Mantığı nedir bu alın yazısı denilen şeyin?

Ortalama:
Puanla: 
MiserableBoringEnjoyableinterestingFascinating
 
(Yaş:18-24)
    Kategori: Ayrılık

alın yazısı diye bişey varmıdır..Yani Çok Sevdiğimiz kişi anlımıza yazılmışsa ne olursa olsun onunla evlenirmiyiz ? yoksa Mantığı bu değil mi ?


3000 karakter kaldı  Gizli  Referans Soru
Soru No
Referans vermek istediğin soru numarasını tarayıcının adres kutusunda görebilirsin (URL). Örneğin, bu sorunun numarası: 223627
 

Cevaplar

    Erkeklerden  
9
Kızlardan  
1
 

Erkekler Ne Diyor

 • errsin
  4218  
  evlenmeyebilirsin ama başkasıyla evlendiğinde bile bilinçaltın geçeleri o kişyle sevişmeye devam eder .. pis bir durum .. mesela benim alımda bildiğin koca bir isim listesi var .. ne yapacağım, nasıl çözeceğin bu işi fikrim bile yok :/
 • Romeoo
  -1  
  Kader vardır kaderide sen yönlendirirsin alın yazısı 2 türlüdür iyi veya kötü bunuda sen seçersin Allah özgür iradeye karışmadığını bütün kitaplarda dile getirniştir.
 • Alter
  505  
  Bunu da okumanızı tavsiye ederim

  Evlenmek ve kader

  Sual: Mutlaka kaderimizde olan kişiyle mi evleniriz, bizim seçme hakkımız yok mu?
  CEVAP
  Kader, insanların yapacakları işlerin, önceden bilinmesi demektir. Kaderle bizim seçimimiz, ayrı değildir. Seçince, o kaderimiz oluyor, ne işlemişsek, kiminle evlenmişsek o kaderimiz oluyor. Allahü teâlâ, olacak her şeyi bildiği için, bizim ne yapacağımızı da bilir. İşte kader, Allahü teâlânın ezeli ilmiyle, kendi irademizle yapacağımız işleri bilmesi demektir, zorla yaptırması demek değildir.

  Kısmeti çıkmamak
  Sual: Bir kız evde kalınca, (Kısmeti çıkmadı, kaderi böyleymiş) deniyor. Kaderin rolü nedir?
  CEVAP
  Her şey takdir iledir. Evlenmek, nasibi çıkmak veya çıkmamak da takdire bağlıdır. Allahü teâlâ, takdirine göre sebepler yaratmaktadır. Mesela bir kız dua eder, (Ya Rabbi, evlenmek hakkımda hayırlı ise, evlenmeyi bana nasip eyle!) der. Duası kabul olursa evlenir. Evlenmek için tedbir almak ve sebeplere yapışmak gerekir. Mesela kötü birisi ile evlenip de suçu kadere yüklemek doğru değildir.
  İnsan, irade-i cüziyyesini kullanarak iyilik yaratılmasını isterse sevap, kötülük yaratılmasını isterse günah kazanır. İnsan günah işlerse cezasını, sevap işlerse mükâfatını görür. Yani Allahü teâlâ hiç kimseye zorla günah işletmez. İnsan, irade-i cüziyye ile yaptığı işleri kendi yaratmıyor. Bu işlerin, hayrın ve şerrin yaratıcısı yalnız Allahü teâlâdır.

  (Benim Cehenneme gideceğim alnıma yazılmışsa, yani kaderimde varsa, günah işler, Cehenneme giderim. Benim bunda ne suçum var. Suç kaderimdedir) diyenler çıkıyor. Hâlbuki Allahü teâlâ, kimseye zor ile günah işletmez. Kader Allah’tandır. Ancak, cenab-ı Hakkın, kaderi kaza haline getirmesi, yani yaratması, insanın iradesini kullandıktan sonra oluyor. Mesela, (Filan kimse, kendi isteği ile şu günahları işleyecektir) şeklindedir.

