonra da olacak odur.
 • efe-efem
  1905  
  Türk olmakkkk
  hangi açıdan sordun ki o kadar çok cevabı varkiiii
 • klavis
  5491  
  Türk olmak nedir, önemli olan insan sonra Millet olmaktır.

  İnsan olduktan sonra ister İngiliz, ister Alman, İster Arap veya Ermeni ol ne fark eder sonuçta aynı kapı; insansın.

  Türk' lük bir dini inanç biçimi değildir bu ülkede o şekilde ilginç bir duygu sömürüsüyle yaklaşan birçok insan vardır

  Türk olmak içten içe sömürülmek demektir. Devleti, Askeri, Polisi her biri ayrı sömürgeci kurumlara örnektir.

  Türk olmak sadece savaş durumlarında çıkabilecek inancın göstergesidir.

  Türk olmak gereksiz konulara takılıp insanların olmayan zihinlerini daha çok bulandırmaktır.

  Türk olmak abartılmaktır.

  Türk olmak başkalarının görüşlerine saygısız olmaktır.
 • angustakus
  539  
  Türk olmak, Apple İphone'un müptelası olmaktır. Türk olmak.. Ay'a ayak basmaktır.. Türk olmak bir ayrıcalıktır.
 • YaralıYüz
  -1  
  TÜRK DEMEK " ASALET " DEMEK
 • 34mehmetarda44
  2111  
  bir TÜRK demek dünyaya bedel demektir
 • omerhyym
  484  
  Geçmişte Orta Asya'da yaşarken otlaklar ve ganimetler azalınca 'Kavimler Göçü'nü başlatacak olan 'Batı'ya doğru milletleri ite kaka gelen;
  sonra Anadolu'ya yerleşip de içten içe evsahibi olmadığını bilerek 'tüm komşular bize düşman' felsefesiyle gençlerini yaşatmak yerine savaşı savaşmayı henüz ortaokul çağındaki çocuklara öven ders kitaplarına sahip olan;
  Avrupa milletleri'nin 'Barbar' diye nitelediği (bence bir ırkı böyle nitelemek de yanlış)
  Fas asıllı Selçuklu'ya, Arap asıllı 'Osmanlı'ya 'benim tarihim' diye sahip çıkıp övünen;
  ve milliyetçiliğin hâlâ hayat bulduğu tek ırktır..

  Ha diğer milletler çok mu temizdir; hayır, ama 'Türk' olmak şahane bişey diyenlere cevap olsun..
  bence her topluluğun (milletin, dinin) yarısı iyi yarısı kötüdür; doğuştan gelen özellikleriyle övünmem, övünene de cahil der geçerim.
  • Cevaplayan
   :) biraz araştır be güzelim, öyle löp diye atlama bence;) ve işin enteresan tarafı bi karşı çıktığın bu:)
  • Selçuklu Fas asıllımıymış, sallama. Osmanlı arap mıymış. Çok uçmuşsun. Sen önce kendi cahilliğinle yüzleş.
 • stayhard
  -1  
  kısaca şu marştaki gibi
  Yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfâdıyız
  Tufanları gösteren tarihlerin yâdıyız
  Kanla, irfanla kurduk biz bu Cumhuriyeti
  Cehennemler kudursa ölmez nigâhbanıyız

  Yaşa var ol Harbiye! Yıkılmaz satvetinle
  Göklerden gelen bir ses sana ne diyor dinle
  Türk vatanı üstünde sönmez güneşsin sen
  Kartal yuvalarında hürdür millet seninle

  Yüzyıllardır Harbiye bu orduya şan verir
  Çıkardığı dehâlar semalara yükselir
  Baştanbaşa tarihtir mektebin her zerresi
  Sarsılmayan azminle çelik kal'alar erir

