trobe

Başkalarının düşüncelerine saygı göstermek yapılması bu kadar zor bir şey mi?

Ortalama:
Puanla: 
MiserableBoringEnjoyableinterestingFascinating
 
trobe(Yaş:30-35)
    Kategori: Kişilik

İnsanoğlunu diğer canlılardan ayıran en önemli unsur kuşkusuz ki, zeka ve irade. İrade dediğimiz şey ise insan zekasının "düşünmek" erdemini kullanarak iyiyi kötüden ayırt etmesidir.

Peki iyi ve kötü nedir? Neden iyi bildiğimiz şey iyidir, veya kötü bildiğimiz kötü. Çünkü herşey bir tez antitez içindedir. Siz yanlışı görerek doğruyu görürsünüz, ve doğruyu görerek yanlışı.

Herkes bizim gibi düşünmeli, yani herkes benim gibi düşündüğünde çıkacak doğrular ortaya. Yani "herkes benim gibi düşünüyorsa yanlış düşünmekten korkarım" kadar saçma bir laf yok. Ne gerek varki biz onların yerine düşünüyoruz zaten. Galileo, dünya yuvarlak dediğinde kimse onun gibi düşünmüyordu, ne gerek vardı ki dünya yuvarlak olsun olmasın, ne değiştirir? Bizim beynimiz zaten harabeler yüzünden dümdüz. Dünya düz olmuş, yuvarlak olmuş ne farkeder?

Gereksiz, düşünsenize hiç alakası olmadığınız bir düşüncenin kitabını okuyan insanlar var. Kendi düşündüklerini pekiştirmek için yapıyorlarmış. Olur mu öyle şey, ne gerek var benim gibi düşünmeyen birinin kitabını okumaya, hem birisi görürse ne der? Yok yok olmaz öyle şey, düşüncelere saygı göstermek".

Ben düşündüklerimin, yıllar yılı uğraşıp etrafıma ördüğüm o taş duvarların, beslediğim örümceklerin, yok olmasına, hatta bırak yok olmasını en ufak bir zarar görmesine izin veremem. Ben eğer konuşacaksam, bir karış eteğe, el ele gezen çiftlere, birinin uzun saçına, diğerinin kısa saçına, o birinin keçi sakalına, birinin giyim tarzına, öbürünün elbisesine laf ederim. Ben sırf inancı için kendi hayatından taviz verdiğini söyleyen, kişilerin safsatalarına laf ederim.

Başkalarının ne düşündüğü önemli değil onlar yanlış. Onları yakalım, çarmığa gerelim, linç edelim demekle bu ülkede öldürülen yazarlar, dövme yaptırdı diye öldürülen insanlar, saçı uzun diye dayak yiyen gençler, başbakanı eleştirdi diye polis tarafından dövülen üniversiteliler var.3000 karakter kaldı  Gizli  Referans Soru
Soru No
Referans vermek istediğin soru numarasını tarayıcının adres kutusunda görebilirsin (URL). Örneğin, bu sorunun numarası: 14240
 

Cevaplar

    Erkeklerden  
2
Kızlardan  
2
 

Kızlar Ne Diyor

 • Stanislava
  -1  
  Herkesin kendi düşüncesidir bi' şey diyemez kimse. Mesela kapalı olan biri için, açık giyen yanlış da olsa dediğin gibi saygılı olunması gerekir. Aynı şey açık giyinen biri için de geçerlidir. İnsanlar neyi düşünüp de öyle konuşuyor, öyle davranıyor bilmiyorsanız, düşüncelerine de saygılı olmalısınız tabi ki. Düşünceler tartışılır mesela ama saygısızlık yapılamaz.
 • bencanandım
  14697  
  Bence bu konuyu yazı haline getirmelisin. Yazılarda yayınlansın
 

Erkekler Ne Diyor

 • askmen
  -1  
  İnsanoğlu çenemiz durmuyor işte...
 • ahmetmehmet
  -1  
  gene senle beni karşıya getirecek bir soru daha bu sefer uslubumu yumaşak kullanacam sana arkadaşım saygı göstermek sonuna kadar gerekli saç konusunda söyledigine katılıyorum haklısın giyim tarzlarına da haklısın hatta ekleme yapayım üniversitede sıra arkadaşlarımız mini giydiginde sorun olmaz ama kapalı türbanlı kıyamet kopar lafım sana degil saygı dogru yalnış hem insanların ve bazende senin görmek istediginle sınırlı kaldıgında olanlar oluyor hep dedigim gibi dogrular sana göre bana göre degil mutlaktır ama herkez saygılı olmakta istedigini giyinmekte saç uzatmakta yada açık kapalı giyinmekte serbetttir bunun tersini söylemek saçma zaten ben bile saçımı uzattıgımda tuhaf karşılanıyorum
 
Ana Sayfa > Kişilik Soruları > Başkalarının düşüncelerine saygı göstermek yapılması bu kadar zor bir şey mi?
 
Üye Olmak İster misin?
 
KizlarSoruyor.com üyeleri Xper puanları biriktirerek çeşitli hediyeler kazanıyorlar.

Cinsiyetini seçerek sen de hemen ücretsiz üye olabilirsin.
 
 

gundem haberler
bullet
Muhteşem Yüzyıl'da tarih yanlış mı anlatılıyor?
Muhteşem Yüzyıl gerçekten çok izlenen bir dizi. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

bullet
Youtube'a alternatif hangi siteler var?
Dailymotion, izlesene, vimeo falan hiç beğenmedim. Nereden müzik indirebileceğim?

bullet
KızlarSoruyor'a annelerimiz üye olsa nasıl bir nick alırlardı?
Çocuğun gözünden melek,güzellik olan anne üyelerimiz tabi ki vardır sitede hepsine öpücükler...


Contests
2013 - En Komik Videolar
Neredeyse geleneksel hale gelen KizlarSoruyor.com En Komik Videolar yarışması bu sene yıl sonuna denk geldi. Biz de soruyu bu sefer biraz değişik soralım istedik. 2013 yılında izlediğiniz en...
50 TL Mudo Hediye Çeki   50 TL Mudo Hediye Çeki
En son yarışmayı kazanan açıklandı!
2013 - En Komik Videolar
Kazanan üyemizin ödülü 50 TL Mudo Hediye Çeki
Tüm Yarışmalar >>
saygı ile ilgili sorular
Bir Erkek Sordu Saygı sizce nedir ? Ne olmalıdır ?
Saygı sizce nedir ? Size ne ifade eder ? Nasıl olmalıdır ?  
Bir Erkek Sordu Saygı nedir. saygıda kusur olurmu
Saygı gösterilenden ziyade göstereni yüceltir. cümlesi neyi ifade eder. kimlere saygı göstermezsiniz. herkese saygı göstermelimiyiz.