  Kader mi?
  Sual: Salih bir genç bana talip iken, işsiz güçsüz ama boyunu posunu beğendiğim biri ile evlendim. Ahlakı da iyi çıkmadı. Sıkıntı içerisindeyim. Kaderim mi böyle idi?
  CEVAP
  Siz istemişsiniz, Allahü teâlâ da onu yaratmıştır. İnsan, irade-i cüziyyesini kullanarak iyilik yaratılmasını isterse sevap, kötülük yaratılmasını isterse günah kazanır. İnsan, günah işlerse cezasını, sevap işlerse mükâfatını görür. Allahü teâlâ, sizin ne yapacağınızı bildiği için bunu levh-i mahfuza yazıyor. Buna kader veya alın yazısı deniyor. Levh-i mahfuzda yazılı olduğu için siz onu yapmıyorsunuz. Yapacağınız bilindiği için levh-i mahfuza yazılmıştır. Bundan dolayı, kötü bir iş yapıp, (Ne yapayım, kaderim böyle imiş) demek yanlış olur.
 • Alter
  505  
  bunu uzun uzun okumanı tavsiye ederim , cevabın burada

  Kader nedir onu bilmen gerek önce.
  Kader düz bir yazı değil.
  Bir program gibi. "eğer öyleyse", "eğer değilse" gibi cümleler vardır içinde.

  Tabi program işletildiğinde ve arkaya bakıldığında "sizin tarafınızdan yapılmış seçimler" sonrasında "düz bir yazıymış" gibi gözüküyor.
  Gelin bunu bir örnekle açıklayalım:

  Örnek kader yazısı:

  "Alter eğer nefsine uyup kıza kötülük etmek isterse evine çağıracak, istemezse kafede buluşacak.

  Kafede buluşurlarsa kızla arasında şunlar olacak...vs.vs.vs evlenelecekler.

  Kız eve gelirse şunlar olacak, bunlar olacak...vs.vs.vs.vs ayrılacaklar..."

  Tabi buradaki "vs" ki kısımlarda da sonucu değiştiren pek çok "eğer" cümlesi mevcut.

  Sen seçimleri yapıp kızı eve atıp, her haltı yiyip sonraki seçimlerde seçimlerini yaptığında kaderinin görünüşü:
  "Alter nefsine uyup kıza kötülük etmek istedi, evine çağırdı, kız eve geldi, şunlar oldu, bunlar oldu..vs.vs.vs.. ayrıldılar..."

  şeklinde oluyor. İşte insanlar kader denildiğinde sanki ezelden bu şekilde yazılmış gibi zannediyorlar. Hayır. Yazı en baştaki gibi, bir program. Sadece sen seçimleri yapınca en son hali gibi bir "görünüş kazanıyor". Ama Allah sizi sizden daha iyi tanıdığından hangi şıkları seçeceğinizi önceden "tahmin" ediyor hepsi bu...

  Yani biriyle ayrılmanızı veya evli kalmanızı hem kader "programının" karşınıza çıkaracağı seçeneklere hem de sizin o programın akışını değiştirmeniz sebebi ve o kişiyi iradeniz ile seçmenizle oluyor.

  Bazı küçük ruhlu insanlar, kendi sorumluluklarından kurtulmak için işin tamamını "kader" in üzerine atar. Bu açıkça bir küfürdür. Yada kader programına aykırı bir şekilde herşeyin sırf sizin isteğiniz/seçimlerinizle olacağını düşünedebilir. Bu da farklı bir küfürdür. (Küfür: Kur'an tabiridir, Gerçeği örtmek/değişik gibi göstermek anlamına gelir
 • basküler
  -1  
  Alın yazısı diye birşey yoktur.
 • necronomicon1461
  -1  
  alın yazısı kaderdir işte.
 • Wakabayashi
  -1  
  Alın yazısı denilen kaderdir ve kader elbette var. İmanın altı şartından birisidir . Kaderimizi biz kendimiz yazarız. Kiminle evlenip evlenmeyeceğini sen belirlersin . Her türlü sonuç kaderindir işte.
 • istanbul_man
  -1  
  olay olunca alın yazısı, olana kadar tercihtir
 • -EkşiLimon-
  -1  
  Alnına yazılmamışsa evlenemezsin bu kadar basit.
 