  Şahikalar üstünde meydan okur bu erler
  Yaklaşacak düşmana mezar olur bu yerler
  Bağlayamaz bir kuvvet bu kasırga milleti
  Tarihlere sorun ki, bize "ölmez Türk" derler
 • baythomasanderson
  10365  
  sadece insandır, başka bir özelliği yoktur, ırkçılığın lüzumu yok
  • sadece insan olabilmek az bir şey mi? Var mı başka insan?
 •  
  Yok  
  Türk olmak çimlere baskmaktır Türk olmak yere tükürmektir Türk olmak şort giymiş kadınlara o* damgası vurmaktır
  • Cevaplayan
   @ Hedon Bırak artık biraz dürüst ol bütün sokakara bak tükürük her yer çöp denizlerden ayakkabı çıkıyo hangi ülke böyle dürüst ol biraz
  • Senin çevrendekiler öyle demekki cevaplayan
  • adam doğruyu söylemiş +1 :)
  • Soran
   genellememek lazım, çevremde çok az görüyorum ve bunların sebebi eğitim eksikliğidir türk olmak değildr.
  • Cevaplayan
   Kardeşim ben devletimi çok seviyorum sadece gözlügü çıkarıp bakıcaksın en fakirinden en zenginine kadar hepsi böyle ben dogruyu söyledim ya kötü oldum demi
  • Soran
   kendi milletinden bu kadar nefret eden başka millet yoktur herhalde. herkes yere tükürüyor çimlere basıyor sanki azınlık onlar, hayat şartlarından dolayı eğitim alamamış ve devletin kucak açmadığı insanlar. bu lafı söyleyeceğine yetim okut gücün varsa.
 • Sfactl
  321  
  Her iki cihanın güneşi Efendimiz Hz.Muhammed (SAV)'in hadislerine konu olma şerefine nail olan tek Millet olmaktır TÜRK olmak...
 • umutcnar
  -1  
  Dikkat boyalıdır” yazan yeri parmağınla kontrol ediyorsan,
  Tv'de film seyrederken filmin oyuncularıyla muhatap oluyorsan,
  Telefon çaldıktan sonra telefonun yanına gidip birkez daha çalmasını bekliyorsan,
  Desenlerini beğenerek aldığın mobilyanın üstüne başka bir örtü örterek kullanıyorsan,
  Plastik yoğurt kabını saksı yapabiliyorsan,
  ...Tek abdestle beş vakit namaz kılmak için iki büklüm kıvranıyorsan,
  Yemeğin etini en sona saklıyorsan,
  “Anne acıktım” dediğinde “kalk kendin al” cümlesini duyunca acıkmaktan vazgeçebiliyorsan,
  Kumandayı dizine vurarak çalıştırabiliyorsan,
  Rüzgarlı havalarda küller uçmasın diye küllüğe su koyuyorsan,
  Nezle olunca tuvalet kağıdını uzun bir şerit yaparak kullanıyorsan,
  Dişlerini gazoz açacağı , fındık ve ceviz kıracağı olarak kullanabiliyorsan,
  Ve taksiye binip “şurdan bi öğrenci alır mısın” diyebiliyorsan;

  Haaa birde Tüm dünya senden it gibi tırsıyorsa ...!
  Sen Türk'sün arkadaş . :))
 • elephant
  -1  
  Osmanlı Zamanında köylü kısmına türk derlerdi...
  • Cevaplayan
   Hedon sallarken suratinami denk geldi noldu :)
  • çok sallamışsın elephant
  • Soran
   ben nasıl yaşadığımızı dedemden dinledim, ona da dedesi anlatmış boyle gitmiş. ailede aksini söyleyen de yok. ben şimdi 1. ağıza mı inanayım yoksa yazara mı? ezilen olmuştur mesela bazıları isyan etmiş devlet kurmak istemiş tek başına onların haklarını almışlar belki onları yazmıştır yazar. çılgın türkleri okudum ama o dönemler çok sıradışı dönemler bütün osmanlı tarihine genelleyemezsin. osmanlı yok zaten ozaman
  • Cevaplayan
   Yok yok kitabın ismi sadece bu türklerin yaşam şekilleri ve osmanlıdaki yerlerini yazmış adam veya şu çılgın türkleri okudunmu ?
  • Soran
   evet hepsi yabancıdır okumaya gerek yok padişah beni ilgilendirmiyor ben türk ailelerinden bahsediyorum.
  • Cevaplayan
   Sana bişey yazmak istemiyorum ama şunu bi denesen .. Padişahlar ve anaları isimli kitabı okuyabilirmisin ?
  • Soran
   okuduğun kitaplar tahminim cumhuriyeti ön plana çıkartan ve osmanlıda şöyleydik böyleydik şimdi böyle ozgur olduk yazan kitaplar. osmanlı ile cumhuriyeti karşılaştırırsan evet aynen oyle, ama osmanlı toplumundaki türkler ve diğerlerini karşılaştırırsan oyle değil.
  • Soran
   kötü biri demedim, yanlış biliyorsun. halkları göreceli karşılaştırırsan türklerin en çok değer gören kesim olduğunu görürsün. bugün bile mısıra giden türklere bey diyorlar kendilerinden üstün görüyorlar. bununla övünmüyorum, sadece dediğinin tersinin olduğunun ispatıdır. tabiki bugünün şartlarına göre kötü durumdalardı, ama o günün şartlarına ve diğer halkların durumuna bakarsan türklerin dediğin pozisyonda olmadığını görürsün.
  • Cevaplayan
   Entellektüel derken ? O Neki yenilirmi içilirmi ? Ben laf olsun torba dolsun diye okuyanlaramı benziyorum tamam hakaret ettim ama sen beni direk kötü biriymişim gibi yargılarsan tepkim bu olur...
  • Soran
   cahil,2 gram aklın var, kendini bi bok sanma bunlar ne? madem o kadar entellektüelsin biraz görgülü olup bu lafları etmemen lazım. beni hiç tanımıyorsun kim olduğumu ne yaptığımı hiçbir şeyimi bilmiyorsun ve bir anda sinirlenip her lafı söylüyorsun. ayıp ya
  • Cevaplayan
   Tamam bişey demiyorum ne desem alınacaksın ...
  • Soran
   hala hakaret ediyorsun seviyen bu kadar işte normal tartışamıyorsun
  • Soran
   hakaret etmenden belli çok kitap okuduğun, kitaplarda hakaret etmeyi mi öğrendin?
  • Cevaplayan
   Sana tarih dersimi verecem tamam türkler osmanlıyı yönetti hatta osmanlı padişahları bizim türklerin önünde hep diz çökdü osmanlı bizim kölelerimizdi bunumu duymak istiyosun al tamam uzatma çok istersen geniş bi zamanda gel muhabbetini edelim burda reklam yapar gibi konuşmak sarmaz beni ...
  • Soran
   ben üstünlük taslamıyorum sendeki yanlış algıyı düzeltmeye çalışıyorum türkler osmanlı nın kölesi olmadı hiçbir zaman, balkan çocukları slav çocukları köle oldu. bunu da tasvip etmiyorum kimse köle olmamalıydı ozaman parçalanmazdı osmanlı.
  • Soran
   sen köylü derken o anlamda demedin, herkes ne anlamda olduğunu anladı. ilk yorumuna da bakılırsa ezilen köle bir halktan bahsediyorsun bu da neyi kastettiğini gösteriyor. ayrıca senin soyunla sopunla bir alıp veremediğim yok türklere laf etme yeter.
  • Cevaplayan
   Ben neden kötüleyeyim türkü kürdü osmanlıda köylü derlerdi hem senin benim atam değilmiydi köylü milletin efendisir diyen eğer sen köylüyü aşağılanıyosan iyi sen şehirlisin ben köylü olmamla mutluyum hiç değilse ezik aciz bi insan değilim köylüyüm evet Valla bak kimligimi Gör arkasında AĞAÇLIK KÖYÜ yazıyor utanmıyorum aksine gurur duyuyorum ... sen utancınla bir ömür yaşa geberdiğin zaman anlarsın kıymetini... Sakın ama Sakın kendini bi b*k sanma fani bi insandan başka hiç bişeysin...
  • Soran
   arkadaşım benim atalarım bütün savaşlarda gönüllü savaştı, ama köle olarak değil toprak sahibi olarak savaştılar. sen köylü kısmına türk derlerdi diyerek aklın sıra aşağılıyorsun, yok oyle birşey. lafı yedin cahil olduk
  • Cevaplayan
   Bak canım benim kapiş falan çocukmusun sen hangi aileden olduğun umurumda bile değil türkler yeniçerilerin bektaşilerden sonra en büyük koluydu bütün savaşlarda türkler önde giderlerdi savaş ücretleri cilüs altını yerine türklere toprak verildi sen türklükle osmanlıyı aynı sanan cahillerdenmisin ?
  • Soran
   köylü kısmıymış. türklere toprak veriyorlardı gidin istediğiniz yere yerleşin diye fethedilen yerlerden. bu şekilde fethedilen yerler türkleştiriliyordu. not : o türk ailelerinden birine mensubum sallamıyorum bu dediğimi. türkler dışında da kimse toprak sahibi olamazdı, sadece devlet birini atar burayı işlet bana asker üret derdi. kapiş?
  • Cevaplayan
   Sfacti osmanlı döneminde hangi türkün konuşma hakkı veya kadılık hakkı vardı veya hangi türk hatunu sarayda temizlik dışında bi iş yapdı ? Benim tarihimi sorgulamadan önce git bi kaç kitap oku...
  • hay senın tarıh bılgıne ve sana bu bılgıyı ogretene emı!...
 • FataL
  804  
  Türk olmak,
  Osmanlı'nın borcunu ödemektir. Hovarda babanın borçla yaşayan evladı gibi.
  Kosova'da ve Bosna'da, Batı Trakya'da ve Makedonya'da bilmem kaç asır geçmişte kalan meselelerin hesabını vermektir.