Kızlar Ne Diyor

 • mondrose
  4404  
  ona bakılırsa,2-3 kez evlenenler var tatlım..
  kader var,bir ayette şöyle geçiyor,'' biz insanların kaderlerini,çabalarına bağlı kıldık'' her sevdiğimiz ve ya sevdiğimizi sandımığız kader değil.sevdiğinle evlenecebilicez diye bişiy yok,belki sevmeden evleneceksindir, ama hayırlı bir evliliğin olucaktır.. fazla dalmamak lazım:)dipsiz kuyu gibi bu konular..
  • Cevaplayan
   aynen ,hayat gerçekten şimdin şu anın.. yarınlarda varsa ömrümüz yaşayıp görücez.. kıymet bilmek lazım:) şimdilerimizin:)
  • Soran
   evet dğru dedin neyse ya bu konununher taraftan çekimi var çözmeye kalkarsak deliririz :D
  • Cevaplayan
   :) ben şöyle düşünüyorum.. doğum ve ölüm değişmez.. varsa kaderimizde anne olmak,babası belli .. anasıda:) sadece biz bilmiyoruz..ve evliliğin süreceğinide bilemiyoruz:)
  • Soran
   evet gerçekten öyle yaa düşündükçe insanın beyni duruyor
 
Ana Sayfa > Ayrılık Soruları > Mantığı nedir bu alın yazısı denilen şeyin?
 
Üye Olmak İster misin?
 
KizlarSoruyor.com üyeleri Xper puanları biriktirerek çeşitli hediyeler kazanıyorlar.

Cinsiyetini seçerek sen de hemen ücretsiz üye olabilirsin.
 
 

gundem haberler
bullet
Muhteşem Yüzyıl'da tarih yanlış mı anlatılıyor?
Muhteşem Yüzyıl gerçekten çok izlenen bir dizi. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

bullet
Youtube'a alternatif hangi siteler var?
Dailymotion, izlesene, vimeo falan hiç beğenmedim. Nereden müzik indirebileceğim?

bullet
KızlarSoruyor'a annelerimiz üye olsa nasıl bir nick alırlardı?
Çocuğun gözünden melek,güzellik olan anne üyelerimiz tabi ki vardır sitede hepsine öpücükler...


Contests
2013 - En Komik Videolar
Neredeyse geleneksel hale gelen KizlarSoruyor.com En Komik Videolar yarışması bu sene yıl sonuna denk geldi. Biz de soruyu bu sefer biraz değişik soralım istedik. 2013 yılında izlediğiniz en...
50 TL Mudo Hediye Çeki   50 TL Mudo Hediye Çeki
En son yarışmayı kazanan açıklandı!
2013 - En Komik Videolar
Kazanan üyemizin ödülü 50 TL Mudo Hediye Çeki
Tüm Yarışmalar >>
Yeni KS'ye hazır mısın ?
Sonata13 saat önce sordu

Icerik gitsin yeni tasarim

Icerik gitmesin yeni tasarım

Icerik gitsin eski tasarim

Oldugu gibi kalsin

Ayrılık Yazıları
 
●  Değiştiremeyeceğimiz Şeyler
karacigerkelebegi
Uyumaya çalışıyordum ama uykuya geçemiyordum, huzursuzdum, acıyı hissediyordum.Ne yaparsam yapayım aklımdan çıkmıyordu, zaten benim de ondan başka hayal edecek bir şeyim yoktu. Midemden kalbime doğru...
●  Boşanma ve Boşanma Davaları Hakkında
Devils_eyes
Boşanma, binbir zahmetle oluşturduğumuz evlilik kurumunun yasal olarak sona ermesi demektir. Çiftlerin karşılıklı sevgiye, hoşgörüye dayanarak kurmuş oldukları "aile" kavramının sonlanması sebebiyle...