  Türk olmak;
  - Kıbrıs'ta,
  - Hocalı'da,
  -Anadolu'da ve Balkanlar'da soykırımına uğrayıp, karşılığında yapmadığın soykırımıyla suçlanmaktır.
  Türk olmak;
  - faşist olmaktır, vatanına, milletine, bayrağına, tarihine sahip çıktığında.
  - demokrat ve çağdaş olmaktır, vatanına, milletine, bayrağına, tarihine sövüldüğünde.

  Türk olmak;
  - lisanının Avrupa'da yasaklanmasıdır ve yine Türk olmak kendini ve derdini anlatamamaktır.
  - Avrupa'da hor görülmektir Türk olmak,
  - ataların bir çok asır önce Viyana'yı kuşattığı için ve hoş görülmemektir- tabii ki - sadece kuşatıp; Napolyon gibi bütün Viyana'yı yakmadığın için.

  Türk olmak;
  - Selanik'te Pontus Anıtı'nın,
  - Viyana'da çiğnenen yeniçeri minberinin ve
  - Malta'da papazın üzerine bastığı Türk bayrağı heykelinin önünden geçmektir.

  Türk olmak zordur, çetindir ve eziyetlidir.
  - üç kıtadan dönüp,
  - bir küçük yarımadada misafir muamelesi görmektir.
  - sayısız imparatorluk kurmak Türk olmaktır,
  - aynı zamanda sayısız imparatorluk yıkmak da Türk olmaktır.

  Türk olmak,
  - Mostar'da köprüdür,
  - Kerkük'te kaledir,
  - İstanbul'da Kızkulesi'dir,
  - Anadolu'da buğdaydır,
  - Çukurova'da pamuktur,
  -Güneydoğu'da tütün,
  - Ege'de üzüm,
  - Karadeniz'de fındık,
  - Trakya'da ayçiçeğidir.

  Türk olmak;
  - Çanakkale'de ölmektir.
  - Çanakkale'de ölmeden önce düşmana su vermektir,
  - onun yaralısını sırtında kendi hastanesine taşımaktır.
  - düşmanın ardından rahmet okumak,
  - kanlısından helallik almaktır.
  - sabahları odana rahmet dolsun diye, camı açmaktır.
  - kar yağdığında kayak yapmayı değil, evsizleri düşünmektir.
  - balkon köşesine kuşlar için, kışın ekmek kırıntısı, yazın su koymaktır.
  - yağmura 'rahmet',
  - kara 'bereket' diye bakmaktır.
  .
  Türk olmak;
  - askere davul-zurna ile uğurlanmaktır,
  - belki de dönmeyeceğini bilerek.

  Türk olmak;
  - annenin şehit oğlunun ardından 'Bir oğlum daha olsun, onu da vatan için göndereceğim.' demesidir.
  - Babanın gözyaşlarını tutarak, tabutuna son kez dokunurken 'Vatan sağ olsun! ' demesidir.
  • kar yağdığında kayak yapmayı değil, evsizleri
   düşünmektir. Olmasa belki bi boka benzerdi diye düşünüyorum
  • Cevaplayan
   nette arastirisan kime ait oldugunu bulursun
  • Kime ait oldugunuda belirtseydiniz
 • Whyle
  -1  
  Mustafa Kemal Atatürk demektir
 • Nükleerteori
  3251  
  Orta Asya'da doğan Turukki kabilesi ile başlayan, Oğuzlar, Selçuklar, Osmanlı ile devam eden bir nesil, bir millet.
 • hellyeah008
  -1  
  Türkiye sınırları içinde yaşayıp kendini Türk olarak hisseden herkes Türktür.Sonuçta bütün insanlık bir atadan geliyor o yüzden Türkleri başka hiçbir milletten aşağı ya da üstün olarak görmüyorum.Türkleri üstün kılan onların diğer milletlerden çok çalışmaları olabilir.Ama millet olarak çalışmayı sevmediğimizden midir hala sebze meyve satıp teknoloji satın alıyoruz.
  • Cevaplayan
   Tarım tabiki önemli hatta gelecekte daha da önemli olacak ancak ABD Çin gibi ülkeler Mars'a ve diğer gezegenlerin uydularına insan göndermeyi ayda maden aramayı planlıyor hatta şirketler bile kuruldu.Biz henüz kendi eğitim uçağımızı yapacak aşamaya anca gelebildik.Yardım almadan aya insan göndermemiz belki bir asır sürer.Onlardan bu kadar gerideyiz.Son 500 yıldır ufak tefek şeyler dışında dünya kültür ve bilimine kazandırdığımız nerdeyse hiçbirşey yok.Herşey hala batıda bulunuyor biz kopyalıyoru
  • Soran
   ırksal bir durum yok zaten, belli bir ülküde birleşmek var türklerde. sebze meyve satıyoruz demişsin, dünyadaki ekonominin %65 i gıda ekonomisidir. tarım reformu yapıp üretimi artırsak zengin oluruz. milletini aşağılama yani sebze meyve de okadar kolay sabahtan akşama kadar çalışıyor tarım işçileri.
 • Viona
  2012  
  Ben Kainatın Efendisi'nin (s.a.v) övgüsüne mazhar olmuş, ben tarihinde 125 devlet 16 imparatorluk kurmuş, ben 5000 yıllık tarihinde 50 yıl tutsak kalmış 50 yılda da 250 ayaklanma çıkarmış, ben korkusundan binlerce kilometre duvar örülmüş, ben karadan gemiler yürütmüş, çağ kapatıp çağ açmış, ben dünyaya boyun eğdirmiş, ben öldü dendiğinde dirilmiş, Çanakkale’de yedi düveli denize gömmüş bir Türk evladıyım.
  Ben Oğuz Kağan’ım, Ben Metehan’ım, Ben Alparslan’ım, Ben Fatih Sultan Mehmet’im, Ben Yavuz Sultan Selim’im, Ben Kanuni’yim, Ben Mustafa Kemal’im. Türk'üm ben.
 •  
  Yok  
  nerede gereksiz iş var hepsinin altından Türk çıkar. Hayatı boş yaşar, kavga etmeyi sever. çalışmayı sevmez ama gururlanmaya bayılır. Kendine yapılmasını sevmediği şeyleri başkasına yapar ve en önemli özelliği YERE TÜKÜRMEKTİR :) ( not: bende türküm )
 • -Ba_Rut-
  4608  
  Kimse Türk kürt laz ermeni çerkez olmayı seçmedi. üstad'ın dediği gibi sen nasıl hissediyorsan öylesindir.
 • poison90
  -1  
  kudretli şerefli atası olan gençliği beş para etmeyen bir milletiz
 •  
  Yok  
  Hadisi Şerif :
  • Habeşliler sizle uğraşmadıkça siz de onlarla uğraşmayınız.
  Hele Türkler size dokunmadığı sürece
  siz de Türkler’e (sakın) dokunmayınız!
  Ebu Davud (Sünen-i Davud, IV.s:112)
 • serkanserkannnn
  -1  
  120. Dakikada gol yiyip 120+ da atan millet
 • alzeheimer
  -1  
  Eskiden gerçekten bütün değerlerine önem veren bilekleri harbi sağlam olan göçebe topluluk ama tabi eskiden şimdi abd yalakası basit bir ülkeyiz 2. 3. derece ülke standartlarında yaşıyoruz politikacılar kalitesiz ve adaletsiz bir ülkede yaşıyoruz...
  • adaletsiz ülke tamam. ama asla abd yalakası falan değiliz. Sadece onlardan zayıfız (sebebi için son 100 yıla bakmak lazım)
  • Soran
   bilg müh olarak söylüyorum sallamıyorum, bana arka kapıdan nasıl ulaşacağımı gösterseler serverlara, bütün anketleri istediğim yöne çekerim. data mining bilen herkes yapabilir.
  • Soran
   kuruluş aşamasına bakcaksın, ilk kurulduğunda müthiş destek alırlar anında ar-ge yapabilmek için. ondan sonra kendi kazanmaya başlar zaten.
  • Cevaplayan
   Bilmiyorum ama böyle şeylerin olacağını düşünmüyorum :)
  • Soran
   onunla uğraşmıyorlar ki zaten. bakıyor keyword lere, otomatik data mining sistemleri var. anketin içindeki keyword lerden ne olduğunu otomatik algılıyor ve istediğinin değerini olduğundan atıyorum %50 fazla gösteriyor. bu yazılımı bütün server lara yerleştirebilirsin. yani oturup da onunla uğraşmalarına gerek yok otomatik halloluyor. zaten teknoloji kendilerinin arka kapıyı biliyorlar.
  • Cevaplayan
   Bence olayları çok büyütüyosun tamam cia falan abdnin eli varda bazı işlerde bir ciain kıytırık bir sayfadaki kıytırık oylamayı karışacağını sanmıyorum imkansız hemde facenin kurucu mark reyiz milyon dolarları çok rahat kazanır kullanıcı sayısına bakarsan dünya çapında bir site milyarlar giriyo ve milyonlar kazanması çok doğal :) nette zaten akp yandaşları kendilerini pek savunamıyolar küfür falan ediyolar bizzat defalarca yaşadım birkaç laf ucuz palavradan sonra küfür etmek zorunda kalıyolar:)
  • Soran
   o anketler sql sorgusu başka birşey değil, bir değeri değiştir tamam :D ona bakarsan tam tersi siteler de var, chp %70 alıyor falan :D facebook cia, google mossad kuruluşudur onu da belirteyim. bunlar hep bilişimle insanları takip edebilmek için kurulmuş sistemler. windows ta oyle, oracle da. çok var böyle. hepsinin müthiş hikayesi var yok çok zekilermiş ogrencilermiş falan :D bi bakıosun milyarlarca dolar cia den mossad dan veya onlara yakın insanlardan destek almış:D
  • Cevaplayan
   Yok yav basit basit formlarda facede basit basit sayfalarda görüyorum bunları ülkede onu gerçekten çok yükseklerde tutanlar var bir ürünün %20-30 unun faiz olduğunu kavrayamayanlar var. Hemde ülke bunların elinde cumhurbaşkanı gökçek vs hep başbakanı destekliyor.
  • Soran
   o anketleri kim yapıyor? birilerinin desteklediği dernekler. türk milletinin görüşlerini yansıtmıyor. her okuduğuna inanma medyada da amerikalı danışmanlar var. amerikada bir türk ü okutuyorlar, getiriyorlar burda bir derneğin başına(kendi kurdukları masum görünen). sonra buna bir kağıt veriyorlar anket yaptık şu şoyle çıktı :D sen bunu git şu kanala ver diyorlar, ordaki amerikalı danışman da onu yayınlatıyor :D amaç millette oyle bir algı yaratmaya çalışmak. bunu yapamadıkları tek ülke rusya.
  • Cevaplayan
   Uyku sersemiyim birçok şeyi yanlış yazmışım okuduğumu anlamaktada zorluk çekiyorum. Sanırım milletin seçmediğini söylüyosun böyle birşey olsa emin ol ifşa olurlardı Türkiyenin başına gelmiş en büyük lider Erdoğanı işaretleyenlerin olduğu bir ülkede %50 oy az bile cahil kesimin Atatürk'ün ne yapmış demesinden veya dinle ilgili neler yaptığını bilmediğinden dolayı ülke bu yerde son sözüm bu olsun hani belki birileri okur diye yazıyorum :) ama sana katılmıyorum bu ülke cahilliğinden o adamı seçiyor
  • Soran
   fransa bu yazılımı kullanmamayı başardı son seçimlerde mesela. adamlar hiç kimseye bağımlı değil çünkü herşeyi üretiyorlar anında bazı şeyleri değiştirebiliyorlar. sarkozy herşeyi satmıştı özelleştirmişti, holland geri alıyor şuan.
  • Soran
   milletin seçtiğini nerden biliyorsun? turkiye dahil bütün avrupada ve amerikada seçimlerde kullanılan yazılımın üreticisi aynı firma dır. istedikleri adamları atarlar. onlar sadece gösteriştir, arka planda kendileri yönetirler. senin yapacağın sadece bunlara sinir olmadan çalışıp üretmek başka birşey değil. seçimle hiçbirşey değişmeyecek, halk güçlendiğinde değişecek.
  • Cevaplayan
   Bende şuan hiçbir partinin bişey yapacağını düşünmüyorum ama birşey yapamayan birinni 3 kere üst üste seçilmesi sinirlerimi bozuyor ve bu kişinin geçmişte ülkeye faydalı olacak hiçbir eğitim bilgisi yok imim hatip lisesi mezunu yani benim babamda ise başbakan olabilir ülkeyi dinle kandırdı Atatürk'ü düşman bildi Acaba Atatürk'ün yaptığının %1 ini yaptımı neyse şimdi akp yandaşları eksi manyağı yapacak ama yalan söylemiyorum bunları herkez görüyor
  • Soran
   ekonomik ve askeri bağımsızlıktan sonra ancak siyasi bağımsızlık gelir.
  • Soran
   ben kimseyi savunmuyorum, başkası da gelse değişen birşey olmaz. ülkenin bütün kurumlarında amerikalı danışmanlar var. onlardan kurtulmadan hiçbirşey değişmez. kimi seçersen seç tehdit ederler veya satın alırlar istedikleri gibi yönetirler. içindeki bu kini bırak, her partide bunların adamları var. değişen birşey olmaz. ne zaman olur, biz biçok şeyi kendimiz üretebilirsek ve içimizdeki şerefsizleri ülkeden atabilirsek ozaman bir değişiklik olur.
  • Cevaplayan
   Bu dünyada iki tür insan var: Biri konuşan tür, diğeri de yapan tür. İnsanların çoğu sadece konuşur, tek yaptıkları budur. Ama sözün bittiği noktada dünyayı yapanlar değiştirir
  • Cevaplayan
   İhracatı kim desteklemiyor sonuçta ülke kazancak. Bak burda 30 dk laf söylemenin alemi yok ama akp kesinlikle yeterli değil oğluna büyük bir gemi alıp bu sorulduğunda fiyatı çok uygundu faizli ve taksit imkanlarıda güzeldi diyen birini bana savunma.Ayrıca mavi marmara olayını ve uçağımızın vurulmasında gösterdikleri tepki şunları bunları yapacağız dediler gene basit bir kınama o kadar.Hadi söylüyosan yap yapmıyosun söyleme. Bu yaptıkları diğer ülkelerde değerimizi düşürdü.bak bir söz var ...
  • Soran
   bu kadar karamsar olma yani. 2013 de tankımızı helikopterimizi yapıyor olacaz. 2014 de 500 km çaplı hava savunma sistemimiz bitecek. sonraki hedef savaş uçağı. ayrıca motor yapamamamıza da takma çünkü motora yatırım yapılmaz zaten elektriğe dönecek hep, niye petrolden çeviren motor yapmaya kasalım?
  • Soran
   kimin seçildiğiyle alakası yok ki, gençler senin gibi düşünüyor. ama yaşlılar biliyor ki kim seçilirse seçilsin aynı. hadi seç bakalım adam var mı şuan hiç? ayrıca turkiye nin gücü de yok başkaldırmaya bi çok alanda bağımlıyız. akp o kadar da kötü değil, beceriksizler ama en azından ihracatı destekliyorlar. yeni mezun muhendislere projeleri iyiyse hibe para veriyorlar. biçok ülkeyle vizeler kaldırıldı. küçük ülkeler deme, oyle olması daha iyi büyük ülkeye mal satamayız zaten.
  • Cevaplayan
   Ben millet demiyorum zaten halkı yöneten kişiler ama bu kişiler nedense mutlular bi daha seçim olsa seçecekler . Şöyle bir düşünüp 10 sene önce ekmek fiyatını ve kendi maaşlarındaki paranın kaç kata kaç kat arttığını anlarlar ekemk 5 katı arttı maaşlar 2-2,5 dünyanın çok faiz veren benzini en pahalı kullanan öyle bir ülke oldukki zamlara tepki vermeyen fabrikaların hatta Türkiyenin iletişimi olan Türk Telekomunun özelliştirmesine sesini çıkarmayan bir ülkeyiz. :(
  • Soran
   millet herşeyin farkında onu demek istedim. "benim oglum amerikan kollllleeejinde okuyor" diyenleri saymıyorum tabi.
  • Soran
   sana yaşadığım bir olayı anlatayım. yol kenarında meyve satan fakir bir çiftçi.o kadar fakir ki adamla konuştuk biraz ve her şeyin farkındaydı dünya da olup biten, turkiye de olup biten. nato ya girdiğimizden beri bütün bakanlıklara amerikalı danışmanlar atandı ve onların borusu öttü. kim seçilirse seçilsin dediklerini yapmak zorunda kalıyor, nato dan ayrılacak kadar güçlü değiliz çünkü şu anda. ama millet amerikan yalakası değil.
 •  
  Yok  
  Bozkır insanları, göçebe kişiler. Eskiden orta asya da yaşarken şimdi dünyanın bütün yerin de mevcutlar. Bir tanesi dünyaya bedel kişi.
  • bunu söylemek için gizli kullanıcı yapma gereği neden duydun merak ettim...
 
Ana Sayfa > Kültür Soruları > Türk ne demektir? Nasıl tanımlarsınız Türk olmayı?
 
Üye Olmak İster misin?
 
KizlarSoruyor.com üyeleri Xper puanları biriktirerek çeşitli hediyeler kazanıyorlar.

Cinsiyetini seçerek sen de hemen ücretsiz üye olabilirsin.
 
 

gundem haberler
bullet
Muhteşem Yüzyıl'da tarih yanlış mı anlatılıyor?
Muhteşem Yüzyıl gerçekten çok izlenen bir dizi. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

bullet
Youtube'a alternatif hangi siteler var?
Dailymotion, izlesene, vimeo falan hiç beğenmedim. Nereden müzik indirebileceğim?

bullet
KızlarSoruyor'a annelerimiz üye olsa nasıl bir nick alırlardı?
Çocuğun gözünden melek,güzellik olan anne üyelerimiz tabi ki vardır sitede hepsine öpücükler...


Contests
2013 - En Komik Videolar
Neredeyse geleneksel hale gelen KizlarSoruyor.com En Komik Videolar yarışması bu sene yıl sonuna denk geldi. Biz de soruyu bu sefer biraz değişik soralım istedik. 2013 yılında izlediğiniz en...
50 TL Mudo Hediye Çeki   50 TL Mudo Hediye Çeki
En son yarışmayı kazanan açıklandı!
2013 - En Komik Videolar
Kazanan üyemizin ödülü 50 TL Mudo Hediye Çeki
Tüm Yarışmalar >>
Sizi en çok güldüren komedyen kim?
TikeldimDün sordu

Charlie Chaplin

Kemal Sunal

Rowan Atkinson

Nejat Uygur

Jim Carrey

Kültür Yazıları
 
●  Romantik Komedi ve Aşk Filmleri: Sevgililer Günü'ne Özel Tavsiyeler
KizlarSoruyor.com Yöneticipekkomik
Malum, Sevgililer Günü yaklaşıyor. Sevgilisi olan veya sevgilisi olmasını isteyen herkesi aldı bir telaş; ne hediye almalı, birlikte neler yapmalı, nerelere gitmeli?İş ‘nereye gitmeli’ sorusuna...
●  Layf Goğz On (2)
TristramShandy
Evimde geçiriyordum nekaheti. İnsan hastalandığı zaman, kurgusal gerçekliğe (film- tiyatro- televizyon), o filtreli gerçekliğe geçiş yapmayı gerçekten arzuluyor. Böylelikle acıların çabucak dinmesini...
Kültür Xperleri
  
new-anka
12177  
new-anka
35 yaşında
339 Soru - 3510 Cevap
Kültür Xper: 5157
ekinokswest
16335  
ekinokswest
Bekar, 31 yaşında
705 Soru - 2277 Cevap
Kültür Xper: 4755
prenses_nur
52598  
prenses_nur
25 yaşında
16 Soru - 1810 Cevap
Kültür Xper: 3361
-ash-
16695  
-ash-
İlişki İçinde, 29 yaşında
0 Soru - 2143 Cevap
Kültür Xper: 2647

Xper Nedir? Xper Sıralaması